İş Garantili Kurslar

Çalışkan ve fedakar insanların yaşadığı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendilerini geliştirme konusunda da kendilerine sunulan ücretli / ücretsiz tüm imkanları en iyi şekilde kullanmaktadır. Özellikle sanat ve meslek edindirme kurslarında meslek sahibi olurken, daha iyi eğitim ve mümkünse istihdam garantisi sağlayan kurumlar tercih edilmektedir. Bu kapsamda bizde sizlere sitemizin yayın alanı olan İstanbul’da ücretsiz yararlanabileceğiniz ve iş garantisi kapsamı bulunan eğitim kurumlarından bahsedeceğiz.

İstihdam Garantili Eğitimler

İlk Tercihiniz İŞKUR Olmalı!
Evet arkadaşlar katılacağınız kurs sizi hem meslek hemde iş sahibi yapmasını istiyorsanız, burada ilk tercihiniz kısa adı İŞKUR olan (Türkiye İş Kurumu) olmalıdır. Her ne kadar geçmişte iş bulmak isteyen insanların kurum önünde uzun kuyruklar oluşturduğu görülüp, filmlere konu olsa da şuan ki başarıları filmlere nedense hiç konu olmuyor. Şuan ki uygulamaları ile Dünya’da örnek olan kurumlar arasında gösterilmektedir.

Türkiye’nin Her Yerinde Hizmet Vermektedir
Sitemizin yayın alanı İstanbul ile sınırlı olması nedeniyle biz genelde metropol kent İstanbul’da yaşayanlara yönelik imkanları aktarıyoruz. İŞKUR Kursları ise İstanbul ile sınırlı olmayıp, Türkiye’nin her yerinde yaşayan insanların iş ve meslek eğitiminde yanında olmaktadır. O nedenle bu imkanlar tüm insanlara açık olup, gerek İnternet sitesi iskur.gov.tr gerekse hizmet merkezlerine giderek bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Önceliği İşsiz ve Öğrencilere Veriyor
Kurumun amacı insanları önce meslek sahibi sonrada iş sahibi yapmaktadır. O nedenle öncelikli hedef kitlesi işsizler ve Ön Lisans, Lisans öğrencileri olmaktadır. Halihazırda sigortalı bir işi olan, çalışan insanlar İşkur Kursları kapsamı dışında kalmaktadır.

İEP (İşbaşı Eğitim Programı) En Çok Tercih Edilen Kurslar Arasında
Geçmişte oluşan kötü imajından eser kalmayan kurum insanlar için sürekli yeni imkanlar geliştirmeye çalışmaktadır. Özellikle son yıllarda uygulamaya koyduğu programlardan birisi İşbaşı Eğitim Programı ile hem çalışan hemde işverenler için çok özel bir uygulama haline gelmiştir. Diğer kurslardan çok farklı olan İEP sadece meslek eğitimi ile sınırlı kalmadan kursiyerlere aylık maaş ve sigorta imkanı sağlamaktadır.

Eğitim İş Başında Yapılıyor
Kurs denince insanın zihninde bir sınıf ortamı ve öğretmen canlanmaktadır. Bu sefer çok farklı olarak kurs ortamı yerine hem meslek öğrenip, hemde uygulama yapacağınız gerçek iş ortamı çıkmaktadır. Örnek siz CNC Operatörü kursunu tercih etmeniz halinde sizi ahşap yada metal sanayi alanında hizmet veren, CNC makinelerinin bulunduğu ve aktif olarak kullanıldığı bir firmada 12 ay sürecek eğitime gönderilirsiniz.

Usta Çırak İlişkisi Gibi Düşünebilirsiniz
Kurum sizi yönlendirdiği firmada bu işi yapan uzmanlar bulunmakta ve eğitim süresi olan 12 aylım süreçte size bu mesleği öğretme sorumluluğu verilmiştir. Bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa kendinizi çırak, oradaki uzman personeli (Teknisyen ve Mühendisleri) ise usta yerine koyabilirsiniz. İşi öğrenmeniz için son yapılan düzenleme ile 12 aylık süreniz bulunmaktadır.

Günlük 8 Haftalık 45 Saat Eğitim ve Uygulama
Yönlendirildiğiniz kurumda çalışan insanlar gibi bir ortama hazır olmalısınız. Çünkü günlük 8 saat haftalık Cumartesi dahil 6 günlük bir eğitim ve uygulama süreci sizi bekliyor. Bazı kurumlar vardiyalı olması nedeniyle yönetmelikte sizde vardiyaya uymanız gerekir.

Maaşınız İŞKUR Tarafından Ödenir
Yeni yapılan düzenleme 12 aya çıkarılan İşbaşı Eğitim Programı süresinde alacağınız 1300 TL maaş görev yaptığınız firma değilde Türkiye İş Kurumu tarafından yapılmaktadır. O nedenle sizin kafanız rahat olsun ve işi öğrenmeye, pratik yapmaya yoğunlaşın.

Yerel Yönetimlerle İş Birliği Yapmaktadır
Geçmişe dönüp baktığınızda özellikle 1996 yılına kadar sanat ve meslek kursları denince sadece Halk Eğitim Merkezi karşımıza çıkmaktadır. 1996 Yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından kurulan İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) gibi kurumlarla İşkur arasında sıkı bir işbirliği bulunmaktadır. Yani bu demek oluyor ki İş Garantili Kurs imkanı sadece İşkur ile sınırlı olmayıp, aynı şekilde onunla işbirliği yapan, yetki verdiği kurslar tarafından da sağlanmaktadır.

İsmek Perakende Okulu
Her yıl Eylül ayı ilk haftası başlayan İsmek kayıtları yine merakla beklenirken İstanbul’un her yerinde İsmek Perakende Okulu şeklinde duyurulara yer verilmeye başlandı. İnsanlar bu yeni uygulamanın ne olduğunu merak ederken gerçek çok geçmeden ortaya çıktı ve İşkur ile İsmek arasında yapılan muhteşem bir ortak çalışma ile ilk olarak satış alanında kısmen iş garantili eğitimler verilmeye başlandı. İlk etapta sadece satış alanında deneyimli elemanları yetiştirmeyi hedefleyen İsmek Perakende okulu Mağaza Elemanı, Kozmetik Satış Danışmanı, Reyon ve Satış Görevlisi ile Manav, Pastacı, Balıkçı, Şarkütör gibi branşlardan birini seçerek önce kısa süreli teorik eğitimlere tabii tutuluyor, sonrasında ise uygulama ve pratik yapma imkanı bulacakları firmalara yönlendiriliyor. Türkiye’nin önde gelen perakende mağazaları Migros, Bim, Teknosa, Real, Metro, Carrefour, Bimeks, Vestel gibi kurumlarda 12 ay sürecek olan uygulama eğitimlerine başlanıyor. Bu süreçte yine aylık maaşınız olan 1300 TL İşkur tarafından ödenmektedir.

12 Aylık Eğitim Sonunda Ne olacak?
Evet arkadaşlar yeni alınan karar kapsamında İşbaşı Eğitim Programı kursları 12 aya maaşlar ise 1300 TL’ye yükseltildi. Peki bu 12 aylık eğitim sonrası sizleri nasıl bir süreç bekliyor. Bu 12 aylık eğitimde bir çok yönden değerlendirmeye tabii tutulursunuz. İşi öğrenip öğrenmediğiniz, eğitim aldığınız firmaya faydalı olup, olmayacağınız gibi bir çok kriter dikkate alınıp, firma yöneticileri eğitim sonrası sizi ve çalışmanızı beğenmeleri halinde sizi o firmada kadrolu eleman olarak devam ettirmektedir. Yani iş garantisi bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu eğitime katılanların %70-%80 gibi büyük bir bölümü bu şekilde işe yerleşmektedir. Kadrolu personel haline geldiğinizde firma yöneticileri ile konuşarak yeni maaşınızı tespit edersiniz.

Faydalı Kaynakları İnceleyin
Evet değerli arkadaşlar sayfanın sonunda geldik ve son olarak size faydalı olacağını düşündüğüm bağlantıları aktaracağım. Özellikle İşkur Kursları, İş Başı Eğitim Programı ve başvuru sistemi ile İstanbul’un en gelişmiş ücretsiz eğitim kurumlarından biri olan İsmek Perakende Okulu hakkında detayları bulacağınız linkler aşağıda yer almaktadır. Bize sormak / öğrenmek istediğiniz hususları aşağıdaki yorum formundan iletebilirsiniz.
https://www.istanbulkurslari.com/iskur-kurslari/
https://www.istanbulkurslari.com/isbasi-egitim-programi/
https://www.istanbulkurslari.com/ismek-perakende-okulu/

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

31 Yorum

 1. hasan macit

  bir dönem taşımacılık işkolunda “alan sorumlusu”olarak çalıştım ve emekli oldum,aynı işkolunda çalışabilirmiyim?halen çalışabilir durmdayım,teşekkürler.

  • admin

   Hasan: Emekli olduğunuz için İŞKUR tarafından sizi herhangi bir şirkete görevlendirme yapamazlar.

 2. Serkan

  Merhabalar; kardeşim için araştırıyorum ben, grafik ile ilgili işler iş başı kurslar mevcutmu ( İEP ) var ise de kiminle nereyle iletişime geçmemiz gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • admin

   Serkan: İEP Kursları sadece İŞKUR tarafından verilmektedir. Size en yakın Türkiye İş Kurumu bürosuna giderek yardım alabilirsiniz.

 3. birisi

  Muhasebe kursları varmi ne zaman açılacak bilgisi olan varmı

 4. yasin çelik

  merhaba satınalma idari işler alanında iş arıyorum
  4 yıllık işletme mezunuyum
  bu alanlarda eğitimleriniz var mı?

  • admin

   Yasin: Direkt olarak bu yönde eğitimler yoktur. Fakat dolaylı yollardan bu konuları içeren dallar bulunmaktadır.

 5. ayşe

  nereye başvuracağız ismek kurslarından hiç hayır görmedim sertifikayı verip gönderiyor hocalar aşırı duyarsız çevrem yok yardımcı olurmusunuz dedim biz sertifikayı veririz gerisi bizi ilgililendirmez dediler fotoğrafçı ve gragikerim testtürlü olduğum için iş bulmaıyorum aşçı yardımcısı olarak bile iş bulmadım paralı kurs olsun alayım istihdam için diye buraya baktım nereye başvuracağım yokmu yardımcı olacak birisi not beylikdüzünde oturuyorum

 6. Bünyamin

  İş garantisi olmadıktan sonra kursun ne önemi var asgari ücret zaten kira parası kadar siz neyin kafasını yaşıyor sunuz

  • admin

   Bünyamin: Üniversiteden mezun olan insanların bile iş garantisi yok, sen neyin kafasını yaşıyorsun? Az mantıklı ol istersen.

   • Rosalinnda

    Ahaha güldürdün beni admin yaa

   • Yusuf

    Ozaman neymiş oy verirken bunları düşünecen öyle atacan oyu sandıka

    • admin

     Yusuf: İstersen hangi partiye oy vermemiz gerektiğini de belirt de tam olsun. Burası siyaset konuşulacak yer değil, ücretsiz eğitimin konuşulduğu yerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.