Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları

Kosgeb Kursları
Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’da yaşamak bir çok insanı bunaltsa da sağladığı imkanlar ile her zaman vazgeçilmez olmaya devam ediyor. Sağlıktan eğitime aradığınız her imkana kolayca ulaşabileceğiniz metropol kentte işsizliği tarihe gömecek uygulamalara imza atılıyor. Çalışma hayatına nitelikli eleman kazandırmak için çalışmalarına hız veren İsmek kursları yanı sıra kendi işini kurmak isteyenlere yönelik 50 Bin TL’si hibe olmak üzere toplamda 150 bin TL’ye kadar maddi destek sağlayan KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) mutlaka yararlanılması gereken kurumların başında geliyor.

Kosgeb Nedir, Faaliyetleri Nelerdir?
Tekrar belirtmek gerekirse kurumun açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olup, son yıllarda sürekli gündem olmasının nedeni daha fazla insana hizmet verir hale gelmesi ile alakalıdır. Normalde 1990 yılında kurulmasına karşın 2009 yılına kadar sadece firma sahiplerine / kobilere destek olmuştur. 2009 Yılında yapılan değişiklik ile artık kendi işini kuracaklar içinde hibe + faizsiz kredi desteği ile daha fazla insanın kendi işini kurmasını sağlamaktadır.

Kosgeb Desteklerinden Nasıl Yararlanılır?
Kurumun amacı kendi işini kuracaklara hibe ve faizsiz kredi imkanı sağlayarak kolayca işveren olmalarını amaçlıyor. Tabii ki bu desteklerden yararlanmak için öncelikle bazı gereksinim ve şartları bulunmaktadır. İlk koşul kısa süreli eğitime katılarak belge almanız gerekir. Kosgeb kursları olarak da bilinen (Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri) bu desteğe başvuru yapabilmek için zorunludur. Geçtiğimiz aylarda alınan karar ile 70 saatten 32 saate düşürülmüş olup, kısa bir süre içinde ise online eğitim imkanına geçilmesi planlanmaktadır. Peki bu kursları nerede bulacağız?

İstanbul Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları ve Başvuru Tarihleri
Katılınması gereken bu zorunlu eğitimi Türkiye’nin her yerinde bulabilir ve ücetsiz yararlanabilirsiniz. Sitemizin yayın alanı İstanbul olması nedeniyle biz İstanbul’da önümüzdeki 2 ay içerisinde açılması planlanan kursları aktaracağız. Aşağıda yer alan listede Kosgeb İstanbul Hizmet Merkezleri tarafından açılması düşünülen kurslar, yerleri ve tarihleri ile gerekli koşulları görebilirsiniz.

Eğitimler 32 Saat Sürecektir
Katılacağınız kurs Türkiye’nin her yerinde standart olarak 32 saatlik eğitimlerden oluşmaktadır. Eğitimler genelde hafta içi mesai saatleri içerisinde olması nedeniyle planlarınızı buna göre yapmalısınız. Eğitim sonunda sizlere Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik sertifikası verilmektedir.

İş Planı Hazırlayacaksınız
Eğitimlere katılıp, sertifika sahibi olmakla iş bitmiyor şimdi sırada kuracağınız iş ile ilgili iş planı hazırlamanız gerekiyor. Bu konuda sizlere eğitimlerde detaylı bilgi verilmektedir. Hazırlayacağınız iş planı için 2 yıllık bir süreniz bulunmaktadır.

Örnek İş Planı Nasıl Olmalı?
Burada sizden istenen nasıl bir iş kuracağınız, kuracağınız iş için gerekli ekipmanlar nelerdir, tahmini ne kadar masraf eder ve gelecekte nasıl bir kazanç sağlayacaksınız. Bunu kağıt form üzerinde açıklamanız isteniyor. Örnek iş planından öte özgün projeler ile Kosgeb’in karşısına çıkmanız onay şansını artıracaktır. Bakkal, Market, Büfe vs gibi girişimcilikle çok fazla alakası olmayan iş planlarından uzak durmalısınız.

Sen Olsan Ne Yaparsın?
Sizden biri bana böyle bir soru sorsa konuya şöyle girerim. Öncelikle ben Webmaster aynı zamanda Seo uzmanıyım. Yani İnternet sitelerinin arama motoruna uygun hale getirilmiş, kurallara uygun ve ziyaretçiye hitap edilmesi konusunda hizmet veriyorum. Çalıştığım sabit bir işim olmasa İstanbul’da SEO (Search Engine Optimization) Ajansı açardım. İş planımda etkileyici olması için Türkiye’de hizmet veren İnternet sitelerinin dünya genelinde etkin ve etkili olabilmesi için hizmet vermeyi amaçlıyorum şeklinde ibare eklerim. Aynı zamanda Türkiye’nin bilinçli Web sayfaları oluşturma konusunda gelişmesi için kurduğum iş yerinde sürekli stajyer ve kadrolu personeller yetiştirmeyi amaçlıyorum. Bu şekilde hazırlanan projeler özgün ve faydalı olacağı için her zaman tutulur.

Bir Girişimci Helikopter Camı Üretmeyi Amaçladı
Kosgeb resmi İnternet sitesini inceleme imkanı bulursanız orada her ay yayınlanan Online dergiye mutlaka göz atmalısınız. Başarı hikayelerine yer verilen kısımda geçtiğimiz aylarda bir girişimcinin projesine yer verildi. Arkadaşımız kendisine imkan verilmesi halinde zırhlı helikopter camı üreteceğini belirtmişti, savunma sanayi firmalarının da dikkatini çeken bu proje ciddi anlamda başarılı olur.

150 Bin TL’ye Kadar Maddi Destek
Kosgeb hem girişimci hemde Kobilere destek vermektedir. Girişimciler için maksimum 150 bin TL’ye kadar olup, bunun 50 bin TL’si geri ödemesiz yani hibe olarak verilmektedir. Geri kalan kısım ise 2 yıl sonra eşit taksitler ve faizsiz olarak geri ödeyeceksiniz.

İş Kuracak Gençlere 50 Bin TL Hibe
1 Kasım seçimleri öncesi partilerin vaatlerinden biride kendi işini kuracaklara 50 bin TL hibe olup, bu uygulama hayata geçmiştir. Başvurular yine Kosgeb aracılığı ile yapılmakta olup, kendi işini kurmak isteyen gençlere 50 bin TL hibe verilmektedir. Bununla ilgili ayrıca kurum tarafından yapılmış olan açıklamayı sitemizde bulabilirsiniz.

İlk Masrafları Siz Kendiniz Yapacaksınız
Kosgeb destekleri ile ilgili bir çok yanlış anlaşılma görülüyor. Onlardan biride desteklerin hangi aşamada ve nasıl verileceğidir. Bir çok insan başvurusu onaylandığında kendisine belirtilen 150 bin TL’nin verileceğini sanmaktadır. Maalesef arkadaşlar uygulama bu şekilde olmayıp, ilk masrafları siz kendiniz yapmanız gerekiyor. Yani ben Seo ajansını kurmak istediğimde dükkanı tutup, içerisini hazırlayıp, gerekli olan masalar, bilgisayarlar ve yazılımları kendi paramla almam gerekiyor. Sonrasında yaptığım masrafları fatura ile belgeleyerek Kosgeb’e işte benim yaptığım masraflar şeklinde diye belirtip, geri ödeme şeklinde alıyorsunuz.

Danışmanlık Firmaları İle Zaman Kaybetmeyin
Son zamanlarda Kosgeb markası kullanılarak dolandırıcılık faaliyetlerinde artış olduğu görülmektedir. Kurumun resmi sitesinde bu konuda sürekli uyarı yapılmakta olup, gerek eğitimler gerekse iş planı hazırlama konusunda herhangi bir aracı kuruluşa ihtiyaç olmadığı belirtilmektedir. Bu nedenle herhangi bir kurum yada kuruluştan ücretli destek almayın, bunun yerine aşağıda bilgilerini vereceğim resmi kurumlardan destek ve bilgi alabilirsiniz.

Kosgeb Yada Yetkili Kurumlardan Destek Alın
Bu konuda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız İstanbul’un çeşitli ilçelerinde bulunan Kosgeb Hizmet Merkezi Müdürlükleri ile İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası binalarında Kosgeb Temsilcilikleri bulunmaktadır. Aşağıda yer alan listede size en yakın kurum ve iletişim bilgilerini görebilirsiniz.

Kosgeb Telefonları

İsmek Kosgeb Kurslarından Ücretsiz
Destek alabilmek için zorunlu olan Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları kurumun kendisi ve yetki verdiği kurumlar tarafından yapılmaktadır. Yetki verilen eğitim kurumlarından biride İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayatboyu Öğrenme Merkezi İsmek olup, yaklaşık 20 yıllık eğitim tecrübesi ile İstanbul’da sanat ve meslek edindirme kursları denince ilk sırada gelmektedir. Tüm eğitimleri ücretsiz olan İsmek Kişisel Gelişim alanında Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri vermektedir. Tüm kurumlarda olduğu gibi 32 saat sürecek olan eğitim İsgtanbul’un hemen hemen tüm ilçelerinde size en yakın noktada yer almaktadır.

Meslek Lisesi Mezunlarına Kurs Zorunluluğu Kaldırıldı
Kosgeb aylık yayınladığı dergi ile gelişmeleri sürekli duyurmaktadır. Temmuz saysını inceleyenler meslek lisesi mezunlarını yakından ilgilendiren bir haber ile karşılaştı. Yapılan haberde 2015-2016 sonrası mezun olacak meslek liselilere diploma yanında birde Kosgeb sertifikası verileceği duyuruldu. Yani meslek liselerinden mezun olanlar 32 saat zorunlu eğitime katılmadan diledikleri anda desteklere başvuru yapablirler.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

4 Yorum

 1. Sevgiseçal

  Ben iyi bir aşçı olmak istiyorum

  • admin

   Sevgi: KOSGEB size mesleki eğitimler vermez. Yaşadığınız il ve ilçede hizmet veren meslek edindirme kurslarını incelemelisiniz.

 2. Hamit GÜRSU

  Sn Yetkili.
  Bünyenizde Öğretim Kursu Bulunmayan Bir işle ilgilendiğimde yine kurs mecburiyeti varmı?
  İşletme kurmak isteyenler ile ilgi baraj yada değişik bir sınır varmı, Yada kimler desteklerden yararlanabilir ?

  • admin

   Hamit: Kosgeb desteklerinden yararlanmak isteyen girişimciler 32 saat sürecek eğitime dahil olmak zorundadır. Sadece Kobiler (Şirketler) için böyle bir zorunluluk yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.