İsmek Avcılar

İsmek Avcılar
Bir zamanlar balıkçı köyü olan Avcılar şimdilerde İstanbul’un parlayan yıldızı olmaya devam ediyor. Her alanda gösterdiği başarı ve kolay ulaşımı ile cazibe merkezi haline gelen ilçenin bir tarafı Marmara Denizi, bir tarafı Küçükçekmece gölü ile çevrili olup, doğa harikası bir yerdir. Tabii ki bizim amacımız burada ücretsiz yararlanabileceğiniz ücretsiz sanat ve meslek kursları olup, ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK Kursları ile ilgili bilgi vereceğiz. İsmek Avcılar olarak ilçe genelinde 3 kurs merkezi bulunmakta olup, ilçe merkezi, Parseller ve Firuzköy semtimizde yer almaktadır.
Avcılar Kurs Rehberi
Merkez Mahallesi Marmara Caddesi No:19
0212 591 74 99

Avcılar İsmek Branş listesi

Avcılar İsmek Bölümleri

Yabancı Dil Eğitimleri
Semra Hançer ve Zarife Şahin Ulusoy yönetiminde eğitim veren Avcılar İsmek kurs merkezinde ilk olarak İstanbul’un her yerinde en çok tercih edilen alanlardan biri Yabancı Dil kurslarına bakacağız. İngilizce ve Arapça eğitimlerinin yer aldığı listede aynı zamanda ilçemizde yaşayan on binlerce yabancı ülke vatandaşının bizlerle daha iyi iletişim kurabilmesi için Yabancılar İçin Türkçe Seviye A1 kursları bulunmaktadır.

3-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri
Sıradaki branşımız özellikle okul öncesi yaşta çocuğu olan anneleri ilgilendirmektedir. Çocuklarımızı ilk olarak hayata hazırlayan annelerimizi daha bilgili ve donanımlı hale getirmek için çeşitli eğitimler bulunmaktadır. Onlardan biride 3-6 Yaş Çocuk Etkinlikleri olup, yaklaşık 500 saat sürecek detaylı eğitimlerde kursiyerlere çocukların öz bakımı, animasyon çalışmaları, etkinlikler, çocukların asla hayır diyemeyeceği kostüm aksesuarların hazırlanışı ile drama çalışmaları ve eğitici oyuncaklar gibi bir çok modül bulunmaktadır.

Bilgisayar Kullanımı
Şimdi birazda teknoloji ve bilişim diyoruz her zaman olduğu gibi giriş noktası olan bilgisayar kullanımı ile başlıyoruz. 16 Yaş üzeri bilgisayar bilmeyenler, kendilerini geliştirmek isteyenler yada Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika almak isteyenler için Bilgisayar Kullanımı branşı eğitimleri toplamda 160 saat sürecek bir kurs olup, eğitim içeriğine baktığınızda İşletim Sistemi (Windows), İnternet ve E-Posta Yönetimi, ve Kelime İşlemci (Ofis Programları) ile çalışma tablolama ve sunu hazırlama gibi iş hayatının olmazsa olmaz hususlarını öğreneceksiniz.

Diksiyon
Bilişime kısa bir ara vererek toplum ve iş hayatında en gerekli eğitimlerden biri olan Diksiyon branşına bakmak istiyorum. Kelime anlamı olarak güzel konuşma sanatı anlamına gelen Diksiyon kursları 64 saat gibi kısa süreli fakat etkili eğitimler olup, eğitim sonrası insanları konuşma tarzınız, ses tonunuz ve muhteşem Türkçe etkileme ve ikna etme yeteneğine sahip olacaksınız.

Web Tasarım
Bilişim Teknolojileri alanına kaldığımız yerden devam ediyor ve ilk olarak geleceğin meslekleri arasında yer alan Web Tasarım Kursu ile devam ediyoruz. Özel eğitim kurumlarında en çok tercih edilen ve binlerce TL ödenen kurslardan biri olup, İsmek ile İstanbul’un bir çok yerinde ücretsiz eğitimi verilmektedir. İnternet sitesi yapmanın ve Webmaster olmanın ilk adımı olan bu eğitim 192 saat sürecek olup, ana çerçevesine baktığınızda İnternet sitelerinin olmazsa olmazı HTML işaretleme dili ve CSS stil dili karşınıza çıkmaktadır. Bu eğitimi bitiren kursiyerler HTML ile statik İnternet sayfaları tasarlarken aynı zamanda kendilerin bu alanda geliştirmeleri için İnternet Programcısı kursuna katılma hakkı kazanmaktadır. Web Programa olarak bilinen İnternet Programcısı kurslarına katılmak isteyen adaylarda HTML bilgisi aranmaktadır.

Yemek Kursları (Aşçı ve PAstacılık)
Avcılar İsmek kurslarına dair aktaracağım branş bilgisi lezzet üzerine olup, en çok aranan branşlardan biridir. Listede bu alanda 2 kurs Aşçı Çırağı ve Pastacı Çırağı olup, her ikisi de bu işin temel ve başlangıç noktasıdır. Bu alanda kendini geliştirmek isteyenler için atılması gereken ilk adımdır.

Avcılar İsmek Kayıtları Nasıl Yapılır?
Eylül ayı ilk haftası başlayan kayıtlar okullar kapanana kadar açık kalmaktadır. İnternet üzerinden başvurulardan yararlanmak için kursiyer.ismek.org adresine giriş yapıyoruz. Açılan sayfada ilçe olarak Avcılar’ı seçip dilediğiniz branşa kolayca kayıt olabilirsiniz.

Avcılar Cihangir’de İsmek Yok mu?
Sizlerden gelen sorulara topluca cevap vermek için öne çıkan sualleri konuya dahil etme gereği duydum. Şuan ilçe genelinde 3 farklı noktada kurs merkezi bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanı ilçe merkezinde olup, diğer ikisi ise eskiden karşı parseller olarak tabir edilen (Mustafa Kemal Paşa Mahallesi) ve Firuzköy semtimizde yer almaktadır. Yani şuan için Cihangir, Gümüşpala gibi semtlerimizde bulunmuyor. Buralarda yaşayan değerli arkadaşlarımız il merkezine gelebilirler.

Avcılar Halk Eğitim Merkezi
İlçemizde İsmek dışında yararlanabileceğiniz kurumlardan biride Avcılar Halk Eğitim Merkezi olup, 1992 yılında ilçe
olması ile birlikte Halk Eğitim Merkezi faaliyetlerine başlamıştır. Konum olarak Ambarlı mahallesinde bulunan Avcılar HEM sanat ve mesleki kurslara ek olarak Açıköğretim imkanı ve üniversiteye hazırlanan lise mezunu bireylere sınava hazırlık eğitimleri vermektedir.

Avcılar Mesleki Eğitim Merkezi
Gelişmiş bir sanayiye sahip olan ilçede Mesleki Eğitim Merkezi çok geç kalınarak açılmıştır. Öyle ki 2011 yılında bina tahsis edilmiş fakat binanın depreme dayanıklı olmaması nedeniyle 3 yıl eğitime başlanamamıştır. Taki 2014 yılında 90 kursiyer ile kalfa, usta ve usta öğretici eğitimlerine başlanabilmiştir.

Avcılar Belediyesi Kursları
Bu güzel ilçede yararlanabileceğiniz bir diğer ücretsiz kurs imkanı belediye tarafından sunulmakta olup, ikisi Firuzköy’de olmak üzere 6 farklı noktada Kent ve Kültür Evleri bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalayan belediye kurslarını artık MEB onaylı sertifika şeklinde gerçekleştirmektedir. Çocuk ve yetişkinler için bir birinden özel eğitim imkanları sunmaktadır.

Avcılara Nasıl Gidilir?
Birde diğer semtlerden ilçemize gelmek isteyenler için kısa bir tarif yapalım. İlçenin ortasından geçen D 100 Karayolu (E5) ve Metrobüs ulaşımı son derece kolaylaştırmaktadır. İstanbul’un her yerinden metrobüs ile gelebileceğiniz gibi Bostancı, Kadıköy, Bakırköy İDO ve Turyol deniz otobüsü / motor gibi deniz araçları ile gelinmektedir.

Sağlık Alanıda Oldukça Gelişmiş Görünüyor
Eğitim faaliyetlerini tanıma imkanı bulduğumuz Avcılar’da son olarak sağlık alanlarına bakmak istiyorum. Kamu ve özel olarak faaliyet gösteren yaklaşık 20 kurum olup, Avcılar devlet hastanesi olarak metrobüse 5 dakika uzaklıkta olan Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi bulunmakta olup, aynı şekilde özel kurumlara baktığımızda Avcılar Hospital, Medicana ve Özel Anadolu Hastanesi ile bir çok tıp merkezi bulunmaktadır.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.