İsmek Online Kayıt Nasıl Yapılır?

İsmek Online Kayıt
Hepinizin yakından tanıdığı İsmek Türkiye’nin en büyük ve en gelişmiş hayat boyu eğitim merkezi unvanını elinde bulundurmaktadır. 20 Yıllık eğitim sürecinde sürekli gelişen ve yenilenen kurum 400’den fazla branş seçeneği ve 235 kurs merkezi ile İstanbul’un her yerinde eğitim hizmeti vermektedir. Normalde 16 yaş üzeri yetişkinlere eğitim verirken son 2 yıldır çocuk ve gençlere yaz kursları şeklinde ücretsiz eğitim vermektedir. Sayfamızın asıl gündemi ise İsmek kurslarından nasıl yararlanılacağı yani online kayıtların nasıl yapılacağıdır. Biliyorsunuz ki son 2 yıldır kayıtlar sadece İnternet üzerinden yapılmaya başladı. Sadece 2 dakikanızı sizde severek katılacağınız bir eğitime kolayca kayıt olabilirsiniz. Hazırsanız nasıl yapılacağını anlatmaya başlıyorum.

İlk Olarak Kursiyer.ismek.org Adresine Giriyoruz
Evet arkadaşlar İsmek başvuruları yapmak için kullanmanız gereken adres kursiyer.ismek.org olup, yeni bir sekme açarak bu siteye giriyoruz. Sayfa açıldığında sizi küçük bir form karşılayacaktır. Burada ilk olarak T.C. Kimlik No bilgisi giriyoruz. Hemen alt kısmında ise Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl yani doğduğunuz il örnek Konya’da doğduysan Konya İstanbul’da hayata merhaba dediysen İstanbul seçebilirsin. Hemen alt kısmında ise Doğum tarihi gün, ay, yıl şeklinde girmeniz istenecektir. İster kendiniz girin 01.02.1982 formatı ile isterseniz takvimden seçebilirsiniz. Son olarak GİRİŞ butonuna tıklıyoruz. Sistem sizin bilgilerinizi kontrol ederek sizi kayıt sayfasına yönlendirmektedir.

Kayıt Ekranı

İlk Defa Kayıt Olacaksanız: Bu sayfaya ilk defa giriyorsanız sistem size bir form daha çıkaracak ve orada eksik bilgileri doldurmanızı isteyecektir. Örnek E-mail, Telefon bilgisi gibi kısımları doldurmanız gerekir.

Hangi Kurs Merkezi, Hangi Branşa Kayıt Olacaksınız?
İlk yapılması gereken hangi kurs merkezinden yada hangi branştan eğitim alacağımıza günler öncesinden karar vermeli ve araştırmalıyız. Çünkü kayıtlar başladığında kontenjanlar hızlıca dolabiliyor. Örnek ben bir branş seçeyim ben Webmaster olmak istiyorum. Bunun içinde ilk olarak Web Tasarım eğitimi ile başlamam gerekiyor. Yaşadığım yer ise Avcılar ilçesi olsun. Bu bilgiler kapsamında kayıt olmayı hemen görelim.

Branş Seçerek Kayıt Ol
İsmek Online Kayıt sayfasında iki farklı seçenek bulunmaktadır. Birincisi branş seçimi olup, seçtiğiniz branşın hangi kurs merkezlerinde olduğunu görebilirsiniz. Ben ilgilendiğim branş olan Web Tasarımı seçtim ve gördüm ki hemen hemen İstanbul’un her ilçesinde bu eğitimi alma imkanım bulunuyor. Yaptığım işleme dair özet bir ekran görüntüsü aşağıda yer almaktadır. Gördüm ki yaşadığım yer Avcılarda’da bu eğitim yer alıyor.

Branş Seçimi

Kurs Merkezi Seçerek Kayıt Ol
Evet arkadaşlar eğitim almak istediğimiz branşı seçerek kayıt olmayı kısmen gördük, şimdi ise kurs merkezi seçerek kayıt olma aşamasına bakacağız. Örnek ben Avcılar İsmek dışında her hangi bir kurs merkezine gitme imkanım bulunmuyor. Bu durumda Kurs Merkezi Adı kısmından hizmet almak istediğim kurs merkezini seçiyorum. Avcılar seçtiğimde görüyorum ki Web Tasarımda dahil onlarca eğitim seçeneği bulunuyor.

Eğitim Merkezi Seç

Kurs Seç Butonuna Tıkla / Detayları İncele
Değerli arkadaşlar şuana kadar istediğimiz kurs merkezi ve branşa ulaşmayı öğrendik. Şimdi ise artık kayıt olma aşamasına geçiyoruz. Ben katılmak istediğim Web Tasarımı branşı sağında yer alan kurs Seç butonuna tıklıyorum. Sizde katılmak istediğiniz branşın hemen yanında bulunan butona tıklayın ve detayları inceleyin. Aşağıda yer alan görselde benim incelediğim kursun detayları yer almaktadır. Ben tarih bilgilerini kafa karıştırmaması için sildim. Gün ve saatlerine dikkat ettiğimde ise Hafta Pazartesi, Salı, Çarşamba 18:00 ile 21:10 saatlerinde olduğu görülmektedir. Yani çalışan ve 16 yaş üzeri öğrenciler için oldukça ideal görünüyor. Şimdi dilerseniz detay kısmında yer alan bilgilerin ne anlama geldiğine bakalım.

Belge & Seviye: Bu kursu katılan ve belirli bir devamsızlık sınırını aşmadan eğitimleri tamamlayan kursiyerlerin sertifika alacağı yer belirtilmektedir. Bazı branşlarda katılım belgesi yazmaktadır.

Kontenjan: Bu kısımda ise katılmak istediğiniz sınıfta maksimum kaç kursiyer olacağı belirtilmektedir. Minimum 12 olup, branşa göre maksimum sayıda değişiklik görülür.

Asil Başvuru: Önce davrananlar her zaman şanslıdır. Çünkü asil kayıtlar arasında yer alarak direkt olarak eğitim almaya hak kazanır. Kontenjan 20 kişi ise kayıtlar 20 kişi asil 20 kişide yedek kayıt olarak başvuru alınır.

Yedek Başvuru: Burada ise kaç kişinin yedek listeden başvuru yaptığını görürsünüz. Yedek listeye kalmak sizin şevkinizi kırmasın çoğu zaman yedek listeden kursiyerler asil listeye geçmektedir. Çünkü bir heves ile başvuru yapan adaylar eğitim süresi geldiğinde çoğu zaman başvurusunu iptal etmektedir. Çoğu kişiye ulaşılamadığı için başvurusu iptal edilip, yerine yedek listeden kayıtlar alınmaktadır. O nedenle yedek listeden kayıt olmaya çekinmeyin.

Yaş Grupları

İkonlar Ne Anlama Geliyor?
İncelediğiniz branşın kontenjan kısmında bir yada birden fazla ikon görebilirsiniz. Sayfanın alt kısmında hangi ikonun ne anlama geldiği yer almaktadır. Bay, Bayan şeklinde ikonlar eğitimlerin sadece erkekler, sadece kadınlara yönelik olduğu anlamına gelir. Karma ikonu ise kadın, erkek karışık eğitim verildiği anlamına gelir. Aynı şekilde çocuk ve gençlere eğitim veren İsmek yaz okulu uygulaması ile birlikte 9-11, 12-15 ve 16-21 yaş arası çocukları, gençleri simgeleyen ikonları ile 16 yaş üzeri olduğunu gösteren ikonlar bulunmaktadır. Aynı şekilde İsmek yaşam merkezleri 60 yaş üzeri bireylere hizmet verdiği için 60 yaş üzeri ikonu ve Engelli kardeşlerimizin eğitim aldığını gösteren ikon ile son olarak Sınav işareti olan bir ikon bulunmaktadır. Özellikle mesleki uzmanlık merkezlerinde yer alan eğitimlerin büyük bölümü kursiyerleri sınav ile kabul etmektedir. Örnek ben SEO eğitimi alacaksam başvuru yapanları Bilgisayar ve Web Tasarım gibi ön yeterlilik gerektiren alanlarda sınava tabii tutmaktadır.

Kayıt Ol

Kayıt Ol Butonuna Tıklayın
Evet arkadaşlar tüm detayları inceledikten sonra artık en sağda yer alan Kayıt Ol butonuna tıklayarak başvuru yapabilirsiniz. Kayıt ol butonu yerinde Durum yazısı varsa o branşta şuan için kayıt alınmadığı anlamına gelmektedir.

İsmek Online Kayıt Sonrası Ne Yapmak Gerekir?
Yukarıda yaptığımız işlem sadece ön kayıt niteliğinde olup, bu şekilde tüm işlemler tamamlanmış olmaz. Bu aşamadan sonra başvuru yaptığınız kurs merkezi yöneticilerinin size telefon araması yada kısa mesajla ulaşmasını bekleyin. Size nüfus cüzdanı fotokopisi ile kurs merkezine gelmenizi isteyecektir. Bu şekilde artık son işlemi de yapmış olursunuz.

Kimse Arayıp, Bilgi Vermedi?
Aranan yada kısa mesajla bilgi verilenler genelde asil listede yer alanlar olup, aynı şekilde yedekten asil listeye geçenlerde yine aranarak yada kısa mesaj ile kurs merkezine nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelmesi istenir. Yedek listede kalan arkadaşlara herhangi bir arama yada bilgilendirme mesajı atılmaz.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

8 Yorum

 1. Tülay Akdemir

  Hersene aynı şey..site çökmüş..saat2 ve girlemiyor.. sabahda kayıtlar doldu deniyor..!

 2. Eda

  malesef siteye ulasamiyorum kayitlar dolup ortada kalmak istemiyorumm

 3. hanife yilmaz

  kaydimi iptal etmek istiyorum acil yardim

  • admin

   Hanife: Başvurularım kısmından iptal edebilirsiniz.

 4. ayse bulut

  Ingilizce kurslari icin yetiskin kayit olmak istiyorum bilgi verir misiniz? tşkler

  • admin

   Ayşe: Zaten bu kurslara kayıt olmak için 16 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.

 5. ilknur

  Merhaba kayıtlar ne zaman için .ismek başvurular başladı mı yetişkinler için (24 yaş) ?

  • admin

   İlknur: 16 yaş üzeri yetişkinler için kayıtlar Eylül ayında başlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.