Bilgisayar Kullanımı

Bilgisayar Kursu
Dünya’nın ilk bilgisayarı olma özelliği taşıyan ENIAC bir oda büyüklüğündeki kasası ile teknolojik anlamda ilk adımın atılmasını sağlamıştır. O dönemin bilim adamları bundan daha fazla teknoloji olmaz deseler de öngörüleri doğru çıkmamış ve Bilgisayarlar hem geliştirilmiş hemde boyut olarak küçültülmüştür. 2000 Yılı itibari ile gelişen bir diğer teknoloji ise İnternet olup, ikisinin buluşması ile birlikte günlük ve iş hayatının ayrılmaz ikilisi haline gelmiştir. Şuan ev ve iş yerlerinde bulunan Bilgisayar ve İnternet hem eğlence hemde iş amaçlı kullanılmakta olup, bir çok meslek için zorunluluk haline gelmiştir. Henüz bu cihazı kullanmayı bilmeyenler için Türkiye’nin her yerinde ücretsiz kurslar bulunmaktadır. Onlardan biride İsmek olup, bu sayfada Bilgisayar Kullanımı kursuna dair geniş kapsamlı bilgiler yer almaktadır.

Bilgisayar İşletmenlik

İsmek Bilgisayar  Kursu
20 Yıllık eğitim öğretim sürecinde hızla gelişen ve Dünyaya örnek olan İsmek 400’denn fazla branş seçeneği ile eğitim imkanı sağlamaktadır. Eğitimi verilen alanlardan biride Bilişim Teknolojileri olup, bu alanın adeta temel eğitimi denebilir. Çünkü tüm bilişim eğitimlerinde olduğu gibi bilgisayar bilgisi gerekmektedir. Henüz yeterli düzeyde eğitimi olmayanlar için 160 saat sürecek İsmek Bilgisayar Kullanımı eğitimi sizi beklemektedir. En çok tercih edilen eğitimlerden biri olması nedeniyle İstanbul’un her yerinde onlarca İsmek kurs merkezinde bu eğitimi bulabilirsiniz.

Kayıtlar Eyül Ayında Başlıyor
İsmek bilgisayar kursundan nasıl yararlanacağım diye düşünenler için ilk aktarmak istediğim husus başvuruların Eylül ayında başlayıp, Mayıs ayı sonuna kadar devam ettiğidir. Bu süreçte sadece zorunlu öğrenim yaşını tamamlayanlar eğitime dahil olduğu için başvuru yapacakların 16 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bu koşullara uyan ve eğitim süreci boyunca İstanbul’da kalacak olan herkes kursiyer.ismek.org adresinden kayıt olabilir.

Bilgisayar Kurslarında Ne Öğretiliyor?
Eğitimin ilk aşamasında Bilgisayar çeşitleri ve onları bir birinden ayıran kullanım alanları, hızları, kapasiteleri ele alınmaktadır. Bu derste ayrıca sağlıklı ve güvenli bilgisayar kullanımı hakkında uzmanlardan detaylı bilgiler verilecek olup, özellikle not almanızı tavsiye ederim. 160 Saat sürecek olan eğitimlerde sizden herhangi bilgi yada tecrübe beklenmiyor. Yani hiç bir bilgisi olmayan biri bile bu kurslara katılarak Bilgisayar öğrenebilir. Eğitimin ilk aşaması bilgisayarların olmazsa olmazı işletim sistemleri ile alakalı olup, kelime işlemci programları ve günlük hayatta en çok kullanılan İnternet ve E-posta ile ilgili olmaktadır. Şimdi dilerseniz yazının devamında kurslarda size öğretilecek olan husulara özet şekilde bakalım.

İşletim Sistemlerinin Kullanımı
Bilgisayar bir kaç tane donanımdan oluşmasına karşın ona hayat veren çalışmasını ve işlem yapmasını sağlayan en önemli etken işletim sistemleri olup, dünya genelinde en çok kullanılan Microsoft firmasının Windows markasıdır. İlk olarak siyah bir ekranla MS DOS olarak karşımıza çıkan bu sistem zamanla Windows 98, 2000, 2003, XP, Vista, Windows 7, 8, 9, 10 şeklinde sürekli yenilenmektedir. Virüslere karşı oldukça korunaksız olan bu yazılımı kullanırken güvenliğinizi mutlaka sağlamalısınız. Dersin devamında bilgisayarın sağlıklı bir şekilde çalıştırılması ve işimiz bittiğinde kapatılması ile devam edecektir.

Masaüstü Simgeleri ve Pencerelerle Çalışma
Cihazı ilk açtığınızda sizi masa üstü karşılamaktadır. Standart simgelerin olduğu gibi sizinde ekleyebileceğiniz dosya, klasör ve kısayol simgeleri bulunmaktadır. Eğitimin bu aşamasında kursiyerlere simgeler ile çalışma ve açılan pencerelerin kullanımı ve yönetimi öğretilmektedir. Kapatma, ve simge durumuna küçültme gibi özellikler ele alınmaktadır.

Görüntü Özellikleri ve Ayarları
Tüm kullanıcılar cihazı kendi istediği şekilde ayarlayabilir. Bu kapsamda ilk olarak masaüstü ekran görüntüsü, ekran koruyucu, ekran boyutu ayarları ve tema seçimi anlatılmaktadır.

Denetim Masası
En çok kullanacağımız yerlerden biride bilgisayarın denetim masası olup, bir çok ayarı buradan yapabiliriz. İçerisine girdiğinizde sizi bir çok seçenek karşılamaktadır. Burada fare, klavye, yazıcı ayarları yanı sıra bilgisayarımızda bulunan programların kaldırma işlemleri yapılmaktadır.

Donaltılar
İşimizi kolaylaştıran bir çok özelliği ise Donaltılar kısmında bulacağız. Not defteri, media player, hesap makinesi ve ilerleyen zamanlarda çok işinize yarayacak olan Sistem Geri Yükleme ile bilgisayarınızda sorun çıkması halinde bir kaç gün geriye alarak sorunsuz haline dönmeyi öğreneceksiniz.

Dosya, Klasör ve Dizin Çalışmaları
Bir sonraki adımda ise dosya ve klasörleri tanıyarak dizin ve alt dizin yapısı ile çalışmayı öğreneceksiniz. Dosya ve klasör oluşturma içeriğine eleman ekleme gibi uygulamalar yapılmaktadır. Dosyaları yeniden adlandır, kopyalama, yapıştırma ve dosya biçimleri öğretilmektedir. Aynı şekilde bilgisayarımızda dosya ve klasör arama ile gereksiz dosya ve klasörlerin silinmesi, hatalı silme işleminin geri alınması öğretilmektedir.

Yazdırma Yazıcı Ekleme
Özellikle iş hayatında insanların en çok kullandığı araçlardan biride yazıcı Printer olup, bilgisayarınıza kabloları taktığınızda o an çalışma imkanı olmayacaktır. Bu nedenle eğitimin bu aşamasında yazıcı tanıtma, driver kurulumu ve yazdırma işlemi öğretilmektedir.

İnternet ve E-Posta İşlemleri
İşte şimdi eğitimin en keyifli yerine geliyoruz. Bu aşamada İnternet ve E-posta işlemleri yapılacak olup, onun öncesinde bilgisayarların İnternetle buluşturulması gerekmektedir. Ağ yapılarını tanıyarak yerel alan ağı LAN ile geniş alan ağı WAN hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu noktadan sonra tarayıcıları yakından tanıyarak İnternet kullanımı ve e-mail hesabı kayıt işlemi ile e-mail alma gönderme hususları yer almaktadır.

İşletim Sistemleri
Evet değerli arkadaşlar yukarıdaki temel eğitimlerden sonra şimdi biraz daha ileri seviye eğitimlere giriş yapıyoruz. İlk olarak işletim sistemine tekrar bakacağız. Sistem kaynakları, bileşenleri, işlevleri ve tipleri ile dosyalama sistemi yapısı ele alınmaktadır. FAT16, FAT32, VFAT ile NTFS dosyalama sistemi ve sağladığı avantajlar hakkında detayları göreceğiz. Aynı şekilde Bellek yönetimine dair konularla bu aşamayı geçeceğiz.

İnternet ve E-Posta Yönetimi
Bilgisayarlarda en çok yapılan işlemlerden biri haline gelen İnternet ve E-posta yönetimine geçildiğinde burada ilk olarak bilgisayarların ağ bağlantısı ve modem ile pc arasındaki bağlantının sağlanması ele alınmaktadır. Aynı şekilde sık kullanacağınız işlemlerden biri olan uzak bilgisayar bağlantısı öğretilmektedir. İnternet sitelerini görüntülemek için kullanılan tarayıcılar İnternet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera ve Yandex gibi araçların güvenli kullanımı ve avantajları öğretilmektedir. Bunun dışında günlük hayatta kullanacağınız e-mail işlemleri ve güvenliğin sağlanmasına dair detaylar yer almaktadır.

Kelime İşlemci Kullanımı
Bilgisayarlarda en çok kullanılan araç ve yazılımlardan biride Ofis Programları olup, bu konuda da temel seviyede eğitimler verilmektedir. Yeni sayfa oluşturma, biçimlendirme, arşivleme dahil tüm konularda bilgiler yer almaktadır. Özellikle en çok kullanacağınız programlardan biri olan Excel ile tablolama yapma ve Powerpoint ile etkileyici sunumlar hazırlamayı öğreneceksiniz.

Bilgisayarı Neden Öğrenmeliyim?
Günümüzde gereksinimden öte neredeyse zorunluluk haline gelen bir teknoloji diyebiliriz. Öyle ki iş ilanları detaylarına baktığınızda bilgisayar kullanan ibaresini sıkça görürsünüz. Yani mesleki deneyim yanında bilgisayar bilgisi de gerekmektedir. Bunun için mutlaka bu teknolojiye hakim olmalıyız.

Geleceğin Meslekleri Bilgisayar Gerektiriyor
Bir diğer öğrenme nedeni ise günümüzde ön plana çıkan ve gelecekte en çok tercih edilen mesleklerin %99 gibi büyük bir bölümü bilgisayar bilgisi gerektirmektedir. Eğitim almak için kursa başvurduğunuzda sizden bilgisayar bildiğinize dair sertifika bile isteyebilmektedir.

Web Tasarım
Bilgisayar bilgisi gerektiren eğitim ve mesleklere göz atmak gerekirse ilk sırada Web Tasarım gelmektedir. Günümüzde milyonlarca İnternet sitesinin bulunduğu sanal ortamda gerçek kazanç sağlamak için bilgisayar bilginiz iyi düzeyde olması gerekir. Çünkü işlemlerin tümü bilgisayar ortamında ve çeşitli yazılımlar ile yapılmaktadır.

Banko (Bilet Satış) Görevlisi
Tamam web tasarım belki herkesi ilgilendirmeyebilir. Fakat sıradan mesleklerden biri olan Otobüs ve Uçak bileti satış görevlisi bile çok iyi bilgisayar kullanması gerekir. Çünkü standart işletim sistemi yanı sıra bu sektör için geliştirilmiş olan paket yazılımlar kullanması gerekir.

Bilgisayar Tamircisi Olabilirsiniz
İnsan yeter ki istesin, yeter ki azimli olsun, yapamayacağı bir şey yoktur. Bir çok insan normalde her hangi bir bilgisi yok iken öncelikle bilgisayar kullanımını öğrenerek devamında kullanımını öğrendiği bu cihazım bakım ve onarımını yani tamirini öğrenebilir. Bunun içinde İsmek Bilgisayar Bakım Onarım kursları bulunmaktadır. Yani yeter ki siz isteyin, hayal edin, imkan sağlanmaktadır.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

2 Yorum

  1. EKREM

    acaba hangi illerde ilçelerde mevcut ve ne kadar zaman sürecek

    • admin

      Ekrem: Türkiye’nin her yerinde bulabilirsiniz. Eğitimler 160 saat sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.