İŞKUR – İşbaşı Eğitim Programı Kursları

Son yıllarda ülkemizde en çok ilgi gören eğitim alanlarından biri hiç şüphesiz sanat ve meslek kursları olmaktadır. Özel ve kamu kurumlarının imkanları ile gerçekleştirilen bu eğitimlerin içerisinde öylesine bir kurum var ki diğerlerinden her yönüyle farklıdır. Türkiye İş Kurumu yada diğer adıyla İşkur Kursları diyebiliriz. Hem meslek öğretip, hemde günlük, aylık şeklinde kursiyerlere ödeme yapan başka bir kurs bulamazsınız. Özellikle son yıllarda geliştirdiği İEP (İşbaşı Eğitim Programı) ile hem çalışan hemde işverenlerin çok işine yaramaktadır.

İşkur Kursları

İşbaşı Eğitim Programı Nedir?
Kurs denince insanların zihninde genelde bir sınıf ortamı ve öğretmen / usta öğreticinin görev yaptığı yer olarak canlanmaktadır. Bu sefer durum çok farklı olup, eğitim anlaşmalı firmalarda iş ortamında yapılmaktadır.

Örnek Satış Görevlisi: Konuyu bir örnekle daha anlaşılır hale getirmek istiyorum. Örnek siz Satış Elemanı kursuna katıldınız ve firma olarak Teknosa gibi teknolojik ürünlerin satıldığı yer olarak kabul edelim. Siz burada günlük 8 saati geçmeyecek şekilde çalışıyor / eğitiliyorsunuz. Her ay sonu ise asgari ücret olarak maaşınızı Teknosa yerine devletten / İşkur’dan alıyorsunuz.

Tüm Kurslar Bu Şekilde: Bir başka örnek vermek gerekirse metal ve ahşap sanayinin en önemli araçlarından biri haline gelen CNC Torna Operatörü kursuna katıldığınızda sizi bu tür makinelerin olduğu bir firmaya yönlendirmektedir. Burada yine günlük 8 saat haftada 6 günü geçmeyecek şekilde çalışıyor, iş öğreniyorsunuz. Size farklı bir iş yaptırılması yasaktır. Örnek siz o firmaya CNC Operatörü olmak için geldiyseniz sizi farklı bir görevde görevlendirmesi yasaktır. Fakat bazı iş alanları vardiyalı olması nedeniyle eğitim alanda vardiyalı çalışması gerekebilir.

Kurslar 12 Aya Uzatıldı
Evet arkadaşlar ne kadar eğitim verileceği hususuna bakacak olursak 2016 yılında alınan yeni kararlar kapsamında eğitimler bundan sonra 12 ay olarak uygulanacaktır. Daha önce bu süre 6 ay olarak uygulanıyordu.

1300 TL Maaş Alacaksınız
Değişiklik yapılan hususlardan biride maaş konusu olup, daha önce 1000 TL aylık ödeme yapılırken şimdi asgari ücret ile eşitlenerek aylık ödemeler 1300 TL olarak yapılacaktır.

İşbaşı Eğitim Programına Kimler Katılabilir?
Öncelikle bu kurslar çok kapsamlı olup, 15 yaş üzeri işsiz olmanız gerekir. Aynı şekilde öğrencileri de kapsamakta olup, burayı özet geçmek yerine biraz daha detaylarına inmek istiyorum.

İşsiz Olmak Gerekir: İş Başı Eğitim Programından yararlanmak için işsiz olmanız gerekir. Aynı şekilde eğitime katılacağınız firmada 3 ay öncesi çalışmamış olmanız gerekmektedir. Bunun dışında benim firmamda eğitim alacak kursiyer benim aile bireylerimden olamazlar.

Öğrencilerde Yararlanabilir Kapsam sadece işsizler ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda öğrenciler içinde geçerlidir. Burada öğrencilerden kasıt ilköğretim, lise vs olmayıp, daha çok Lisans ve Ön Lisans öğrencilerini kapsamaktadır. Eğitimini aldıkları alanlarda uygulama imkanı bulabilirler.

Yeni Mezunlar (Teorik Eğitim Alanlar): İşbaşı Eğitim Programı kurslarına baktığınızda yüzlerce meslekten kurs olduğunu görürsünüz. Bunların için sıfırdan meslek öğretilmek üzere olduğu gibi Teknisyen, Mühendis, Avukat, Doktor gibi meslekleri görürsünüz. Bunlar daha çok teorik eğitim almış yeni mezunlara uygulama fırsatı sunmak içindir. İşveren içinde önemli olan bu husus çalıştıracağı elemanı eğitim sürecinde ayrıca deneme imkanı bulmaktadır.

Başvurular Nasıl Yapılır?
Öncelikle Kuruma (İşkur) kayıtlı olmanız gerekmektedir. Henüz kaydınızı yaptırmadıysanız aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak açılan sayfada İnternet üzerinden nasıl kayıt olacağınızı görebilirsiniz. https://www.istanbulkurslari.com/iskur-kurslari/ Yada size en yakın İşkur Özel istihdam bürosuna giderek bizzat yapabilirsiniz.

Eğitime Katılanların %70’i İstihdam Ediliyor!
Bu eğitimin amacı sadece meslek sahibi yapmak olmayıp, aynı zamanda eğitimi verilen bireylerin iş sahibi yapılmasıdır. Örnek A firması Web Tasarımcı olarak yetiştirdiği kursiyerin işinden, çalışmasından memnun kalması halinde onu eğitim süreci sonunda kadrolu olarak çalıştırmaya devam etmektedir. İşkur bu şekilde yapan firmaları eğitim sürecinde olduğu gibi bir süre daha desteklemeye devam ediyor.

İstanbul’da Yaşayanlar İsmek Perakende Okulunu İnceleyin!
Türkiye’nin en büyük ücretsiz kurs merkezi ismek (istanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) İşkur ile işbirliği yaparak kurduğu İsmek Perakende Okulu ile özellikle satış alanında başarılı elemanların yetişmesini sağlıyor. ismek Perakende okulunda kısa süre eğitim alan kursiyerler uygulama ve İşbaşı Eğitim Programı için CarrefourSA, Migros, Metro, Bim, Real, Vestel, Bimeks, Ikea vs gibi firmalarda başlamaktadır. 12 Ay süreli bu eğitimlerde kursiyerlere aylık 1300 TL ödeme yapılmaktadır. Eğitim sonunda ise yukarıda da belirtildiği gibi kursiyerlerin %70 gibi büyük bir bölümü eğitim aldığı kurumda kadrolu personel haline geliyor. İsmek Perakende Okulu hakkında daha fazla detaya ulaşmak için tıklayınız. https://www.istanbulkurslari.com/ismek-perakende-okulu/

Kursları İnceleyin / Başvuru Yapın
Evet değerli arkadaşlar yukarıda belirtilen imkanlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey İşkur’a kayıt olmak (Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak yapabilirsiniz) kurs listesini inceleyerek katılmak istediğiniz mesleki eğitim seçerek yine İnternet üzerinden başvuru yapmaktır. Bunun için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. https://www.istanbulkurslari.com/iskur-kurslari/

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

2 Yorum

  1. aygen aslan

    mrhblar ben suan tekstil firmasinda calisiyorum yalniz kendimi gelistirmek ve yerimde saymak istemiyorum bunun icin pozisyonumla ilgili kurs almak istiyorum kalite kontrol teknikeri veya kalite guvence olmak icin diplamali egitim belgesi almak ve isi daha detayli ogrenmek istiyorum daha faydali olmak ve isime hakim olmak icin bilgilendirirseniz sevinirim

    • admin

      Aygen: Tekniker ya da teknisyen olmak için İŞKUR kursları tek başına yeterli olmayacaktır. Meslek lisesi ve ön lisans mezunu olmak gerekir. Tabii ki İŞKUR kurslarında kendinizi geliştirmek için onlarda Tekstil eğitimi yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.