Sitemizin amacı İstanbul’da hizmet veren kursları tanıtmak olsa da özellikle faydalı bulduğumuz sanatsal faaliyetleri de sayfalarımızda yer vermeye çalışıyoruz. Bu sefer Çekmeköy Belediyesi tarafından planlanan ve Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bir çok üniversitenin katkı sunduğu Kısa Film Yarışmasından bahsetmek istiyorum. Toplamda 99 bin TL ödülün yer aldığı yarışmada ilk 20’ye giren eser sahipleri ödüllendirilecektir.

Kısa Film Yarışması

Merhamet ve Adalet Uluslararası Kısa Film Yarışması
Başlıktan da anlaşılacağı gibi yarışma Alemlere rahmet olarak gönderilen HZ Muhammed (sallallahu Aleyhi ve Sellem) konulu olup, ana eksenine bakıldığında Allah Rasulünün hayatına yakından bakmak ve örnek kişiliğini tanıtmak üzere planlanmıştır. Jüri başkanlığını Cennetin Çocukları filmiyle ünlenen ve Oscar’a aday gösterilen Majid Majidi yanı sıra Türkiye’den bir çok tanınmış isim katılacaktır.

Başvurular 8 Nisan 2016 Tarihine Kadar Devam Edecektir
Amatör ve Profesyonel anlamda bu işle uğraşan herkesin katılabileceği yarışma başvuruları 8 Nisan 2016 Tarihine kadar devam edecek olup, başvurular İnternet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sizde kayıt olabilir, hazırladığınız kısa film dosyasını gönderebilirsiniz. http://merhametveadalet.com/basvuru

Ödül Töreni 12 Mayıs 2016 Tarihinde
Eserlerin teslim edilmesi ile birlikte jüri tüm filmleri tek tek izleyerek puanlama yapacaktır. Kazanan adaylar ve ödül töreni ise 12 Mayıs 2016 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahiplerini bulacaktır.

Birinciye 30 bin TL Ödül
Yazının başında da belirttiğimiz gibi toplamda 99 bin TL eser sahiplerine dağıtılacak olup, bu kapsamda birincilik ödülü 30 bin ikinciye 20 bin üçüncüye ise 15 bin TL ödül verilecektir. Yarışmanın en güzel yönlerinden biride mansiyon ödülü olup, 4. ile 20. sırada yer alan eser sahiplerine ise 2 bin TL’lik mansiyon ödülü verilecektir. Böylece 20 kişi emeklerinin karşılığını alacaktır.

Dünyaca Ünlü İsimler Jüride Yer Alıyor
Oldukça geniş kapsamlı ve Uluslararası anlamda geçerli olan yarışmada yine dünyaca ünlü yönetmen ve senaryo yazarları bulunmaktadır. 3 Gruba ayrılan jüri üyeleri Danışma Kurulu, Ön Seçici Kurul, ve Jüri Üyeleri şeklinde ayrılmakta olup, isimlere aşağıda göz atalım.

Jüri Üyeleri
Başkanlığını Cennetin Çocukları isimli filmin yapımcısı Mecid MECİDİ yapacak olup aynı şekilde Filistinli yönetmen Rashid MASHARAWI yanı sıra Bosnalı görüntü yönetmeni Şahin SİSİC yer almaktadır. Türkiye’den ise yönetmen ve yapımcı Osman SINAV sanat eleştirmeni Hasanali YILDIRIM, şair ve yönetmen Faysal SOYSAL ile oyuncu Mehmet ÖZGÜR jüri üyeleri arasında yer almaktadır.

Ön Seçici Kurul
Yapımcı Ferhat EŞSİZ ve yazar Cihan AKTAŞ’ın yer aldığı ön seçici kuruld ayrıca sinema eleştirmeni Bünyamin YILMAZ ve senarist & yönetmen Elif Eda KARAGÖZ yer almaktadır.

Danışma Kurulu
Yarışmaya katılan eserlerin doğruluğunu teyit etmek içinde danışma kurulunda Marmara Üniversitesi
İlahiyet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali KÖSE yanı sıra İlim Yayma Cemiyeti
Eğitim Koordinatörü Recep KABAKÇI, yönetmen Nazif TUNÇ ile aktör Adnan ERDOĞAN görev almaktadır.

Yarışmaya Katılacakların Uyması Gereken Şartlar
Tekrar belirtmek gerekirse yarışmaya profesyonel yada amatör herkes katılabilir. Yarışmaya katılacak eser 2013 ve sonrasında çekilmiş olmalıdır. Hazırladığınız film DV PAL (720 x 576) ya da 1080p (1920 x 1080) boyutlarından birini içermeli ve maksimum boyut ise 2 GB’den küçük olması gerekmektedir. Yarışmaya katılmak istediğiniz kısa film maksimum 15 dakika uzunluğunda olmalı ve bu süreyi aşmamalıdır. Çekmeköy Belediyesi çalışanları ve yakınları ile yine jüri üyesi ve yakınları yarışmaya katılamazlar. Burada özet bilgiler yer almakta olup, şartname tam halini görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. http://www.istanbulkurslari.com/wp-content/uploads/2016/01/kisa-film-yarismasi-sartlari.pdf

İsmek Sanat Yarışmalarını Unutmayın
Bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, yarışmaya katılacaklara şimdiden başarılar diliyoruz. Aynı zamanda önümüzdeki aylarda yapılacak olan İsmek sanat yarışmalarını incelemenizi ilgilendiğiniz bir alan olması halinde yine ödüllü bu yarışmalara katılmanızı bekliyoruz. Detayları sitemizde bulabilirsiniz.


Yorum yapılmamış