Emlak Danışmanlığı

Emlak Danışmanlığı
Günümüzde bir çok kazanç yöntemi olmasına karşın bazıları diğerlerine göre daha kazançlı ve avantajlı olduğu söylenebilir. Onlardan biride Emlak Danışmanlığı olup, özellikle geçtiğimiz yıllarda uygulanmaya başlayan kentsel dönüşüm ile her gün yüzlerce konut satışı yapılmaktadır. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte artan kiralık ev arayışı yine emlak danışmanlarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. En çok kazandıran sektörlerden biri olması nedeniyle bu işi yapmak isteyen girişimci sayısı oldukça yüksektir. Bu işe başlamadan önce ilk yapmanız gereken bu alanda eğitim ve sertifika sahibi olmaktır. Emlak Danışmanlığı eğitimleri Türkiye’nin her yerinde kolayca ulaşabileceğiniz şekildedir.

Emlakçı Eğitimi

İsmek Emlak Danışmanlığı Kursu

İstanbul’un sanat ve meslek edindirme kursları İsmek Pazarlama ve Perakende alanında yer alan 14 branştan biride Emlak Danışmanlığı olup, toplamda 200 saat sürecek eğitimlerden oluşmaktadır. Hemen hemen İstanbul’un tüm ilçelerinde yer alacak şekilde 54 farklı kurs merkezinde bu eğitimi bulabilirsiniz. 5 Farklı modülde yer alacak eğitimleri aşağıda özet şekilde incelemeye çalışalım.

Bilgisayar Kullanımı İle Başlıyoruz
Günümüzde adeta zorunluluk haline gelmiş olan bilgisayar tüm iş alanlarında kullanılmaktadır. Emlak danışmanları içinde gerekli olan bilgisayar kullanımı, bazı paket programlar temel düzeyde öğretilmektedir.

Halkla İlişkiler
İşiniz gereği sürekli insanlarla iç içe olacağınız için halkla ilişkiler ve iletişim yönünüz mutlaka güçlü olmalıdır. Bunun için eğitimin bu aşamasında halkla ilişkiler temel eğitimi yer almaktadır.

Hukuk
Yaptığınız iş bir çok yasal hak ve hukuki işlemi gerekmektedir. Gerek satıcı, gerekse alıcıyı ilgilendiren hukuki bilgiler, terimler ve mutlaka uyulması gereken kuralları göreceksiniz. Aynı şekilde tüketici haklarına dair önemli bilgiler yer almaktadır.

Emlak Kiralama İşlemleri

Evet arkadaşlar kursun ilk başlarında temel ve teorik eğitimler yer alırken ilerleyen süreçte ise sürekli yapacağınız işlemleri bol uygulamalı olarak öğreneceksiniz. Onlardan biride kiralama olup, ev ve iş yeri kiralama konusunda bilmeniz ve uymanız gerekenleri bu modülde öğreneceksiniz. Modülün ilk aşamasında araştırma teknikleri ve kiralamasını yapacağınız ev yada iş yeri sahibi ile gerekli sözleşme örnekleri yer almaktadır. Aynı şekilde emlak kayıt defteri ve uygun şekilde doldurulması ile talep ve arz formlarını göreceksiniz.

Emlak Raklamcılığı
Modülün devamında kiralık yada satılık gayrimenkuller için emlak reklamcılığı yer almaktadır. Reklamın amacı, önemi ve bu sektörde oynadığı rolü istatistikler ile görerek reklam çeşit ve araçlarına geçilmektedir. Yazılı ve resimli reklamlar ile sesli ve görsel reklamlar ele alınacaktır.

Kira Sözleşmesi
Günümüzde artık tüm işlemler kayıt altına alınmakta ve yasalara uygun olarak yapılmaktadır. Kiralama işlemlerinde sözleşme (kontrat) doldurulması gerekir. Bu aşamada kira akdi ve çeşitlerine dair bilgiler ile kira akdinden doğan kiracı ve emlak danışmanını ilgilendiren haklarınızı öğreneceksiniz. 6570 sayılı kanunu ve öne çıkan hususları öğrenecek sorun yaşanan kiracılarla ilgili olarak tahliye taahhüdü ve tahliye davalarını öğreneceksiniz.

Emlak Satış İşlemleri

Bu sektörde asıl kazanç tabii ki satışlarla yapılmaktadır. Bir dair satışı size 10.000 ile 100.000 TL kazanç sağlayabilir. Bu nedenle bilinçli ve planlı bir şekilde çalışmak gerekir. Eğitimin bu aşamasında kursiyerlere satışa dair eğitimler verilmektedir. İlk olarak satış listesi (Portföy) oluşturma yöntemi öğretilmektedir. Burada anlaşmalı, yarı anlaşmalı yada anlaşmasız Portföy türleri ve arasındaki farkları göreceksiniz.

Emlak Pazarlama Yöntemleri
Maddi değeri yüksek olan bir satış olduğu için ciddi anlamda bilgi birikimi, etkileyici ve ikna edici iletişim gerekmektedir. Modülün bu aşamasında satma yetkiniz olan ev, arsa ve iş yeri gibi menkulleri en iyi pazarlama yöntemini öğreneceksiniz. İlk olarak müşteri pazarı ve müşteri davranışlarını göreceğiniz modülün devamında müşteri davranışını etkileyen faktörler yer almaktadır. Aynı şekilde satış yada kiralama yapmak istediğiniz müşterinin satın alma ve karar verme sürecine dair çok önemli bilgiler sizi bekliyor.

İnternet Üzerinden Satış ve Kampanya Hazırlama
Bilgisayar ve İnternet kazanç sağlamak için aslında başlı başına yeterli bir araçtır. Emlak danışmanları içinde oldukça önemli olan İnternet siteleri üzerinden satış ve kiralama yapabilirsiniz. Bunun için bilmeniz ve uymanız gereken hususlar ile aynı zamanda zamana uygun kampanya oluşturmayı öğreneceksiniz.

Alıcı İle Görüşme ve Yer Gösterme
Sanırım en önemli hususlardan biri alıcı ile görüşme ve sonrasında satışı yada kiralaması yapılacak yerin gezdirilmesi ve o esnada alıcıya gerekli tanıtımların yapılmasıdır. Çünkü alıcı kararı büyük oranda o esnada netleşmektedir. Yer gösterme esnasında bilmeniz, uymanız ve uygulamanız gereken altın kuralları göreceksiniz. Başarılı bir emlak danışmanı olabilmek için bu kısıma dikkat ediniz.

Tapu İşlemleri

Satışını yaptığınız işlemlerde özellikle satışı belgeleyen en önemli belge tapu olmaktadır. Satış sonrası önemli bir aşama olup, bunun için noter, vergi dairesi ve belediyede işlem yapmanız gerekecektir. İşleri hızlı bir şekilde halletmeniz için yine 3 farklı modül hazırlanmış olup, hemen onlara da kısa kısa bakalım.

Belediye Emlak İşlemleri
Satış sonrası sürece ilk olarak belediyede yapılan işlemlerle başlamak istiyorum. Belediyede en çok yapılan işlemlerden biri imar planı olup, aynı şekilde emlak beyannamesi, emlak vergisi, vergi muafiyeti yanı sıra ççevre ve temizlik vergisi gibi önemli hususlar yer almaktadır.

Vergi Dairesinde Emlak İşlemleri
Bu tür alım, satımlar ciddi kazançlar sağlaması nedeniyle özellikle emlak danışmanı için vergilendirme yapılmaktadır. Bunun için mutlaka bilmeniz ve uymanız gereken hususlar yer almaktadır. Aksi halde yüklü vergi cezalarına maruz kalabilirsiniz.

Noter İşlemleri
Emlak Danışmanlığı kursunun son modülü noter işlemleri olup, yapılan işlemlerin yasal statü kazanması, devredilmesi gibi işlemlerde gereklidir. Emlak danışmanları için vekaletname, satış vaadi ve şufa hakkının şerhi gibi işlemler yapılmaktadır.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

6 Yorum

 1. Sema

  Kagithaneye yakin bir semt olabilir

 2. mehmet demir

  Seyit hangi bölgede başlamış

 3. seyit babur

  İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM,
  BU YIL , EMLAK KURS KAYIT TARİHİ BELLİMİ.
  NE ZAMAN KAYIT YAPTIRMALIYIM.
  ÜCRETİ NEDİR, ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER, İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM..

  • admin

   Seyit: İsmek 2016-2017 kayıtları 5 Eylül’de başlamış olup, tüm eğitimler ücretsizdir.

 4. Neslihan Vardan

  Merhaba ben emlak danışmanlığı kursuna katılmak istiyorum.Kayıt tarihini öğrenebilirmiyim.İstanbul anadolu yakası Bostancı ikematindeyim

  • admin

   Neslihan: 2016-2017 kayıtları 5 Eylül’de başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.