Uçuş Harekât Uzmanı (Dispatcher)

Uçuş Harekât Uzmanı
Türkiye’de o kadar çok çalışma alanı var ki işsizlik aslında çoktan tarihe karışmış olması gerekirdi. İşte size farklı bir meslek önerisi daha Dispatcher diğer adı ile Uçuş Harekât Uzmanı böylesi bir mesleğe adım atmak isterseniz şimdi istihdam garantili eğitimler verildiğini belirtmek istiyorum. AFA (Atlantik Uçuş Akademisi) tarafından bu yıl beşincisi gerçekleşecek olan Dispatcher kursu ile Uçuş Harekât Uzmanı olma fırsatı sunuluyor.

dispatcher-kursu

Dispatcher Nedir?
Havacılık alanında en çok sorumluluğun ve en güzel maaşın olduğu işlerden biride Dispatcher diyebilirim. Uçuş Harekât Uzmanı diyebileceğimiz bu meslek yerden uçakların güvenli bir şekilde uçuşunu sağlamaktadır. Plot sadece kendi uçağını yönetirken Dispatcher ise birden fazla uçağın güvenli bir şekilde uçmasını sağlamaktadır.

Eğitimler 12 Hafta Sürmektedir
Bu şekilde heyecan ve aksiyonun bol olduğu bir işiniz olmasını isterseniz öncelikle AFA Uçuş Harekât Uzmanı kurslarına katılmanız gerekir. Bu kurs bir tür bilgilendirme ve hazırlık eğitimi olduğunu bilmelisiniz. Toplamda 12 hafta sürecek olan eğitimlerde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından açılacak olan sınava hazırlamaktadır. Kursiyer eğitim sonrası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından açılan sınava katılır ve başarılı olması halinde SHGM tarafından Dispatcher lisansı verilmektedir. Bu şekilde bu arkadaşımız bir çok hava yolu firmasında kendine kolayca iş bulabilir.

Atlasglobal Havayollarında İşiniz Hazır
AFA Uçuş Harekât Uzmanı Eğitimi yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi istihdam garantili olup, kursta ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sınavlarında başarılı olan adaylar Atlasglobal Havayollarında işe başlıyor.

21 Yaş Üzeri Bireyler Katılabilir
Bu kursa katılabilmek için öncelikle 21 yaşından gün almış ve minimum ön lisans mezunu olmanız gerekir. Aynı şekilde ÖSYM tarafından yapılan sınavdan İngilizce’den 50 ve üzeri not almış olmanız gerekir.

Havacılık Tıp Merkezlerinden Sağlık Raporu Gerekir
Bu işi yapmak isteyenlerin öncelikle sağlıklı ve psikolojileri düzgün olması gerekir. Bunun için eğitime katılmadan önce hazırlamanız gereken belgelerden biride Havacılık Tıp Merkezlerinden sağlık raporu almanız gerekir. Lütfen dikkat herhangi bir hastane yada sağlık merkezi değil, direkt olarak Havacılık Tıp Merkezlerinden almanız isteniyor.

Dispatcher İş İlanları
Bu alanda iş ilanlarını görmek isterseniz Türkiye’nin en çok kullanılan iş arama sitesi kariyer.net aşağıda ilan bağlantısını görebilirsiniz. DHL, ULS, Sunexpress gibi firmaların ilanlarını görebilirsiniz. https://www.kariyer.net/is-ilanlari/#&kw=Dispatcher

Dispatcher Maaşları Ne Kadar?
Şimdi dilerseniz cevabı en çok merak edilen sorulardan birine maaş konusuna gelelim. Bu tür bir işte çalıştığınızda 4 ile 10 bin TL arasında değişen maaş ile kendinize iş bulabilirsiniz. İş bulamayan Üniversite mezunları 3 ay gibi kısa bir eğitim ile kendilerine farklı ve bol kazançlı bir meslek edinebilirler.

Atlantik Uçuş Akademisi Nedir?
Şimdi dilerseniz birazda bu eğitimi veren kuruma biraz göz atalım. Kısa adı AFA (Atlantik Uçuş Akademisi) olup, Atlasjet tarafından JAR-FCL tarafından Pilot ve uçuş mürettebatı yetiştirmek için kurulmuş olup, verilen eğitimlere baktığınızda hususi ve ticari pilot eğitimleri verilmektedir. Aynı şekilde yolcu taşımada en çok kullanılan Airbus ve Boeing uçaklarında eğitim vermektedir. Bir diğer eğitim ise uçuş mürettebatı olup, kabin ekimi ve Uçuş Harekât Uzmanları yetiştirmektedir. Firmanın aşağıda adres ve iletişim bilgileri yer almaktadır.

AFA-Atlantik Uçuş Okulu A.Ş.
Barbaros Hayrettin Paşa Mahallesi 1992 Sokak No:14 Kat:3 Esenyurt / İstanbul
0212 662 20 13

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

1 Yorum

  1. sait

    sivil hava ulaştırma işletmeciliği son sınıf öğrencisiyim bilgi almak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.