İsmek Perakende Okulu

İstanbul’da sanat ve meslek kursları denince ilk akla gelen kurumlardan birisi İsmek, Türkiye’de bir ilke daha imza atıyor. 20. Yılına girerken farklı bir proje ile İstanbulluların karşısına çıkan kurum şimdi iş garantili eğitim sistemine geçiş yapıyor. İsmek Perakende Okulu projesini ilk olarak Mecidiyeköy’de başlatan kurum bu uygulamada ayrıca yanında Türkiye İş Kurumu İŞKUR yanı sıra Kategori Mağazacıları Derneği KMD ve Gıda Prakendencileri Derneği GPD arasında gerçekleşmektedir.

Perakendecilik Eğitimleri

İsmek Perakende Okulu Nedir?
İlk olarak 2015-2016 eğitim öğretim döneminde hayata geçirilmiş olup, amacı özellikle satış alanında deneyimli elemanlar yetiştirmektir. Bu kapsamda ilk olarak 10 farklı branş belirlenmiş olup, bu eğitimi alan bireylerin Gıda Prakendencileri Derneği GPD ve Kategori Mağazacıları Derneği KMD üyesi şirketlerde istihdam edilmesi amaçlanmaktadır. Dünyaca ünlü bu derneklerin üyeleri arasında kimler yok ki Migros, Real, Bim, Carrefoursa, Koçtaş, Metro, Teknosa, Bim, Bimeks, Vestel ve Watsons gibi daha bir çok firma daha bulunmaktadır. Eğitim alan kursiyerler bu firmalardan birinde istihdam edilme fırsatı buluyor.

Kimler Yararlanabilir?
İsmek kurslarında zorunlu alt yaş sınırı olmasına karşın bu eğitim biraz farklı olarak 18 yaş ve üzeri olmayı gerektiriyor. Aynı şekilde bir diğer koşul ise eğitim alanında olup, başvuru yapacak bireyler en az İlköğretim mezunu olması gerekmektedir.

İsmek Perakende Okulu Nerede?
Mecidiye Caddesi No:2 Kat:4 Şişli (Mecidiyeköy İsmek Binası)
0212 266 94 24

Hangi Eğitimler Veriliyor?
Perakende Kursları

Teknolojik Market Satış Elemanı
Öne çıkan eğitimlere bakacak olursak özellikle son yıllarda en çok tercih edilen işler arasında teknoloji mağazalarında çalışma isteğinizi burada gerçekleştirebilirsiniz. Tercih etmeniz gereken branş Teknolojik Market Satış Elemanı olup, 176 saat sürecek olan eğitimlerde yüz yüze satış teknikleri yanı sıra genel satış eğitimleri verilmektedir. Aynı şekilde satışını yapacağınız ürünler konusunda en çok kullanılan terimlere dair bilgiler verilmektedir. Bu eğitimi aldığınızda Bimeks ve Teknosa gibi firmalarda istihdam edilirsiniz.

Kozmetik Satış Danışmanı
Özellikle hanımların en çok ilgi gösterdiği yerlerden birisi kozmetik satış mağazaları olup, bu alanlarda çalışmak, kendinizi geliştirmek isterseniz 432 saat sürecek olan Kozmetik Satış Danışmanı branşını tercih etmeniz gerekir. Cilt bakımı ve kozmetik ürünlere dair geniş kapsamlı eğitimler alacağınız kurslarda aynı zamanda mağaza ve doğrudan satış eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimi alanlar Watsons firmasında kendilerine iş bulabilirler. Aynı şekilde Avon, Oriflame gibi firmaların ürünlerini doğrudan satış yöntemi ile satarak gelir elde edebilirler.

Reyon Görevlisi
Eskiden bakkallar vasıtası ile yapılan alışverişler yerini hiper ve süper marketlere bırakmış olup, bu şekilde daha fazla insana iş ve istihdam imkanı sağlanır hale gelmiştir. Özellikle marketlerin ihtiyacı olan çeşitli reyon görevlileri için İsmek Perakende Okulu bünyesinde özel bir branş olup, 152 saat sürecek kurslardan oluşmaktadır. Bu eğitimi alanlar Migros, Real, Bim, Carrefour gibi marketlerde kolayca iş bulabilmektedir.

Sosyal Hayatta İletişim
Eğitimler arasında öyle biri var ki iş hayatına atıldığınızda özellikle ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorum. Çünkü iş hayatında bir çok insan profili ile karşı karşıya kalacak, her anlamda müşterinin memnun olmasını sağlamanız gerekecektir. Mesleki eğitimlere ek olarak sadece 16 saat sürecek olan Sosyal Hayatta İletişim kursu önerilmektedir. Eğitimin ilk aşaması görgü kuralları olup, toplumda dikkat edilmesi gereken görgü kuralları ile giyim konusunda dikkat edilmesi gerekenler, selamlaşma, müşteri karşılama ve uğurlama prensiplerine önem verilmektedir. Dikkat edilmesi gereken dini, ahlaki, insan ve hukuk kuralları ele alınmaktadır. Eğitimin son aşaması özellikle insanları tanımaya yönelik olup, insan özellikleri ve psikolojisine dair detaylar yer almaktadır. İnsanlarla daha etkili iletişim kurmak için gereklidir.

Eğitim sonunda İş İmkanı + Maaş
Yukarıdaki mesleki eğitimlerden birini tamamlayan kursiyerler direkt olarak işe başlama yada İşkur İşbaşı Eğitim Programı kapsamında bir iş yerinde eğitime devam edecektir. İEP uygulamasından yararlanan kursiyerlere sağlık sigortası + aylık 1000 TL maaş verilmektedir.

Başvurular Nasıl Yapılır?
İsmek Perakende Okulu uygulaması şuan için sadece Mecidiyeköy’de olup, gerek Avrupa, gerekse Anadolu yakasının orta noktası bir yer diyebiliriz. Metrobüs ile ulaşımı oldukça kolay olup, başvuru yapmak için öncelikle kursiyer.ismek.org adresinden online kayıt olmanız gerekir. Bu aşamadan sonra ise yukarıda adres bilgileri bulunan İsmek Perakende Okuluna yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi ile bizzat gelmeniz gerekir. Konu hakkında daha fazla bilgi için 0212 266 94 24 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

2 Yorum

  1. sonay karakuşum

    ben maaşlı kurumda çalışmak hemde kendimi geliştirmek istiyorum iletişime nasıl gecebilirim şimdiden teşekkürler

    • admin

      Sonay: İletişime geçmek gerekmez. Kurs başvuruları kursiyer.ismek.org adresinden yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.