E-Ticaret Kursu

E-Ticaret Kursu
Geçmişte ticari faaliyetler en işlek cadde ve bulvar üzerinde tutulan dükkan ile yapılırken şimdilerde ise İnternet mecrası yanı E-Ticaret kullanılmaktadır. Dünya’nın her yerine ürün satışı yapabileceğiniz mu mecrada şimdiden yerinizi almalısınız. Fakat bilmeniz, öğrenmeniz gereken bazı hususlar yer almaktadır.

E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret Nasıl Yapılır?
Bir ürün yada ürünleriniz var sizde bunları satarak kazanç elde etmek istiyorsunuz. Öncelikle bunu gerçekleştirebilmek için E-Ticaret yapısında bir İnternet sitesine ihtiyacınız olacaktır. En önemli hususlardan biri bu olup, satışlarımızı gerçekleştireceğimiz siteyi temin etmeliyiz. Bunun için bir çok seçenek olup, benim tavsiyem kendi alt yapınızı kurmanız şeklinde olacaktır. Önce seçeneklere bir göz atalım.

1) Kiralık E-Ticaret Paketleri
Günümüzde en çok tercih edilen uygulama kiralık yazılımlar olup, bir çok firma bu işi yapmaktadır. Siz sadece Domain (Site Adresi) alıyorsunuz örnek avonparfum.net yazılım ve hosting ihtiyacını ise E-Ticaret sistemini kiraladığınız firma karşılıyor. Yıllık bazda yapılan kiralama 1.000 ile 10.000 TL arasında değişmektedir. Siz sadece ürünleri ekleyerek satışa başlıyorsunuz. Ne kadar ödeyeceğiniz satış oranlarına göre değişebilir.

2) Gittigidiyor.com Tarzı Siteler
Bir diğer seçenek ise Gittigidiyor, N11, Sanalpazar, Hepsiburada.com gibi sitelere ürün ekleme yada dükkan açma şeklinde ürün yada ürünleri satabilirsiniz. Bu sistemlerde de masrafınız 1000 TL’ye kadar olmaktadır.

3) Kendi E-Ticaret Sitenizi Kurun (Önerilir)
Yukarıdaki iki seçenek sizden aylık ve yıllık sürekli ödeme yapmanızı gerektirmektedir. Şimdiki seçenekte ise yıllık toplam masrafı 50-100 TL’ye kendi sitenizi kurabilirsiniz. Kiralık olmadığı için kimseye yazılım ve dükkan masrafı gibi ödeme yapmaya gerek kalmaz. Ödemeniz gereken tek masraf site adresi + dosyaları barındırmanız için gerekli olan Hosting kiralaması olacaktır. Bunun içinde yıllık 50-100 TL gibi bir bütçe yeterli olmaktadır.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Öncelikle bu işlemi yapabilmek için temel düzeyde Web Tasarım ve Web Programlama bilgisi gerekmektedir. Bu alanda bilginiz yoksa bile ücretsiz kurslara katılarak öğrenebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret sistemleri için kullanabileceğiniz OpenCart, Prestashop ve WordPress bulunmaktadır. Sadece 10 dakika gibi kısa sürede kurup, temel ayarları yaptıktan sonra ürün ekleme aşamasına geçebilirsiniz. Bunun için ücretsiz kurslar bulunmaktadır.

İsmek OpenCart Kursu

Kendi E-Ticaret sitesini kurmak isteyenler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İsmek Kursları OpenCart Kursları gerçekleştirmektedir. Toplamda 72 saat sürecek olan kurslarda bol uygulamalı şekilde öğrenebilirsiniz.

Open Cart Kurulumu: Eğitimin ilk aşamasında OpenCart kurulumu için gerekli Linux Hosting, Domain ve verilerin saklanacağı Veritabanı kurarak başlıyoruz.

Tema ve Eklenti Kurulumu: Sistemin standart halini kurduktan sonra artık onu özelleştirmeye ve daha fazla özellik eklemeye başlayacağız. İlk kurduğunuzda sizi sistemin standart teması karşılarken dilerseniz ücretli ve ücretsiz olarak bulabileceğiniz onlarca temadan birini kullanabilirsiniz. Aynı şekilde ekstra özellikleri kazandıracağınız eklentiler ile ihtiyaç duyacağınız özellikleri eklersiniz.

Ürün Girişi: Sistemi teknik olarak hazırladıktan sonra artık ürün ekleme aşamasına geçebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken ürün bilgilerini kopya bilgiler yerine özgün detaylardan oluşmasına özen göstermelisiniz.

Open Cart Zorunlu Değil Prestashop’da Kullanabilirsiniz
Kendinize ücretsiz bir sistem kurmak isterseniz eğitimlerde size sadece OpenCart eğitimleri verilecektir. Sisteme hakim olduktan sonra benzer sistemleri de kolayca kurabilirsiniz. Benzer sistemlerin başında Prestashop gelmekte olup, geniş çaplı özellikleri bulunmaktadır. Mobil desteği ile müşterileriniz gerek bilgisayar, gerekse mobil cihazlardan kolayca alışveriş yapabilmektedir.

WordPress E-Ticaret Deneyimi Yaşayabilirsiniz
PHP E-Ticaret sistemleri yanı sıra günümüzde en çok kullanılan site alt yapısı WordPress ile yine başarılı bir satış sitesi oluşturabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz temaları sitenize ekleyerek 5 dakika içinde bir birinden özel ürünlerin satıldığı satış sitesi haline gelebilir. Tabii ki diğerlerine göre özellikleri biraz daha kısıtlı kalacaktır.

Ne Tür Ürünler Satabilirim?
İnsanların en çok merak ettiği hususlardan biri bu tür sitelerde ne tür ürünler satabileceği olmaktadır. Görülen yada görülmeyen (dosya şeklinde indirilen) her şey satılabilir. Örnek sen memleketinde bir ceviz üreticisi olabilirsin, elde ettiğin mahsulü kurduğun bu sitede Türkiye ve Dünya’nın her yerine satabilirsin.

Kozmetik Ürünleri Pazarla
Bu tür sitelerde satış yapmak için illaki bir ürünün yada üretici olman gerekmez. Avon, Oriflame, Amway gibi kozmetik firmalarının ürünlerini bu ortamda satabilirsin. Böylece satış yapmak için kapı kapı dolaşmaya gerek kalmaz. Bunun gibi onlarca örnek sayabilirim.

İşkur’da Kurs + 1300 TL Maaş
Bu işi öğrenmek için tek alternatif İsmek olmayıp, aynı zamanda son yıllarda en çok ilgi gören kurumlardan biri Türkiye İş Kurumu İşkur Kursları bu eğitimi İş Başında öğretmektedir. (İEP) İş Başı Eğitim Programı kapsamında eğitim alan kursiyerlere aynı zamanda aylık 1300 TL maaş ve sağlık sigortası primi İşkur tarafından ödenmektedir. İşkur Kursları ve başvuru ile ilgili detaylara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.istanbulkurslari.com/iskur-kurslari/

1300 TL maaş uygulaması sadece İşkur (İşbaşı Eğitim Programı) Kurslarında olup, İsmek ve diğer kurumlarda bu şekilde bir uygulama yoktur.

Evet arkadaşlar konumuz burada son bulmuş olup, ortaya çıkan sonuç kiralık paketler ile uğraşmak ve sürekli ödeme yapmak yerine kendi sisteminizi kurmanız şeklindedir. Bunu öğrenmek içinde ücretsiz kursların olduğunu gördük, şimdi size başarılar ve kolaylıklar diliyorum. Sormak istediğiniz hususları Webmaster + Seo Uzmanı Mustafa Gövercin yanıtlayacaktır. Dilerseniz kendisine mustafagovercin.com sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

2 Yorum

  1. Emine

    bnde bu kursa katilmak istiyorum nasıl katilirim yardimci olursaniz sevinirim teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

    • admin

      Emine: Kursiyer.ismek.org adresinden online olarak yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.