Bebek ve Çocuk Beslenmesi

Mutlu bir evlilik sonrası çiftlerin en büyük arzusu hiç şüphesiz çocuk sahibi olmaktır. 9 Ay sürecek gebelik sürecinde anne adayı çocuğa zarar gelmemesi için azami dikkat etmektedir. Peki ya doğum sonrası ne yapmalı, bebekler, çocuklar nasıl beslenmeli? özellikle ilk defa anne olacaklar için bu konuda muhteşem bir eğitim fırsatı sizi bekliyor. Büyük ölçüde Türkiye’nin her yerinde ücretsiz yararlanabileceğiniz Çocuk Beslenmesi kursu ile sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarını öğreneceksiniz.

Sağlıklı Beslenme

İsmek Çocuk Beslenmesi Kursu (112 Saat)
Aile ve Tüketici Bilimleri alanında yer alan kurslardan biride Çocuk Beslenmesi olup, yukarıda da belirtildiği üzere özellikle ilk defa annelik duygusunu yaşayacaklar ile okul öncesi, okul çağı ve ergenlik döneminde çocuğu olan tüm hanımları çok yararlı olacağını düşündüğüm bu eğitime davet ediyorum. Toplamda 112 saat sürecek olan kurslarda 4 farklı modül üzerine eğitim verilecektir. Modüllere bakacak olursak (Bebek Beslenmesi, Okul Öncesi Çocuk Beslenmesi, Okul Çağı Çocuk Beslenmesi ile Ergen Beslenmesi) şeklindedir. Şimdi dilerseniz modülleri ve eğitim sürecinde ele alınacak konulara bir göz atalım.

Bebek Beslenmesi
Yukarıda da belirtildiği gibi 4 farklı modülden oluşan eğitimin ilk aşaması anne olma hayali kura ve 0-1 yaş arası bebeği olanları ilgilendirmektedir. Bakımı en zor süreçlerden biri olup, ilk 6 ay özellikle anne sütü ile beslemek gerekir. Tabii ki sadece 6 ay besleyip anne sütünü kesmek gerekmez. Mümkün mertebe çocuklar 1,5 – 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesini mümkün hale getirmeliyiz.

Bebek Beslenmesinin Önemi ve Özellikleri
Eğitimin ilk konusunda bebeklerin beslenme önemi ve özellikleri yer almaktadır. Burada sadece beslenme ile sınırlı kalmadan aynı zamanda besin öğeleri, sindirim sistemi enerji ve besin ihtiyacı ile kötü ve sağlıksız beslenmenin neden olacağı sorunları göreceksiniz.

Anne Sütü
Devamında ise sürekli üzerinde durulacak olan bir konu anne sütü ve gereksinimleri, faydaları anlatılarak daha önce hiç duymadığınız / bilmediğiniz özelliklerini keşfedecek emzirme isteğiniz iki katına çıkacaktır.

Emzirme
Özellikle annelik duygusunu ilk defa yaşayan kadınlar doğumun ilk günlerinde emzirme konusunda ciddi sıkıntı yaşamaktadır. Kursu bu aşaması doğum yapacak annelerin emzirme konusunda bilmesi ve uygulaması gereken hususlara yer vermektedir. Emzirme teknikleri ve emzirme esnasında bebeğin pozisyonu ele alınmaktadır.

Memeden Kesme
Anne sütü çok sağlıklı olmasına karşın emzirme belli bir süreçte yapılmakta ve yapılabilmektedir. Bazen sağlık sorunları vs ile daha erken süreçte de memeden kesmek gerekebilir. Anne sütü ile beslenemeyen bebekler için yapılması gereken hususlar arasında anne sütü yerine kullanılan hazır mamaları yakından tanıma, bileşenleri, hazır mamaların hazırlanışı ve bebeklere veriliş şekline kadar bir çok husus yer almaktadır.

Ek Besinler
Özellikle bebeklerin doğum sonrası yaşı ilerledikçe anne sütü yeterli gelmeyip, doyurucu olmayabilir. Bu nedenle anne sütü yanı sıra ayrıca ek besinlere ihtiyaç duyulur. Burada dikkat edilmesi gereken ek besinlerin hazırlama şekli, içerisinde kullanılan malzemeler ve zamanlaması önemlidir. Aynı şekilde bebeklerin katı besinlere geçişinde dikkat edilmesi gereken hususları yine bu aşamada göreceksiniz.

Bebek Dostu Hastaneler
Bu modül ile alakalı aktaracağım son husus anne dostu hastaneler olup, 1991 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama ile anne sütünü teşvik eden, özendiren ve anne adaylarına emzirme konusunda bilgi ve alışkanlık kazandıran seçilmiş sağlık merkezlerine verilen bir unvandır. Doğum yapacak anne adayları genelde bu şekilde unvana sahip hastaneleri tercih etmesi daha iyi olacaktır.

Okul Öncesi Çocuk Beslenmesi
Özellikle bebeklik döneminden çıkıp, çocukluk sürecine giren ve okul öncesi çocuğu olan hanımların işi biraz daha zor diyebiliriz. Çünkü çocuklarını sağlıksız besinlerden koruması gerekmektedir. Bunun için eğitimin geri kalan kısmında Okul Öncesi, Okul Çağı ve Ergenlik döneminde 10-16 yaş arasında çocukların beslenmesine dair eğitimler verilmektedir.

Henüz Modül Hazırlanmadı
4 Farklı modül üzerinden eğitim verildiğini belirttik ve yukarıda bebek beslenmesine dair modül üzerinden konu başlıkları aktardık, geri kalan 3 konuda henüz modül hazırlandığı için çok fazla detay aktarma imkanı olmayacaktır. Fakat önemli konulara bakmak gerekirse ilk olarak beslenme ilkeleri görülmektedir. Devamında ise beslenme sorunları ve tükettiğimiz gıdaların vücutta oluşturacağı enerji hesaplaması yapmayı öğreneceksiniz. Bunun dışında günlük, haftalık menü planlaması ile metabolizma üzerine eğitimler yer alacaktır.

Unutulmaması gereken bu ülkenin geleceği sağlıklı nesiller ile mümkündür. Sağlıklı nesiller ise annelerin daha fazla bilgisi olmasına bağlıdır. Tüm anneleri bu kutlu görevlerinde tebrik ediyoruz.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.