İsmek Kayıt Tarihleri

Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul öyle ki Avrupa’nın en büyüğü dünyanın ikinci büyük şehridir. Bir çok ilke imza atan taşı toprağı altın İstanbul’da 1996 yılında ücretsiz sanat ve meslek eğitimlerine sadece 3 branş ve 3 kurs merkezi ile başlayan İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) aradan geçen 20 yıllık süreçte kurs merkezi sayısını 235 eğitimini verdiği branş sayısını 540’a yükseltmiştir. İlk günkü gibi kursları tamamen ücretsiz olan İsmek kursları her geçen gün yenileniyor ve teknolojiye ayak uyduruyor. Geçtiğimiz yıllarda kayıtları online hale gelmiştir. Bu sayfada başvuru tarihleri ve nasıl kayıt olunacağına dair geniş kapsamlı bilgilere yer verilecek, sorularınız yanıtlanacaktır.

Başvurular Başlıyor

İsmek 2016-2017 Kayıtları Başladı
İstanbul’da yaşayanların merakla beklediği İsmek 2016-2017 kayıt tarihleri 5 Eylül gece 00:00 itibari ile başlamış olup, eğitimler devam ettiği sürece bir çok branşa başvuru imkanı bulunacaktır. Sayfanın devamında İsmek kurslarından kimlerin yararlanabileceği ve başvuruların nasıl yapılacağına dair bilgiler yer almaktadır.

Kimler Yararlanabilir?
Öncelikle sanat ve meslek edindirme kapsamında olması nedeniyle alt yaş sınırı bulunmaktadır. Bu nedenle ilk olarak 16 yaş üzeri olmak gerekir. Bazı branşlarda bu sınır 15 olabilmektedir. Bunun hangi branşlar olduğunu başvuru yapmak istediğiniz kurs merkezi yöneticisine sormalısınız. İkinci bir husus eğitim alacağınız süreçte İstanbul’da olmanız gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi İstanbul’da bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar yine ücretsiz kurs imkanlarından yararlanabilmektedir. Yapmanız gereken sadece geç kalmadan kayıt olmaktır.

Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar öncelikle kayıt tarihlerini çok iyi takip etmek ve hızlı olmayı unutmayın. Çünkü yaklaşık yarım milyon insan bu imkanlardan yararlanmayı düşünmektedir. Tekrar belirtmek gerekirse genel kayıtlar Eylül ayı ilk haftası başlamaktadır. (Günü her yıl değişiyor)

Online Başvuru Yapacaksınız
3 Yıl önce kayıt sisteminde değişiklik yapan İsmek kayıtları iki aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk olarak kursiyer.ismek.org adresine T.C. kimlik numarası ile giriş yaparak başvuru yapmalısınız. Burada size en yakın kurs merkezi, branş listesi ile ilgilendiğiniz eğitimlerin başlangıç, bitiş ve kontenjan durumunu görerek başvuru yapabilirsiniz.

Başvurdu Yaptığınız Merkeze Giderek Onaylatmak Gerekir
Yukarıda Online başvuru yaptığınızda başvuru hızınıza göre asil yada yedek listeden kayıt olursunuz. Asil listede yer alan başvuruları kurs merkezi görevlileri arayıp, yada kısa mesajla kurs merkezine yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelmenizi isteyecektir. Başvurduğunuz merkeze giderek kaydınızı nihai hale getirmeniz gerekir. Bu aşamada asil kayıtların bir çoğuna ulaşılmadığı yada kursa katılmaktan vazgeçtikleri için yedek listede yer alan bir çok aday asil listeye geçebilmektedir.

32 Alan’da 500’den Fazla Ücretsiz Kurs
İlk olarak 1996 yılında sadece 3 branş ile eğitim vermeye başlayan İsmek 2016-2017 eğitim öğretim dönemine branş sayısını yine bir hayli bir şekilde yükselterek girmiştir. 32 Alanda 540 branş seçeneği sunan İsmek her yaş ve tarza uygun eğitimleri ile hobi, kültür, sanat, mesleki ve uzmanlık alanında eğitimler sunmaktadır.

İstanbul Genelinde 235 Kurs Merkezi
Bir diğer başarısı ise İstanbul genelinde yaygın kurs merkezi olduğu görülmektedir. Şuan için İstanbul genelinde 235 farklı noktada yani size en yakın noktada İsmek kurs merkezi bulunmaktadır. Konuyu daha anlaşılır hale getirmek gerekirse İstanbul’un her ilçesinde en az 2 adet İsmek kurs merkezi bulunuyor. Nüfus yoğunluğuna göre bu sayı artmaktadır. Örnek İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olan Bağcılar’da 12 farklı noktada eğitim merkezi bulunuyor.

Mesleki Uzmanlık Merkezi
Bir çok insan sadece eğitim almakla sınırlı kalmayıp, uzmanlık düzeyinde eğitimler hayal etmektedir. Bu hayaliniz yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayatboyu Öğrenme Merkezi kurslarında gerçekleşiyor. Çünkü İsmek mesleki uzmanlık merkezi onlarca mesleki alanda sizlere uzmanlık düzeyinde ileri seviye eğitimler sunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Cisco eğitimlerine katılan kursiyerler uluslararası sınavlarda başarı göstererek Cisco sınavı almaktadır. Aynı şekilde bilişim teknolojileri alanında kendine meslek edinmek isteyenler için Web Tasarım ve Web Programlama eğitimleri verilmektedir.

Müzik İhtisas Merkezi
Sadece mesleki eğitimler ile sınırlı kalmadan sanat hayatına atılmak isteyen, yeteneklerini ortaya çıkarmak isteyenler içinde yine çok özel imkanları seferber etmiş durumdadır. Bu kapsamda İstanbul’un bazı ilçelerinde bulabileceğiniz müzik ihtisas merkezleri Enstrümen, Ses ve Gösteri Sanatları alanında yaklaşık 30 farklı branşta eğitim almanızı sağlıyor.

Engelli Eğitim Merkezi
İsmek tüm insanlar için hizmet verdiğini kanıtlayan bir uygulama ise engelli vatandaşlarımıza sağladığı imkanlardır. Onlar için özel kurslar hazırlamış olup, Avrupa ve Anadolu yakasında bulunmaktadır. Doktor raporu ile engelli olduğu kanıtlanmış vatandaşlarımıza bu kurslarda başta İşaret Dili, Braille alfabesi gibi eğitimler yanı sıra Bilgisayar Kullanımı ve mesleki eğitimler verilmektedir.

Spor Eğitim Merkezi
Çalışmak ve eğitimlere iştirak edebilmek için mutlaka sağlıklı bir vücuda ihtiyacımız olacaktır. Bunun içinde günlük hayatta spora daha fazla önem vermeliyiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi bu kapsamda İstanbul’un hemen hemen her yerinde İsmek Spor Eğitim Merkezleri kurmuş olup, kadın ve erkekler için ücretsiz spor eğitimleri vermektedir. Kadınlar için Aerobik, Pilates ve Fitness eğitimlerine yer verilirken erkekler için vücut geliştirme anlamına gelen Fitness eğitimleri bulunmaktadır. Toplamda 32 saat sürecek olan kurslardan yararlanmak için sağlık raporu almayı unutmayın.

İş Garantili Kurslara Ağırlık Verildi
İsmek 2016-2017 yılında bir çok ilke imza atacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl uygulamaya koyduğu perakende okulu ile hem eğitim, hem iş sahibi hemde aylık 1000 TL ödeme yapan kurum İşkur ile yaptığı işbirliğine devam ediyor. Sizde perakende sektöründe meslek ve iş sahibi olmak isterseniz Mecidiyeköy İsmek kurs merkezinde eğitimi verilen Perakende okulu uygulamasını incelemelisiniz.

En Fazla 2 Branş (Aynı Alanda) Seçebilirsiniz!
Konuya son vermeden önce çok merak edilen hususa yanıt vermek istiyorum. İsmek kurslarında aynı alanda olmak üzere 2 branş seçebilirsiniz. Yani İngilizce kursu seçtiyseniz diğer branşta aynı alanda olması için Yabancı Dil kurslarından birini seçebilirsiniz.

Eğitimler Sertifikalı / Katılım Belgeli
Öncelikle İsmek branş listesinde yer alan eğitimlerin tümü Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı olmayıp, bir çoğu İsmek katılım belgesi içermektedir. Bu konuda detaylı bilgiyi kurs yöneticilerinden alabilirsiniz.

İsmek İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
İş arayanların en çok sorduğu sorulardan biri iş başvuru nasıl yapıldığı olmaktadır. Değerli arkadaşlar burada bahsi geçen iş başvurusu normal çalışma olmayıp, öğretmen ve usta öğretici alımı ile alakalıdır. Yani kurslarda öğretmen, usta öğretici olmak isteyenlerin başvurduğu bir yerdir. Bu konuda sitemizde detaylı bilgi vereceğiz.

İsmek Branş Listesi 540’a Yükseldi
Her yıl yeni eğitimlerin hayata geçirildiği İsmek kurslarında bu 128 farklı branş birden artarak branş sayısı 540’a yükseldi. Her yıl güncellenen branş rehberi yayınlanmış olup, aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak branşlar, tanıtım bilgileri ve eğitim süresine dair bilgileri görebilirsiniz. http://www.istanbulkurslari.com/wp-content/uploads/2016/09/ismek-brans-listesi-2016-2017.pdf

Şimdilik aktaracaklarımız bu kadar olup, sormak öğrenmek istediklerinizi aşağıdaki soru ve yorum formundan bizlere iletebilirsiniz. İmkanımız oldukça kısa sürede cevap vermeye çalışıyoruz.


İsmek Kayıtları Başladı (Devam Ediyor) için 157 yorum yapılmış


Ayşe Nesrin Kopan

İsmekte ilkyardım kursu veriliyormu? verilmiyorsa ilkyardım kursu sınıafı açılabilirmi

admin

Ayşe: Henüz bu tür bir branş bulunmamaktadır.

Asiye

43 yaşındayım mesleki kurslara katılıp iş bulabilirmiyim.tezgahtarlık gibi

admin

Asiye: Yaşınız kurslara katılmak için sorun teşkil etmez. Başarılar dileriz.

uran

merhabalar! TC vatandas ile 4 senedir evliyim. Henüz TC vatandas olamadim yani TC kimlik numaram yok yabanci kimlik numara ile kayit icin basvurabilirmiyim acaba TSK

admin

Uran: Evet yabancı kursiyer giriş kısmına tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

Gülperi

Mrb. Kayıt ol dan kayit yapamiyorum bilgilerim kesinlikle dogru hata oluştu yazıyor nufusa kayitli oldugum ilin önemi var mi ki çünkü istanbul değil

admin

Gülperi: Kayıtlar 5 Eylül’de başlayacaktır.

Hatice

Merhaba sizden ricam ben İngilizce kursuna katılmak istiyorum. Fakat çalıştığım için gündüz yapılan kurslara katılmam imkansız akşam İngilizce kurs veriliyormu beni bu konu hakkında bilgilendirir misiniz teşekkürler

admin

Hatice: Kursiyer.ismek.org sayfasında kurs gün ve saatlerini görebilirsiniz.

Dilek

Ben elbise dikim kursuna gitmek istiyorum ama hangi İsmek kursunda var bulamıyorum

admin

Dilek: Merak ettiğin bilgiye kursiyer.ismek.org adresinden ulaşabilirsin.

beyza

merhaba ben 2016 – 2017 yılı arapça ve ingilizce kurslarınıza katılmak istiyorum kursiyer.ismek.org sitesine ulaşamıyorum. bide online kayıtlar basladımı?

admin

Beyza: Anlık kesintiler yaşanabilmektedir.

yasmin

Selamin Aleyküm Ben kursa basvuru yapmak istyorum ama Okumuyorum Ortaokul diplomam da yok Uygunmudur sizce?

admin

Yasmin: Ve aleyküm selam kurs kayıtlarında mezuniyet ve diploma bilgisi istenmez. Başvurabilirsiniz.

Beytullah

Klarnet kursu mevcutmudur her ismek subesi verio mu bu kursu

admin

Beytullah: Evet klarnet eğitimi mevcut olup belirli merkezlerde bulabilirsiniz.

esengül

Merhabalar ben moda tasarım bölümü istiyorum bütün ismeklerde bu bölüm varmı ve şartları nedir. teşekkürlet

admin

Esengül: Ulaşım sıkıntınız yoksa İsmek moda okuluna başvurmanızı öneririm.

Sema

2002.li birisi fitness bölümüne giremezmi ?

admin

Sema: 16 Yaş üzeri olan herkes kayıt olabilir.

arzu

Merhaba
Ben bu kurslara katılıp meslek edindirme.çalışmak istiyorum yerleştirme yapılıyormu kurs bitiminde büyük m ağazalarda satışta çalışmak istiyorum…lütfen bilgi verin.işe ihtiyacım var.teşekkurler

admin

Arzu: Normal kurslarda bu tür bir imkan olmayıp, İsmek perakende okulu istediğiniz imkanı sunabilir.

öznur

c.tesi günleri ismek açıkmı acaba

admin

Öznur: Eğitimler başladığında Cumartesi ve Pazar günleri açıktır.

Nuray

Slm, ben bayan kuaför kursu eğitimi almak istiyorum. Ataşehir de nerde var yardımcı olurmusun.

admin

Nuray: Bu tür bilgileri kursiyer.ismek.org adresinde görebilirsiniz.

Nuray

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden tşk ederim.

Hilal

Meraba ben siteye kaydoldum fakat bana sunulan kurs yerleri benim bulunduğum yerle alakası yok ve pastacilik , perakende kursu sunuluyo bana benim istedigim dal değil yardimci olurmusunuz lütfen 🙂

admin

Hilal: Kayıtlar başlamadan önce giriş yaptığınız içindir.

Deniz

Merhaba. Ben çello, bilgisayar programlama temelleri ve wep tasarımı kursları hakkında başvuru yaptıktan sonra mülakata tabi tutulup tutulmadığımızı merak ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

admin

Deniz: Öncelikle aynı alanda iki branş seçebilirsiniz. Müzik ve Bilişim farklı alanlardır.

semra

Merhabalar.Ben geçen yıl “ney” kursuna katılmıştım fakat kursa 2 3 ay kala kursu bıraktım acaba bu yıl tekrar kayıt yaptırabilirmiyim.(ney kursu için)

admin

Semra: Aynı branşa tekrar kayıt olma imkanınız bulunmuyor.

kemal

selamın aleyküm elektrik elektronik kurslar mevcudmu ismekde?

admin

Kemal: Bu tür eğitimleri Halk Eğitim ve İşkur kurslarında bulabilirsiniz.

sevinç

Merhaba, kayt sitesinde bir problem mi var acaba bilgilerimi girdikten sonra girmeye çalışıyorum ama siteye girilmiyor.

admin

Sevinç: Kayıtların ilk günleri anlık kesintiler yaşanabilir.

gulşen

İsmen spor kursuna kayıt olmak istiyorum ama sayfa açılmıyor

admin

Gülşen: Kayıtlar ilk başladığında sunucuda yoğunluk nedeniyle anlık kesintiler olabilir.

bilnur

dün geceden beridir bilgisayarın başındaym “Yoğunluktan dolayı erişim sağlanamadı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.” diyip diyip duruyor bi çözüm bulunsun şuna rica ediyorum

hacer azak

Geçen sene kayışdağı yemek kursuna katıldım onun bir üst seviyesi varmış küçükyalıda bana telefon yada adres verirmisiniz,

admin

Hacer: Size en yakın kurs merkezini kursiyer.ismek.org adresinden görebilirsiniz.

aykut

sa kolay gelsin ben bilgisayar kullanımı için başvuru yaptım kurs mayısın 15inde bitiyor başarılı olursam sertifikanın elime geçmesi ne kadar sürer acaba

admin

Aykut: Ve aleyküm selam sertifika eğitimden 2-3 ay sonra gelmektedir.

Kübra

Yapmış olduğum kaydı nasıl silebilirim?

admin

Kübra: Başvurularım kısmından iptal edebilirsin.

nusret ali

selam admin . ben kayıt yaptırmak istiyorum İspanyolca kursu için ama sayfaya bilgilerimi yazıyorum ancak onaylanma tuşuna basınca… sayfa bulunamadı diye İngilizce bi not çıkıyor yardım eder misiniz lütfen..şöyle bi yazı çıkıyor . eksik bilgi girdiğimde yok..

The resource you are looking for might have been removed.had its name changed, or is temporarily unavailable.

The resource you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

admin

Nusret: Geçici sunucu hatası olup, tekrar deneyin.

eren

Bağlama kursu icin( birinci seviye) adaylarin bransa yatkinliklari mulakatla degerlendirilecek diyor , nasil bir mulakat olur ; sonucta egitimi ilk defa almak icin gidicegiz

admin

Eren: O yazıyı nerede okudunuz?

elife

Cumartesi günleri kayıt yaptırmak için açık oluyor mu acaba yarın gideceğim de.

admin

Elife: Kayıtlar İnternet üzerinden yapılmaktadır. Sonrasında nüfus cüzdanınızı kurs merkezine getirmelisiniz. Cumartesi, pazar dahil açıktır.

nuray

merhaba ben hasta ve yaslı refakatçisi olmak için kursa gitmek istiyorum fakat nerede verildiğini bulamadım veya hangi semte ki ismekte bana yardımcı olurmusunuz lütfen

admin

Nuray: kursiyer.ismek.org adresine giriş yaparak ilgilendiğin branşın hangi merkezlerde yer aldığını görebilir ve başvuru yapabilirsin.

mualla akar

bende ses eğitimine katılmak isyiyorum bilgi verirmisiniz

admin

Mualla: Kurs başvuruları kursiyer.ismek.org adresinden online yapılmaktadır.

Gülsüm

Merhaba. Bazı bölümler sertifika değil de ismek katılım belgesi veriyorlarmış. Ben ingilizce A1 kursuna yazıldım yani MEB onaylı sertifika mı veriyorlar yoksa ismek katılım belgesi mi? Şimdiden çok teşekkür ederim.

admin

Gülsüm: Eve bazı eğitimler modüler olmaması nedeniyle sertifika yerine katılım belgesi verilmektedir. İngilizce kurslarında sertifika verilmektedir.

Mansoor Ali Totta

Türkçe okuma ücretsız
Benim adım mansoor tanzanyalıyım türkçe okumak üzretsız istiyorum

admin

Mansoor: Ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Neriman

Koforluk kursu icin basvuru birde disardan okumak kendimi gelistirmek istiyorum ismekin boyle kurslari oldugunu biliyorum bize bu kunuda yardimci olabilirmisiniz acil cevabinizi bekliyorum

admin

Neriman: Kuaförlük eğitimini İsmek’te ücretsiz alabilirsin. Açık öğretim içinse size en yakın halk eğitim merkezi müdürlüğüne gelmeniz yeterli olacaktır.