Yaş Pasta Yapımı

Yaş Pasta Yapımı Kursu
Bazı lezzetler var ki 7’den 70’e herkes severek tüketir. Onlardan biride yaş pasta olup, özellikle doğum günleri ve mutlu bir yuva kurmak isteyenlerin düğünlerinde olmazsa olmazıdır. Bir çok modelini göreceğiniz bu lezzetin nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi? yada sizlerde böyle bir şey yapmak ister misiniz? cevabınız evet ise işte size İstanbul’da ücretsiz katılacağınız yaş pasta yapımı kursları geliyor.

Pastacılık Eğitimi

İsmek Yaş Pasta Yapımı Kursu
Türkiye’nin en büyük sanat ve meslek edindirme merkezinde her geçen gün yeni eğitim planları yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığımız İsmek Fırıncılık ve Pastacılık Okulu eğitimlerine başlıyor. Toplamda 20 farklı branşta eğitimlerin yer alacağı kurslarda tercih edebileceğiniz eğitimlerden biride yaş pasta yapımı olup, 280 saat sürecek eğitimlerden oluşmaktadır. Bu program ile kursiyerler sıfırdan yaş pasta yapımı ve sunumu hakkında detaylı bilgiler edinecektir. Tabii ki ilk olarak hijyen ve senitasyon hususuna dair bilgiler alacaktır. Şimdi dilerseniz bu eğitime katılacak olanları bekleyen eğitimlere birlikte bakalım.

Kişisel Bakım, Sanitasyon ve İşe Hazırlık
Her hangi bir gıda maddesi alacağımız zaman ilk olarak lezzetinden çok alacağımız ürünün hazırlandığı ortamının hijyenik olup, olmadığına bakarız. Çoğu zaman hijyen koşullarına uygun olmayan işletmeler lezzeti 2. planda bırakabilmektedir. O nedenle yaş pasta yapımına ilk olarak kendi kişisel bakımımız ve ürünleri hazırlayacağımız ortamların sağlık ve hijyen konusunda uyumlu hale getirmeyi öğreneceğiz. Bunun için ilk etapta 4 farklı modül (Kişisel Bakım, İşe Hazırlık, Sanitasyon ve Bulaşık Yıkama ve Çöp Atımı) gibi temel eğitimler yer almaktadır.

Besin Ögeleri ve Besin Grupları
Kendimiz ve çalışacağımız ortamın yeterince hijyenik olmasını sağladıktan sonra artık yavaş yavaş pasta yapımına başlayacağız. Katıldığınız bu eğitimin Profesyonel anlamda olması nedeniyle tüm detayları öğrenmeniz hedeflenmektedir. Bu nedenle sadece insanların göz zevkine hitap etmek yerine onların daha sağlıklı pasta tüketimini sağlamak gerekir. Bu kapsamda eğitimin bu aşamasında besin ögeleri ve besin gruplarına dair 2 farklı modülden eğitim göreceksiniz. Dilerseniz bu iki modülün içeriğine başlıklar halinde bakalım.

Besin Ögeleri: Hamur işleri dikkat edilmediğinde maalesef sağlımızı riske atabilmektedir. O nedenle ilk işlem siz değerli geleceğin pastacı ustalarına düşmektedir. Beslenme ile ilgili tanımlar ve hayatımızda karbonhidratın önemine yer verilecektir. Devamında ise her insanın bilmesi ve dikkat etmesi gereken bir husus Proteinlere geçilmektedir. Ve tabii ki hayatımızı riske eden hususlardan biri yağlar ile son bulmaktadır.

Besin Grupları: Biz insanlar genelde tükettiğimiz ürünlerin lezzetine dikkat ederiz. İçeriğinde yer alan besinler ve değerlerine çok dikkat etmeyiz. Sonrası maalesef aşırı kilo, obezite ve bir çok hastalık ile karşı karşıya kalırız. Bu eğitime katılan arkadaşlar sadece pasta yapımını öğrenmekle kalmayıp, aynı zamanda insan sağlığı için en ideal pastayı yapmayı öğrenecekler. Bu modülde pastalarda kullanılan besinler ve kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken hususları göreceksiniz.

Yaş Pastalar ve Yapımı
İşte şimdi eğitimin en güzel kısmına geldik diyebilirim. Çünkü günlük hayatta tüketilen pasta türleri ve yapılışına geçiyoruz. Bu aşamada siz değerli kursiyerlere Gato, Baton ve Rulo olmak üzere 3 farklı pasta türünün yapımı öğretilecektir.

Gato Pasta Yapımı: Eğitim ilk olarak gato pasta yapımı ile başlayacaktır. İlk olarak tüm pastalarda ortak malzeme halinde gelen ıslatma şuruplarının hazırlanması ile başlıyoruz. Devamında yine aynı şekilde pastaların olmazsa olmazı kremalar ile devam edecek olan eğitimler meyve ve şekerlemeler, gıda boyası, fındık, fıstık ve kuvertürler gibi kullanılan malzemelerin tanımı ve kullanımı ile devam edecektir. Gato pasta yapımında son aşama tabii ki tüm pastalarda olduğu gibi süsleme sanatı ile son bulacaktır.

Baton Pasta Yapımı: Günlük hayatta en çok tüketilen pasta türlerinden biri baton türü olup, özellikle ekonomik oluşu ile dikkat çekmektedir. Sade ve kakaolu olarak yapılan baton pastalar hazırlama aşamasına baktığımızda kursiyerlere ilk olarak hamuru hazırlama, pişirme ve soğutma aşaması öğretilmektedir. Devamında ise hazırlanan hamuru katlara ayırarak krema hazırlama ve kullanma aşamasına geçiyoruz.

Rulo Pasta Yapımı: Yine aynı şekilde günlük hayatta en çok tüketilen pasta türlerinden biride rulo pastalar olup, eğitimin bu aşamasında yine hamurun hazırlanması, pişirilmesi ve soğutulması yer almaktadır. Hazırladığımız pandispanyayı bu sefer rulo haline getirmeyi öğreneceğiz. Devamında ise pastada kullanacağımız gereçleri öğrenecek ve muhteşem lezzetleri elde edeceğiz.

Krema, Sos ve Şurupların Hazırlanması
Yukarıda yer alan modüller genelde pastalarda kullanılan hamur ve malzemelerin hususunda yer aldı. Şimdi ise artık daha çok ürünümüze lezzet ve görünüm verecek olan soslar, krema ve şurupların hazırlanmasına geçeceğiz. Başlı başına önemli bir husus olup, ilk olarak kremalar ile başlanacaktır. Krema çeşitleri, hazırlanışı ve kullanılan alanları detaylıca ele alacağız. Krema pişirmesi esnasında dikkat edilecek hususlar ile elde ettiğimiz kremanın saklanmasını göreceğiz. Sos denince genelde yemekler akıllara gelir. Fakat pasta türü gıdalar içinde oldukça önem arz eden sosların yapılışı, kullanım alanları, glazür hazırlama ve tazeliğini kaybetmeden saklama hususları yer almaktadır. Şurup kısmında ise biliyorsunuz tatlılarda şeker pancarından elde edilen şeker kullanımı yaygın değildir. Onun yerine tatlandırıcı şuruplar yaygın kullanılır. Bu modülde son olarak ise şurupların hazırlanması, çeşitleri ve saklanması öğretilmektedir.

Pasta Süsleme Teknikleri
Eğitimin son aşamasında ise daha çok göze hitap eden eğitimleri bulacaksınız. Biliyorsunuz ki insanlar pastaları görerek alırlar. Çünkü tatma gibi bir imkan yoktur. O nedenle hazırladığınız pastanın görünümü son derece önem arz etmektedir. Bu kapsamda 2 farklı modülde eğitimler sizi bekliyor. İlk olarak süsleme uygulamaları şeklinde modülden eğitim verilecek olup, süslemede kullanılan araçların hazırlanması, kuruyemişler, meyveler, kremalar ve diğer süsleme araçları ile temel düzeyde süsleme sanatı öğretilmektedir. Bu aşamadan sonra ise kursiyerler dekoratif tekniklerle pasta süsleme aşamasına geçmektedir. Burada ise daha görsel işlemler olan yazı, resim ve desen kullanımı ön plana çıkmaktadır. Çocukların asla hayır diyemeyeceği hayvan figürleri, stilize yolu ile desenleme ile geometrik şekiller ve yazı ile desenlemeler yer almaktadır. Aynı şekilde kompozisyon ve şablon uygulamaları ile bir birinden özgün süslenmiş pastaları hazırlayabilirsiniz.

Pastacı Yardımcısı Kursunu Mutlaka İnceleyin
İstanbul’un en gözde eğitim kurumu İsmek göstermelik eğitim yerine tüm insanları sevdikleri alanlarda nitelikli hale getiriyor. Bu alanda meslek sahibi olmak isteyenler için tek seçenek elbette yaş pasta yapımı olmayıp, bu alanda tüm bilgileri öğrenme imkanı bulacağınız pastacı yardımcısı kursları 800 saat sürmektedir. Pasta denince akla gelen tüm eğitimleri bulacağınız bu branşı farklı bir konuda ayrıca detaylı bir şekilde ele alacağız.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

6 Yorum

 1. sibel

  Hangi ismeklerde acilacak

  • admin

   Sibel: Her yıl kurs merkezleri değişmektedir. Kursiyer.ismek.org adresinden inceleyiniz.

 2. hatice

  yaş sınırı varmı? İZMİRDE varmı ?

  • admin

   Hatice: İzmeb kurslarını inceleyiniz.

 3. Buket

  Kursa nasıl basvurabiliyoruz

  • admin

   Buket: kursiyer.ismek.org adresinden Online kayıt olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.