Bahçe Bakımı

Dünya genelinde insanların her anlamda mutabık kaldıkları ortak yönleri olmasa da bazı hususlarda aynı noktada buluştukları görülür. Onlardan biride yeşil ve doğa sevgisi Dünyanın neresine giderseniz gidin doğa, yeşil ve ağaçları sevmeyen yoktur. Türkiye’de de aynı şekilde bir karış toprak bulan insanımız onda türlü türlü sebze ve meyve yetiştirmenin planlarını yapmaktadır. Son zamanlarda hızla artan bilinçli tarım faaliyetlerine sizde katılmak isterseniz ücretsiz bahçe bakımı kurslarından yararlanabilir. Bitkiler ve ağaçları yakından tanıyarak, onlarla dost olmak isterseniz kısa süreli kurslara katılabilirsiniz.

Bahçecilik

İsmek Bahçe Bakımı Kursu
İstanbul’un en büyük ücretsiz kurs merkezi İsmek bu sefer bahçecilik alanı ile karşımıza çıkmaktadır. Gerçi İstanbul’da hızla artan betonlaşma bahçeciliği adım adım öldürse de bizler bu konuda elimizden geleni yapmalıyız. İsmek Bahçe Bakımı kursları ile bitkilerden ağaçlara kadar bir çok alanda daha önce hiç bilmediğiniz bilgileri öğrenecek bol uygulamalar ile deneyim kazanacaksınız. 216 Saat sürecek olan kurslar 8 farklı modülden oluşmaktadır. Şimdi dilerseniz eğitim sürecinde ele alınacak konulara özet şekilde göz atalım.

Bitkilerde Büyüme ve Gelişme Süreci
Evet arkadaşlar 216 saat sürecek kurslarda 8 modülde eğitim olduğunu belirttik, ilk olarak bitkilerde büyüme ve gelişme ile başlıyoruz. İlk etapta bitkilerin büyümesine etki eden iç ve dış faktörler ele alınmaktadır.

Bitkilerin Büyümesini Engelleyen Problemler
Yukarıdaki bilginin tam tersine bu sefer bitkilerim büyümesi ve gelişmesine mani olan problemleri ve çözüm yollarına bakacağız. İnsanlar gibi doğan, büyüyen ve ölen bir yapıya sahip olan bitkilerin gelişme periyodisitesi ile başlanacak olan eğitimler Polarite, Kolerasyon, Dormansi, Absisyon ve Restitüsyon konuları ele alınmaktadır.

Bitkilerde Hareket Fizyolojisi
İnsanlar gibi akıllı olmasalar da bir çok değişimi algılamakta ve ona göre hareket etmektedir. Bitkilerin yer değiştirme süreci ve bunun önemi bu modülün son aşamasında öğretilmektedir. Amöboik, Protoplazma ve Göçüm hareketlerine dair geniş kapsamlı bilgiler ile bir sonraki modüle geçilmektedir.

Bitki Organları Modülü
Evet değerli arkadaşlar 2. modülümüze geçtiğimizde bizleri çok keyifli bir eğitim süreci bekliyor. Çünkü bitkilerin yapısını tanıma imkanı bulacağız.

Kök: Her bitki ve ağaç için oldukça önemli olan kök ile ilgili bilgileri bulacağımız bu aşamada özellikle genel karakteri ve morfolojisi önem arz etmektedir. Aynı şekilde anatomik yapısını iyi öğrenmelisiniz.

Gövde: İnsan vücudu ile eş değer kabul edeceğimiz bitki ve ağaçların gövdesi zarar görmeye müsaittir. Bu aşamada gövdenin genel karakteri ve metamorfozları ile genel anatomisi ele alınmaktadır.

Yaprak: İlk bahar ve yaz mevsiminde insanı heyecanlandıran ağaç ve bitki yaprakları en az gövde karar zararlılara açık olup, dikkat edilmediğinde tüm gövdeye zarar verebilmektedir. Eğitimin bu aşamasında yaprakların kökeni ve dış şekli ele alınmaktadır. Lamina dediğimiz yaprak ayası ve damarlanma dışında yine yaprak sapı (Petiyol) yaprak kını (Bazis) ve yaprağın anatomik yapısı ile metamorfozları ele alınarak geçilmektedir.

Tohum, Çiçek ve Meyve
Bu modülün son aşamasında kursiyerlere tohumların yapısı ve toprağa yayılması ile ilgili kısa özet bilgi verildikten sonra meyvelerin oluşum süreci ve sınıflandırılmasına geçilmektedir. Bunun dışında evlerimiz ve bahçelerin olmazsa olmazı çiçekler ile ilgili kısımda ise çiçeklerin genel yapısı, çiçeğin kısımları, eşeylilik ve döllenme süreci ile İnfloresans dediğimiz durumları öğretilmektedir.

Meyvecilik
Evet değerli arkadaşlar eğitim ilerliyor ve 3. modüle girmiş bulunuyoruz. Burada yine çok keyifli bir eğitim süreci dışında kazanç bir eğitim sizi bekliyor. Tarım ülkesi olan Türkiye’de meyvecilik önemli bir yer etmekte ve bunu daha profesyonel yapmanız halinde daha verimli meyve bahçeleri elde edebilirsiniz. Meyvecilik ile ilgili modülde ilk eğitim olarak meyveciliğe genel bakış ve ekonomik yönden önemi ile meyvelerin sınıflandırılması şeklinde başlamaktadır. Yumuşak çekirdekli ve sert çekirdekli meyveler şeklinde ayrım yaptıktan sonra üzümsü ve sert kabuklu meyvelere bakılmaktadır. Aynı şekilde özellikle kış mevsiminde çok tüketilen turunçgiller ve Akdeniz meyveleri ile bahçelerin olmazsa olmazı keyif bitkilerini tanıyarak devam edeceğiz.

Meyvelerin Ekolojik İstekleri
Hepinizin çok iyi bildiği şekilde her meyve her bölgede yetişmez, çünkü her meyvenin kendine özgü istekleri bulunmaktadır. Bu aşamada hangi meyvenin nasıl bir yapıya ihtiyaç duyduğunu görebiliriz. İlk etapta sıcaklık, nem ve ışığın meyveler üzerindeki etkisini göreceğiz. Bunun dışında kış mevsiminde görülen sis, donma, tipi, rüzgar ve dolunun ağaçlar üzerindeki etkileri öğretilmektedir.

Meyve Bahçelerinin Kurulması
Son yıllarda meyve bahçeleri baha bilinçli ve profesyonel bir şekilde yapıldığı görülmektedir. Bu işe yeni başlayacaklar içinde eğitimin bu aşamasında meyve bahçesi kurulumu ile ilgili bilgiler yer almaktadır. İlk olarak bahçe yerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ile başlanacak olup, toprak hazırlığı ve dikim zamanı ve ağaçların arasındaki dikim mesafesi ve önemi uygulamalı olarak gösterilmektedir. Devamı niteliğinde olan toprak işleme, sulama ve gübreleme ile hasat ve hasat sonrası yapılması gerekenler öğretilmektedir.

Üretim Teknikleri
Generatif Üretim: Bizler sadece bitki ve ağaç yetiştirme ile sınırlı kalmadan aynı zamanda geleceğe dair hazırlık çalışmaları yapmalıyız. Burada özellikle tohum üretimi ön plana çıkmaktadır. Kaliteli ve benzersiz tohumu üreterek daha kaliteli tarım alanları elde edebiliriz. Bunun için ilk olarak generatif üretim konusu ele alınmakta olup, generatif üretim yöntemleri, tohumla üretim, tohum kazanımı, tohumların toplanması, hazırlanması, uygun şekilde saklanması ve kalite bazında sınıflandırılması ile ekimi ve çimlenme yöntemlerinin saptanması gibi önemli eğitimler sizi beklemektedir.

Vegatatif Üretim: Eğitimin bu aşamasında ise kursiyerlere çelikle üretim, aşı ile üretim ve özelleşmiş gövde ve köklerle üretim yanı sıra doku kültürü ve daldırma ile üretim teknikleri öğretilmektedir. Hepsi bir birinden önemli konular olup, mutlaka iyi takip etmeli ve not almalısınız.

Bitki Hastalıkları, Zararlılar ve Mücadele
Eğitimin kalan kısmında ise özellikle bitki sağlığı ve hastalıkları yer almaktadır. Oldukça önemli olup, insanlarda görülen hastalıklar gibi önlem alınmadığında kalıcı hasara neden olabilmektedir. Bu nedenle eğitimin geri kalan kısmını çok iyi takip etmenizi öneririm.

Bahçe bakımı kursu ile ilgili aktaracaklarım şimdilik bu kadar olup, sizlerin sormak ve öğrenmek istediği hususlar varsa aşağıdaki yorum formundan iletebilirsiniz.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.