Organik Tarım Kursu

Organik Tarım
İnsanlığın varoluşundan beri yapılan bir iş tarım yada diğer adı ile ziraat insan  besini olabilecek ve mali değeri olan bitkisel ve hayvansal besinlerin üretilmesini amaçlamaktadır. Türkiye tarım  alanında en gelişmiş ülkelerden biri olup, özellikle verimli toprakları ile bir çok tarım faaliyetine imkan sağlamaktadır. Son yıllarda hızla artan organik tarım anlayışı ise gözleri bu alana yönlendirmiştir. Organik tarım ile üretilen ürünler daha değerli ve
sağlıklı olup, nasıl yapılacağını öğrenmek isteyenler için ücretsiz eğitimler verilmektedir.

Ekolojik Tarım

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Burada nasıl yapıldığından öte bazı ilkeler benimsenmiştir. Uygulama esnasında özelliği genetiği değiştirilmiş tohum kullanmamak gerekir. Bunun dışında yine hormon ilaçları ve sentetik gübrelerden uzak durmak organik tarım için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Yani kısaca özetlemek gerekirse insana ve doğaya zararı olan her şeyden uzak durmak gerekir. Türkiye’de 2007 yılında artış görülen ekolojik tarım şuan %1 gibi oldukça düşük bir alanda yapılmaktadır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Denetimi İle Yapılıyor
Bu işi profesyonel bir şekilde yapmak isterseniz öncelikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvurmanız gerekir. Size bilgi ve sertifikanın verileceği bu uygulama ile aynı zamanda Ziraat Mühendisleri tarafından tohum, toprak gibi önemli konularda destek alırsınız.

İsmek Organik Tarım Kursu
İstanbul’da yaşayanlar için ekolojik tarım eğitimleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK tarafından yapılmaktadır. 16 Yaş üzeri herkesin katılabileceği bu kurslarda toplamda 64 saat ve büyük ölçüde uygulamalı eğitim verilmektedir. 4 Farklı modülden oluşan eğitim içeriğini aşağıda özet şekilde ele almak istiyorum.

Organik Tarım Hazırlığı
Evet arkadaşlar ilk dersimizde tanışma sonra ekolojik tarımı tanıyacağız, ilkeleri ve yasal kurallar ile Türkiye’de organik tarım süreci ve tarihçesi kısaca ele alınmaktadır. Sözleşmeli tarım ve sertifika uygulaması hakkında bilgiler verilecektir.

Toprak Özellikleri ve Ekolojik Tarım İçin Önemi
Öncelikle kullanacağımız toprağı çok iyi analiz etmek ve seçmek gerekir. Bu nedenle ilk modülün devamında kursiyerlere toprak özellikleri öğretilmektedir. Toprakların strüktürü, bünyesi, havalandırılması, suyu, sıcaklığı, kireç içeriği ve PH değeri ile alkaliği gibi önemli hususlara yer verilmektedir.

Bitki Koruma Uygulamaları
Değerli arkadaşlar yapmanız gereken tek işlem sadece toprak seçimi olmayıp, aynı zamanda bitki haline gelen tohumların korunması ve sağlık koşulları tıpkı bir bebek sağlığı kadar önemlidir. Bunun için eğitim sürecinin 2. modülünde sizlere bitki korumanın temel ilkeleri başlığı altında toprak sağlığı, ekim nöbeti, dayanıklı bitki çeşitleri, karışık ekim yanı sıra bitkilerin ekim ve dikimlerde dikkat edilmesi gereken aralık sıklığı önem arz etmektedir. Ekim, dikim ve hasat tarihleri ile tuzak bitkiler ve zararlı otlarla mücadele öğretilmektedir. Aynı şekilde dengeli gübreleme bu işin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Böceklerin Biyoteknik Yöntemi İle Kontrolü
Bir diğer önemli husus ise toprak ve bitkiler çevresinde bulunan böcekler olup, onların kontrolü ve uzaklaştırmasına yönelik olarak yapılacak uygulamalar Cezbediciler, Böcek Gelişme Düzenleyicileri, Uzaklaştırıcılar, Beslenmeyi Durdurucular yanı sıra böceklerin kısırlaştırılması gibi etkili eğitimler bulunmaktadır.

Zararlılarla Biyolojik Savaş
Konunun devamı niteliğinde ise toprak ve bitkilere kötü etkisi olan zararlılarla biyolojik savaş teknikleri öğretilmektedir. Biyolojik savaş tanımı, elementleri, yöntemleri ve Türkiye’de biyolojik savaşın nasıl yapıldığı, gereksinimleri gibi önemli hususları öğrenmiş olacaksınız.

Yabancı Ot Regulasyonu
Bitkilere zarar veren sadece böcekler olmayıp, aynı zamanda hemen hemen her bahçede göreceğiniz zararlı otlarla mücadele etmeniz gerekir. Bunun için 2. modülün son aşamasında yabancı ot regulasyonu eğitimleri verilmektedir. Biyolojik mücadele ile Allelopati ve Tarımsal Mekanizasyon konuları yer almaktadır.

Organnik Tarımda Toprak Hazırlığı ve İşleme
3. Modüle geçtiğimizde toprağın hazırlık ve işlenmesi ele alınmaktadır. Minimum ve malçlı toprak işleme yanı sıra şeritvari, düşey malçlama, kompost ve derin toprak işleme teknikleri ele alınmaktadır.

Gübreleme Teknikleri
Ziraat uygulamalarında olmazsa olmaz hale gelen gübreleme ekolojik sistemde dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda bir çok gübreleme şekli olup, ilk olarak organik gübreler sınıfında yer alan ahır ve tavuk gübreleri yer almaktadır. Aynı şekilde yeşil gübreleme ile ilgili bilgiler yanı sıra bitki besin maddelerinin doğal yollarla toprağa kazandırılması yer almaktadır. Bitki besin maddelerine baktığımızda Azot, Fosfor, Kalsiyum ve Kükürt görülmektedir.

Ekolojik Tarımda Üretim Aşaması
Toprak, gübre, zararlılar derken eğitimin en önemli aşamasına artık üretim safhasına geçiyoruz. Ekim nöbeti ile başlayacak olan konularımızda toprak yorgunluğu ve nedenleri ele alınacak olup, aynı şekilde ekim nöbetinin amaçları ve planlanması yapılmaktadır.

Bitki ve Tohum Seçimi
Son aşamada ise kullanacağımız bitkiler ve tohumların seçiminde dikkat etmeniz gereken hususlar yer almaktadır. Bitki seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken dayanıklı çeşitlerin seçimi olup, aynı şekilde meristem kültürü ve çapraz koruma gibi uygulamalar yer almaktadır. Tohum seçimi yaparken hormonlu, genetiği değiştirilmiş tohumlar ile doğal tohumların arasındaki farklar ele alınmaktadır.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

11 Yorum

 1. Sonay

  Merhaba,
  Organik tarım kursuna katılmak istiyorum İstanbulda yaşıyorum yönlendirebileceğiniz kurslar varmı.
  teşekkürler

  • admin

   Sonay: İSMEK kurslarından ücretsiz yararlanabilirsiniz. Başvuru için kursiyer.ismek.ist adresini kullanın.

 2. MUHİTTİN GÜNEŞ

  SELAM 1989 BULGARİSTAN GÖÇMENLERİNDENİM İSMİM MUHİTTİN GÜNEŞ BULGARİSTANDA HASKOVO KASABASINDA YAŞAYIP 6KM ŞEHİR DIŞINDA KOYUN ÇİFLİMİZ VARDI ORGANİK TARIM BÜYÜK MERAKIM VAR ANNEM BABAM KÖYDE HERŞEYİ KENDİLERİ ETİŞTİRİYORDU HALA DEVAM EDİYORLAR FAKAT BİLİMSEL OLARAK EĞİTİM ALMAYA NİYETİM VAR KISMET NEZAMAN OLUR BAKALIM AVCILARDA OTURUYORUM 4YILDIR EMEKLİYİM ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUM SAYGILAR

  • admin

   Muhittin bey: İsmek’in kurslarından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

 3. UMUT DEVRİM YAŞAR

  ORGANİK TARIM, TOPRAKSIZ TARIM GİBİ KONULARDA KURSA GİTMEK İSTİYORUM.
  İSTANBUL BEŞİKTAŞTA OTURUYORUM, HAFTASONU KATILABİLECEGİM KURS VARMI ACABA?

  • admin

   Umut: İsmek kurslarına göz atınız.

 4. Engin

  merhaba.
  acaba organik tarım kursları ne zaman başlıyor
  bu konuda bilginiz varmı

  • admin

   Engin: Hangi il ve ilçede yaşıyorsunuz?

 5. muhammet

  organik gübre üzerine sertifika veren kurslarınız varmı?

  • admin

   Muhammet: Şuan için böyle bir kurs bulunmuyor.

 6. Diler kayra

  Merhaba organik tarim kursuyla ilgileniyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.