Kur’an Kursu (Elifba ve Tecvidli) Okuma

Türkiye’de hızla yaygınlaşan sanat ve meslek kursları sadece çalışma alanında eğitimler vermeyip, aynı zamanda ahiret yurdu için ihtiyacımız olan dini eğitimlere de yer vermektedir. Türkiye’nin en büyük ücretsiz kurslarından olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK Kişisel Gelişim alanında Müslümanların doğruya ve güzele yönlendiren, kurtuluşa ermemize vesile olacak olan Kur’an-ı Kerim eğitimleri vermektedir. 16 Yaş üzeri üst yaş sınırı olmadan tüm yetişkinlerin yararlanabileceği kursları hemen tanımaya başlayalım.

Kur'an Öğren

İsmek Kur’an-ı Kerim Kursu
Genelde çocukların yaz aylarında Kur’an Kurslarına giderek öğrendiği kerim kitabımızı bilmeyen milyonlarca yetişkin insan bulunmaktadır. Bu insanlar utandıkları için camilere gidemiyor. O nedenle ücretsiz kurslarda kısa sürede hem sıfırdan Elifba ile öğrenme hemde Tecvidli okuma ile daha güzel okuma eğitimi verilmektedir. Öyle ki İsmek Engelliler Merkezinde görme engelli kardeşlerimiz içinde Brailler (Kabartma Harfler) ile bu kardeşlerimizin de kerim kitabımızı öğrenmeleri amaçlanıyor.

Eğitimler Sadece 64 Saat Sürüyor
Kısa sürede sizde kerim kitabımızı öğrenme fırsatını kaçırmayın. Herhangi bir bilginiz yoksa Kur’an-ı Kerim (Elifba) Okuma branşı ile başlamanız gerekir. Biliyor fakat Tevcidli yani kurallara uygun okumak isterseniz sizin içinde Kur’an-ı Kerim Tecvidli Okuma branşı bulunmaktadır. İsterseniz önce Elifba branşında öğrenip, sonrasında ise Tecvidli okuma branşına da katılarak daha güzel okuma şansını elde edersiniz.

Başvurular İnternet Üzerinden Online Yapılmaktadır
Evet arkadaşlar şimdi ise bu eğitimden yararlanmak isteyenlerin ne yapması gerektiğine bakalım. Öncelikle kayıt olmak gerekiyor. Kayıt işlemi İnternet üzerinden yapılmakta olup, https://enstitukayit.ibb.istanbul/ adresine kimlik numaranız, doğum yeri ve doğum tarihi bilgileri ile giriş yaparak size en yakın eğitim merkezini görebilir ve kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Kur’an-ı Kerim (Elifba) Okuma
Evet arkadaşlar henüz dinimizin biz Müslümanlara gönderdiği kerim kitabımız hakkında herhangi bir bilgisi olmayanlar ilk olarak Kur’an-ı Kerim (Elifba) Okuma branşına kayıt olması gerekir. Sıfırdan eğitim verilecek olan kurslarda ne öğreneceğinize aşağıda başlıklar halinde göz atalım.

Harfler
Tüm dillerde olduğu gibi ilk olarak harfler öğretilmektedir. Kur’an öğrenebilmek için öncelikle 29 harfi öğrenmek gerekir. Elif, Be, Te, Se, Cim bunların her biri bir harf olup, kalın ve ince olmak üzere ayrışmaktadır. Eğitimin ilk aşaması harflerin öğretilmesi üzerine olmaktadır.

Harflerin Harekelerle Okunuşu
Nasıl ki Türkçe’de I üzerine nokta geldiğinde i oluyor U nokta olunca Ü oluyorsa aynı şekilde Arapça’dada harekeler bulunmaktadır. Üstün, Esre, Ötre gibi 3 farklı hareke bulunmaktadır. İlk harf olan Elif aslında okunuşu E olarak okunur. Altına esre geldiğinde İ olarak okunur. Üstüne ötre geldiğinde ise Ü olarak okunur.

Harflerin (Başta, Sonda ve Ortada) Görünümü
İlk sayfada harfleri öğrendiğinizde tüm işlem bitmiş sayılmıyor. Çünkü harfler kelime içerisinde başta, ortada ve sonda yazıldığında görünüm farkı olabilmektedir. O nedenle görünümleri ve anlama teknikleri öğretilmektedir.

Arapça Harfler

Cezm
Kelimeler üzerinde içi boş küçük bir yuvarlak görürsünüz. Buna cezm denmektedir. Üzerinde bulunduğu harfin harekesiz okunmasını sağlamaktadır.

Cezm Okunuş

Harfi Med (Harflerin Uzatılarak Okunuşu)
Özellikle Tecvidli okuma kısmında sıkça karşılaşacağınız Harfi Med yani harflerin uzatılarak okunmasını sağlayan 3 harf bulunmaktadır. Bunlar Vav, Ya ve Elif altında ve üstünde herhangi bir hareke bulunmadan yer alır. başındaki harfin uzatılarak okunmasını sağlar.

Uzatma İşareti

Şedde
Harflerin üzerinde yer alan bu işaret (şedde) ise harflerin iki defa okunmasını sağlar. İlk okumada cezmli sonrası ise harf normal okunmaktadır. Örnek aşağıda yer alan ilk harf (en sağda) Rab Be ilk harf Ra sonrasında ise Be harfi şeddeli olması nedeniyle B cezmli Be normal iki defa okuyorum. Hemen solundaki ise En Ne ilk harfimiz Elif E si olup, sonraki harf ise N fakat şeddeli olması nedeniyle N ve Ne olarak okunur. Tüm bu detayları kurslarda bol uygulamalı olarak öğreneceksiniz.

Şedde

İki Üstün, İki Esre ve İki Ötre
Harfleri öğrendikten sonra kısmen bu konuyu ele almıştık, şimdi ise iki esre, iki üstün ve iki ötre uygulamalarına geçilmektedir. Burada okuduğumuz harfin ince yada kalın oluşuna bağlı olarak en yada an olarak okunması sağlanır.

Çeker
Harfin üzerinde yukarı doğru bir çizgi şeklinde olur ve harfin önünde med harfi olsun yada olmasın mutlaka uzatılarak okunmasını sağlar.

Kur’an-ı Kerim (Tecvidli) Okuma
Evet arkadaşlar yukarıda sıfırdan öğrenmek isteyenlerin eğitimde görecekleri bazı konu başlıklarına yer verdik, şimdi ise daha güzel, kurallara uygun okumak isteyenler için Kur’an-ı Kerim (Elifba) Okuma branşında eğitimi verilecek olan konu başlıklarına bakmak istiyorum. İlk olarak Meddi kısmı ile başlamakta olup burada hepsi bir birinden önemli (Meddi Tabii, Muntasız, Munfasıl, Arız, Lazım ve Lin) eğitimleri verilmektedir. Devamında ise İdgam kısmına geçilecek olup, yine aynı şekilde oldukça dikkat etmeniz gereken (İdgam meal gunne, bila gunne, misleyn, mütecaniseyn, mütekaribeyn) hususları öğretilmektedir. İklab, izhar ve ihfa ile sakin mim ile tecvid kuralları öğretilmektedir. Aynı şekilde kalkale ve Ra harfi ile tecvid kuralları öğretilir. Geriye kalan eğitimlerde ise Lafzatullah (Allah Lafzı) okunuşu ve okurken dikkat edilmesi gereken hususları görürsünüz. Zamir, sekte ve devamında vakıf ve vakıf işaretleri ile eğitime son verilir. Allahın kelamını artık daha güzel, kurallara uygun okumayı öğrenirsiniz.

Vakit Geç Olmadan Hadi Gelin
Bende geçtiğimiz yıl Kur’an-ı Kerim kurslarına katılarak önce Elifba öğrendim, sonrasında Tecvidli okumayı öğrendim. Şuan 35 yaşındayım ve geride kalan 34 yıla üzülüyorum. Ama şunu unutmamak lazım zararın neresinden dönersek faydadır. Rabbim tövbeleri kabul eden, merhamet edendir. O nedenle yaşımız kaç olursa olsun 60-70 hiç sorun değil, yaşıyor ve nefes alıyorsak ölmeden önce mutlaka Kur’an-ı Kerim öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed (Sallahu Aleyhi Ve Sellem) bir hadisi şerifte şöyle diyor. “Sizin En Hayırlınız Kur’ân’ı Öğrenen Ve Öğretendir”

Allaha emanet olun, Allah’ın rızasını kazananlardan olun.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

6 Yorum

 1. Şaziye

  Istanbullun nerelerinde kurs var ve hafta sonu varmı calisan bayanlara birde kuran tevcid

  • admin

   Şaziye: İstanbul’un onlarca noktasında hafta içi ve hafta sonu kursları bulunmaktadır. Size en yakın kurs merkezini kursiyer.ismek.ist adresinden görebilirsiniz.

 2. Hilal

  Sayın admin ben ögretici olarak basvurumu yapmak istiyorum. Fotograf yüklemesi yaoamadıgim icin basvuru yapamadim. Aydınli da oturuyorum. Tecrübelerim de var. Ne yapmam gerekli yardimci olursaniz sevinirim.

  • admin

   Hilal: İsmek yönetim merkezini aradığınızda teknik anlamda yardımcı olurlar.

 3. cem yenigün

  Kur’an ı kerim elif ba kursuna kayıt olmak istiyorum ancak yapmış olduğum araştırmada sadece bayanlar için kurs gözüküyor. Erkekler için de kurs var ise üsküdar daki programa katılmak istediğimi belirtir iyi günler dilerim

  • admin

   Cem: Kurs merkezlerine göre bayanlar yada karışık olabilir. Diğer kurs merkezlerine de göz atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.