İsmek’te Alt Yaş Sınırı Düşürüldü

İsmek Yaş Sınırı
İstanbul’da yaşayanlar okulların kapanması ile birlikte yaz kursu kayıt tarihlerini merakla beklemeye başladı. İsmek şaşırtıcı bir açıklama yaparak bu yıldan itibaren yaş sınırlaması ve kayıt tarihlerinde köklü değişikliklere imza attığını duyurdu. 1996 Yılından beri sadece 16 yaş üzeri yetişkinlerin yararlandığı İsmek kursları bundan böyle 12 yaş üzeri çocuklar ve gençler içinde eğitim kapısı haline gelecektir.

Uygulama 2017-2018 Eğitim Öğretim Döneminde Başlıyor

2015 Yılında çocuklar ve gençler için yaz kursları uygulamasını başlatan İsmek yaz kursları uygulamasına bu yılda devam ettiriyor. Geçtiğimiz yıl 9-21 olan yaş sınırlaması bu yıl değiştirilerek 12-16 yaş arası olarak değiştirilmiştir. Eğitim sadece yaz dönemi ile sınırlı kalmayacak olup, 12-16 yaş arası çocuklar ve gençler yeni dönemde eğitimlerden yararlanabilecekler.

Çocuklar ve Gençler İçin Eğitimler Sadece Hafta Sonları Olacak

Evet, arkadaşlar 12-16 yaş arası çocuklar ve gençler için eğitimler sadece yaz dönemi ile sınırlı olmayıp, yeni dönemde de isteyenler devam edebilecektir. 12-16 Yaş arası çocuklar ve gençler için eğitimler sadece hafta sonları olacaktır. Çünkü bu yaş aralığındaki kursiyerler büyük ihtimalle örgün eğitim süreci devam ediyor olacaktır.

16 Yaş Üzeri Yetişkinler İçin İsmek’te Her Zaman Eğitim Bulunuyor

Meslek edindirme kurslarında zorunlu olan yaş sınırlaması İsmek’te 16 ve üzeri olarak uygulanmaktadır. Bazı merkezlerde alt yaş sınırı 18 olup, bazı durumlarda üst yaş sınırı da uygulanabilmektedir. Müzik ihtisas merkezlerinde ise alt yaş sınırı 15 ve üzeri şeklinde uygulanmaktadır.

Başvurular İnternet Üzerinden Online Yapılıyor

İstanbul’da yaşayan tüm insanlar için (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunda değilsiniz) ücretsiz eğitim hizmeti veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi geçtiğimiz yıllarda kayıtlarını İnternet ortamına alarak sadece kursiyer.ismek.ist üzerinden yapılmasını sağlamaktadır. Ön kayıt sonrasında asil listede yer alan adaylar kurs merkezine davet edilerek nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelerek başvurularını onaylatmaları istenmektedir. İsmek’ten yapılan yazılı açıklamada aynı zamanda kurs merkezlerinde de kayıtlar için yardımcı olunacağı duyurulmuştur. İnternet üzerinden yapamayan, hata vs alan vatandaşlarımız kurs merkezlerine giderek orada görevli arkadaşlardan online başvuru konusunda yardım alabilecektir.

12 Yaş üzeri çocuklarda yararlanabilir

Kayıt Tarihleri Değişti (Başvuru Zamanını Kaçırmayın)

20 Yılı aşkın bür süredir kurs kayıtlarını Eylül ayında başlatan İsmek 2017-2018 döneminde başvuru tarihlerinde de büyük bir değişiklik yaparak başvuruların bundan böyle Temmuz ayında gerçekleşeceğini duyurdu. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak güncel kayıt tarihlerini görebilirsiniz. https://www.istanbulkurslari.com/ismek-kayit-tarihleri/

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.