İSMEK 2021-2022 Kurs Kayıtları Başlıyor

İstanbul’da ücretsiz kursların önemli adresi olan İSMEK’TE yeni dönem kayıtları başlıyor. Yapılan yazılı açıklamada: başvuruların 24 Eylül Cuma günü, saat 10.00’da başlayacağına yer verildi.

İsmek kayıt tarihleri 2021-2022

İSMEK Online Kayıt Nasıl Yapılır?

2-3 Dakika gibi kısa bir sürede İSMEK online kurs başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak kursiyer.ismek.istanbul adresine girmemiz gerekir. Yandaki bağlantıya tıklayabilir ya da tarayıcınızda yeni bir sekmede açabilirsiniz. Açılan sayfada sizden giriş bilgisi olarak T.C. Kimlik numarası ve doğum tarihi bilgileriniz istenmektedir. Yabancı ülke vatandaşları Foreign Student Login butonuna tıklayarak (Yabancı Kursiyer Girişi) kısmından sisteme giriş yapabilirler.

İSMEK Nedir?

Özellikle İstanbul’da yaşayanların ilgiyle takip ettiği ücretsiz eğitim kurumlarından biri olan İSMEK açılımı (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) anlamına gelmektedir. 1996 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından hayata geçirildi. ilk etapta çok az kurs merkezi ve branş ile başlamasına karşın şuan dünya standartlarının çok çok üzerine çıkmıştır. Örnek vermek gerekirse İstanbul’un tüm ilçelerinde size en yakın noktada bulacağınız 240 kurs merkezi ve 800’den fazla branş seçeneği ile hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı oluyor

İSMEK Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

İSMEK kursları sadece İstanbul’da yaşayanlar için diyebilirim. İstanbul’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti ve yabancı ülke vatandaşları ücretsiz kurslardan yararlanabilir. Buna ek olarak bir de alt yaş sınırlaması bulunmaktadır. 2014 Yılına kadar sadece 16 yaş üzeri yetişkinlere yönelik hizmet veren İSMEK şimdi ise 12-16 yaş arası çocuklar ve gençler ile 16 yaş üzeri yetişkinler şeklinde eğitimlere yer vermektedir.

Asil ve Yedek Kursiyer Ne Anlama Geliyor?

Online kayıt sistemine geçilmesiyle birlikte asil ve yedek kursiyer şeklinde bir kavram hayatımıza girdi. Aslında çokta iyi olduğu söylenebilir. Örnek Bilgisayar Kullanım kursu için 25 kursiyer alınacaksa 25 tanede yedek kayıt alınmaktadır. Öncelikle asil kayıtların olup, eğitim günü geldiğinde asil kayıtların bir bölümü çeşitli nedenlerle başvurusunu iptal etmekte ya da kursa gelmemektedir. Bu durumda yedek kursiyerlerden başvuru önceliğine göre asil listeye dâhil edilmektedir. Bazen asil kursiyerler başvurularını iptal ettikleri için siz otomatik olarak asil listeye geçmiş olabilirsiniz.

Aynı Alanda 2 Branş Seçebilirsiniz

Evet, arkadaşlar gönül ister ki herkese hayalindeki eğitim bol bol verilsin. Ama nüfusu 15 milyonu aşan İstanbul’da bu mümkün olmamaktadır. Bu nedenle branş seçiminde kısıtlama getirilmiş olup, her kursiyer aynı alandan (bölümden) 2 branş seçebilmektedir. Örnek ilk seçtiğiniz eğitim yabancı dil alanındaysa 2. Eğitim yine yabancı dil alanından olmalıdır. Yani hem yabancı dil hem de bilgisayar kullanımı eğitimi seçmeniz mümkün değildir. Fakat ortak dal olarak belirlenmiş bazı genel eğitimleri 3. Dal olarak seçebilirsiniz. Bu konuda kurs yöneticinizden yardım alabilirsiniz.

Hafta içi Gündür, Akşam ve Hafta sonu Eğitimler Bulunuyor!

İsmek kurslarından tüm insanlar yararlansın diye kurslar hafta içi gündüz, akşam ve hafta sonu (Cumartesi, Pazar) şeklinde gerçekleşmektedir. Çalışanlar için özellikle akşam ve hafta sonu eğitimleri çok ideal olmaktadır. Başvuru esnasında kurs günleri ve saatleri inceleyerek başvuru yapabilirsiniz.

İsmek Branş Listesini Görmeden Karar Vermeyin!

Hangi eğitime katılacağınızı kararlaştırmadan önce mutlaka ismek branş listesine göz atmalısınız. Her yıl artan eğitim sayısı bu yıl 800’ün üzerinde olup, kültür sanat, meslek ve uzmanlık olmak üzere kategorik hale getirilmiştir. İlk başladığında sadece 3 branşın yer aldığı İSMEK branş listesi şuan okullaşma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu kapsamda İstanbul’un birçok yerinde uzmanlık okulları uygulaması hayata geçirildi. Bu yıl eğitimi verilecek olan branş sayısı yukarıda da belirtildiği gibi 7800’ün üzerine çıktı. Alan ve branşları yakından görmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. http://ismek.ist/tr/branslar3.aspx

Yabancı Dil Okulu: İstanbul’da yaşayanların yabancı dil kursu için para vermesine gerek yok, Çünkü İsmek yabancı kurslarında İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça, Fransızca, Japonca, Korece, İtalyanca, İspanyolca, Çince olmak üzere 10 farklı dili başlangıç ve uzmanlık seviyesinde öğrenme imkânı bulacaksınız. Aynı şekilde özümüz olan Osmanlıca ve Türkiye’de yaşayan yabancı ülke vatandaşları için Türkçe kursları bulunmaktadır.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu: Bir diğer önemli eğitimlerden biri de geçtiğimiz yıllarda İHE (İstanbul Halk Ekmek) eski fabrikasında hayata geçen fırıncılık ve pastacılık okuludur. 6 Derslikten oluşan okulda ekmek ve pasta üzerine 24 dal bulunuyor. Profesyonel anlamda fırıncı ya da pastacı, tatlıcı olmak isteyenler için kesinlikle kaçırılmaması gereken fırsatlar içeriyor.

Moda Okulu: Türkiye’nin önemli çalışma alanlarından biri haline gelen tekstil, giyim ve moda alanında kendini yetiştirmek isteyenler içinde Çolpan İlhan Moda Okulu stilistlik, modelistlik ve dikiş için gerekli eğitimleri vermektedir. Aynı şekilde moda fotoğrafçısı ve başarılı bir satış danışmanı olabilirsiniz.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu: Yine önemli mesleklerden biri olan bay ve bayan kuaförlüğü, cilt bakım uzmanı olmak isteyenler için kesinlikle çok önemli olduğunu düşündüğüm bir merkezdir.

Mutfak Sanatları Okulu: Çalışmayı seven insanların yaşadığı Türkiye’de hem meslek hem de çalışma alanı saymakla bitmiyor. Normalde kadınların evde yaptığı bir meslek aşçılık dışarıda ise daha çok erkeklerin tercihi haline gelmiş olup, sizde aşçı olmak isterseniz mutfak sanatları okuluna hemen kaydınızı yaptırmalısınız.

Bilişim-Muhasebe ve Finansman-Grafik: İsmek kurslarında 500’den fazla eğitim seçeneği olduğunu yazının giriş kısmında belirtmiştik onlardan biri de ve en çok tercih edileni bilişim alanı olup, bunun içinde normal kurslar yanı sıra Bahçelievler Yenibosna semtinde özel bir merkez bulunuyor. Burada bilişim, muhasebe ve grafikerlik alanında eğitimler verilmektedir.

Perakende Okulu: İsmek’te köklü bir değişikliğe neden olan perakende okulu uygulaması Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve birçok kurumsal firmanın desteği ile gerçekleşmektedir. Perakende satış alanında kendini geliştirmek isteyen 18 yaş üzeri bireylere birçok alanda satış ve pazarlama eğitimleri verilmektedir. Teorik eğitimlerin İsmek kurslarında uygulama aşamasını ise anlaşmalı firmalarda İEP (İşbaşı Eğitim Programı) kapsamında yapılmaktadır. Hem eğitim hem de maaş alacağınız bu uygulama da aynı zamanda kurumsal firmalarda iş sahibi olursunuz. Uygulama eğitimi için gönderildiğiniz firmalarda yaklaşık 12 ay görev yapacaksınız. Bu süreçte beğenilen bir eleman olmanız halinde o firmada kadrolu çalışan haline gelebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Okulu: 5-6 Yaşına geldiğimizde ilkokul yani eğitim hayatı ile tanışarak hayatta ihtiyaç duyacağımız bilgileri öğrenmeye başlarız. Aynı şekilde ortaokul, lise ve imkân bulanlar için üniversite eğitimi olmaktadır. Ne kadar okursanız okuyun, hayata başlamak, iş hayatında başarı olmak için daha öğrenmeniz gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunları da İsmek kişisel gelişim okulunda tamamlayabilirsiniz. 26 Branş içerisinden en çok tercih edilenler diksiyon, girişimcilik ve emlak danışmanlığı olmaktadır. Aynı şekilde işitme engelli vatandaşlarımızla iletişim kurmak için gerekli olan işaret dili ve tercümanlık eğitimi bulunuyor.

Çocuk Gelişimi Okulu: Başlığa bakıp da eğitimin çocuklara yönelik olduğunu sanmayın. İsmek kurslarından yararlanmak için en az 15 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Çocuk gelişimi okulunda özellikle anneler ve anne adaylarına yönelik çocuk bakımı ve gelişimi konusunda eğitimler verilmektedir. Daha başarılı bir anne olmak ya da çocuk bakımı alanında hizmet vermek için bu eğitimleri tercih edebilirsiniz.

Müzik Okulu: İsmek eğitimlerine dair aktaracağım son başlık özellikle çocuk ve gençlerin yakından ilgilendiği müzik üzerine olacaktır. Normalde 16 olan alt yaş sınırı müzik eğitimlerine özel olarak 15’e düşürülmüş olup, 15 yaş üzeri herkes ismek müzik okulu ve normal kurslarda yer alan müzik eğitimlerinden ücretsiz yararlanabilir. 30’dan fazla müzik eğitiminin yer aldığı kurslarda çalgı aleti, ses ve tiyatro gibi oyunculuk dalları da bulunmaktadır.

Spor Eğitimi: Hayat sadece iş ve meslek eğitimlerinden ibaret olmayıp, aynı zamanda düşünmemiz gereken birde sağlığımız bulunmaktadır. Bunun içinde ismek kurslarında eğitimler bulacaksınız. İsmek spor merkezlerinde kadınlar için pilates, aerobik ve fitness eğitimleri yer alırken erkekler için fitness eğitimleri bulunmaktadır.

Eğitimler MEB Onaylı Sertifikalıdır (Büyük Bir Bölümü)

Katıldığınız eğitim sonunda tercih ettiğiniz eğitime göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilmektedir. Eğitimlerin sertifikalı olması için modüler olması gerekir. Tüm dallar sertifikalı olmayıp, bazıları katılım belgesi verilmektedir. Eğitimi tamamladığınızda sertifikanız 2 ay sonra eğitim aldığınız kurs merkezine gelecektir. Büyük ihtimalle size sertifikanızı almanız için bilgi verilecektir.

İstanbul’un Her Yerinde İSMEK Kurs Merkezi Bulabilirsiniz!

Eğitimlerden sonra birazda bu eğitimlerin verildiği merkezlere bakalım. İlk kurulduğumda sayısı sadece 3 olan İsmek kurs merkezleri günümüzde 240 farklı bulunmaktadır. İstanbul’un tüm ilçelerinde nüfus yoğunluğuna göre 2 ile 10 farklı noktada bulabilirsiniz.

Dilediğiniz Şubeyi Tercih Edebilirsiniz: Eğitim almak için ille de ilçeniz ya da mahallenizde bulunan kursa kayıt olmak zorunda değilsiniz. Seçim tamamen size bırakılmış olup, ulaşım sıkıntısı yaşamayacağınız herhangi bir ismek kurs merkezini tercih edebilirsiniz. Bazı eğitimler belirli merkezlerde olduğu için haliyle farklı bir şube seçmek gerekir. Bu nedenle tercih yaparken dikkatli davranmalısınız.

Engelli Eğitim Merkezlerini Gördünüz mü? İsmek tüm bireyler için olup, engelli vatandaşlarımız içinde özel eğitimler ve onlara özel kurs merkezleri bulunmaktadır. Anadolu ve Avrupa yakasında engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği özel merkezler bulunmaktadır.

Kariyer Yapın, Gelir Elde Edin

İsmek sadece eğitim almak isteyenlere değil aynı zamanda eğitim vermek, gelir elde etmek ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi bir kurumda kariyer yapmak isteyenlere de fırsat sunuyor. Hali hazırda görev yapan binlerce uzman ve usta öğreticiye ek olarak her yıl yeni arkadaşlara ihtiyaç duyulmaktadır. Her branşın kendine özgü koşulları olup, bu detayları görmek ve online iş başvurusu yapmak için kariyer.ismek.org adresini kullanabilirsiniz.

Aklınıza Takılanları Sorabilirsiniz

İsmek kursları ile ilgili aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, sizlerin merak ettiği farklı hususlar varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanarak sorabilirsiniz. En kısa sürede sorunuza yine bu sayfada yer verilecektir. Dilerseniz aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak da bilgi alabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-kayit-tarihleri

331 Comments Add a Comment
 1. yedek kayıtlar yani kursa gidemiyomu

  1. Zeynep: Yedekler başvuru önceliğine göre sıra numarası verilmektedir. İlk 10 sırada yer alan yedek başvuru için her zaman bir şans vardır. Asil listeden vazgeçen, arandığında ulaşılamayan oluyor. Bu durumda o kişi yerine yedek listeden alım yapılıyor.

 2. Mrblar 3 yaşına girmek üzere olan oğlum var ve aylık yardim alabilecegim ve ccgmla katılabileceğini kurs varmıdır?

  1. Aslı: İSMEK kurslarında bu mümkün değildir. Ama şöyle yapabilirsin. Yaşadığın ilçe kaymakamlığına müracaat ederek sana hem maddi anlamda yardım hem de eğitim konusunda destek olacaklardır.

 3. ortak alan branşlarını ismekin internet sayfasında bulamıyorum.

  1. Rukiye: Kayıt sayfası olan kursiyer.ismek.ist giriş yaptığınızda görebilirsiniz.

 4. Yaz kursları sadece 12-16 yaş arasındakiler mi yararlanıyor? Yaşım daha büyük fakat yazı mı değerlendirmek istiyorum okulum açıldığında daha sıkıntılı olacak çünkü

  1. Aleyna: Yaz kursu uygulaması yok diyebiliriz. 3 Temmuz’da başlayan kayıtlar hem 12-16 yaş arası hem de yetişkinler içindir.

 5. Ben Mayıs ayında tercih yaptım ve yedeğe alındım 20 haziranda başlıcak diyor sonuçları nasıl öğrenebilirim

  1. Zelal: Kayıt sayfasından durumunuzu görebilirsiniz. Asil listeye geçmeniz halinde eğitim almaya hak kazanırsınız.

 6. Hi, my name is Amir. I would like to know if I can start a turkish class this summer by the date of 25th June?

  Thank you for your time.

  1. Amir: Hello kursiyer.ismek.ist Online signup please

 7. Selamlar ben kayıt olamıyorum dersi seçtiğimde böyle bir kurs bulunamadı diyor nedeni nedir acaba

  1. Tugay: Sadece branş seçerek ilçe seçimi yapmayın. Böylece seçtiğiniz eğitimin yer aldığı kurs merkezlerini görebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

 8. Ben tiyatro kursuna yazılmak ıstıyorum ama 12 16 yas sınırı dıyor ben 19 um ne yapabılırım ?

  1. Dilhan: Eğitimler 12-16 ve 16 yaş üzeri olarak ayrılmaktadır. 19 Yaşında olmanız herhangi bir engel teşkil etmez.

 9. Hayırlı cumalar ben kayıt yaptırmak istiyorum elektrik elektronik için nasıl yapılır yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Ebubekir: Sizinde cumanız mübarek olsun. Elektrik elektronik alan olup, kendi içerisinde onlarca dal bulunmaktadır. Onlardan birini tercih etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir