Eczacı Kalfası

Sağlık alanında görev yapmak isteyenlerin ilk seçeneği hastaneler olduğu kadar Türkiye’nin her yerinde yüzlerce farklı noktada bulabileceğiniz Eczaneler olmaktadır. Burada görev yapmak için iki farklı seçenek bulunmaktadır. İlk olarak üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olduktan sonra eczacı olabilir yada Eczacıya yardımcı niteliğinde Eczacı Kalfası olabilirsiniz.

Eczane Eğitimleri

Eczacı Olmak İçin Ne Yapmalı?
Asıl konumuza geçmeden önce önemli bir hususu ele almak istiyorum. Yaşı müsait olan genç kardeşlerimiz fırsatı kaçırmadan Eczacı olmayı denemelidir. Bunun için Türkiye’nin bir çok yerinde bulabilecekleri Üniversitelerin Eczacılık fakültelerinde 5 yıl sürecek eğitim almaları gerekir. Bu süreçten sonra Eczacı ünvanı alarak ister kendi işinizi kurabilir, isterseniz sağlık alanında çalışabilirsiniz.

Eczacı Kalfası Nasıl Olunur?
Yukarıda belirttiğim imkanı kaçıranlar içinse Eczacı Kalfası olma fırsatı her zaman devam etmektedir. Bunun içinde iki farklı yöntem olup aşağıda bununla ilgili detaylara yer verilecektir.

Çıraklıktan Öğrenme: Her hangi bir bilginiz olmadan bile bir Eczanede çırak olarak göreve başlayabilir orada bu işi öğrenebilirsiniz.

Kurslara Katılabilirsiniz: Bir diğer alternatif ise Lise ve dengi okul mezunlarına yönelik olan kurslardır. TEB (Türk Eczacılar Birliği) ve İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) tarafından düzenlenen kurslara katılarak yine hayal ettiğiniz mesleğe ve çalışma alanlarına kavuşabilirsiniz.

İşkur Eczacı Kalfası Kursu
Ücretsiz kursları ele alacak olursak burada son zamanlarda başarısını ikiye katlayan Türkiye iş Kurumu İŞKUR çıkacaktır. Özellikle İEP (İşbaşı Eğitim Programı) kapsamında adaylara hem eğitim hemde aylık 1000 TL maaş veren kurum kesinlikle incelenmesi gereken yerler arasındadır. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınız İşkur ve kurs başvurusu hakkında detaylı bilgilere yer verilmektedir. https://www.istanbulkurslari.com/iskur-kurslari/

Aylık 1000 TL Maaş + İş Garantisi
İşkur kurslarında uygulanan benzersiz ayrıcalıklardan biride aylık 1000 TL maaş uygulaması olup, eğitimi ise İşbaşında yani sizin için belirlenen bir eczanede bizzat Eczacı gözetiminde uygulama ve pratik yaparak öğrenirsiniz. Maksimum 180 gün sürecek bu eğitim sonunda kursiyer genelde bir işe yerleşmektedir.

Eczacı Kalfası Ne İş Yapar?
Evet arkadaşlar yukarıda meslek dalları ve bu alanlara nasıl katılacağınıza dair bilgiler verildi. Şimdi ise bu alanda görev yapmak isteyenlerin çalışma hayatında ne yapacakları, hangi sorumlulukları alacaklarına bir göz atalım. Aşağıdaki bilgileri gördükçe keyifli bir meslek olduğunu anlayacaksınız.

Reçetede Yazılan İlaçların Hazırlığı En önemli görevlerden birisi hiç şüphesiz Eczaneye gelen hastaların reçete edilmiş olan ilaçların büyük bir dikkatle hazırlanması ve yine doktorun reçetede belirttiği kullanım şekline uygun olarak kişiyi bilgilendirme görevi bulunmaktadır.

Reçetesiz Satılan İlaçlarda Kullanım Bilgisi Görev yaptığınız yerde sadece ilaçlar olmayıp, aynı zamanda treçete gerektirmeyen bazı kozmetik ve gıda takviye ürünleri yer almaktadır. Bu ürünlerin ne işe yaradığı ve kullanım koşullarına dair bilgi vermektedir. Biotin örneği ile gidelim. SOLGAR markalı ürünler hemen hemen tüm eczane raflarında bulunmakta olup, B7 vitamini içermektedir. H vitamini olarak bilinen Biotin saç ve tırnak sağlığı için en önemli gereksinimlerden biridir. Fazlalığı sorun olmayıp, eksikliği ise saçlarda kalite kaybı ve tırnaklarda kırılma, soyulma gibi sorunlara neden olmaktadır. Saç ile tırnak arasında ne alaka var diyebilirsiniz. Çok alaka var çünkü her ikisi de aynı maddeden Keratin’den meydana gelmektedir. Saça rengini veren pigment dışında ikisi de aynıdır. Saça rengini veren pigment hücreleri öldüğünde saçlar tırnak rengini alır. Bizler ona saçlarım ağardı, beyazladı deriz. Oysaki saçların ve tırnakların orjinal rengi budur. (Ciddi bir bilgi oldu) 🙂

Tansiyon, Şeker, Gebelik Testi: Eczaneler sadece reçete edilen ilaçları vermekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda bazı sağlık alanlarında hizmet verme yetkisi olan yerlerdir. Örnek tansiyon ölçümü, kan şekeri seviyesinin ölçümü ve kadınların özellikle sonucunu merak ettiği gebelik testi buralarda yapılabilir. Gerçi son zamanlarda küçük bir test aracı ile anne adayları bunu idrar ile kendi evlerinde kolayca yapmaktadır.

Eczacı Kalfası İğne Yapar mı? Kanuni anlamda böyle bir uygulama yetkisi yoktur. Çünkü sağlık alanında eğitim almış olması gerekir. O nedenle aşı için gelen hastalara bu uygulamayı 5 yıl eğitim almış olan Eczacı kendisi yapması gerekir.

İlaç Takibi ve Depolarda Çalışma: Türkiye ve dünyada yüzlerce binlerce ilaç üreticisi olmasına karşın hiç biri ile muhatap olmazsınız. Çünkü üreticiler ilaçları Ecza Depoları dediğimiz yerlere Türkiye’de sayıları 4-5 tane olmak üzere (Hedef, Selçuk, Galenos, As, Bursa Ecza Koop) gibi kurumlar bulunmaktadır. Eczaneler ürünleri bu depolardan tek yada toplu şekilde temin ederler. Sizler görev yaptığınız yerde ilaçların sürekli stok takibini yaparak ihtiyaç halinde yöneticiniz kontrolünde sipariş vermeniz gerekir.

Eczacı Kalfası Maaşlar Ne Kadar?
Meslek hakkında bilgiler verdikten sonra hiç şüphesiz en çok merak edilen hususlardan birine daha maaş konusuna değinmek istiyorum. Bu konuda size sabit bir rakam verme imkanım olmayacaktır. Çünkü bu sizin görev yaptığınız kurum ile anlaşmanıza bağlıdır. Kimi arkadaşlar asgari ücret ile çalışırken kimileri ise tecrübesine güvenerek 2000-4000 TL arasında maaş talep edebilmektedir. O nedenle görev yaptığınız kurum, bulunduğu yer, kazanç durumu burada sizin maaşınız için belirleyici olabilmektedir.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

9 Yorum

 1. Sema

  Kurs tam olarak ne zaman başlayacak

  • admin

   Sema: Yazımız da gerekli açıklamalara yer verilmiştir.

 2. Sevgi

  Eczane kursu varmı ismekte

  • admin

   Sevgi: Eczacı kalfası kursları şuan için İŞKUR’DA bulabilirsiniz.

 3. Ayşe

  Eczacı kalfalık kursuna katılmak istiyorum kayıt olmak istiyorum başvuru nereden yapa bilirim

  • admin

   Ayşe: İşkur’un güncel kurs sayfasını takip etmelisiniz.

 4. Fahri

  Eczacı kalfası olmak istiyorum ve sertifaka alabilmem için nereye başvurmam gerekli

  • admin

   Fahri: İŞKUR’UN eczacı kalfası kurslarına dahil olmalısın.

 5. Gamze

  Kurs hakkında bilgi almak istiyorum net bilgi verirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.