Avcılar Mesleki Eğitim Merkezi

Avcılar Mesleki Eğitim Merkezi
Doğal güzellikleri yanı sıra gelişmiş sanayi alanları ile de adından söz ettiren Avcılar ilçesi özellikle Firuzköy ve Ambarlı bölgesinde gelişmiş sanayi işletmeleri ve hatta liman bile bulunmaktadır. Böylesi yerlerin en çok ihtiyaç duyduğu eğitim kurumlarından biri Mesleki Eğitim Merkezi MEM olup, maalesef bu ilçeye çok geç gelmiştir. Avcılar Mesleki Eğitim Merkezi tarihçesine baktığınızda 2011 yılında kurulmasına karar verilir. Fakat tahsis edilen bina depreme karşı riskli olduğu için 2-3 yıl eğitime başlanamaz. (Sizin içinde ilginç değil mi?) neyse ki 2014-2015 yılında başvuru yapan 90 kursiyer ile eğitime başlanabilmiştir.

Avcılar MEM

Avcılar Mesleki Eğitim Merkezi Adresi

Kurum henüz yeni olduğu için yüz binlerce insan yerini bilmemektedir. Konum olarak Cihangir Mahallesi görülmektedir. Avcılar ile Cihangir arasında merkezi bir noktada yer almaktadır. Aşağıda adres ve iletişim bilgilerine yer verilmektedir.

Cihangir Mahallesi Bebe Sokak No:5 Avcılar
0212 695 33 55

Çıraklık, Kalfalık, Ustalık ve Usta Öğreticilik Eğitimleri Verilmektedir
Mesleki Eğitim Merkezleri bildiğiniz gibi amacı Usta ve Usta öğreticiler yetiştirmek olup, tabi ki bunun bir süreci bulunmaktadır. Yaşınıza uygun olarak çıraklık okulu yada kursları ile başlamanız gereken bu süreç aynı zamanda bonservis, sertifika gibi belgeler ile kalfalık sınavlarına katılmanızı sağlıyor. Çıraklık, Kalfalık ve Ustalık Belgesi aldığınızda artık eğitimci unvanı almanız için geriye Usta Öğretici Belgesi almak kalıyor.

Kayıtları Online Yapılmaktadır
Kurumun İnternet sitesinde başvuruların online yapıldığına dair bir buton karşımıza çıkmaktadır. Yani kurs başvurularınızı E-Yaygın (https://e-yaygin.meb.gov.tr) üzerinden online yapmanız gerekir.

4 Derslik 7 Öğretmen ile Hizmet Veriyor
Hangi branşlarda eğitim veriyor derseniz bu konuda maalesef size doyurucu bir bilgi verme imkanım olmayacaktır. Çünkü kurumun İnternet sitesinde bu tür konulara hiç yer verilmemiş olup, sadece 4 dersliği ve 7 öğretmenin görev yaptığıdır. Yani imkanlar kısıtlı olduğu için çok fazla branş beklemeyin.

Engelli Öğrencilere Ücretsiz Güzellik Hizmeti
Kurum sadece eğitim vermekle kalmıyor aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri kapsamında insanları mutlu ediyor. Son olarak Avcılar Engelliler İş okulu Öğrencilerine yönelik Güzellik ve Saç Bakım Alanı Öğretmen ve Öğrencileri (Kursiyerler) saç kesimi, manikür, pedikür ve fön gibi uygulamalara imza attılar. Periyodik olarak yapılan bu uygulamalar ile engelli öğrenciler çok mutlu olurken kursiyerlerimiz kendilerini geliştirme imkanı buluyorlar.

İsmek Avcılar Kursları
Yukarıda bahsi geçen kurum MEM olduğu için daha çok çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimleri vermektedir. Sizin ihtiyacınız olan mesleki eğitimler ile ilk olarak Avcılar’da 16 yaş üzeri herkese ücretsiz eğitim veren İsmek kursları olmalıdır. İlçe merkezi yanı sıra Parseller ve Firuzköy semtlerinde hizmet veren İsmek Kursları ile ilgili detaylara aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.istanbulkurslari.com/ismek-avcilar/

Avcılar Halk Eğitim Merkezi
Aynı şekilde yüzlerce branşta kültür, sanat ve mesleki eğitimleri bulacağınız kurumlardan biride Avcılar HEM olup, Ambarlı Mahallesinde 1992 yılından beri hizmet vermektedir. İhtiyaç dahilinde açılan kurslardan yararlanmak için mutlaka kurs merkezine gelerek bizzat başvuru yapmanız gerekir.

Avcılar Belediyesi Kursları
Son yıllarda yerel yönetimlerinde eğitim alanında daha fazla varlık göstermesi ile birlikte eğitimin kalitesi iki katına çıktığı görülmektedir. İlçemizde yaşayanlar için 6 farklı noktada Kent ve Kültür Evleri kuran Avcılar Belediyesi bu merkezlerde çocuk ve yetişkinler için ücretsiz eğitimler sağlamaktadır. Eğitimlerde kültür sanat yanı sıra Bilişim Teknolojileri alanında (Bilgisayar Kullanımı, Web Tasarım, Autocad) gibi branşları içermektedir. Özellikle çocukların severek katıldığı yüzme kursları boğulmaların azalmasında büyük önem arz ediyor.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

2 Yorum

  1. Yelena

    iyi gunler, nezaman kurslar baslayacaklar, bana yazarmisiniz.

    • admin

      Yelena: Güncel duyuruları takip ediniz.