İsmek 2017-2018 Kayıt Tarihleri

Türkiye’nin en gelişmiş ücretsiz kurs merkezi İsmek’te bu yıl birçok değişiklik ile karşılaşacak ve çok şaşıracaksınız. Eylül ayında başlamasına alışkın olduğunuz kurs kayıtları bu yıl Temmuz ayında başlayacak olup, eğitimlere ise Ağustos ayında geçilecektir. 20 yıldır sadece 16 yaş üzeri yetişkinlerin yararlanabildiği kurslardan bu yıl çocuklar ve gençlerde gönüllerince yararlanabilecekler. Hem de sadece yaz kursları ile sınırlı kalmadan yeni dönemde de devam edebilecekler. Kayıt tarihleri ve merak ettiğiniz diğer detaylar yazının devamındadır.

Yeni dönem başvuruları

Kayıtlar Başladı (Devam Ediyor)
İstanbul’da yaşayanların merakla beklediği İSMEK 2017-2018 kayıtları başlamış olup, yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi bu yıl kayıt tarihleri öne alınıp, 27 Temmuz’da başlamasına karar verilmiştir. Yeni karar doğrultusunda kayıtlar başlamış olup, başvurular kursiyer.ismek.ist adresinden yapılmaktadır.

Yaz Kursu Kayıtları da Başladı
Çocuk ve gençlere de eğitim vermeye başlayan İSMEK yaz kursları bu yılda devam ediyor. Yaş sınırlamasında değişiklik yapılmış olup, geçtiğimiz 9-21 olan yaş sınırlaması bu yıl 12-16 olarak değiştirilmiştir. Bu değişikliğin nedeni 12-16 yaş arasındaki çocuk ve gençlerin yeni dönemde de hafta sonu kurslara katılmaları planlanmıştır.

İsmek Nedir?

Özellikle İstanbul’da yaşayanların ilgiyle takip ettiği eğitim kurumlarından biri olan İsmek (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) 1996 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından hayata geçirilmiş ücretsiz sanat ve meslek edindirme projesidir.

Kimler Yararlanabilir?

Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi 2017-2018 döneminde birçok yenilik yapılmış olup, onlardan biri de alt yaş sınırı ile alakalı olanıdır. Kurulduğu ilk günden beri zorunlu öğrenim yaşını (16’yı) tamamlamış olanlara eğitim veren İsmek 2017-2018 dönemi ile birlikte çocuk ve yetişkinlere de eğitim vereceğini duyurdu. Yaz kursları ile başlayacak olan yeni uygulama yeni dönemde de devam edecektir. Yeni alınan karar doğrultusunda 12-16 yaş arası çocuklarda sadece hafta sonu eğitimlerine dâhil olabilecekler. 16 Yaş üzeri yetişkinler ise hafta içi, hafta sonu ve akşam eğitimlerinden yararlanmaya devam edecekler.

 

Nasıl Yararlanabiliriz?

İstanbul’da yaşayan 12-16 yaş üzeri herkes İsmek kurslarına başvuru yaparak eğitimlerden ücretsiz olarak istifade edebilir. Bunun için ilk yapılması gereken kurs kaydıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yanı sıra İstanbul’da bulunan yabancı ülke vatandaşları da kendilerinden istenen belgeleri getirmeleri halinde İsmek kurslarından  ücretsiz yararlanabilirler.

 

Başvurular İnternet Üzerinden (Online) Olarak Yapılıyor!

Dikkat etmeniz gereken önemli bir husus ise İsmek kurs başvurularının sadece İnternet üzerinden yapılıyor olmasıdır. Daha önceleri kurs merkezlerinde yapılan başvurular son 2-3 yıldır sadece İnternet üzerinden online olarak yapılmaktadır.

İsmek Kayıtları Nasıl Yapılır?

Kayıtların başlaması ile birlikte aktif olan kursiyer.ismek.org adresine giriyoruz. Açılan sayfada sizden T.C. Kimlik Numaranız yanı sıra doğum tarihinizi gün, ay, yıl şeklinde girmeniz istenecektir. İstenen bilgileri doğru bir şekilde girdiğinizde sistem sizi tanıyacak ve sizi gerekli olan sayfaya yönlendirecektir. İlk defa giriş yaptıysanız karşınıza eksik bilgilerin doldurulması için gerekli bir form çıkacaktır. Bu formu daha önce dolduranlar direkt olarak kurs seçimi sayfasına yönlendirilmektedir. Bu sayfada daha önce başvuru yaptığınız kurslar, tamamladığınız eğitimler ve aldığınız sertifika, katılım belgesi gibi detaylara ulaşabilirsiniz.

Başvuru İçin Biraz Hızlı Davranmalısınız: Başvuruların başlaması ile birlikte bazı dalların kontenjanı kısa sürede dolabilmektedir. Bu nedenle kısıtlı kontenjanın olduğu dalların başvuru yapacaksanız mutlaka hızlı davranmalısınız. Mümkünse kayıtlar başladığı ilk andan itibaren bilgisayar başına geçerek kayıt olmalısınız. İlk gün kayıt sayfasında aşırı yüklenmeye bağlı olarak anlık kesinti ve kapanmalar olabilir. Siz belirli aralıklarla denemeye devam edin.

Asil ve Yedek Kursiyer Ne Anlama Geliyor?

Online kayıt sistemine geçilmesiyle birlikte asil ve yedek kursiyer şeklinde bir kavram hayatımıza girdi. Aslında çokta iyi olduğu söylenebilir. Örnek Bilgisayar Kullanım kursu için 25 kursiyer alınacaksa 25 tanede yedek kayıt alınmaktadır. Öncelikle asil kayıtların olup, eğitim günü geldiğinde asil kayıtların bir bölümü çeşitli nedenlerle başvurusunu iptal etmekte ya da kursa gelmemektedir. Bu durumda yedek kursiyerlerden başvuru önceliğine göre asil listeye dâhil edilmektedir. Bazen asil kursiyerler başvurularını iptal ettikleri için siz otomatik olarak asil listeye geçmiş olabilirsiniz.

Aynı Alanda 2 Branş Seçebilirsiniz

Evet, arkadaşlar gönül ister ki herkese hayalindeki eğitim bol bol verilsin. Ama nüfusu 15 milyonu aşan İstanbul’da bu mümkün olmamaktadır. Bu nedenle branş seçiminde kısıtlama getirilmiş olup, her kursiyer aynı alandan (bölümden) 2 branş seçebilmektedir. Örnek ilk seçtiğiniz eğitim yabancı dil alanındaysa 2. Eğitim yine yabancı dil alanından olmalıdır. Yani hem yabancı dil hem de bilgisayar kullanımı eğitimi seçmeniz mümkün değildir. Fakat ortak dal olarak belirlenmiş bazı genel eğitimleri 3. Dal olarak seçebilirsiniz. Bu konuda kurs yöneticinizden yardım alabilirsiniz.

Eğitimler Ne Zaman Başlıyor?

Bugüne kadar kayıtlar Eylül ayında başladığı için eğitimlere Ekim ayında geçiliyordu. Yeni alınan karar doğrultusunda kayıtlar Temmuz ayında başlayacak olup, ilk eğitimlere ise Ağustos ayı içerisinde başlanacaktır. Bazı kurslar kısa süreli olduğu için dönem içerisinde 2-3 farklı zaman aralığında eğitimler gerçekleşmektedir. Bu nedenle kursiyer.ismek.org adresinden ilgilendiğiniz eğitimin kayıt ve eğitim tarihlerini görebilirsiniz.

 

Hafta içi, Hafta sonu Eğitimler Bulunuyor!

İsmek kurslarından tüm insanlar yararlansın diye kurslar hafta içi gündüz, akşam ve hafta sonu (Cumartesi, Pazar) şeklinde gerçekleşmektedir. Çalışanlar için özellikle akşam ve hafta sonu eğitimleri çok ideal olmaktadır. Başvuru esnasında kurs günleri ve saatleri inceleyerek başvuru yapabilirsiniz.

İsmek Branş Listesini Görmeden Karar Vermeyin!

Hangi eğitime katılacağınızı kararlaştırmadan önce mutlaka ismek branş listesine göz atmalısınız. Her yıl artan eğitim sayısı 500’ün üzerinde olup, kültür sanat, meslek ve uzmanlık olmak üzere kategorize edilmektedir. İlk başladığında sadece 3 branşın yer aldığı İsmek kursları şuan okullaşma yolunda hızla ilerlemektedir. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda 2016-2017 yılına ait branş listesini görebilirsiniz. https://www.istanbulkurslari.com/wp-content/uploads/2016/09/ismek-brans-listesi-2016-2017.pdf

Yabancı Dil Okulu: İstanbul’da yaşayanların yabancı dil kursu için para vermesine gerek yok, Çünkü İsmek yabancı kurslarında İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça, Fransızca, Japonca, Korece, İtalyanca, İspanyolca, Çince olmak üzere 10 farklı dili başlangıç ve uzmanlık seviyesinde öğrenme imkânı bulacaksınız. Aynı şekilde özümüz olan Osmanlıca ve Türkiye’de yaşayan yabancı ülke vatandaşları için Türkçe kursları bulunmaktadır.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu: Bir diğer önemli eğitimlerden biri de geçtiğimiz yıllarda İHE (İstanbul Halk Ekmek) eski fabrikasında hayata geçen fırıncılık ve pastacılık okuludur. 6 Derslikten oluşan okulda ekmek ve pasta üzerine 24 dal bulunuyor. Profesyonel anlamda fırıncı ya da pastacı, tatlıcı olmak isteyenler için kesinlikle kaçırılmaması gereken fırsatlar içeriyor.

Moda Okulu: Türkiye’nin önemli çalışma alanlarından biri haline gelen tekstil, giyim ve moda alanında kendini yetiştirmek isteyenler içinde Çolpan İlhan Moda Okulu stilistlik, modelistlik ve dikiş için gerekli eğitimleri vermektedir. Aynı şekilde moda fotoğrafçısı ve başarılı bir satış danışmanı olabilirsiniz.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu: Yine önemli mesleklerden biri olan bay ve bayan kuaförlüğü, cilt bakım uzmanı olmak isteyenler için kesinlikle çok önemli olduğunu düşündüğüm bir merkezdir.

Mutfak Sanatları Okulu: Çalışmayı seven insanların yaşadığı Türkiye’de hem meslek hem de çalışma alanı saymakla bitmiyor. Normalde kadınların evde yaptığı bir meslek aşçılık dışarıda ise daha çok erkeklerin tercihi haline gelmiş olup, sizde aşçı olmak isterseniz mutfak sanatları okuluna hemen kaydınızı yaptırmalısınız.

Bilişim-Muhasebe ve Finansman-Grafik: İsmek kurslarında 500’den fazla eğitim seçeneği olduğunu yazının giriş kısmında belirtmiştik onlardan biri de ve en çok tercih edileni bilişim alanı olup, bunun içinde normal kurslar yanı sıra Bahçelievler Yenibosna semtinde özel bir merkez bulunuyor. Burada bilişim, muhasebe ve grafikerlik alanında eğitimler verilmektedir.

Perakende Okulu: İsmek’te köklü bir değişikliğe neden olan perakende okulu uygulaması Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve birçok kurumsal firmanın desteği ile gerçekleşmektedir. Perakende satış alanında kendini geliştirmek isteyen 18 yaş üzeri bireylere birçok alanda satış ve pazarlama eğitimleri verilmektedir. Teorik eğitimlerin İsmek kurslarında uygulama aşamasını ise anlaşmalı firmalarda İEP (İşbaşı Eğitim Programı) kapsamında yapılmaktadır. Hem eğitim hem de maaş alacağınız bu uygulama da aynı zamanda kurumsal firmalarda iş sahibi olursunuz. Uygulama eğitimi için gönderildiğiniz firmalarda yaklaşık 12 ay görev yapacaksınız. Bu süreçte beğenilen bir eleman olmanız halinde o firmada kadrolu çalışan haline gelebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Okulu: 5-6 Yaşına geldiğimizde ilkokul yani eğitim hayatı ile tanışarak hayatta ihtiyaç duyacağımız bilgileri öğrenmeye başlarız. Aynı şekilde ortaokul, lise ve imkân bulanlar için üniversite eğitimi olmaktadır. Ne kadar okursanız okuyun, hayata başlamak, iş hayatında başarı olmak için daha öğrenmeniz gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunları da İsmek kişisel gelişim okulunda tamamlayabilirsiniz. 26 Branş içerisinden en çok tercih edilenler diksiyon, girişimcilik ve emlak danışmanlığı olmaktadır. Aynı şekilde işitme engelli vatandaşlarımızla iletişim kurmak için gerekli olan işaret dili ve tercümanlık eğitimi bulunuyor.

Çocuk Gelişimi Okulu: Başlığa bakıp da eğitimin çocuklara yönelik olduğunu sanmayın. İsmek kurslarından yararlanmak için en az 15 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Çocuk gelişimi okulunda özellikle anneler ve anne adaylarına yönelik çocuk bakımı ve gelişimi konusunda eğitimler verilmektedir. Daha başarılı bir anne olmak ya da çocuk bakımı alanında hizmet vermek için bu eğitimleri tercih edebilirsiniz.

Müzik Okulu: İsmek eğitimlerine dair aktaracağım son başlık özellikle çocuk ve gençlerin yakından ilgilendiği müzik üzerine olacaktır. Normalde 16 olan alt yaş sınırı müzik eğitimlerine özel olarak 15’e düşürülmüş olup, 15 yaş üzeri herkes ismek müzik okulu ve normal kurslarda yer alan müzik eğitimlerinden ücretsiz yararlanabilir. 30’dan fazla müzik eğitiminin yer aldığı kurslarda çalgı aleti, ses ve tiyatro gibi oyunculuk dalları da bulunmaktadır.

Spor Eğitimi: Hayat sadece iş ve meslek eğitimlerinden ibaret olmayıp, aynı zamanda düşünmemiz gereken birde sağlığımız bulunmaktadır. Bunun içinde ismek kurslarında eğitimler bulacaksınız. İsmek spor merkezlerinde kadınlar için pilates, aerobik ve fitness eğitimleri yer alırken erkekler için fitness eğitimleri bulunmaktadır.

Eğitimler MEB Onaylı Sertifikalıdır (Büyük Bir Bölümü)

Katıldığınız eğitim sonunda tercih ettiğiniz eğitime göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilmektedir. Eğitimlerin sertifikalı olması için modüler olması gerekir. Tüm dallar sertifikalı olmayıp, bazıları katılım belgesi verilmektedir. Eğitimi tamamladığınızda sertifikanız 2 ay sonra eğitim aldığınız kurs merkezine gelecektir. Büyük ihtimalle size sertifikanızı almanız için bilgi verilecektir.

İstanbul’un Her Yerinde Kurs Merkezi Bulabilirsiniz!

Eğitimlerden sonra birazda bu eğitimlerin verildiği merkezlere bakalım. İlk kurulduğumda sayısı sadece 3 olan İsmek kurs merkezleri günümüzde 200’den fazla noktada bulunmaktadır. İstanbul’un tüm ilçelerinde nüfus yoğunluğuna göre 2 ile 10 farklı noktada bulabilirsiniz.

Dilediğiniz Şubeyi Tercih Edebilirsiniz: Eğitim almak için ille de ilçeniz ya da mahallenizde bulunan kursa kayıt olmak zorunda değilsiniz. Seçim tamamen size bırakılmış olup, ulaşım sıkıntısı yaşamayacağınız herhangi bir ismek kurs merkezini tercih edebilirsiniz. Bazı eğitimler belirli merkezlerde olduğu için haliyle farklı bir şube seçmek gerekir. Bu nedenle tercih yaparken dikkatli davranmalısınız.

Engelli Eğitim Merkezlerini Gördünüz mü? İsmek tüm bireyler için olup, engelli vatandaşlarımız içinde özel eğitimler ve onlara özel kurs merkezleri bulunmaktadır. Anadolu ve Avrupa yakasında engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği özel merkezler bulunmaktadır.

Kariyer Yapın, Gelir Elde Edin

İsmek sadece eğitim almak isteyenlere değil aynı zamanda eğitim vermek, gelir elde etmek ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi bir kurumda kariyer yapmak isteyenlere de fırsat sunuyor. Hali hazırda görev yapan binlerce uzman ve usta öğreticiye ek olarak her yıl yeni arkadaşlara ihtiyaç duyulmaktadır. Her branşın kendine özgü koşulları olup, bu detayları görmek ve online iş başvurusu yapmak için kariyer.ismek.org adresini kullanabilirsiniz.

İstanbul'da Kurs Kayıtları Başlıyor

Aklınıza Takılanları Sorabilirsiniz

İsmek kursları ile ilgili aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, sizlerin merak ettiği farklı hususlar varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanarak sorabilirsiniz. En kısa sürede sorunuza yine bu sayfada yer verilecektir.

294 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba ben muhasebe kursuna kayıt yaptım halen devam ediyor 30 saat devamsızlık yaptım kalır mıyım acaba kursta

  1. Abuzer: Kurs öğreticisi ile görüşmeniz halinde belki yardımcı olur. Belli bir seviyeden sonra sertifika almanız imkansız hale geliyor.

 2. Merhabalar ben moda tasarim bolumune kursa katilmak istiyorum.online kayit yaptirdim 23.siradayim kontenjan 19 yaziyor acaba kurs asil kayitim olabilirmi ne zaman donus olur.olma sansim varmi acabaona gore harekete gecmek istiyorum

  1. Merve: Asil listede yer alman halinde kursun başlamasına kısa bir süre kala size ulaşarak bilgi verilir.

 3. Kayıt yaptığım bölüm başlamış fakat kontenjan daha dolmamis bu durumda eğitim almam mümkün mu acaba?

  1. Özge: Kurs merkezi yöneticisi ile görüşmen gerekir. Eğitim bir hayli ilerledi ise senin sonradan başlaman mantıklı olmaz. Çünkü ilk dersleri kaçırmış olacaksın.

 4. Aşcılık kursuna kayıt olmak isdıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim nasıl olacağını bilmiyorum

  1. Esra: Tüm kurs kayıtları kursiyer.ismek.ist adresinden Online olarak yapılmaktadır. Gerekirse kurs merkezine giderek de yardım alabilirsin.

 5. 2.dönem kursları ne zaman başlıyor acaba? Birincileri kaçırdık:(

  1. Gözde: İsmek’te ilk ya da 2. dönem kursları diye bir şey yoktur. Kayıtlar başlamış olup, devam etmektedir.

   1. Ornegin bu haftalarda kayit yapabiliyoruzmu

    1. Zehra: Kayıtlar devam ediyor. Fakat birçok branşta asil ve yedek kayıtlar çoktan dolduğunu söyleyebilirim.

 6. Hayırlı günler Kursa ders saatinden geç kalmamizda herhangi bir sorun teşkil eder mi ? Gec kalmam keyfi değil mecburiyetden kaynaklı geç kamamizdan dolayı kursa gelmememiz talep edilebilinirmi

  1. Hacer: Sürekli geç kalma haliyle sorun olacaktır. Çünkü eğitimin her dakikası önemlidir. 10 Dakika geç kalmanız halinde o 10 dakika içerisinde çok önemli bilgileri kaçırabilirsiniz. Tabii ki yine de kurs eğiticisi ile görüşmelisiniz. Belki bir kolaylık sağlayabilir.

 7. Merhaba ben kuaforluk çıraklık kursuna başvurmak için ne yapmalıyım kayıtlar devam ediyor mu lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Buket: Evet kayıtlar devam ediyor. Başvurular kursiyer.ismek.ist adresinden Online olarak yapılmaktadır.

 8. internet üzerinden kayıt oldum kurs merkezine gidip kayıt olmam şartmı ve son kayılar hangi tarih ?

  1. Ahmet: Asil listede yer alman halinde seni arayarak ya da kısa mesajla kurs merkezine gelmen konusunda bilgilendireceklerdir.

   1. 5. asil sıradayım kursum diğer ay başlıyor ne zamana kadar surem var kayı için ?

    1. Ahmet: En kısa sürede kurs merkezine nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte gitmeniz ve başvurunuzu onaylatmak gerekir.

 9. Merhaba internetten ön kayıt yaptırdım ve 2.asil siradayim.Kurs 6 Eylül’de başlıyor.Gidip asıl kaydimi yaptirabilir miyim yoksa kurs yetkililerin aramasını mi beklemelimiyim kayıt yaptırmak için ?

  1. Merve: Onlar mutlaka arayacak ya da mesaj atacaktır. Ama kendinde giderek nihai kayıt işlemini yaptırabilirsin.

 10. selam ben temizlik için kayıt olmak istiyorum yani makine kullanımı sizde varmı

  1. Cem: Sorunu tam olarak anlayamadım.

 11. Keman kursundan yararlanmak istiyordum fakat geç kalmışım.Bir dahaki kurs dönemi kayıtlarına geç kalmak istemiyorum da şimdiden başvuru tarihleri belliyse öğrenebilir miyim? Bir de kemana yeni başlayanlar keman eğitimi 1.seviye türk müziği kursundan mı başlatılıyor yoksa batı müziği 1.seviyeden mi?

  1. Beyza: Sonraki yılın kayıt tarihini şimdiden belirtmek çok mantıklı olmaz. Normalde hep Eylül ayında başlarken 2017-2018 dönemi Temmuz ayında başlamasına karar verildi. Eğitim ise senin tercih ettiğin Branş üzerine Türk ya da batı müziği şeklinde yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme