Santralist (Santral Operatörü)

Son 30 yıla dönüp baktığınızda iletişim alanında hayli gelişme olduğunu görürsünüz. Daha önceleri sadece ev, iş telefonlarının kullandığı dönemde abone sayısı oldukça az olup, bu numaralara insanların ulaşabilmesi için Sarı Rehber şeklinde kitaplar olur, yaşadığınız ilin ve ilçelerinin numaraları isim listesine göre sıralanırdı. 2000 Yılı başında çıkan cep telefonu bu alanda en büyük atılımın yaşamasını sağlamıştır. Rekabetin arttığı bu dönemde özellikle iş yerlerinde iletişimin önemi artmış olup, bir çok firma Call Center olarak duyurdukları müşteri iletişim merkezlerini kurmuştur. Firmalarda daha fazla hat ve santral ile sağlanan iletişim mutlaka bu alanda uzman birine ihtiyaç duymaktadır. Bu uzmanın ünvanı Santralist olup, sizde böylesi bir görevde yer alabilirsiniz. İstanbul dahil Türkiye’nin bir çok yerinde ücretsiz santralist kursu bulabilirsiniz.

Santral Operatörü

İsmek Santralist Kursu
İstanbul’da yaşayanlar için bu eğitimi İsmek ücretsiz olarak sağlamaktadır. Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanında verilen eğitimden biride Santralist olup, 120 saat sürecek kurslardan oluşmaktadır. İçerisinde 3 farklı modül olup, ilk olarak kişisel bakım ve ön büro hazırlığı ile başlamaktadır.

Kişisel Bakım Eğitimi İle Başlıyoruz
Santral görevlisi bir çok yerde sürekli göz önünde bulunmaktadır. Bu nedenle kişisel bakımına son derece özen göstermesi gerekir. Bu kapsamda eğitimin ilk amacı kişisel bakım üzerine olup, vücut temizliği, el ayak ve saç bakımı yanı sıra yine ağız ve diş sağlığı bakımı bu modülün olmazsa olmazlarıdır. Kadın görevlilerde ise makyaj kuralları ve fiziki görünüm için formda kalmanın yolları öğretilmektedir.

Ön Büro Organizasyonu
Eğitimin ikinci aşamasında ise çalışma ortamının hazırlanması gelmektedir. Görev yapacağınız firma daha önceden kurulup, faaliyetlerine başlamış olacağı gibi aynı zamanda ilk defa kurulacak bir işletmede olabilir. O nedenle görev yapacağınız alanı sizin oluşturmanız gerekebilir. Bu nedenle santralist için gerekli malzemeler, cihazlar, kurulum ve ayarları öğretilmektedir. Oldukça önemli bir aşama olup, devamsızlık yapmadan katılmalısınız.

Telefon Hizmetleri (En Önemli Aşama)
Evet arkadaşlar Santralist kursunun 3 aşamadan oluştuğunu belirttik ve şuan son ve en önemli aşamaya geldik, işimizin en önemli parçası olan telefon ve santral hakkında bilgiler ve kuralları öğreneceğiz. Bu aşama 3 ana konudan oluşmakta olup, hemen aşağıda başlıklar halinde görelim.

Telefonla Verilen Hizmetler İlk aşamada Santralin tanımı ve önemi ele alınmakta olup, devamında ise Santral Operatörünün görev, sorumlulukları ve özellikleri ele alınmaktadır. Aynı şekilde telefon hizmetlerinin önemi ile gelen telefonları cevaplama, aramalarda uyulması gereken kurallar, telefon görüşmelerini transfer etme (aktarma, bağlama) ve telefon görüşmelerinin ücretlendirilmesi gelmektedir.

Mesaj Alma ve İletme Görev yaptığınız kurumun telefon trafiği ilk başta sizin kontrolünüz ile yapılmaktadır. Bazı koşullarda arayanı ilgili kişiye yönlendirirken bazı durumlarda ise arayanın mesajını alarak aktarmanız gerekir. Bu konuda ise arayanların mesajlarının alınması ve iletilmesi konusunda bilinmesi ve uyulması gereken hususlar kursiyerlere öğretilmektedir.

Departman Mesajları Eğitimin son aşamasında ise kurum içi iletişim ele alınmakta olup, özellikle departman amirlerinin mesajlarını alıp, iletme önem arz etmektedir. Mesajların zamanında iletilmesi ve kullanılan cihazların temizlik ve bakımı ile eğitim burada son bulmaktadır.

Engelli Vatandaşlara Önerilen Kurslardan Biridir
Bu meslek daha çok engelli vatandaşlar tarafından yapılmaktadır. Oturarak çalışılan bir meslek olması nedeniyle bedensel engelli vatandaşlarımız gerekmesi halinde tekerlekli sandalye üzerinde çalışmaktadır. Bunun için Türkiye İş Kurumu İŞKUR Kurslarında engelli vatandaşlar için Santralist Kursları bulunmaktadır. Tabii ki sadece engelli vatandaşlara yönelik olmayıp, her insan bu mesleği icra edebilir. Bizim bu branş ile aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlere eğitim ve iş hayatınızda başarılar dileriz.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.