İsmek Kursları Maaş Veriyor mu?

İsmek Kursları Maaş Veriyor mu?
Türkiye’de her anlamda gelişen hayat şartları insanların daha fazla imkana kavuşmasını sağladı. Özellikle eğitim alanında yapılan reformlarla insanlar hayal ettiği eğitim olanaklarına kolayca kavuşur hale geldi. Örnek vermek gerekirse İstanbul’da yaşayan biri İSMEK kursları ile 400’den fazla kurs seçeneğine kolayca ulaşabiliyor. Her yıl 200 binden fazla insanın yararlandığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi son zamanlarda şu soru ile gündeme geliyor. İsmek kursları maaş veriyor mu? bizde sizler için bu sorunun cevabını araştırdık ve bakalım karşımıza nasıl bir sonuç çıktı yazının devamında görelim.

İsmek Perakende Okulu

Sorunun Cevabı Kısmen EVET
Evet değerli arkadaşlar İsmek kurslarına katılarak aylık maaş alabilirsiniz. Ama bu tüm branşlarda geçerli olmayıp, sadece 10-15 branş için geçerlidir. Tekrar belirtmek gerekirse katıldığınız her kurstan ücret alma imkanı bulunmuyor. Teorik eğitimler dışında işbaşı eğitim programı kapsamında uygulamalı eğitim veren İsmek Perakende Okulu branşları için geçerlidir.

İsmek Perakende Okulu Nedir?
2015 Yılında insanlar merakla İsmek genel kayıtlarını beklerken İstanbul’un her yerinde İsmek Perakende Okulu şeklinde afişler yer almaya başladı. Projenin amacı İstanbul’da satış ve pazarlama alanında hizmet veren firmalara nitelikli eleman yetiştirmekti. Bu projede İsmek tek başına hareket etmeyip, kısa adı KMD olan (Kategori Mağazacılığı Derneği) ve GPD (Gıda Perakendecileri Derneği) ile birlikte hareket ediyordu. Bu derneklerin üyelerine baktığınızda Bim, A101, Teknosa, Migros, Vestel vs herkesin yakından tanıdığı kariyer yapmak istediği markalar bulunuyor. Burada iş birliği yapmanın amacı teorik eğitimler yanı sıra kursiyerlerin bu firmalardan birinde uygulama eğitimleri alması planlandı.

Hangi Eğitimler Veriliyor?
İsmek Perakende Okulu ilk başlarında daha kısıtlı branş ile başlamış olup, geçen süreçte ihtiyaç duyulan yeni branşlar eklenmiştir. Şimdi dilerseniz İsmek Perakende Okulunda verilen eğitimler ve maaş alabileceğiniz branşlara bir bakalım. Satış Görevlisi, Depo Görevlisi, Kozmetik Satış Danışmanı, Mağaza Elemanı, Meyve ve Sebze Satış Elemanı (Manav), Pastacı, Su ve Deniz Ürünleri Satış Elemanı (Balıkçı), Reyon Görevlisi, Şarkütör ve Teknolojik Market Satış Elemanı şeklinde seçim yapabileceğiniz branşlar bulunmaktadır.

Projeye Türkiye İş Kurumu İŞKUR’da Dahil Oldu
Türkiye’de işveren ve çalışan arasında güçlü bir bağ kuran Türkiye İş Kurumu İsmek Perakende Okulu uygulamasına dahil olarak kursiyerlerin uygulamalı eğitimleri yanı sıra aylık maaş almalarını sağladı. Bunun için İşbaşı Eğitim Programı İEP uygulaması kullanılmaktadır. Sadece maaş vermekle sınırlı kalmayan İşkur aynı zamanda kursiyerlerin sağlık sigortası primlerini ödemektir.

Nasıl Yararlanacağız?
Evet arkadaşlar öncelikle sistem iki aşamalı olarak işlemektedir. 1. Aşama İsmek Perakende Okulu kurslarında tercih ettiğiniz herhangi bir branşa kayıt olarak teorik eğitim almaktır. Örnek benim Teknolojik Market Satış Elemanı branşını tercih ettiğimi kabul edelim. Ben bu eğitim için ilk olarak İsmek Perakende Okulunda 176 saat sürecek teorik eğitimler alıyorum. Bu süreçte herhangi bir maaş vs almıyorum. Eğitim süreçleri seçtiğiniz branşa göre daha uzun yada daha kısa olabilir. Teorik eğitim sürecinde herhangi bir maaş vs almıyoruz.

Online Kayıt Oluyoruz
Teorik eğitimler için İsmek Online kayıt işleminden yararlanarak başvuru yapabilirsiniz. Bu eğitimlerden yararlanmak için 18 yaş ve üzeri olmanız gerekmektedir. Yaşınızda eğitim için uygunsa kursiyer.ismek.org adresinden 2 dakika içinde kayıt olabiliriz. Siteye girdiğinizde sizden T.C. Kimlik Numarası, Doğum Tarihi + Doğduğunuz ili seçmeniz istenecektir. Bu aşamadan sonra kimlik bilgileriniz doğrulanarak sisteme giriş yapıyorsunuz. Açılan sayfada yer alan seçeneklerden Kurs Merkezi Adı kısmından İSMEK PERAKENDE OKULU seçtiğinizde tercih edebileceğiniz branş seçenekleri ve eğitim günleri, saatleri ile detayları görebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Uygulamalı Eğitim İçin İşKur İşbaşı Eğitim Programına Dahil Oluyoruz
Evet arkadaşlar seçmiş olduğum branşın 176 saat süren teorik uygulamasını tamamladım. Eğitimini tamamlayan kursiyerler firma yetkilileri ile yüz yüze görüşerek kadrolu eleman olma fırsatı da buluyorlar. Bu imkanı elde edemeyen arkadaşlar ise İşkur İşbaşı Eğitim Programına dahil edilerek aldıkları eğitime uygun bir firmada günlük 8 haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde iş başında uygulamalı eğitime dahil oluyorlar. Örnek ben Teknolojik Market Satış Elemanı eğitime aldığıma göre belki uygulamalı eğitimim Türkiye’nin en büyük teknolojik marketlerinden biri Teknosa’da olabilir. Burada 6 ile 12 ay arasında uygulamalı eğitim alacağım.

Aylık 1300 TL Maaş + Sağlık Sigortası
Benim için uygun görülen firmada ben uygulama eğitimi alırken aylık maaşımı bana İşkur ödemektedir. Yani ne İsmek nede uygulamalı eğitim aldığınız firma size maaş ödüyor. Sizin aylık maaşınızı size Türkiye İş Kurumu İŞKUR ödemektedir. Aylık 1300 TL maaş + sağlık sigortası ile burada kendinizi geliştirme imkanı buluyorsunuz.

Kadrolu Personel Olabilirsiniz
İşbaşı Eğitim Programı kapsamında gönderildiğiniz firmada 6 ile 12 ay arasında görev yaptığınızda göze girmeye bakın. Çünkü firma yetkilileri sürekli sizi ve başarınızı izlemektedir. Sizin başarılı bir personel olmanız halinde bazen eğitim süreniz bitmeden bile kadroya dahil edebilmekte bazende eğitim süreci sonunda dahil edebilir. Yada sizin çalışmanız ve performansınızdan memnun kalmaması halinde eğitim sonunda veda edebilir.

Evet arkadaşlar İsmek kursları maaş veriyor mu? sorusunu bu şekilde açıklamaya çalıştım. İsmek Perakende Okulu ile ilgili daha fazla detaya aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Kafanıza takılan sormak istediğiniz hususları ise aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. https://www.istanbulkurslari.com/ismek-perakende-okulu/

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

26 Yorum

 1. Sevda

  Merhaba ben bilgisayar kursu için basvuracam kurs kaç ayda biter ve haftada üç gün mudur?

  • admin

   Sevda: Eğitim hafta içi ya da hafta sonu oluşuna göre değişir. Bu nedenle en net bilgiye İSMEK kayıt sistemi olan kursiyer.ismek.ist adresine girerek görebilirsiniz. Başvuru yapmak istediğiniz kursun başlangıç ve bitiş tarihleri gösterilir.

 2. Meltem

  Merhaba is sahibi olmak istiyorum pastacilik firin bolumunu okumak istiyorum bunun icin maas alabilirmiyim ve nereye basvurmam gerekir ismek’e mi yoksa is kurami bu kursu gorurken bir yandanda calismam gerekir yada kac saat bu dersleri gorucem lutfen beni aydinlatirmisiniz

  • admin

   Meltem: Fırıncılık ve pastacılık eğitimleri İsmek’te daha gelişmiş düzeyde eğitim vermektedir. Eğitim süresince size herhangi bir ödeme yapılmaz. Eğitimlerin saat ve günleri değiştiği için detayları kursiyer.ismek.ist adresinden görebilirsiniz.

 3. emine

  Merhabalar ben sizin satis yerleriniz hakkinda bilgi alicaktim ismegin kendisine ait bir isletme olup ogrencilerinin urunlerinin sadece satisini yapiyor ve hicbir sekilde ogrencilerden ucret talep etmiyormu bir cok yaziyi okudum bu sekilde anladim dogrumu anlamisim
  Dukkan olarak ismegin isletmesi gorunuyor ozamn mail atarsaniz sevinirim.

  • admin

   Emine: İsmek’in satış merkezi vs yoktur. Sadece yıl sonu sergilerinde 1 hafta sürecek stand satışları yapılmaktadır. Dışında herhangi bir satış yeri yoktur. Kursiyerlerin giderleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır.

 4. Sonnur

  Güzellik uzmanlığı kalfalık için kursa kayıt olmak istiyorum maaştan faydalanabilir miyim

  • admin

   Sonnur: İşkur kurslarından yararlandığında sadece sertifika alırsın. Kalfalık belgesi mesleki eğitim merkezleri tarafından verilmektedir.

 5. Tuba

  İsmekte Anaokuku ogretmen yardımcisi egitimi almak istiyorum maaş veriliyormu?

  • admin

   Tuba: Böyle bir eğitim bulunmamakla birlikte herhangi bir maaş ödemesi yoktur.

 6. şerife

  merhaba ben sadece yazık kurslar var sanıyodum ben açıktan okuyorum bir yandanda ismeğe gitmeyi düşünüyorum olabilirmi ?

  • admin

   Şerife: Tabii ki ücretsiz olarak yararlanabilirsin.

 7. tubi

  igne oyasi için kayıt yaptırdım maaş alabilirmiyim

  • admin

   Tubi: İsmek kurslarında maaş verilmez. Sadece perakende okulunda yer alan kurslar İŞKUR ile ortaklaşa yapıldığı için ödeme yapılmaktadır.

 8. şahbaz durak

  kasiyer kursu ve eğitimi almak istiyorum engelliyim
  gereğini arz ederim

  • admin

   Şahbaz: İşkur kurslari için kayıtlar buradan değilde iskur.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

 9. şirin

  peki giyim(dikiş) bölümüne de maaş veriliyor mu?

  • admin

   Şirin: Giyim eğitimlerinin hiç birinde ödeme yapılmaz.

 10. Senaysul

  Ornegin sebze mevye satis icin egitim alsam maas odeniyormu?peki bu kurslar icin belediyeyemi basvurmam gerekiyor ismek’e mi yoksa iskurami bilgi verirmisiniz?

  • admin

   Senaysul: İşkur kurslarına başvuru yapmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.