İSMEK 2019-2020 Kurs Kayıtları Başlıyor

Türkiye ve dünyanın en büyük kurs merkezinde yeni dönem kurs kayıtları başlıyor. Yüz binlerce insanın merakla beklediği kayıt tarihi açıklandı. İSMEK 2019-2020 başvuruları 9 Eylül Pazartesi günü başlayacaktır. Her yıl olduğu gibi bu yılda yine birçok ilke imza atılıyor. Bu yıl ilk defa uygulanacak olan İSMEK uzaktan eğitim ile kurs merkezine gelmeye gerek kalmadan eğitim heyecanı yaşayacaksınız.

İsmek 2019-2020

İSMEK 2019-2020 Kayıtları 9 Eylül Tarihinde Başlayacaktır

Evet, arkadaşlar başlıkta da belirtildiği gibi yeni dönem kurs kayıtları 9 Eylül tarihinde başlayacaktır. Geçtiğimiz yıl 3 Temmuz’da başladığı için insanların kafası biraz karışabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) İnternet sitesinde yapılan yazılı açıklamada kayıt tarihleri açıklandı.

İSMEK Başvuruları İnternet Sitesi ve Kurs Merkezlerinde Yapılabilir

Kayıt tarihinin gelmesi ile birlikte oldukça hızlı davranmalısınız. Çünkü kontenjanlar kısa sürede dolmaktadır. Kayıtların ilk günü bile yaklaşık 100 Bin kişi başvuru yapabilmektedir. Peki, İSMEK kurs kayıtları nasıl yapılır? Sorusuna 2 farklı yanıt verilebilir. İlki başvuruların İsmek İnternet ismek.ist üzerinden online yapılacağıdır. Diğeri ise kurs merkezlerinde bizzat kayıt şeklindedir. Tabii ki hızlı davranmak için İnternet sitesinden başvuru yapmanızı öneririz.

İSMEK Online Kayıt Nasıl Yapılır?

2-3 Dakika gibi kısa bir sürede İSMEK online kurs başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak kursiyer.ismek.ist adresine girmemiz gerekir. Yandaki bağlantıya tıklayabilir ya da tarayıcınızda yeni bir sekmede açabilirsiniz. Açılan sayfada sizden giriş bilgisi olarak T.C. Kimlik numarası ve doğum tarihi bilgileriniz istenmektedir. Yabancı ülke vatandaşları Foreign Student Login butonuna tıklayarak (Yabancı Kursiyer Girişi) kısmından sisteme giriş yapabilirler.

İSMEK Nedir?

Özellikle İstanbul’da yaşayanların ilgiyle takip ettiği ücretsiz eğitim kurumlarından biri olan İSMEK açılımı (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) anlamına gelmektedir. 1996 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından hayata geçirildi. ilk etapta çok az kurs merkezi ve branş ile başlamasına karşın şuan dünya standartlarının çok çok üzerine çıkmıştır. Örnek vermek gerekirse İstanbul’un tüm ilçelerinde size en yakın noktada bulacağınız 240 kurs merkezi ve 800’den fazla branş seçeneği ile hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı oluyor

İSMEK Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

İSMEK kursları sadece İstanbul’da yaşayanlar için diyebilirim. İstanbul’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti ve yabancı ülke vatandaşları ücretsiz kurslardan yararlanabilir. Buna ek olarak bir de alt yaş sınırlaması bulunmaktadır. 2014 Yılına kadar sadece 16 yaş üzeri yetişkinlere yönelik hizmet veren İSMEK şimdi ise 12-16 yaş arası çocuklar ve gençler ile 16 yaş üzeri yetişkinler şeklinde eğitimlere yer vermektedir.

Asil ve Yedek Kursiyer Ne Anlama Geliyor?

Online kayıt sistemine geçilmesiyle birlikte asil ve yedek kursiyer şeklinde bir kavram hayatımıza girdi. Aslında çokta iyi olduğu söylenebilir. Örnek Bilgisayar Kullanım kursu için 25 kursiyer alınacaksa 25 tanede yedek kayıt alınmaktadır. Öncelikle asil kayıtların olup, eğitim günü geldiğinde asil kayıtların bir bölümü çeşitli nedenlerle başvurusunu iptal etmekte ya da kursa gelmemektedir. Bu durumda yedek kursiyerlerden başvuru önceliğine göre asil listeye dâhil edilmektedir. Bazen asil kursiyerler başvurularını iptal ettikleri için siz otomatik olarak asil listeye geçmiş olabilirsiniz.

Aynı Alanda 2 Branş Seçebilirsiniz

Evet, arkadaşlar gönül ister ki herkese hayalindeki eğitim bol bol verilsin. Ama nüfusu 15 milyonu aşan İstanbul’da bu mümkün olmamaktadır. Bu nedenle branş seçiminde kısıtlama getirilmiş olup, her kursiyer aynı alandan (bölümden) 2 branş seçebilmektedir. Örnek ilk seçtiğiniz eğitim yabancı dil alanındaysa 2. Eğitim yine yabancı dil alanından olmalıdır. Yani hem yabancı dil hem de bilgisayar kullanımı eğitimi seçmeniz mümkün değildir. Fakat ortak dal olarak belirlenmiş bazı genel eğitimleri 3. Dal olarak seçebilirsiniz. Bu konuda kurs yöneticinizden yardım alabilirsiniz.

Hafta içi Gündür, Akşam ve Hafta sonu Eğitimler Bulunuyor!

İsmek kurslarından tüm insanlar yararlansın diye kurslar hafta içi gündüz, akşam ve hafta sonu (Cumartesi, Pazar) şeklinde gerçekleşmektedir. Çalışanlar için özellikle akşam ve hafta sonu eğitimleri çok ideal olmaktadır. Başvuru esnasında kurs günleri ve saatleri inceleyerek başvuru yapabilirsiniz.

İsmek Branş Listesini Görmeden Karar Vermeyin!

Hangi eğitime katılacağınızı kararlaştırmadan önce mutlaka ismek branş listesine göz atmalısınız. Her yıl artan eğitim sayısı bu yıl 800’ün üzerinde olup, kültür sanat, meslek ve uzmanlık olmak üzere kategorik hale getirilmiştir. İlk başladığında sadece 3 branşın yer aldığı İSMEK branş listesi şuan okullaşma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu kapsamda İstanbul’un birçok yerinde uzmanlık okulları uygulaması hayata geçirildi. Bu yıl eğitimi verilecek olan branş sayısı yukarıda da belirtildiği gibi 7800’ün üzerine çıktı. Alan ve branşları yakından görmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. http://ismek.ist/tr/branslar3.aspx

Yabancı Dil Okulu: İstanbul’da yaşayanların yabancı dil kursu için para vermesine gerek yok, Çünkü İsmek yabancı kurslarında İngilizce, Arapça, Almanca, Rusça, Fransızca, Japonca, Korece, İtalyanca, İspanyolca, Çince olmak üzere 10 farklı dili başlangıç ve uzmanlık seviyesinde öğrenme imkânı bulacaksınız. Aynı şekilde özümüz olan Osmanlıca ve Türkiye’de yaşayan yabancı ülke vatandaşları için Türkçe kursları bulunmaktadır.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu: Bir diğer önemli eğitimlerden biri de geçtiğimiz yıllarda İHE (İstanbul Halk Ekmek) eski fabrikasında hayata geçen fırıncılık ve pastacılık okuludur. 6 Derslikten oluşan okulda ekmek ve pasta üzerine 24 dal bulunuyor. Profesyonel anlamda fırıncı ya da pastacı, tatlıcı olmak isteyenler için kesinlikle kaçırılmaması gereken fırsatlar içeriyor.

Moda Okulu: Türkiye’nin önemli çalışma alanlarından biri haline gelen tekstil, giyim ve moda alanında kendini yetiştirmek isteyenler içinde Çolpan İlhan Moda Okulu stilistlik, modelistlik ve dikiş için gerekli eğitimleri vermektedir. Aynı şekilde moda fotoğrafçısı ve başarılı bir satış danışmanı olabilirsiniz.

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri Okulu: Yine önemli mesleklerden biri olan bay ve bayan kuaförlüğü, cilt bakım uzmanı olmak isteyenler için kesinlikle çok önemli olduğunu düşündüğüm bir merkezdir.

Mutfak Sanatları Okulu: Çalışmayı seven insanların yaşadığı Türkiye’de hem meslek hem de çalışma alanı saymakla bitmiyor. Normalde kadınların evde yaptığı bir meslek aşçılık dışarıda ise daha çok erkeklerin tercihi haline gelmiş olup, sizde aşçı olmak isterseniz mutfak sanatları okuluna hemen kaydınızı yaptırmalısınız.

Bilişim-Muhasebe ve Finansman-Grafik: İsmek kurslarında 500’den fazla eğitim seçeneği olduğunu yazının giriş kısmında belirtmiştik onlardan biri de ve en çok tercih edileni bilişim alanı olup, bunun içinde normal kurslar yanı sıra Bahçelievler Yenibosna semtinde özel bir merkez bulunuyor. Burada bilişim, muhasebe ve grafikerlik alanında eğitimler verilmektedir.

Perakende Okulu: İsmek’te köklü bir değişikliğe neden olan perakende okulu uygulaması Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve birçok kurumsal firmanın desteği ile gerçekleşmektedir. Perakende satış alanında kendini geliştirmek isteyen 18 yaş üzeri bireylere birçok alanda satış ve pazarlama eğitimleri verilmektedir. Teorik eğitimlerin İsmek kurslarında uygulama aşamasını ise anlaşmalı firmalarda İEP (İşbaşı Eğitim Programı) kapsamında yapılmaktadır. Hem eğitim hem de maaş alacağınız bu uygulama da aynı zamanda kurumsal firmalarda iş sahibi olursunuz. Uygulama eğitimi için gönderildiğiniz firmalarda yaklaşık 12 ay görev yapacaksınız. Bu süreçte beğenilen bir eleman olmanız halinde o firmada kadrolu çalışan haline gelebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Okulu: 5-6 Yaşına geldiğimizde ilkokul yani eğitim hayatı ile tanışarak hayatta ihtiyaç duyacağımız bilgileri öğrenmeye başlarız. Aynı şekilde ortaokul, lise ve imkân bulanlar için üniversite eğitimi olmaktadır. Ne kadar okursanız okuyun, hayata başlamak, iş hayatında başarı olmak için daha öğrenmeniz gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunları da İsmek kişisel gelişim okulunda tamamlayabilirsiniz. 26 Branş içerisinden en çok tercih edilenler diksiyon, girişimcilik ve emlak danışmanlığı olmaktadır. Aynı şekilde işitme engelli vatandaşlarımızla iletişim kurmak için gerekli olan işaret dili ve tercümanlık eğitimi bulunuyor.

Çocuk Gelişimi Okulu: Başlığa bakıp da eğitimin çocuklara yönelik olduğunu sanmayın. İsmek kurslarından yararlanmak için en az 15 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Çocuk gelişimi okulunda özellikle anneler ve anne adaylarına yönelik çocuk bakımı ve gelişimi konusunda eğitimler verilmektedir. Daha başarılı bir anne olmak ya da çocuk bakımı alanında hizmet vermek için bu eğitimleri tercih edebilirsiniz.

Müzik Okulu: İsmek eğitimlerine dair aktaracağım son başlık özellikle çocuk ve gençlerin yakından ilgilendiği müzik üzerine olacaktır. Normalde 16 olan alt yaş sınırı müzik eğitimlerine özel olarak 15’e düşürülmüş olup, 15 yaş üzeri herkes ismek müzik okulu ve normal kurslarda yer alan müzik eğitimlerinden ücretsiz yararlanabilir. 30’dan fazla müzik eğitiminin yer aldığı kurslarda çalgı aleti, ses ve tiyatro gibi oyunculuk dalları da bulunmaktadır.

Spor Eğitimi: Hayat sadece iş ve meslek eğitimlerinden ibaret olmayıp, aynı zamanda düşünmemiz gereken birde sağlığımız bulunmaktadır. Bunun içinde ismek kurslarında eğitimler bulacaksınız. İsmek spor merkezlerinde kadınlar için pilates, aerobik ve fitness eğitimleri yer alırken erkekler için fitness eğitimleri bulunmaktadır.

Eğitimler MEB Onaylı Sertifikalıdır (Büyük Bir Bölümü)

Katıldığınız eğitim sonunda tercih ettiğiniz eğitime göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilmektedir. Eğitimlerin sertifikalı olması için modüler olması gerekir. Tüm dallar sertifikalı olmayıp, bazıları katılım belgesi verilmektedir. Eğitimi tamamladığınızda sertifikanız 2 ay sonra eğitim aldığınız kurs merkezine gelecektir. Büyük ihtimalle size sertifikanızı almanız için bilgi verilecektir.

İstanbul’un Her Yerinde İSMEK Kurs Merkezi Bulabilirsiniz!

Eğitimlerden sonra birazda bu eğitimlerin verildiği merkezlere bakalım. İlk kurulduğumda sayısı sadece 3 olan İsmek kurs merkezleri günümüzde 240 farklı bulunmaktadır. İstanbul’un tüm ilçelerinde nüfus yoğunluğuna göre 2 ile 10 farklı noktada bulabilirsiniz.

Dilediğiniz Şubeyi Tercih Edebilirsiniz: Eğitim almak için ille de ilçeniz ya da mahallenizde bulunan kursa kayıt olmak zorunda değilsiniz. Seçim tamamen size bırakılmış olup, ulaşım sıkıntısı yaşamayacağınız herhangi bir ismek kurs merkezini tercih edebilirsiniz. Bazı eğitimler belirli merkezlerde olduğu için haliyle farklı bir şube seçmek gerekir. Bu nedenle tercih yaparken dikkatli davranmalısınız.

Engelli Eğitim Merkezlerini Gördünüz mü? İsmek tüm bireyler için olup, engelli vatandaşlarımız içinde özel eğitimler ve onlara özel kurs merkezleri bulunmaktadır. Anadolu ve Avrupa yakasında engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği özel merkezler bulunmaktadır.

Kariyer Yapın, Gelir Elde Edin

İsmek sadece eğitim almak isteyenlere değil aynı zamanda eğitim vermek, gelir elde etmek ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi bir kurumda kariyer yapmak isteyenlere de fırsat sunuyor. Hali hazırda görev yapan binlerce uzman ve usta öğreticiye ek olarak her yıl yeni arkadaşlara ihtiyaç duyulmaktadır. Her branşın kendine özgü koşulları olup, bu detayları görmek ve online iş başvurusu yapmak için kariyer.ismek.org adresini kullanabilirsiniz.

Aklınıza Takılanları Sorabilirsiniz

İsmek kursları ile ilgili aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, sizlerin merak ettiği farklı hususlar varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanarak sorabilirsiniz. En kısa sürede sorunuza yine bu sayfada yer verilecektir. Dilerseniz aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak da bilgi alabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-kayit-tarihleri

331 Comments Add a Comment
 1. Merhabalar ben moda tasarim bolumune kursa katilmak istiyorum.online kayit yaptirdim 23.siradayim kontenjan 19 yaziyor acaba kurs asil kayitim olabilirmi ne zaman donus olur.olma sansim varmi acabaona gore harekete gecmek istiyorum

  1. Merve: Asil listede yer alman halinde kursun başlamasına kısa bir süre kala size ulaşarak bilgi verilir.

   1. Merhaba ben anadolu yakası maltepede oturmaktayım unlu mamullerin sertifakısı için kayıt olmak istiyorum fakat bulamadım bana bu konuyla ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tskler

    1. Saniye: İsmek fırıncılık ve pastacılık okulunu incelemelisiniz.

 2. Kayıt yaptığım bölüm başlamış fakat kontenjan daha dolmamis bu durumda eğitim almam mümkün mu acaba?

  1. Özge: Kurs merkezi yöneticisi ile görüşmen gerekir. Eğitim bir hayli ilerledi ise senin sonradan başlaman mantıklı olmaz. Çünkü ilk dersleri kaçırmış olacaksın.

 3. Aşcılık kursuna kayıt olmak isdıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim nasıl olacağını bilmiyorum

  1. Esra: Tüm kurs kayıtları kursiyer.ismek.ist adresinden Online olarak yapılmaktadır. Gerekirse kurs merkezine giderek de yardım alabilirsin.

 4. 2.dönem kursları ne zaman başlıyor acaba? Birincileri kaçırdık:(

  1. Gözde: İsmek’te ilk ya da 2. dönem kursları diye bir şey yoktur. Kayıtlar başlamış olup, devam etmektedir.

   1. Ornegin bu haftalarda kayit yapabiliyoruzmu

    1. Zehra: Kayıtlar devam ediyor. Fakat birçok branşta asil ve yedek kayıtlar çoktan dolduğunu söyleyebilirim.

 5. Hayırlı günler Kursa ders saatinden geç kalmamizda herhangi bir sorun teşkil eder mi ? Gec kalmam keyfi değil mecburiyetden kaynaklı geç kamamizdan dolayı kursa gelmememiz talep edilebilinirmi

  1. Hacer: Sürekli geç kalma haliyle sorun olacaktır. Çünkü eğitimin her dakikası önemlidir. 10 Dakika geç kalmanız halinde o 10 dakika içerisinde çok önemli bilgileri kaçırabilirsiniz. Tabii ki yine de kurs eğiticisi ile görüşmelisiniz. Belki bir kolaylık sağlayabilir.

 6. Merhaba ben kuaforluk çıraklık kursuna başvurmak için ne yapmalıyım kayıtlar devam ediyor mu lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Buket: Evet kayıtlar devam ediyor. Başvurular kursiyer.ismek.ist adresinden Online olarak yapılmaktadır.

 7. internet üzerinden kayıt oldum kurs merkezine gidip kayıt olmam şartmı ve son kayılar hangi tarih ?

  1. Ahmet: Asil listede yer alman halinde seni arayarak ya da kısa mesajla kurs merkezine gelmen konusunda bilgilendireceklerdir.

   1. 5. asil sıradayım kursum diğer ay başlıyor ne zamana kadar surem var kayı için ?

    1. Ahmet: En kısa sürede kurs merkezine nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte gitmeniz ve başvurunuzu onaylatmak gerekir.

 8. Merhaba internetten ön kayıt yaptırdım ve 2.asil siradayim.Kurs 6 Eylül’de başlıyor.Gidip asıl kaydimi yaptirabilir miyim yoksa kurs yetkililerin aramasını mi beklemelimiyim kayıt yaptırmak için ?

  1. Merve: Onlar mutlaka arayacak ya da mesaj atacaktır. Ama kendinde giderek nihai kayıt işlemini yaptırabilirsin.

 9. selam ben temizlik için kayıt olmak istiyorum yani makine kullanımı sizde varmı

  1. Cem: Sorunu tam olarak anlayamadım.

 10. Keman kursundan yararlanmak istiyordum fakat geç kalmışım.Bir dahaki kurs dönemi kayıtlarına geç kalmak istemiyorum da şimdiden başvuru tarihleri belliyse öğrenebilir miyim? Bir de kemana yeni başlayanlar keman eğitimi 1.seviye türk müziği kursundan mı başlatılıyor yoksa batı müziği 1.seviyeden mi?

  1. Beyza: Sonraki yılın kayıt tarihini şimdiden belirtmek çok mantıklı olmaz. Normalde hep Eylül ayında başlarken 2017-2018 dönemi Temmuz ayında başlamasına karar verildi. Eğitim ise senin tercih ettiğin Branş üzerine Türk ya da batı müziği şeklinde yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir