Ülkemizin ekonomisi üretim ve geliştirmeye yönelik olması nedeniyle sürekli vasıflı ve meslek sahibi elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gereksinimi karşılamak için Türkiye’nin bir çok yerinde meslek edindirme kursları sayısında büyük bir artış görülmektedir. İstanbul’da yaşayanlar için İSMEK Ankara’da yaşayanlar ise BELTEK kurslarından yararlanabilmektedir. Bunların dışında birde Türkiye İş Kurumu İŞKUR Kursları olup, Türkiye’nin her yerinde hem eğitim, hemde meslek sahibi yapmaya devam ediyor. Diğer kurslardan onu ayıran bir diğer özelliği ise eğitime katılan kursiyerlere aylık 1000 TL’ye kadar ödeme yapmasıdır.

Türkiye İş Kurumu

İstanbul İşkur Kursları
Sitemizin ana konusu İstanbul’da yer alan eğitim faaliyerleri olması nedeniyle İstanbul İşkur tarafından açılması planlanan kursları ve nasıl başvuru yapılacağına dair bilgilere yer vereceğiz. Bu imkanlardan yararlanmak için başvurunuzu İşkur İnternet sitesi ve İstanbul’un farklı noktalarında bulunan İşkur Hizmet Merkezlerine bizzat gelerek başvuru yapabilirsiniz.

Başvurular Nasıl Yapılır?
Yukarıda da belirtildiği üzere 2 farklı kanaldan başvurunuzu yapabilirsiniz. Bizzat başvuru yapmak için Anadolu yakasında yaşayanlar için Kadıköy, Pendik, Ümraniye, Tuzla, Sancaktepe Avrupa yakasında yaşayanlar içinde Beyoğlu, Şişli, Bahçelievler, Sultangazi, Büyükçekmece ve Başakşehir ilçelerinde bulunan İşkur hizmet merkezi bürolarına gelebilirsiniz. Bunun dışında işlemlerini İnternet üzerinden yapmak için aşağıda adım adım ne yapmanız gerektiği aktarılacaktır. Öncelikle İşkur’a kayıtlı olmanız gerekir, henüz kaydınız yoksa aşağıda vereceğimiz bağlantıya tıklayarak 2 dakika içinde kaydınızı yapabilirsiniz.

Kayıt Olun / Giriş Yapın
Evet arkadaşlar İşkur kursları ve eğitimi verilen branşlara geçmeden önce ilk olarak kayıt oluyoruz, daha önce kaydımız var ise üye girişi yapmak gerekiyor. Bunun için yandaki bağlantıya tıklayarak açılan sayfada size uygun olan butona tıklayınız. http://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx

Kuruma Kayıt Ol

Açık Kursları Görelim
Kayıt olup, sisteme giriş yaptıktan sonra yaşadığımız il ve ilçede yararlanabileceğimiz kursları görelim. Bunun için yine yandaki bağlantıya tıklıyoruz. http://esube.iskur.gov.tr/Kurs/KursOnAir.aspx Evet arkadaşlar karşımıza bir çok seçeneğin olduğu bir sayfa gelecektir. Burada yapmamız gereken iki asli işlem bulunmaktadır.

İl: İstanbul Seçiyoruz
Kurs Türü: İşbaşı Eğitim Programı (İEP) seçiyoruz. (Örnek)
Ara: Üst kısımda bulunan Ara butonuna tıklıyoruz.

Açık Eğitimler

Listeyi Dikkatlice İnceleyin
Arama ekranında yaşadığımız ili İstanbul olarak seçtik, ilçe kısmını İstanbul’da tüm kursları görmek için bilerek boş bıraktım, şayet siz belirli bir bölgede kurs arıyorsanız ilçe seçimi yapabilirsiniz. Kurs türü kısmında ise işkur Kurslarında en çok ilgi gören kısa adı İEP (İşbaşı Eğitim Programı) seçtim çünkü bu eğitimler size aylık 1000 TL maaş yanı sıra muhtemelen iş kazandıracaktır. Siz dilerseniz farklı alanları seçebilirsiniz. Evet arkadaşlar belirttiğim kriterleri uygun eğitimleri listeledi, aşağıda listeyle ilgili örnek bir görsel bulacaksınız. Eğitimler her gün güncellenmesi nedeniyle aradığınız eğitimi bulana kadar her gün kontrol etmelisiniz.

Sonuç Listesi

Evet arkadaşlar sizlere örnek vermek için ben açılan listede Aşçı yardımcısı kursuna katılmak istiyorum. Bu eğitimin detaylarını görmek ve başvuru yapmak için listenin en solunda yer alan kurs no kısmına tıklıyoruz. Ben aşçı yardımcısı branşını seçtiğim için 354077 numara üzerine tıklıyorum.

Uyarı

Açılan sayfada bende kırmızı bir bant ve uyarı metinleri çıktı, bu sizde de çıkabilir. Bu durum ben İşkur’a kayıt olmadığım yada üye girişi yapmadığım anlamına gelmektedir. Bu sorunu aşmak için yazının ilk satırlarında aktardığım bağlantıya tıklayarak kayıt olun yada giriş yapınız. Bende hemen giriş yaparak devam ediyorum.

İşkur Başvuru

Evet arkadaşlar giriş yaptıktan sonra yukarıda kırmızı bant yerine mavi zemin üzerinde BAŞVUR butonu olduğunu görüyorum. Kurs için gerekli şartları inceliyorum ve kafama yatarsa BAŞVUR butonuna tıklayıp, kolayca başvurumu yapabiliyorum. Artık İşkur bana ulaşarak konuyla ilgili bilgi verecektir.

Aylık 1000 TL Maaş Alacaksınız
İşkur Kursları diğer eğitim kurumlarından çok farklı olup, eğitimleri hafta için 45 saat sürebilmektedir. Genelde bireylerin çalışmasına engel olduğu için kurum size yaklaşık asgari ücret düzeyinde bir ücret vermektedir. Ödenen ücretler eğitim programlarına göre değişiklik göstermekte olup, İEP (İşbaşı Eğitim Programı) kurslarına katılmanız halinde günlük 38,40 TL ödeme alırsınız. Yani aylık 1000 TL gibi bir rakama tekabül etmektedir.

İşbaşı Eğitim Programı (İEP) Kursları
Son yıllarda oldukça popüler hale gelen bu eğitim yönteminde eleman almak ve yetiştirmek isteyen bu yöntemi seçiyor. Yaklaşık 6 aylık bir eğitim süreci olup, kursu tespit edilen iş yerine üretim yada branşa göre ofislerinde gerçekleşmektedir. Örnek CNC Operatörü eğitimine katıldığınızda eğitimi CNC tezgahları başında gerçek iş alanında yapılmaktadır. Hafta içi her gün ve bazı yerlerde cumartesi ve hatta vardiyalı olabilmektedir. Bu sadece eğitim olmayıp, aynı zamanda işe alınacak elemanları bu şekilde 6 ay deneme imkanı bulmaktadır.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları
Eğitimi verilen bir diğer alan ise son yıllarda kendi işini kurmak isteyenlerin sıklıkla aradığı Kosgeb Kursları olmaktadır. Çünkü kendi işini kuracak gençlere verilen 50 bin TL hibe ve 200 Bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteğinden yararlanabilmek için öncelikle 70 saat sürecek olan Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına katılmanız gerekir. İstanbul’da bunu kurumun merkezi yanı sıra İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası, İsmek ve İşkur eğitim vermeye yetkili kurumlar arasında görülmektedir.


İstanbul’daki İŞKUR Kursları için 13 yorum yapılmış


Eliff

Merabalar. Ben eczaci kalfasi kursuna gitmek istiyorum fakat bulamadim bir turlu henüz isleme girmedimi acaba bilgi verirmisiniz

admin

Elif: Kurslar sürekli değil, belirli aralıklarla yapılmaktadır.

şule

merhabalar. bu kurslar sadece istanbulda mı var ? başka şehirlerde ki işkurlar bu hizmeti verm,yor mu

admin

Şule: İşkur Kursları Türkiye’nin her yerinde bulunmaktadır.

Kadir

Merhabalar ibb de staj yapacağım da iep den yararlanabilirmiyim?

admin

Kadir: İşsiz olmak gerekir.

Remziye

Merhabalar ben İngilizce kurssu almak istiyorum fakat nasıl kayıt olucaımı anlamadım yardımcı olurmusunuz

admin

Remziye: Bu sayfa İşkur Kursları yani iş sahibi olmaya yönelik eğitimler içerir. İngilizce eğitimi için İsmek kurslarını inceleyiniz.

Gülya

Ben şu an daha kursa yazılmadım eczacı teknisyenliği için,ne zaman başlıyor kurslar acaba Avrupa yakasında ,bu konuda beni bilgilendirirseniz ?

admin

Gülya: İşkur’da Eczacı Teknisyenliği şeklinde bir kurs bulunmuyor. Eczacı kalfası eğitimleri yer almaktadır.

Armağan şanalan

Emekli eczacı kalfasıyım teknisyenlik kalfalık belgelerim var 0539 *** ** **

eray

ben öğrenciyim bu kurslara katılabilirmıyım 18 yaşındayım

admin

Eray: Üniversite öğrencileri ve işsizler katılabilir.