Hasta ve Yaşlı Refakatçisi

Her insan doğar, yaşar ve ölür. Dünyaya ilk gözlerini açtığında onun dünyaya gelmesinde vesile olan annesinin merhameti ile korunur ve büyütülür. Belli bir yaştan sonra kendi ayakları üzerinde duran insanoğlu gençliğin bitip, yaşlılığın gelmesi ile yine birilerine ihtiyaç duymaktadır. Kişiye burada eşi, çocukları akrabaları destek olabileceği gibi Hasta ve Yaşlı Refakatçisi olarak görev yapan insanlarda destek olmaktadır. Sizde böylesine güzel ve hayırlı bir meslekte yer almak isterseniz ücretsiz Hasta ve Yaşlı Refakatçisi kurslarından yararlanabilirsiniz.

Hasta Bakıcısı

İsmek Hasta ve Yaşlı Refakatçisi Kursu
Nüfusu 15 milyonu aşan İstanbul’da yaşayanlar için bu eğitimi başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkez İSMEK Kurslarında bulabilirsiniz. 560 Saat sürecek olan eğitimlerde kursiyerlere 20 farklı modülde eğitim verilmektedir. Şimdi dilerseniz eğitimde yer alan konu başlıklarına göz atalım.

Kişisel Bakım
Eğitimin ilk aşaması kursiyerin bilmesi ve uyması gereken temizlik ve hijyen kuralları olup, aynı şekilde refakat ettiği hastanın kişisel bakımını karşılamak için gerekli bilgiler öğretilmektedir.

Sanitasyon
Göreve başlayanların ilk dikkat etmesi ve yapması gereken Sanitasyon kurallarına uymak olup, bu kapsamda özellikle hijyen öne çıkmaktadır. Hasta yada yaşlının bulunduğu ortamın hijyeni yanı sıra gıdaların hazırlandığı, saklandığı ortamlarında yine hijyen kurallarına nasıl uygun hale getirileceği öğretilmektedir.

Kullanılan İlaçların Takibi
İnsanlar yaşlandıkça sağlık sorunları daha sık ortaya çıkmaktadır. Bir çok hastalığın tedavisi hastanede yapılırken, bir çoğu ise ilaçlarla evde yapılmaktadır. İlaç tedavisi devam eden hasta ve yaşlılara bakan refakatçi kişinin kullandığı ilaçları, kullanım sıklığı ve dozu konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü bazı hastalar Allah Muhafaza (Alzheimer) gibi unutkanlık hastalığı olabilir. O nedenle görevli arkadaşımız mutlaka kişinin ilaç takibini yaparak düzenli olarak kullanmasını sağlamalıdır.

Günlük Bakım
Her insan sabah uyanıp, yüzünü yıkadıktan sonra günlük bakımını yapmaktadır. Aynı ihtiyaç hasta ve yaşlılar içinde geçerli olup, burada bazı ihtiyaçları sizin karşılamanız gerekebilir. Burada daha çok vücut temizliği ve hastanın kıyafet değişimi gibi hususlar ön plana çıkmaktadır.

Hastalık Çeşitleri
Kursa katılan bireylere aynı zamanda temel düzeyde sağlıkçı eğitimleri verilmektedir. Çünkü hizmet verdiği kişinin sağlık koşullarını yakından takip etmesi gerekir. Bu nedenle toplumda sık görülen hastalık çeşitleri ve belirtilerine dair bilgi verilmektedir. Hastalıklara neden olan sebepler ve korunma amaçlı alınması gereken önlemler yine öğretilecek konular arasında yer almaktadır.

Hastalar ve Hasta Yakınları İle İletişim
Bu göreve talip olanlarda gerekli olan yeteneklerden biride başarılı ve ikna edici iletişim sanatıdır. Çünkü bazı hasta ve yaşlılar biraz daha nazlı ve toplumdaki tabiri ile cazgır olabilirler. Siz onları başarılı bir iletişim dili ile ikna edebilir, iletişim kanallarını her daim açık tutabilirsiniz.

Hastalıklara Göre Beslenme
Bir diğer önemli husus ise refakat ettiğiniz kişinin beslenme faktörü olmaktadır. Çünkü hastalıklara göre tuzlu, tuzsuz, şekersiz beslenme faktörü gerekmektedir. Toplumda sık görülen sorunlara göre kursiyerlere gerekli eğitimler verilmektedir.

Pozisyon Verme ve Kaldırma
Ortopedik rahatsızlığı olan kişiler hasta bakıcı yada refakatçiye daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Çünkü tek başına kalkma, dönme gibi işlemleri yapamayacağı için burada siz değerli kursiyerlere daha fazla bilgi gerekmektedir. O nedenle modüllerden biride pozisyon verme ve ayağa kaldırma olup, temel düzeyde fizik eğitimlerine katılacaksınız.

Hastanede Yada Ev Ortamında Çalışabilirsiniz!
Çalışma hayatında en farklı mesleklerden biri diyebilirim. Kazanç sağlama amaçlı yapacağınız gibi bazen yalnız yaşayan insanlar yalnızlıktan kurtulmak içinde böyle bir işe başvurmaktadır. Çünkü bir çoğu hizmet verdiği hasta ve yaşlı yanında yatmakta olup, zamanın büyük bir bölümünü onunla birlikte geçirmektedir. Aynı şekilde bu mesleği hastane, rehabilitasyon merkezi ve huzurevi gibi yerlerde icra edebilirsiniz.

Onlara İyi Davranmak Gerekir
Görev yaptığınız insanların bir çoğu hayatının son zamanlarını yaşıyor olabilir. Onlara iyi davranmak, gönüllerini hoş tutmak alacağınız maaştan daha değerli olan Allah katında sevap kazanmanızı sağlayacaktır. Tabii ki bunun tersini yapmakta günah defterinizin kalınlaşmasına neden olacaktır. Onlara mutlaka şefkat ve merhametle yaklaşmalı onları bir iş / görev olarak görmek yerine çok sevdiğimiz anne babanız yerine koymalısınız.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.