Avcılar Belediyesi Kursları

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan ve parlayan yıldızı haline gelen ilçesi Avcılar’da ücretsiz sanat ve meslek edindirme kurslarının tanıtımlarına devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde İsmek, Halk Eğitim, Mesleki Eğitim ve ilçede şubesi bulunan Mimtek ile ilgili bilgilere yer verilmiş olup, şimdi ise ilçe bellediyesi tarafından sağlanan eğitimlere bakacağız. Kent evi ve kültür merkezi, gençlik merkezi ve konservatuar şeklinde kurulan merkezlerde çocuklar ve yetişkinler için bir birinden özel eğitimlere imza atılmaktadır. Herhangi bir ücret alınmadan gerçekleştirilen eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan mutabakat ile artık MEB Onaylı Sertifika kapsamında alınmıştır.

Kurs Merkezleri 6 Farklı Noktada
Avcılar Belediyesi Kursları nerede sorusuna cevap vermek gerekirse ilçenin 6 farklı noktasında olduğunu belirtmek gerekir. Birisi ilçe merkezinde (Barış Manço Kültür Merkezi Binası) diğerleri ise iki tanesi Firuzköy, Denizköşkler, Cihangir ve Tahtakale olarak planlanmıştır. Aşağıda bu merkezlerin detaylarına yer verilecektir.

Barış Manço Kültür Merkezi
İlk ele alacağımız kurs merkezi ilçenin merkezinde yer alan rahmetli Barış Manço’nun adını taşıyan kültür merkezi olup, eğitimlere bakıldığında mesleki anlamda çok verimli olmadığı görülmektedir. Çocuklar ve yetişkinler için Tiyatro, Gitar, ve Dans eğitimleri yer almaktadır. Çocuklar için sadece Modern Danslar yer alırken yetişkinler için ayrıca Eşli Danslar şeklinde farklı bir branşa daha yer verildiği görülmektedir. Aynı şekilde Halk Oyunları ve Oryantal eğitimleri yanı sıra Yunanistan’ın milli oyunlarından biri Sirtaki eğitimleri göze çarpmaktadır. Çocuklar için faydalı bulduğumuz eğitimlerden biride Yüzme olup, özellikle boğulmaların önüne geçmek için mutlaka çocuklarımızın yüzme eğitimlerine katılmalarını tavsiye ediyoruz. Sayfanın devamında Barış Manço Kültür Merkezi adresi ve iletişim bilgileri yer almaktadır.
Merkez Mahallesi Reşitpaşa Caddesi No:63 Avcılar / Merkez
0212 509 90 55

Avcılar Kültür Merkezi

Denizköşkler Kent Evi
İlçenin Küçükçekmece yönünde çıkış noktası sayılan Denizköşkler aynı zamanda denize sıfır noktalardan biri olarak kabul edilmektedir. Yaklaşık 50 bin kişinin yaşadığı mahallede Avcılar Belediyesi Kursları bir şube ile temsil edilmektedir. Fakat mesleki anlamda güzel bir planlama yapıldığı görülmektedir. Çocuklar için Matematik ve İngilizce öğrenimlerine katkı sağlarken yetişkinler içinde Bilgisayar İşletmenlik, Bilgisayarlı Mıuhasebe, Web Tasarım, Grafikerlik, Autocad yanı sıra yabancı dil alanında en çok tercih edilen kurslardan İngilizce ve Almanca eğitimlerine yer verilmektedir. İlçe merkezi Şükrübey ve Gümüşpala semtlerinde yaşayanlara oldukça yakındır.
Muhtar Kazım Akgül Caddesi No:30
0212 695 67 23

Firuzköy
Bir zamanlar gerçekten de köy olan Firuzköy ilk olarak 1928 yılında Bulgaristan’dan gelen vatandaşlar yerleşmiştir. İlk geldiklerinde göle yakın bir yere yerleşen bu vatandaşlarımız çok fazla sivri sinek ve sıtma hastalığı nedeniyle daha yukarılara köy içi denilen noktaya yerleşmiştir. Bundan 15-20 yıl öncesine kadar geçimini tarım ile karşılayan Firuzköy halkı bahçelerinde sebzelerin yetiştiği elmalık ve üzüm bahçelerinin olduğu yerlerdi. Şimdi tabi ki eser kalmadı. Neyse bir konumuza eğitime dönelim. Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi Firuzköy’de 2 farklı kurs yer almakta olup, eğitimlerine bakıldığında genelde kültür ağırlıklı olmaktadır.
Firuzköy Kent Evi: Hasan Önal Caddesi No:53 0212 690 90 40
Firuzköy Kültür Evi: Ülker Caddesi No:5 0212 423 58 96

Tahtakale Kent Evi
10 Mahalleden oluşan Avcılar’ın en hızlı gelişen semtlerinden biride Tahtakale olduğu söylenebilir. Belediyenin sağladığı eğitim imkanlarından biride bu mahallede olup, yine Denizköşkler gibi gelişmiş mesleki eğitimleri içermektedir. Aynı şekilde bölge insanının geçmişte yaşadığı yokluk ile okula gitme fırsatı olmadığı düşünülerek yetişkinlere yönelik eğitimlere okuma yazma branşı dahil edilmiştir. Bilgisayar İşletmenlik, Web Tasarım, Grafik, Fotoğrafçılık ve yabancı dil alanında oldukça geniş kapsamlı imkanlar Tahtakale Kent Evinde sizi bekliyor.
Tahtakale Mahallesi Petrol Sokak No:1
0212 648 20 79

Avcılar Belediye Konservatuarı
Mustafa Kemal Paşa ve Ambarlı mahallelerine yakın noktada yer alan Cihangir Kent Evi aynı zamanda geçtiğimiz yıl sanat alanında daha fazla imkan sağlamak için Avcılar Belediye Konservatuar binası haline getirilmiştir. Burada sanat eğitimleri yanı sıra mesleki ve yabancı dil kurslarına yer verilmektedir. Aşağıda kursun adres ve iletişim bilgileri yer almaktadır. Size sunulan bu imkanları mutlaka değerlendirmelisiniz.
Cihangir Mahallesi Civa Caddesi No:9
0212 593 25 35

İsmek Avcılar Kurs Merkezleri
İlçemizde ücretsiz ve sertifikalı eğitim imkanı sağlayan kurumlardan biride İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi kısa adı ile İsmek olup, 3 farklı noktada Avcılar (Marmara Caddes) – Parseller ve Firuzköy semtlerinde hizmet vermektedir. En geniş kapsamlı eğitimleri Parseller İsmek şubesinde bulabilirsiniz. Burada 40’dan fazla branş seçeneği yer almakta olup, 16 yaş üzeri herkesi ücretsiz kayıt olmaya bekliyoruz. Başvurular İnternet üzerinden online yapılmakta olup, bunun için kursiyer.ismek.org adresini kullanabilirsiniz.

Avcılar Halk Eğitim Merkezi
Daha önceleri Bakırköy’e bağlı semt olan Avcılar 1992 yılında ilçe statüsü kazanmıştır. İlçe olması birlikte bir çok hakka kavuşan ilçe aynı yıl Ambarlı mahallesinde hizmet veren halk eğitim merkezine kavuşmuştur. 20 Yılı aşkın bir süredir kaliteli eğitimin adresi haline gelen Avcılar Halk Eğitim Merkezi 50’den fazla branş seçeneği ve açık öğretim ortaokulu ve lisesi olarak faaliyet göstermektedir.

Avcılar Mesleki Eğitim Merkezi
Mesleki eğitim veren eğitim kurumlarından biride Avcılar Mesleki Eğitim Merkezi olup, bu konuda maalesef biraz geç kalındığı ve ihmal edildiği görülmektedir. 2011 Yılında ilçede MEM açılmasın karar verilmiş fakat bu eğitimlerin yapılması için tahsis edilen kurs merkezi binası ağır hasarlı olması nedeniyle 3 yıl herhangi bir faaliyet gerçekleşmemiştir. 2014 Yılında eğitimlerine başlamış ve yaklaşık 10 alanda kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik alanında eğitimlere geçilmiştir.


Yorum yapılmamış