Model Gemi Yapımı

Model Gemi Yapımı
Türkiye’nin en büyük ücretsiz kurs merkezi İSMEK branş listesine baktığınızda 400’den fazla eğitim seçeneği olduğu görülmektedir. Sadece meslek edindirme ile sınırlı kalmadan aynı zamanda hobi amaçlı eğitimlerde bulunmaktadır. O alanlardan biride Ahşap Teknolojisi olup, içerisinde 4 farklı branş bulunmaktadır. Özellikle zor ve keyifli bir hobi eğitimi almak isterseniz Model Gemi Yapımı kesinlikle kaçırılmaması gereken eğitimlerden biridir.

Model Gemiler

İsmek Model Gemi Yapımı Kursu

Deniz araçlarının maket (model) halini yapmak isteyenler için İsmek’te çok geniş kapsamlı eğitimler sunulmaktadır. Öyle ki süre olarak 520 saat sürmektedir. Yani aylarca sürecek keyifli bir eğitime hazırsanız kursiyer.ismek.org adresinden kayıt olabilirsiniz. Eğitim süreci boyunca 17 farklı modülde eğitim verilecektir. Şimdi dilerseniz bu modüllere aşağıda özetle bakalım.

Geometrik Çizimlerle Başlıyoruz
Evet arkadaşlar tekrar belirtmek gerekirse eğitimler toplamda 17 modülden oluşmakta olup, ilk eğitim alacağımız modül Makine Teknolojisinde oldukça önemli bir yere sahip olan geometrik çizimlerle başlayacaktır. Teknik resim çizmek için gerekli olan bu yeteneği model gemi yapımında da kullanacağız. Teknik resim için gerekli malzemeleri tanıyarak başlayacağımız eğitimde yazı ve rakamlar, çizgi ve çeşitleri, doğrularla ilgili geometrik çizimler ve çokgenler ile devam etmektedir.

Model Gemide Görünüş Çıkarma
Bu sanat sizin hayalinize göre şekillenmektedir. Dileyen küçük bir sandal yapar, dileyen ise gördüğü devasa bir yolcu gemisinin muhteşem bir maketini çıkarabilir. O nedenle önce hayal edip, sonrasında görünüşünü çıkarmak gerekir. Görünüş çıkarma yine teknik resim üzerinde yapılacak olup, aslında işin nasıl yapılması gerektiğini kendimize ve ileride bu işi yapacak insanlara tarif etmiş oluyoruz.

Ahşap Ölçekler ve Ölçümlendirme
Model gemi yapımında genelde ahşap kullanılması nedeniyle ahşap üzerinde ölçeklendirme hususuna çok iyi hakim olmak gerekir. Çünkü yapacağınız iş çok hassas olup, bazı durumlarda milimetrik olarak çalışmanız gerekecektir. Bu modülde kursiyerlere ahşap materyallerle çalışırken kullanılan ölçekler, ölçümlendirme öğretilir.

Baş Blok Yapımı
Model gemi yapımına ilk olarak baş kısımdan başlıyoruz. Büyük deniz araçlarında genelde zincir olduğu için o kısımı özellikle vurgulamak gerekir. İlk olarak resmini çizerek başlayacağımız eğitimde baş kasara ve zincirlik yapımında dikkat edilmesi gerekenleri bol bol uygulayarak öğreneceksiniz.

Güverte Üstü Elemanları
Tüm parçaları tek tek yapacağımız için baş bloktan sonra ilk olarak güverte ve güverte üstü elemanlarına geçiyoruz. güverte demirleme ve güverte bağlama teçhizatının yapımı öğretilmektedir.

Balıkçı Gemileri ve Donanımları
Eğitimin ilerleyen aşamalarında kursiyerlere balıkçı gemisinin parçaları öğretilerek devam edilmektedir. Teknelerin temel uzunluk ölçüleri, balıkçı gemilerinde tonaj ölçüleri, makine dairesi gibi temel alanların yapımına dair eğitimlerle devam edilmektedir. Aynı şekilde gırgır teknesi ve trol teknesini donatarak devam edilmektedir.

Yük Gemisi Yapımı
Yazının geride kalan kısmında da belirtildiği gibi model gemi yapımı onu yapan kişinin hayaline, sevgisine göre şekillenmektedir. Dileyen yük gemisi yaparak aynı zamanda denizcilerin hasret ve özlemini yansıtabilir. Eğitimin bu aşamasında yük gemisi ve donatımı üzerine eğitimler verilecek olup, bumba, makara, ırgat ve power black yapımı bol uygulamalar ile öğretilmektedir.

Boyama ve Kaplama
Modüller biraz fazla olduğu için hepsinin detaylarına tek tek bakma imkanı olmayacaktır. Önemli gördüğümüz modüllerin kısaca detaylarını aktarmaya çalışıyoruz. Eğitimin sonlarına doğru ise oluşturduğumuz model gemilerin daha güzel görünmesini sağlayacak olan boyama ve kaplama işine geçiyoruz. Dileyen vernik gibi malzemeler kullanırken dileyen ise ahşap boyası ile modern bir deniz aracı haline getirebilir. Yapılan model gemiler çoğu zaman mevcut bir deniz aracının kopyası olarak yapılır. O nedenle boyası da hemen hemen aynı olması önemsenir.

Kontenjan Kısıtlı Olup, Kayıt İçi Geç Kalmayın
İsmek model gemi yapımı kursu sadece 2-3 kurs merkezinde eğitimi verilen bir branş olup, o nedenle alınacak kursiyer sayısı oldukça az olmaktadır. Onun için kayıt tarihlerinde geç kalmadan başvuru yapmalısınız.

Kazançlı Bir İş Haline Getirebilirsiniz
Model gemi yapımı ilk bakışta bir hobi gibi görülse de aynı zamanda güzel bir kazanç kaynağı haline gelebilir. Yaptığınız ürünleri çok kolay bir şekilde satabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan sadece bir İnternet sitesidir. WordPress ile kolayca bir site yaparak / yaptırarak ortaya koyduğunuz ürünleri orada sergileyebilir, ve çok kolay bir şekilde değerinde satabilirsiniz.

Nasıl Yapıldığını Video’lu Derslerle Öğretin
Bir diğer güzel yönü ise öğrendiğiniz bu mesleği diğer insanlara aktarın. Yaparken video görüntülerini çekerek Youtube gibi video sitelerinde aşama aşama yayınlarsınız. Böylece insanların takip ettiği bir sanatkar haline gelirsiniz.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

4 Yorum

 1. Mehmet

  Kursa kayit tarihi ne zamandir. Suan kayit yaptiramazmiyim

  • admin

   Mehmet: Sitemizden kayıt tarihleri duyurulmaktadır.

 2. hasan

  kurslarınızın süresinedir ve izmirde var mıdır.

  • admin

   Hasan: Yazıya göz atsan merak ettiğin bilgileri göreceksin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.