Ümraniye Belediyesi Kursları

Ümraniye Belediyesi Kursları
700 Bin kişilik nüfusu ile İstanbul’un en kalabalık 4. İlçesi olan Ümraniye’de eğitim fırsatları oldukça gelişmiş bir şekilde uygulanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İSMEK kursları yanı sıra Ümraniye Belediyesi ’de çocuklar ve yetişkinler için ücretsiz kurs olanakları sağlamaya devam ediyor.

YETİŞKİNLER İÇİN MESLEK EDİNDİRME KURSLARI

Ümraniye Belediyesi resmi İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre 17 yaş üzeri kadınlara yönelik olan bu kurslarda 30’dan fazla Branş seçeneği olduğu görülmektedir. Çoğunluğu el sanatları üzerine olmasına karşın Bilgisayar, Modelistlik ve Stilistlik gibi iş hayatında başarılı olmanızı sağlayacak mesleklerde bulunuyor.

Bayanlara Yönelik Eğitimler

Kayıtlar Eylül Ayında Başlıyor

10 Yılı aşkın bir süredir uygulanan Ümraniye Belediyesi meslek kurslarında başvurular Eylül ayında başlıyor. Kesin kayıt tarihi belediye yönetimi tarafından belirlenerek duyurulmaktadır. Eğitimlerin uygulanışı ilçe genelinde sayıları 20’ye varan kültür merkezleri ve bilgi evlerinde gerçekleşmektedir. Bu eğitimlerden yararlanmak isteyenler kayıtların başlaması ile birlikte Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne yanlarında nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelmeleri gerekmektedir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için 0216 443 56 00 Dâhili 1137 ya da 1184’ü arayabilirsiniz. Başvuru yapmaya gitmeden önce bilgi almanızı öneririm.

ÇOCUKLAR İÇİN YAZ OKULU

Sağladığı eğitim olanakları sadece yetişkinler ile sınırlı kalmayan Ümraniye Belediyesi okulların kapanması ile birlikte çocuk ve gençler için yaz okulu uygulamasını başlattı. 1,5 Ay boyunca gerçekleşecek eğitimler hafta içi her gün şeklinde gerçekleşecektir. Başvurular size en yakın Ümraniye Belediyesi Bilgi Evlerinde yapılacaktır. Size en yakın şubeyi görmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://umraniye.bel.tr/tr/main/eventcalendar

10’dan Fazla Alanda Eğitim Bulunuyor

Çocukların güzel bir yaz tatili geçirmeleri için uygulanacak eğitimler titizlikle seçilmiş olup, bilgi, beceri ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak 10’dan fazla Branş tespit edilmiştir. 6 Hafta boyunca uygulanacak kurslara bakacak olursak Temel Dini Bilgiler, Değerler Eğitimi, Eğlenceli Matematik, Drama, Sinema, Ebru, El İşi Faaliyetleri ile Akıl ve Zekâ Oyunları alanında eğitimler verilmektedir. Çocukların gelişimine olumlu katkı sağlayacak laboratuvar çalışmaları yanı sıra bir birinden renkli kültürel geziler ile yeni yerleri keşfedecekler. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için size en yakın bilgi evleri ya da 444 98 22 numaralı telefondan alabilirsiniz.

Çocuklar İçin Ücretsiz Yüzme Kursu

YÜZME KURSLARI (Yüzme Bilmeyen Kalmasın)

Havaların ısınması ile birlikte deniz ve havuz sezonu da başladı. Tabii ki yine yurdun dört bir yanından boğulma haberleri de gelmeye başladı. Bu sorunun önüne geçmek isteyen Ümraniye Belediyesi yüzme kursları ile her yıl on binlerce çocuk ve gencimize yüzme öğretiyor. Bu yıl 3. Gerçekleşecek olan “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesinde hem erkek hem de kız çocukları ücretsiz yararlanabiliyor.

Yaş Sınırı Kızlarda 6-12 Erkeklerde 6-14

Yüzme kursuna katılacak çocuklarda alt ve üst yaş sınırı uygulaması bulunmaktadır. Kızlar için 6-12 erkekler içinse 6-14 yaş arasında olmak gerekiyor.

Okul Bahçelerinde Portatif Yüzme Havuzları Kuruldu

Daha fazla çocuğa yüzme öğretmeyi hedefleyen belediye yönetimi bunun için ilçe genelinde örgün eğitim imkânı sağlayan 15 okulun bahçesinde portatif yüzme havuzları kurdu. Düzenli klorlamanın yapıldığı portatif havuzlarda aynı zamanda her türlü filtrasyon düşünülmüş ve modern havuzlar olarak tasarlanmıştır.

Eğitimler Haftanın 2 Günü Yapılıyor: Yüzme öğrenmek isteyen çocuklara haftanın 2 günü profesyonel spor hocaları ile yüzme öğretilmektedir. Kursa katılan çocuklara aynı zamanda ücretsiz değerler eğitimi de verilmektedir.

Başvurular Havuzların Kurulduğu Okullara Yapılıyor: Yüzme kursuna katılmasını istediğiniz çocuğunuzu yüzme havuzu kurulan okullardan birine getirmeniz yeterli olacaktır. Yanınızda 2 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi getirmeyi unutmayınız.

HAYDİ, ÇOCUKLAR İZCİ KAMPINA

Ümraniye Belediyesinin çocuk ve gençlere yönelik düzenliği kurslardan biride izcilik eğitimleri olup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye İzcilik Federasyonunun katkıları ile gerçekleştirilmektedir. 10-15 Yaş arası çocuklara yönelik olan kurslarda çocuklar doğa ile yakından tanışma imkânı buluyorlar.

Hekimbaşı Kent Ormanı’nda 7 Gün 7 Gece 25 Aktivite

1 Hafta sürecek izcilik eğitimleri başlıkta da belirtildiği gibi Hekimbaşı kent ormanında 7 gün 7 gece sürecektir. Çocuk ve gençlerin sosyalleşmeleri, ekip halinde çalışma becerilerini geliştirme, doğayı ve çevreyi yakından tanıma, analitik düşünme yeteneklerini artıracak olan eğitimlerde çocukların unutamayacakları 25 aktivite gerçekleşmektedir.

Temel ve İleri Seviye İzcilik Eğitimleri: Yanı sıra kişisel gelişim, oryantring, hafıza teknikleri, atıcılık, telsiz ve haberleşme, paintball, ilkyardım, ebru, trafik, çevre ve orman, tırmanma duvarı, hayvan bakımı, pentatlon, binicilik, bisiklet, yüzme, müzik, resim ve tiyatro gibi sanatsal eğitimlerde yer almaktadır.

Kayıtlar Ümraniye Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’ne: 5 Kur halinde düzenlenecek kampa her hafta yeni bir grup katılacaktır. 10-15 Yaş arası çocuğunuz varsa sizde bu gruplardan birine çocuğunuzu dâhil edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Ümraniye Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü ile Ümraniye İmam Hatip Lisesinde bulunan kayıt bürolarına gelmeniz gerekir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için 444 98 22numaralı telefonu arayabilirsiniz.

ÜMRANİYE İSMEK KURSLARINDA 500’DEN FAZLA EĞİTİM SEÇENEĞİ

Son olarak ilçemiz de yine ücretsiz yararlanabileceğiniz bir diğer kurs olan İSMEK ile devam etmek istiyorum. Açılımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi olan İSMEK Ümraniye’de 8 farklı noktada eğitim vermektedir. Sanat ve meslek edindirme kurslarına ek olarak spor ve engelli eğitim merkezi de yine ilçemizde tamamen ücretsiz olarak hizmet vermektedir. 12-16 Yaş çocuklar ile 16 yaş üzeri yetişkinler bu kurslardan yararlanabilmektedir. Konuyla ilgili detaylara İsmek Ümraniye sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

 

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.