Kozmetik Satış Danışmanı

Kozmetik Satış Danışmanı
Çalışmak, başarmak ve kazanç elde etmek isteyenler için ülkemizde yüzlerce, binlerce iş imkanı bulunmaktadır. Kimisi bir yerde sabit bir şekilde çalışırken, kimi arkadaşlarımız ise kendi çalışma prensipleri doğrultusunda serbest şekilde çalışmaktadır. Özellikle serbest çalışmak isteyenler için en güzel işlerden birisi Kozmetik Ürünleri satışı olacaktır. Aynı zamanda doğrudan satış olarak da bilinen bu yöntem ülkemizde son 20 yıl içerisinde oldukça yaygın hale gelmiştir. Bu alanı genişletmek için sanat ve meslek edindirme kurslarında Kozmetik Satış Danışmanı olarak eğitimler verilmeye başlanmıştır.

Kozmetikci Eğitimleri

İsmek Kozmetik Satış Danışmanı Kursu

Türkiye’nin en gelişmiş hayat boyu öğrenme merkezi İsmek Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanında özellikle kişisel bakım alanında bir birinden gerekli eğitimlere imza atmaktadır. Onlardan biride kadınların günlük hayatta olmazsa olmazları haline gelen kozmetik ürünlerinin satışı yönünde olmaktadır. Eğitim oldukça kapsamlı olup, aynı zamanda meslek + iş edindirmeye yöneliktir.

İsmek Perakende Okulu Uygulamasına Dahil Edildi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2015-2016 döneminde Türkiye’de bir ilke imza atarak perakende okulu uygulamasını hayata geçirdi. Satış alanında deneyimli elemanları yetiştirmek için hazırlan bu uygulamada ilk etapta 432 saat sürecek teorik eğitim, sonrasında ise Türkiye İş Kurumu İŞKUR’un belirlediği bir firmada İşbaşı Eğitim Programı uygulamasına dahil edilmektedir. Uygulamalı eğitimleri alacağı bu aşamada ise eğitim + maaş + sağlık sigortası imkanlarından yararlanacaktır.

432 Saat Teorik Eğitim Alacaksınız
Kozmetik Satış Danışmanı Kursu tekrar belirtmek gerekirse iki aşamalı olup, ilk olarak İsmek Perakende Okulunda 432 saat sürecek eğitimlere katılacaksınız. Burada sizlere daha çok firmalarda çalışacak, kendi işinizi kuracak düzeyde eğitimler verilecektir. Eğitimi verilecek hususlara baktığımızda salon (satış yeri) hazırlığı, hijyen ve en önemli hususlardan biri satış yerine gelen müşterilerin karşılama ve uğurlama konusunda dikkat edilecekler, müşteri özelliklerini yakından tanıyacak, onlarca başarılı ve etkili iletişim kurarak, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutacaksınız. Bu aşamadan sonra artık ürünlere geçilecek olup, burada çok dikkatli olmalısınız.

Cilt Bakımı Kozmetikleri: Bu tür müşteriler 15 yaşından 70 yaşına kadar farklı özelliklerde olabilmektedir. Kimisi basit bir nemlendiriciye ihtiyaç duyarken kimisi ise yaşlanma karşıtı cilt bakımına ihtiyaç duymaktadır. Çoğu zamanda müşterinin ihtiyacı olan ürünü sizin belirlemeniz gerekir. Bu nedenle eğitimlerde aynı zamanda temel düzeyde cilt analizi eğitimleri yer almaktadır.

Saç Bakımı Kozmetikleri: Saçlar estetik yönden en önemli unsurlarımız olup, onların güzel görünmesi kadar sağlıklı olması da önemlidir. Saç sağlığını etkileyen bir çok unsur bulunmakta olup, bunlar saç dökülmesi, kepek, yağlanma, kalite kaybı gibi etkenler ile sizden ürün talep eden insanlarla karşılaşırsınız. Bu eğitimlerle saç bakımı ile ilgili en ideal ürünleri önermeyi öğreneceksiniz.

Vücut Bakımı İle Ağız ve Diş Bakımı Kozmetikleri: Eğitimin son aşamasında ise yine vücudumuz için gerekli şampuan, duş jeli, banyo köpüğü, nemlendirici gibi ürünleri tanıyacak cilt tiplerini uygun ürünleri göreceksiniz. Aynı şekilde sağlıklı bir diş için gerekli diş macunu ve fırça seçimini kolayca yapabileceksiniz.

İşkur (İşbağı Eğitim Programı) Uygulamasına Dahil Olursunuz
İsmek Perakende Okulunda 432 saat sürecek eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerler için ikinci aşama İşkur İşbaşı Eğitim Programı olmaktadır. Bu uygulamaya İşkur yanı sıra KMD (Kategori Mağazacıları Derneği) ve GPD (Gıda Perakendecileri Derneği) dahil olmaktadır. Teorik eğitimi bitiren kursiyerler bu iki derneğe bağlı firmalarda belirlenen süreçte uygulama eğitimi alacaklardır. Haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde iş yerinde yapılacak olan eğitimlerde kursiyer ayrıca aylık 1300 TL maaş + Sigortası yapılmaktadır. Yada İşbaşı Eğitim Programı uygulaması ile zaman kaybetmeden sizi kadrolu personel olarak alabilirler.

İşbaşı Eğitim Programı Sonrası Ne Olacak?
Kısa adı İEP olan uygulama İşkur’un gelişrdiği bir sistem olup, özellikle mesleği, deneyimi olmayanlara meslek ve deneyim kazandırmaktadır. Bunu yaparken normal kurs merkezi yerine iş yerinde gerçekleştirmektedir. 6 İle 12 ay arasında süren bu uygulama sonrası işveren sizi beğenmesi halinde kadroya dahil etmektedir. Beğenmemesi halinde ise eğitim sonunda ayrılıyorsunuz. Aynı uygulama İsmek Perakende Okulu içinde geçerli olup, İşbaşı Eğitim Programına dahil olduğunuz firma eğitim sürecinde sizi deneme fırsatı buluyor. Beklenen etkiyi göstermeniz halinde firma sizi kadrosuna dahil edecektir. Ama beklenen etkiyi görmemeleri halinde eğitim sonunda veda edecektir.

Kendi İş Yerinizi Açabilirsiniz
İllede bir yere girip, sabit bir şekilde çalışma zorunluluğunuz yoktur. Eğitim sonunda arzu ederseniz kendi yerinizi açarak kozmetik ürünleri satışı yaparsınız. Tabii ki bunun için biraz sermaye gerektiğini unutmamalısınız.

Doğrudan Satış Yöntemi İle Kazanın
Kendi işinizi kuracak kadar sermayeniz yoksa sorun değil, sermaye gerektirmeyen işler yapabilirsiniz. Yani doğrudan satış sistemine dahil olarak katalog üzerinden satış yapabilirsiniz. Herhangi bir masraf etmeden gireceğiniz bu işte ayda binlerce TL kazanmanız mümkündür. Bunun için Türkiye’de tercih edebileceğiniz bir çok marka bulunmaktadır. Avon, Oriflame, Amway yada Türkiye’nin markalarından Hunca Kozmetik, Dore gibi markalar bulunmaktadır. Dilerseniz firmalara ve çalışma sistemine kısaca bakalım.

Avon Temsilcisi Nasıl Kazanır?
Özellikle kadınların sıkça yaptığı işlerden birisi Avon Temsilcisi 18 yaş üzeri herkese açık olan bu uygulamada ilk olarak kayıt olmak gerekiyor. www.avon.com.tr sitesinden kolayca yapacağınız başvuru ile serbest çalışma sistemine adım atarsanız. Her yıl 14 farklı kampanya ile ürünlerini katalogdan satan firma kazanç sistemine baktığınızda ürün gruplarına göre değişen şekilde %15 ile %25 arasındadır. Yani katalogdan 100 TL ürün sattığınızda 15 ile 25 TL arasında bir kazancınız oluyor. Bunun yanında her kampanya değişen temsilci hediyelerinden yararlanırsınız.

Avon Ödemeleri Nasıl Yapılır?
Bu işi yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği hususlardan biride ödeme olup, öncelikle size çok güzel kolaylıklar sağlamaktadır. Müşterinizin istedikleri ürünleri Avon’dan talep ediyorsunuz size kargo ile gönderiyor. Siz ürünleri müşterinize teslim edip, ödemenizi alıyorsunuz. Avon’dan aldığınız ürünlerin ücretini ise 15 gün içinde yapmanız gerekir. Yani müşteriniz 100 TL ürün aldı ve size 100 TL ödemenizi yaptı. Ürünlerin size geliş fiyatı 75-85 TL olup, bu rakamı 15 gün içinde Kredi Kartı (Tek Çekim yada Taksitle) Banka Havalesi, EFT, ATM yada size en yakın PTT şubesinden ödeyebilirsiniz. Çok detaylı ve hassas olan bu konuları tüm detayları ile incelemek için https://www.satistemsilcileri.com sitesinden yararlanabilirsiniz. Avon temsilcisi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği hususları içermektedir.

Bu Kurslardan Nasıl Yararlanırım?
Kozmetik Satış Danışmanı Kursu sadece İsmek Perakende Okulunda uygulanmakta olup, başvurular her zaman olduğu gibi kursiyer.ismek.org adresinden online olarak yapılmaktadır. İsmek Perakende Okulu detayları ve başvuru bilgisi için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. https://www.istanbulkurslari.com/ismek-perakende-okulu/

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.