Bilgisayar Sistem Bakım Onarım

Özellikle son 20 yıla dönüp baktığınızda bilgisayar teknolojisinin ne kadar geliştiğini görürsünüz, hem iş hemde günlük hayatta adeta vazgeçilmez hale gelen bu elektronik aygıtlar gerek donanım, gerekse yazılımsal olarak bir çok hata ve sorunlara neden olmaktadır. Bir çoğumuz bilgisayar kullanımı eğitimi almadan belli bir düzeye kadar kendi imkanlarımız ve araştırmalarımız sonucu öğreniyoruz. Peki kullandığımız cihazda ortaya çıkan hata ve teknik sorunlara karşı yeterince bilgi sahibi miyiz? Bu konuda eksiklerimiz olduğu söylenebilir. Bilgisayar kullananların %90 gibi büyük bir bölümü hata ve sorunlara müdahale edecek bilgisi olmadığı için teknik servislerden ücretli hizmet almaktadır. Bu sorunu aşmanız için Bilgisayar Sistem Bakım Onarım kursu olduğunu biliyor muydunuz?

Teknik Servis

Bilgisayar Sistem Bakım Onarım (İSMEK) 144 saat
Değerli arkadaşlar biz bu branşa bilgisayar tamir kursu da diyebiliriz. Çünkü alacağınız eğitim sonucu kazanacağınız yetenek bir pc’nin kurulum, ayarları, donanımı, arıza tespiti, parça değişimi, hataların onarılması dahil teknik servise ihtiyaç duymadan gerek kendi cihazınız, gerekse müşterilerinizin cihazlarına teknik hizmet verecek düzeye geleceksiniz. İstanbul’da yaşayanlar için ücretsiz eğitim veren İsmek Bilgisayar Sistem Bakım Onarım branşında sizlere 144 saat sürecek olan sertifikalı eğitim imkanı sağlamaktadır. İstanbul genelinde yaklaşık 10 farklı ilçede bulacağınız bu kurslarda ele alınacak konulara başlıklar halinde göz atalım.

Bakım Onarım İçin Gerekli Hazırlık
Eğimin ilk başında sağlık ve güvenlik hususunda sizlere eğitim verilecektir. Çünkü elektrik çarpılmaları, zehirlenme dahil bir çok sorunla karşılaşmanız mümkün olabilmektedir. Bu konuda ilk olarak koruyucu bakım unsurları ele alınacak olup, devamında eğitim ve onarım esnasında gerek duyacağınız araç gereçler ve ölçü aletleri kullanımı özetle anlatılacaktır.

Koruyucu Bakım Yapılması
Bakım onarım ikinci modüle geçtiğimizde bu sefer ilk konumuz cihazların daha uzun süre kullanılması için gerekli bakım koşulları ele alınmaktadır. Kasa, monitör, klavye, fare, yazıcı ve tarayıcı için belirli periyotlarda yapılması gereken bakım faaliyetleri uygulamalı olarak gösterilmektedir.

Bakım İçin Gerekli Yazılımlar
Koruyucu bakım denince burada dikkat edilmesi gereken farklı olup, özellikle bazı yazılımlar kullanmanız gerekir. Bunlar bilgisayarda standart olabildiği gibi sizin temin etmeniz gerekenlerde olabilir. Scandisk, Chkdsk yanı sıra bilgisayarınızı Mallware gibi zararlı yazılımlardan koruyacak olan Mallwarebytes, kaldırılamayan programları kaldırmak için gerekli olan Revo Uninstaller vs yardımcı araçlar ve temini öğretilmektedir.

Bilgisayar Güvenliğinin Sağlanması
Eğitimlerde en çok üzerinde durulacak hususlardan biri bilgisayar güvenliği olup, özellikle İnternet bağlantısı olan cihazlarda bu daha fazla önem arz etmektedir. Girdiğiniz İnternet siteler, açtığınız e-mail gönderileri sürekli virüs ve casus yazılım içerebilmektedir. Bunlardan korunmak için Anti Virüs, İnterter Security, Güvenlik Duvarı gibi konularda detaylı bir eğitim süreci sizi beklemektedir.

Dosya Kurtarma
Kullanıcıların en sık yaşadığı sorunlardan biride veri kayıpları olup, bazen bu konuda yardım almak için binlerce TL masraf edebilirsiniz. Önemli verilerin geri getirilmesi için hizmet veren merkezler bulunmaktadır. Biz bu konuda mümkün olduğunca dosya kurtarmayı öğreneceğiz. Silinen dosyalar, zarar gören içerikler dahil olmak üzere mümkün olan tüm verileri geri kazanmayı öğreneceksiniz. Bu hususa özellikle dikkat etmelisiniz.

Güç Sorunları, Güç Kayanğı
Bilgisayar öğrenmek için kursa gelenlere ilk aşama olarak cihazın açılıp, kapanması öğretilmektedir. Televizyon gibi fişi tak açılsın, çıkar kapansın gibi bir uygulama olmadığı için açılış ve kapanışta dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Aksi halde veri kayıplarına neden olmaktadır. Aynı durum elektrik kesintilerinde de yaşanabileceği için eğitimin bu aşamasında ayrıca güç kaynakların gerekliliği ve kullanımı ele alınmaktadır. Bir dosya hazırlıyorsunuz ve neredeyse sonuna geldiniz, bir anda elektrik kesintisi ile kapanan cihaz yaptığınız işin kaybolmasına başa dönmenize neden olmaktadır. Oysaki güç kaynağınız olsa cihazınız elektrik kesilse bile 10-15 dakika daha çalışmaya devam edecek olup, size en azından dosyanızı kayıt etme imkanı sunacaktır.

Arıza Giderme (Problem Tespiti)
Bilgisayar Sistem Bakım Onarım onarımı 144 saat sürecek kurslardan oluşmakta olup, bu süreçte 6 farklı modül üzerine eğitim verilmektedir. Yukarıda ele aldığımız konu başlıkları bakım onarım olup, şimdi ise arıza giderme konularına geçiş yapacağız. Eğitimin ilk aşamasında hiç şüphesiz problemin tespit gelmektedir. Yine çok önemli bir husus olup, özellikle yaşanan sorunların ortaya koyduğu belirtilere dikkat ederek, karşılaştırma yaparak problemin ne olduğunu tahmin ederek tespit edebiliriz.

POST Hataları
Problem tespitinde işimizi kolaylaştıracak hususlardan biride sesli hata mesajları yanı sıra ekranda karşımıza çıkan hata mesajları ve kodlarından yararlanacağınız cihazımız normalde Türkçe olmasına karşın bir çok hata mesajı İngilizce olarak görülmektedir. Bu konuda en sık karşılaşılan hata kodlarını not etmelisiniz.

Bios Hataları
Özellikle masaüstü bilgisayarlarda en sık hata ile karşılaşılan donanımlardan biride Bios olup, aynı zamanda bir çok sorunu çözme, açılmayan işletim sistemini kurtarma ve yönetme konusunda faydası olmaktadır. Bios ayarları, kullanımı ve hata mesajlarına özellikle dikkat etmelisiniz.

Anakart Hataları
Kasanın en önemli aygıtlarından biri olan Onboard yada Türkçe karşılığı anakart kesinlikle önemli bir donanım olup, yine burada bağlantı kabloları, jumper ayarları ve rom hatası ve kilitlenme durumu ile karşılaşabilirsiniz.

İşlemciler
Cihazın en değerli parçası işlemci olup, son model bir işlemci olması halinde sadece o küçük parça yaklaşık 1000 TL gibi bir ücrete mal olmaktadır. İşlemcide en sık karşılaşılan sorunlardan biri voltaj ve soğutma sorunu olup, kasada bulunan fanın çalışmaması yada yeteri kadar soğutamaması halinde sürekli ısınan işlemci yanmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde işlemciye sürülen soğutucu jelin işlevini yapamaması ısınmayı artırarak cihazın kendi kendine kapanmasına neden olmaktadır.

Hafıza (Ram)
Bilgisayarların bir diğer önemli parçası Ram olup, hız konusunda oldukça önemlidir. Fakat sürekli ilerleyen teknoloji bir biri arasında uyumsuzluk sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Aynı şekilde ram uyum sorunları en sık karşılaşılan hatalar arasında gelmektedir.

Daha Fazlası Kurslarda Sizi Bekliyor
Çok değerli arkadaşlar daha ele alınması gereken 3 modül daha bulunuyor. Fakat hazırladığımız sayfa içerik konusunda sınıra ulaşması nedeniyle konuya burada son vermek zorundayım. Son olarak şunu belirtmek isterim ki ister kendi cihazlarınız isterseniz mesleki anlamda bu eğitime katılabilirsiniz. Eğitim sonunda bilgisayar teknik servisleri yanında çalışabileceğiniz gibi kendinize bu alanda iş yapan bir iş kurabilirsiniz. Şimdiden tüm arkadaşlara başarılar diliyorum. Sormak, öğrenmek istediğiniz hususları aşağıdaki yorum formundan iletiniz.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

2 Yorum

  1. yahya

    Bilgisayar ofis programı eğitimimi tamamladım.
    Şimdi tamir ve bakım kursuna gitmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz.

    • admin

      Yahya: Eylül ayında başlayacak olan kayıtlardan yararlanarak başvuru yapabilirsin. Azmine hayran kaldım, başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.