İsmek 21. Genel Sergi ve Festivali Feshane’de (Devam Ediyor)

İsmek Genel Sergi ve Festivali
Yine bir eğitim öğretim dönemi sonuna gelmiş bulunuyoruz. Eğitime kısa bir ara vermeden önce kursiyerlerin başarısını taçlandırdığımız İsmek genel sergi ve festivali başlıyor. Bu yıl 21. Gerçekleşecek olan genel sergi ve festivali 18-30 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecektir. Feshane kültür merkezinde gerçekleşecek olan etkinliğe herkesi davet ediyoruz. Katılımlar ücretsiz olup, yazının devamında gün gün program listesi yer alacaktır. Aşağıda sergiden özet görüntüler yer almaktadır.

Açılış Töreni

Kuaförlük Standı

Japonca

İsmek Genel Sekreteri

Konser

Ney Dinletisi

Karagöz Oyunu

Fotoğraf Çekimi

Sergi Açılışını Kadir Topbaş Yaptı (İlk Gün)
1996 Yılında eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan İsmek bu 21. Yılını kutluyor. Serginin açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş Yaptı. Kısa bir konuşmanın ardından sertifika törenine geçilerek 12 gün sürecek olan festival heyecanı başlamış oldu.

19 Mayıs Cuma (2. Gün)

Her yönden güzel bir güne merhaba 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor ve Hayırlı Cumalar diliyorum. Bugün ki programa baktığımda ilk olarak beslenme de doğru bilinen yanlışların ele alınacağı söyleşi ve bilgi yarışması ile Nagihan Işık AYVAZ bizimle birlikte oluyor.

Moda fotoğrafçılığı branşına dair atölye çalışmalarının yer alacağı gösteride Bülent AKMAN, Karagöz tiyatro oyunu ile Ümit DENİZ sahne alacaktır. Hemen akabinde bu sefer Darbuka ve Bendir ile Türk Müziği Ritim dinletisi keyifli dakikalar geçirmenizi sağlayacaktır.

İş Arama Becerileri Geliştirme Eğitimi: Şimdi birazda iş ve kariyer zamanı diyoruz. Arzu YÜREK arkadaşımız bize iş arama becerilerine dair tecrübelerini paylaşacaktır. Daha güzel işlerde istihdam edilmek isteyenler için aynı zamanda geliştirme tekniklerini öğreneceğiz. Günün son gösterisi Ney dinletisi üzerine olup, Şaban KEŞKEŞ ve Üsküdar Aziz Mahmut Hüdayi Hayat Boyu Öğrenme ve Uygulama Merkezi NEY öğrencilerinden İstanbul’un Nefesi Gelenekten Geleceğe isimli Ney dinletisine eşlik edebilirsiniz.

20 Mayıs Cumartesi (3. Gün)

Yabancı dil eğitimlerinde önemli bir yer tutan Arapça sergide hak ettiği yeri bulmuş ve Mahir El-Rifat ile interaktif Arapça üzerine konuşuyoruz. Devamında son zamanlarda önemli bir meslek haline gelen yazarlık ve yazma sürecine dair detayları Ceylan Esen’den göreceğiz.

İşaret Dili Etkinliği: İlk başladığında sadece 3 dalda eğitim veren İsmek günümüzde 500’den fazla eğitim seçeneği sunmaktadır. Tüm insanları kapsayan yapısı ile işitme engelli vatandaşlarımızda unutulmamış ve onların tek iletişim aracı olan İşaret dili eğitimleri yer almıştır. Serginin 3. Gününde Yasemin Duygu SÖĞÜTLÜ’den işaret dili ile istiklal marşı, koro ve skeç gösterisi sergilenecektir. Devamında sulu boya ile illüstrasyon çiziminde Halime Nur SEVİM bizlerle birlikte olacaktır.

Gönül Zenginliğimiz Türküler: İsmek kurslarında her yaşa ve her isteğe göre eğitimler bulunmaktadır. Müzik ve gösteri sanatlarında eğitim almak isteyenler içinde müzik okulları kurulmuştur. Bu merkezlerde eğitim gören kursiyerinde becerilerini göreceğimiz sergiye Gönül Zenginliğimiz Türküler ile devam ediyoruz. Oğuzhan BOLBOL ve Büyükçekmece Fatih ile Beylikdüzü Semerkand İsmek kursiyerlerinden muhteşem bir Türkü dinletisi sizi bekliyor.

Kişisel Gelişim: Okulda alacağımız eğitim bizi bir noktaya kadar taşımaktadır. Belli bir noktadan sonra ise kişisel gelişim ipine sarılarak yolumuza devam etmeliyiz. Kişisel gelişimin önemini yerinde görmek isteyenler için Birce SEMERCİOĞLU muhteşem bir seminerle kişisel gelişime dair merak edilen soruları yanıtlıyor.

Sağlıklı Beslenme ve Sporun Faydaları: Hayat sadece mesleki eğitimler ve çalışmaktan ibaret değildir. Düşünmeniz ve üzerinde hassasiyetle durmamız gereken sağlığımız bulunmaktadır. Doç. Dr. Vehbi ALTUNCUL ile sağlıklı beslenme ve sporun faydalarını göreceğiz. Günün geri kalan kısmında Ömer Faruk DERE ile Eyüp Sultan Hazireleri’nde sanat gösterisine katılabilirsiniz. Aynı şekilde Serkut EFE ve Fatih Fındıkzade Müzik ve Gösteri Sanatları Okulu Ney öğrencilerinden İlahi Nefes isimli Ney dinletisine iştirak edebilirsiniz. Günün son gösterisinde ise Yakup BÜYÜKPINAR ve Fındıkzade Müzik ve Gösteri Sanatları Okulu Bendir öğrencilerinden Anadolu’nun Ritmi isimli dinleti yer bulacaktır.

21 Mayıs Pazar (4. Gün)

Festivalin en kalabalık gününe hazır mısınız? Özellikle çalışanlar ziyaret için bu günü merakla bekliyorlar. Terrarium yapımı ile başlayacak olan sergi devamında teknoloji merakı olanları yakından ilgilendiren bir konu Mobil Uygulamaların Geleceği ile devam edecektir. Biliyorsunuz ki İsmek kurslarında Java yanı sıra Android programlama eğitimleri verilmektedir.

Adım Adım Türkiye Halk Oyunları Gösterisi: Festival sadece Feshane’de yaşanmıyor. Aynı şekilde birçok İsmek kurs merkezinde de çeşitli etkinlikler yapılıyor. Bugün Sultangazi Ahmet Yesevi Kültür Merkezinde Adım Adım Türkiye isimli halk oyunu gösterisi yer alacaktır. Murat ATABAY yönetiminde İsmek öğrencilerinin sergileyeceği gösteri saat 20:00’da başlayacaktır.  Dilerseniz buraya da iştirak edebilirsiniz.

Osmanlıca Seri Okuma Yarışması: Yukarıda yer alan hatırlatmamızı yaptıktan sonra bugünkü programa bir yarışma ile devam edeceğiz. Osmanlıca hızlı okuma yarışmasında Gökhan ARMAN ve Şenyıl ARMAN sizlere eşlik edecektir. Ceddimiz Osmanlı’nın dilini öğrenmek artık çok kolay İsmek Osmanlıca kursları ile ihtiyacınız olan tüm eğitimleri ücretsiz olarak sağlamaktadır. Hemen devamında hafif batı müziği dinletisi yer alacaktır. Neydi O Yıllar isimli gösteriyi Hayat Köprüce MERTEL ve Fındıkzade ile Kadıköy Müzik Okulu hafif batı müziği öğrencileri gerçekleştirecektir.

Adruino İle Robotik Uygulamalar: Okullaşma yönünde hızla ilerleyen İsmek basit mesleklerden uzmanlık gerektiren birçok dalda eğitimlere devam ediyor. Serginin şimdi ki konusu ise Adruino ile robotik uygulamalar olacaktır. Hanifi ÇETİNKAYA ve öğrencileri ile İsmail VURAL ve öğrencileri daha önce hiç bilmediğiniz hususları paylaşacaklar. Hemen devamında yine teknoloji ile yakından alakalı olan günlük hayatta banka işlemleri ve uygulamaları isimli söyleşide Bilgin MERGEN’in deneyimlerinden yararlanabilirsiniz.

Konut Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Kentsel dönümün başlaması ile birlikte İnşaat sektörü inanılmaz bir yükselişe geçti, peki yeni bir ev alırken nelere dikkat etmeli? Bu konuda merak edilenleri ise Furkan Emre Kor 17:00’da başlayacak söyleşi ile özellikle ev almayı düşünenleri bilgilendirecektir.

Gitar ve Bağlama Dinletisi: Muhteşem bir Pazar günü geçirmek isteyenleri bu sefer 18:00’da başlayacak olan gitar dinletisinde S. Gürkan KÖVENÇ ile Tuna ERİM ve öğrencileri muhteşem bir görsel şölen sunacaktır. Hemen akabinde ise Türk Halk Müziğinin olmazsa olmaz enstrümanların dan biri olan bağlama dinletisi sizi bekliyor. Sevgi Demir ve İsmek Üsküdar (Güzeltepe) ile Sultanbeyli İsmek kurslarında bağlama eğitimi alan öğrencilerin hünerlerini canlı performans eşliğinde görebilirsiniz.

22 Mayıs Pazartesi (5. Gün)

Çalışanların pek sevmediği Pazartesi günü sergide yine muhteşem gösteriler sizleri bekliyor. İşitsel Dikkat ve Müzik uygulamaları isimli söyleşi ile başlayan günümüz akıllı ilaç kullanımı ile devam edecektir. Üzücü ama gerçek Türkiye antibiyotik kullanımında Dünya’da ilk sırada yer almaktadır. Antibiyotik hastalıklara etkili olduğu kadar sağlığımız için gerekli olan bakterileri de yok ettiğini unutmamalısınız. Örnek vermek gerekirse Biotin dediğimiz B7 vitamini kalın bağırsakta bulunan bakteriler tarafından üretilmektedir. Siz bu bakterileri yok ederseniz Biotin eksikliğine bağlı saç dökülmesi ve tırnak problemleri yaşarsınız.

Uygulamalı Makyaj: Kadınların günlük hayatta vazgeçilmezleri arasında yer alan makyaj artık İsmek kurslarında eğitim olarak verilmektedir. Sergide yine kadınların severek izleyeceği uygulamalı makyaj gösterisi sizi bekliyor. Hemen devamında Türk Sanat Müziği dinletisi ile günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Rafadan Tayfa Çizgi Film Ekibi de Sergide: Yıllarca çocuklarımız yabancı çizgi filmlerini izleyerek büyüdüler. Şimdi ise Türk televizyonlarında yerli yapım çizgi filmler büyük beğeni ile izleniyor. TRT’de yayınlanan Rafadan Tayfa çizgi filmi ekibi sergimize katılarak başarının sırrını bizlerle paylaşacaklar.

23 Mayıs Salı (6. Gün)

Sergide adım adım sona yaklaşırken her geçen gün farklı gösteriler bizi bekliyor. Çok farklı bir konu olan ev yapımı organik tarım ilaçları ile daha sağlıklı tarım ürünleri elde etmeyi öğreneceğiz. Hemen devamında Japon davul gösterisi ile farklı bir sanat dalını keşfetmek isteyenleri bekliyoruz.

Adınızı Japonca Yazdırmak İster misiniz? Yabancı dil eğitimlerinin de yer aldığı İsmek kurslarında Japonca ve Çince gibi eğitimler de bulunuyor. Sergide görev alan arkadaşlarımız misafirlerin adını Japonca olarak yazıyorlar. Bu arada sergimizi önemli bir isim ziyaret etti Japonya’nın Türkiye Başkonsolosu Norio Ehara bizlerle birlikte oldular.

İsmek Bilişim Okulunu Yakından Tanıyın: Birazda bizden bahsetme zamanı diye düşünüyorum. Geleceğin mesleklerini açtığı kurslara yansıtan İsmek bilişim okulu ile geleceğinize yön vermeyi hedefliyor. Bu merkezi ve eğitimi verdiği branşları bu söyleşide yakından tanıma imkânı bulacaksınız.

24 Mayıs Çarşamba (7. Gün)

Merhaba arkadaşlar bugün ilk konumuz çalışma hayatına yönelik olup, iş arama becerileri geliştirme ile başlayacak olup, devamında sonuç odaklı yönetim söyleşisi ile devam edecektir. Hemen ardından sağlığımızı ilgilendiren doğru oturma teknikleri ve omurga sağlığı kesinlikle katılmanız gereken eğitimlerden biridir.

Beden Dili ve Etkili İletişim: Günümüzde başarılı olmanın sırrı kişisel gelişimden geçiyor. İnsan kendisini sürekli geliştirmeli, daha kolay anlaşılır hale gelmelidir. Bunun için beden dili çok önemlidir. Yavuz ALKAYA yapacağı atölye çalışmasında beden dili ve etkili iletişimin önemini gösterecektir.

Kadın Bilgeliği: Doğum ve Emzirme Sanatı: Yine çok özgün bir söyleşiye hazır mısınız? Özellikle genç kızlar ve anne adaylarının katılmasını arzu ettiğimiz söyleşide Esra ÖZTÜRK kadın doğum hususu ve sonrasında bebek emzirmenin önemini aktaracaktır.

Yabancılar İçin Türkçe Etkinliği: Eğitimi verilen yüzlerce eğitimden biri de ülkemizde yaşayan yabancı vatandaşlara yönelik Türkçe kurslarıdır. Güzel bir etkinlikle bu branşı yakından tanıma şansınız olacaktır.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.