Stilistlik Eğitimi İle Modaya Yön Verebilirsiniz.

Hazır giyim sektöründe üretilen her model öncelikle bir tasarım aşamasından geçer. Modellerin dış görünüşünün, kumaşının ve üzerinde kullanılacak detayların belirlenmesi stilist adı verilen tasarımcılar tarafından yapılır.

Stilistlik kursu
Moda alanında meslek sahibi olmak isteyenler stilist eğitimi ile hayalinizi gerçekleştirin.
[toc]

 Stilistlik yapacak kişilerin bu konuda eğitim alması, tecrübe edinmesi ve yaratıcı bir bakış açısına sahip olması gerekir. Stilistler, üretim yapan firmalarda çalışabildiği gibi katalog çekimleri, moda dergileri, web siteleri, reklam ajansları, stil blogları, filmler ve sinema sektörü gibi farklı alanlarda da çalışabilirler. Moda ve stil konusunda şirketlere ve şahıslara danışmanlık yapabilirler.

 Stilistlik Kursu, Moda Alanında Meslek Sahibi Olabilirsiniz!

 Kendini moda alanında yetiştirmek isteyen ve bu alanda kariyer sahibi olmak isteyen kişiler stilistlik kurslarına kayıt olmalıdır. Bu kurslarda hem kara kalem hem bilgisayarlı çizim programları üzerine eğitim verilmektedir.

 Stilistlik kursu eğitimleri 24 hafta sürmektedir. Bu eğitimlerde öğrencilere öncelikle temel bilgiler verilerek elde çizim becerileri kazandırılır. İnsan vücuduna uygun çizim yapma konusunda temel bir bakış açısı oluşturulur.

İstanbul’ da Yeni Ümit Moda Akademisinde, klasik ve bilgisayarlı stilistlik eğitimi veren kursun web sitesini ziyaret ederek daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz. https://www.stilistlik.org/

 Bilgisayarlı Çizim Eğitimleri Verilmektedir.

 Stilistliğin detaylarının öğrenildiği asıl kısım bilgisayarlı çizimdir. Bu aşamada illustrator, photoshop ve coreldraw gibi programlar öğretilerek teknik ve estetik detaylar üzerinde durulur. Bu programlar sayesinde çizilen ürünü üç boyutlu olarak görmek mümkündür.

 Herhangi bir hata yapıldığında düzeltmek, karakalem çizimlerine göre daha kolaydır. Temel bilgiler ve teknik çizimler öğretilirken giyim eşyalarında kullanılan yırtmaç, büzgü, fermuar gibi tüm detaylar üzerinde durulur. Gereken bütün ayrıntılar anlatıldıktan sonra öğrencilere pratik yapması amacıyla bol bol örnek çizim yaptırılır.

 İyi Bir Stilistin Özellikleri Nelerdir?

 Tabi ki iyi bir stilist olabilmek için sadece bu kursları başarı ile bitirmek yetmez. Her işte olduğu gibi stilistlik işinde de sürekli pratik yapmak, sabırlı olmak ve moda trendlerini takip etmek gerekir. Ayrıca estetik algıya sahip olmak, detaylara önem vermek, inisiyatif alabilmek, fikir üretebilmek, problem çözme yetisine sahip olmak ve yoğun bir tempoda çalışabilmek de iyi bir stilistin özellikleri arasındadır.

 Piyasada tanınmak için işini iyi yapmak tabi ki en önemli faktördür. Bunun yanında güçlü iletişim becerilerine sahip olmak ve dış görünüşe özen göstermek de zaman içinde çevre yapmayı, daha fazla iş almayı dolayısıyla daha fazla kazanmayı sağlayacaktır.

Stilist ile modelist arasında ne fark vardır?

Tekstil sektöründe çalışan modelist ve stilistler arasında aslında oldukça büyük farklar bulunur. Örneğin, stilistler bir giysinin tasarımını yaparken, modelistler de çıkarılan modelin hem kalıbını çıkarır hem de serileme işlemini yaparlar. Dolayısıyla bu iki mesleği yapanlar birbirleri ile uyumlu bir şekilde çalışarak daha koordineli bir iş yaparlar. Almış oldukları ücretlerde ise farklılık becerilerine ve yeteneklerine göre farklılık gösterebilir.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.