İşaret Dİli (Parmak Alfabesi)

Her insan hayata sağlıklı ve mutlu bir merhaba demek ister, fakat bu biz yaratılmışların elinde olmayıp, bizi yaratan Allah’ın taktiri ile mümkündür. Gerek doğuştan, gerekse sonradan insan engelli hale gelebilir. Bu engellerden biride işitme konusunda olup, en önemli özelliklerimizden biri iletişim yönümüz eksik hale gelebilir. Neyse ki bu durumdaki kardeşlerimiz için İşaret Dili yada parmak alfabesi olarak bilinen dil ile iletişim kurulmaktadır. Parmak işaretleri ve mimiklerle yapılan bu iletişim dili ücretsiz kurslarda işitme engelli vatandaşlar dahil herkesin öğrenmesine imkan vermektedir.

İşitme Engelli Eğitimleri

İsmek İşaret Dili Kursu (120 Saat)
Türkiye’nin en gelişmiş ücretsiz kurs merkezi İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) sayfasında kurumun sadece mesleki eğitimler vermediğini aynı zamanda Engelliler Merkezi ile engelli bireyler içinde temel ve mesleki eğitimler verdiğinden bahsettik, İsmek Engelliler Merkezinde verilen eğitimlerden biride İşaret Dili Kursu olup, TİD (Türk İşaret Dili) kapsamında temel, ileri seviye ve aynı zamanda İşaret Dili Öğreticisi ve Tercümanı olmak isteyenler içinde fırsat sunulmaktadır. Şimdi bu eğitimleri ve eğitim içeriğine bir göz atalım.

TİD Kuralları ve Çevre
Değerli arkadaşlar eğitimin ilk aşamasında kursiyerlere TİD yani Türk İşaret Dili temel kavramları öğretilmektedir. Aynı modül üzerinde ayrıca çevre bilgisi öğretilmektedir.

Harfler Yukarıda belirtildiği üzere ilk eğitim konusu TİD’e uygun olarak harflerin öğretilmesi olmaktadır. Harflerin tanımı ile harflerin yazımında el ve parmak işaretlerinin kullanımı bol uygulamalar ile öğretilmektedir. Aynı şekilde harfin doğru yazılımı ile parmak formlarını kullanarak harfi net bir şekilde gösterme yeteneği kazandırılmaktadır.

Uygulama Geride kalan derslerde harfleri ve parmaklarla anlatımını öğrenen kursiyerler artık bunları kullanım aşamasına geçmektedir. Bu aşamada ise parmak alfabesinin doğru kullanımı yer almaktadır. Yazım kurallarına uyma ve kelimelerin uygun hızla yazılması temel ve önemli eğitimlerden biridir.

Kişisel Bilgileri Aktarma
Temel eğitimleri hızla aşan kursiyer artık karşısındaki insana anlayacak şekilde basit tasvirlere başlamaktadır. Burada ilk olarak kendisi ile ilgili bilgiler vermektedir. Ad ve Soyad bilgisini işaret dili ile yazarken ayı zamanda zamirlerin kullanımını da öğrenmektedir. Mesleği, çalışma alanları ve özgeçmiş bilgileri verirken ayrıca ailesi ve akrabaları ile ilgili bilgiler verecek düzeye gelmektedir. Modülün sonunda ayrıca çevre ve yaşadığı yer ile ilgili detayları kolayca diğer insanlarla paylaşır hale gelecektir.

Okul ve Eğitim Hayatı
Parmak alfabesi kursu ilk modül geride kalmış olup, şimdi ise okul hayatı ve eğitim konusunda ihtiyaç duyacağınız eğitimlerin konu başlıklarına göz atmak istiyorum. Çünkü bir çok işitme engelli vatandaşımız eğitim hayatını sonuna kadar sürdürmekte ve başarılı bireyler olmaktadır.

Ders Adları ve Eğitim Araçları Bu aşamada ilk olarak kursiyerlere ders adları öğretilmektedir. Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Kültür Sanat Dersleri vs ile yine eğitim esnasında kullanılacak eğitim araçlarını tanıma ve parmak alfabesi ile tasvir etme öğretilmektedir. Derslerde, laboratuvarda ve Spor eğitimlerinde kullanılan araç gereçleri tanıyacaksınız.

Okulun Bölümleri ve Personel
Özellikle eğitim hayatına yeni başlamış olan engelli kardeşlerimiz için en gerekli bilgilerden biri okulun bölümleri olmaktadır. Bu kapsamda kursiyerlere ilk olarak idari bölüm, derslikler, laboratuvar, sosyal paylaşım alanları ile toplantı salonu öğretilmektedir. Aynı şekilde okulda görev yapan öğretmen, idari personel ve hizmetli konularında eğitim verilmektedir.

Sayılar, İşaretler, Ölçüler
Modülün sonlarında ise artık ders konularına geçilmekte olup, en temel eğitimlerden biri olan parmak alfabesi ile sayılar (sayma ve birleştirme ile) matematik işaretleri geometrik işaretler ve dört işlem öğretiliyor. Aynı şekilde günlük hayatta sıkça kullanacağımız ağırlık, uzunluk ve sıvı ölçüleri yer almaktadır.

Gıda ve Giyim
Evet arkadaşlar bir modülü daha geride bıraktık ve şimdi ise yine günlük hayatta sıkça kullanacağımız gıda ve giyim ihtiyaçları ile ilgili eğitim alacağınız başlıklara geçiyoruz.

Yemek İsimleri Bir lokantaya gittiğimizde istediğimiz yemeklerin ismini söyleyerek masamıza gelmesini sağlarız. Engelli vatandaşlarımız ise parmak işaretleri ile bunu kolayca yapabilmektedir. Bu kapsamda ilk olarak çorba, pilav ve makarna anlatımı öğretilir. Bunun dışında yine vazgeçilmez lezzetlerden olan sebze ve et yemekleri ile hamur işi ve tatlı istekleri parmak alfabesi ile yapılır hale gelmektedir.

Meyve ve Sebzeler
Yine günlük hayatın olmazsa olmazı sebze ve meyveleri bu aşamada tanıyacak el işaretleri ile anlatacaksınız. Yaz ve kış meyvelerine dair farklı eğitimlerin yer aldığı modülde ayrıca kuru yemişler ve bakliyat bilgileri yer almaktadır.

İçecekler
İnsan hayata merhaba dediği ilk günden itibaren ihtiyaç duyacağı hususlardan biride içecekler olup, eğitimin bu aşamasında su, ayran, meyve suyu ve gazlı içecekler yer almaktadır.

Giyim ve Takılar Her insanın yine olmazsa olmazı giyim konusu eğitimlerde detaylıca aktarılacak olup, yazlık ve kışlık giyecekler ile iç çamaşır hususunda bilgiler alacaksınız. Aynı şekilde güzel ve bakımlı görünmemizi sağlayan takı ve aksesuarlara dair eğitimleri de bu aşamada göreceksiniz.

Yazıyı Yarıda Kesiyoruz
Değerli arkadaşlar bu kursa katılacakların görecekleri eğitimleri ile ilgili bilgi vermeye çalıştık ama yazının ortalarına bile gelme imkanımız olmadı sayfa bir hayli uzadığı için maalesef kesmek zorundayız. Daha fazla bilgiye İsmek Engelliler Merkezinden ulaşabilirsiniz.

İleri Seviye Kurslar (40 Saat)
Yukarıda yer alan bilgilerde bu eğitimin 3 farklı branş halinde sunulduğunu belirttik, ilk olarak 120 saat sürecek olan temel eğitimlere yer verilmiştir. Bu kursa katılan adaylar isterse 40 saat sürecek olan
İşaret Dili II. Seviye eğitimlerinden de ücretsiz yararlanabilmektedir.

İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimi
Engelli vatandaşlarımıza destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştırmak için ön lisans ve lisans mezunları çok farklı bir meslek grubunda yer almak ister misiniz? cevabınız evet ise sizleri İşaret Dili Öğretici ve Tercümanı olmaya davet ediyoruz. Bunun için ilk olarak 120 saat sürecek olan İşaret Dili kurslarında bu eğitimi almalı sonrasında ise 200 saat sürecek olan İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimini tamamlamanız gerekir.

Eğitimler İsmek Engelliler Merkezinde
Bu eğitimleri belirli yerlerde (Engelli Eğitim Merkezlerinde) bulabilirsiniz. İstanbul’da sadece 3 noktada Arnavutköy, Fatih ve Ümraniye ilçelerinde yer almaktadır.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

2 Yorum

 1. tuğçe

  Merhaba
  sancaktepe /samandıra
  ismek kursunda işaret dili öğretici ve tercüman eğitimi almak istiyorum ancak herhangi bir işlem yapamıyorum bulmuyor neden yapamıyorum yardımcı olur musunuz ?

  • admin

   Tuğçe: İlçe tercihi yapmadan filtreleme yapınız. Böylece İstanbul genelinde ilgilendiğiniz Branşı içeren kurs merkezlerini görebilirsiniz. Çünkü ilgilendiğiniz Branş her kurs merkezinde olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.