İsmek Sanat Yarışmaları

Bu dönemde 20. kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan İsmek (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) 1996 yılında sadece 3 kurs merkezi ve 3 branşta başladığı eğitim faaliyetleri hayal edilmeyecek bir şekilde büyüdü, gelişti ve Dünya’nın yakından incelediği, örnek aldığı bir kurum haline gelmiştir. Her yıl yaklaşık 300 bin insana ücretsiz eğitim veren kurum aynı zamanda yarışma ve sergileri ile dikkat çekiyor. Her yıl sanat dünyasının merakla beklediği İsmek Sanat Yarışmaları 2016 bu yıl Nisan ayında başlıyor. İsmek personeli dışında herkesin katılabileceği ödüllü yarışmalar bu yıl 8 farklı alanda gerçekleşecektir.

İsmek Sanat Yarışmaları Sonuçlandı

Beklenen gün geldi ve 1007 eserin katıldığı yarışma sonuçlandı. Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleşen ödül töreninde eser sahipleri onurlandırıldı. Bu yıl ki yarışmada eserleri ile beğeni toplayan arkadaşlarımızın isimleri aşağıda yer almaktadır.

Hat Birinci Fatih Yıldız
Hat İkinci Murat Okumuş
Hat Üçüncü Özlem Çetindamar
Hat Mansiyon Emine Uzun
Tezhip Birinci Gülseren Kahraman
Tezhip İkinci Zeynep Yazıcı
Tezhip Üçüncü Zehra Artuç
Tezhip Mansiyon Mine Dalmaz
Minyatür Birinci Merve Karlı
Minyatür İkinci Gülşah Çaçan
Minyatür Üçüncü Gülhilal Alakuş
Minyatür Mansiyon Figen Çelebioğlu
Ebru Birinci Elif Aydın
Ebru İkinci Beyza Ağaoğlu
Ebru Üçüncü Sevtap Kırçak
Ebru Mansiyon Yasemin Akdemir
Çini Birinci Pınar Yatarkalmaz
Çini İkinci Murat Barlak
Çini Üçüncü Hakan Farsak
Çini Mansiyon İrfan Güngör
Kat’ı Birinci Gül Özgül Erdoğmuş
Kat’ı İkinci Nihan Bora
Kat’ı Üçüncü Meryem Bulut
Kat’ı Mansiyon Leyla Yıldız
Resim Birinci Emine Dokumacı
Resim İkinci Duygu Yüksel
Resim Üçüncü Şerif Aslan
Resim Mansiyon Recep Aynacı
Fotoğraf Birinci Nazım Torun
Fotoğraf İkinci Zehra Çöplü
Fotoğraf Üçüncü Hatice Kalaycı
Fotoğraf Mansiyon Hasgül Gökhan Taşbaş

Ödüllü Yarışma

Toplamda 106 Bin TL Ödül Dağıtılacak
Ebru, Katı, Minyatür, Fotoğraf, Tezhip, Çini, Resim ve Hat Sanatı alanında serbest konulu düzenlenecek yarışmada toplamda 106 Bin TL ödül dağıtılacaktır. Yarışmaya katılan eserlerin değerlendirilmesinde jüri olarak görev alan bir çok sanatçı ve akademisyen ile tanışma fırsatı bulacaksınız. 1. 5000, ikinci 4000 ve 3. olarak dereceye giren eser sahipleri 3500 TL ödülün sahibi olacaktır. Mansiyon ödülü olarak ise 1500 TL hediye edilmektedir. Ödüllerin oranı bazı branşlarda değişiklik gösterebilmektedir.

Başvurular 11-18 Nisan 2016 Tarihlerinde Yapılacak
Sanat faaliyetleri ile ilgilenen ve yarışmaya katılacak olanlar için başvurular 11-18 Nisan 2016 tarihlerinde Anadolu yakasında yaşayanlar için Bağlarbaşı Türk İslam Sanatları İhtisas Merkezi (0216 334 91 28) Avrupa yakasında ikamet edenler ise İSMEK Çukurbostan Atölyesine (0212 534 08 30) eserleri ile gelmeleri gerekir. Detaylı bilgi almak isterseniz belirtilen telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

Tek Branşa Başvuru Yapabilirsiniz!
İsmek sanat yarışmasına katılmak isteyen eser sahipleri 8 branştan birini seçmesi gerekmektedir. Aynı branşa isterseniz iki eserle katılabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biride eserlerin üzerinde sanatçının adı, logosu, imzası vs olmaması gerekir. Dereceye giren ve ödül alan eser sahiplerinin eserleri geri iade edilmeyip, İsmek Koleksiyonunda sergilenmek üzere alınacaktır. Herhangi bir dereceye giremeyen eserler ise 1 ay içerisinde başvuru yaptığınız merkezlerden geri alabilirsiniz. Şimdi dilerseniz yarışmaya katılacakların eserlere özel uyması gereken şartları ele alalım.

HAT
Bu branşta yarışmaya katılacaklar tasarım ve metin serbest olup, yazı çeşidi olarak sülüs olması belirtilmiştir. Yazı ebatları 1750 cm²’yi geçmeyecek şekilde eserin ebatları sanatçı tarafından belirlenebilir. Mürekkep rengi serbest olup, kalem kalınlığı ise maksimum 5 mm olmalıdır. Aharlı kağıt kullanmanız gereken eserleri herhangi bir süsleme yapmadan camlı ve çerçeveli olarak teslim etmeniz gerekir.

TEZHİP
Şimdiki sanat alanımız ise İslam Sanatları arasında yer alıp, bu mesleği icra eden erkeklere Müzehhip kadınlara ise müzehhibe adı verilmektedir. Şimdi siz değerli arkadaşlarımız için Tezhip yarışmasına özel kurallara ele alacağız. Öncelikle eserlerin uzun kenarı 70’den uzun kısa kenarı ise 30 cm’den kısa olmaması gerekir. Eserlerde su bazlı boya ve farklı renklerde altın kullanmanız gerekmektedir. Tasarım serbest olup, eserler mutlaka çerçeveli olarak başvuru merkezlerine teslim edilmesi gerekmektedir.

MİNYATÜR
İstanbul’da yaşayanlar mutlaka Miniatürk yada diğer bir adıyla Minyatür Türkiye Parka giderek bir birinden değerli minyatür eserleri yerinde görme imkanına ulaşmıştır. Şimdi ise aramızdaki yetenekleri ortaya çıkarmak için İsmek Minyatür yarışmasına katılmanızı bekliyoruz. Serbest konulu olan minyatür yarışmasında eserler kağıt, ahşap vb olabilir. Eserlerin maksimum boyutu 3500 cm² olabilir. Daha fazla büyük bir ebatta olmamasına özen gösteriniz.

ÇİNİ
Yine bir Türk İslam Sanatı diyebileceğimiz Çini yarışmasına katılacaklarda çalışma serbest olup, fakat göndereceğiniz eser Türk çini sanatında kullanılan teknik ve üsluplar ile yapılması gerekmektedir. Panoların uzun 100 cm olmak üzere yuvarlak ve dik formlu objelerde ise genişlik ve yükseklik 80 cm’den fazla olmamalıdır. Yarışmaya katılacağınız eser sergilenmeye uygun olmalıdır.

KĀTI
Bu alanda yarışmaya katılacak olanlar öncelikle eserlerini özgün olarak hazırlamalı %100 KĀTI olarak işlenmelidir. Hazırlayacağınız eserin boyutu 1750 cm²’yi geçmeyecek şekilde ebatları kendiniz belirleyeceksiniz. Hazırladığınız eseri yine cam ve çerçeveli olarak teslim etmelisiniz.

RESİM
Hobi anlamında en çok ilgi gören sanat alanlarından biride resim olup, şimdi ülkemizdeki yetenekleri gün yüzüne çıkarmak istiyoruz. İsmek sanat yarışmaları alanında katılabileceğiniz branşlardan biride resim olup, bu alanda yarışmaya katılacak ola eserlerin boyutu 40 cm’den küçük 120 cm’den büyük olmayacak şekilde boyutları ayarlanmalıdır. Yarışma portre ve natürmort türünde yapılacağını belirtmek isterim. Bir diğer önemli husus ise tuval üzerine yağlıboya, akrilik ve karışık teknikle hazırlanmış eserler kabul edilecektir. Hazırladığınız eser çerçevesiz olmalı ancak kenarları boyalı yada çita çakılmış olabilir.

EBRU
Bir çok alanda serbest konulu olmasına karşın Ebru yarışmasında bu geçerli değildir. Ebru yarışmasına katılacak eserlerin konusu çiçekli ebru olarak ebru olarak belirlenmiştir. Kağıt boyutları ise 35×50 olması gerektiğini unutmayın. Hazırlayacağınız eserler geleneksel Türk ebrusu malzeme ve teknikleri ile yapılmalıdır. Aynı şekilde kullanacağınız malzemelerde yalnızca ezilmiş toz pigment boya kullanmalısınız. Resimde kullanacağınız çiçek deseni sizin tercihinize bırakılmıştır. Eser yine camlı ve çerçeveli olmalıdır.

FOTOĞRAF
Son yıllarda gerek amatör gerekse profesyonel anlamda fotoğrafçıların arttığını görüyoruz. Bunun dahada yaygınlaşması için ücretsiz kurs veren İsmek aynı zamanda fotoğraf yarışması ile teşvik ediyor, ödüllendiriyor. Kurallarını ele alacağımız son branş Fotoğraf olup, bu alanda yarışmaya katılacaklar resimlerini 2500 pikselden az olmayacak şekilde ayarlamalıdır. Bir diğer husus ise çektiğiniz resimlerin çözünürlüğü olup, 240-300 dpi arasında olmalıdır. Resimleriniz renkli yada siyah beyaz olabilir. Çekilen resimler üzerinde resim düzenleyici programlar ile renk düzenlemesi yapmak yasaktır. Aynı şekilde resim üzerinde çekenin adı yazmamalıdır. Hazırladığınız eserleri CD, DVD gibi araçlarla jpg, raw ve nef formatında getirmelisiniz.

Jüri Üyeleri Kimlerden Oluşuyor?
Evet arkadaşlar yarışmaya katılacak arkadaşların bilmesi gereken hususları aktardık, şimdi ise eserleri değerlendirecek en iyileri seçecek olan jüriyi tanıtmak istiyorum. Sanat dünyasından bir çok ismin yer aldığı listede her bir branş için 3 kişi bulunmaktadır.

Fotoğraf: Doç. Dr. Emre İKİZLER, Doç. Dr. Osman ÜRPER, Yrd. Doç. Dr. Beyhan ÖZDEMİR
Ebru: Yılmaz ENEŞ, Firdevs ÇALKANOĞLU, Fuat BAŞAR
Resim: Prof. Kemal İskender, Doç. Özlem ÜNER, Resul AYTEMUR
Katı: Yrd. Doç. Dr. Yasemin Nur ERKALIR, Nermin ER, Fitnat COŞKUNER
Çini: Mehmet KOÇER, Adil Can GÜVEN, Yrd. Doç. Başak ÇORAKLI
Minyatür: Yrd. Doç. Dr. Şehnaz Biçer ÖZCAN, Öğrt. Üyesi Betül BİLGİN, Günseli KATO
Tezhip: Yrd. Doç. Mustafa ÇELEBİ, Asiye KAFALIER, Nilüfer KURFEYZ
Hat: Doç. Dr. Fatih ÖZKAFA, Yrd. Doç. Hüseyin GÜNDÜZ, Doç. Dr. Mehmet MEMİŞ

Bu yıl ki yarışma son bulmuş olup, bir sonraki yıl yapılacak olan branş yarışmasına sizleri de bekleriz.

6 Comments

Add a Comment
 1. ebru yarışmasına ismekin katıldım rüyasınıda gördüm 2 oluyom gerçekten 2. gördükten sonra hakkımın yendiğine inandım

 2. yarışma sonuçlarının nezaman açıklanacağının belirtilmesini rica ederim
  bu vb etkinliklerde , süreçler ve tarihler bir plan stratejisi içinde önceden tespit edilmiş olması gerekir,

  emeği geçen herkese teşekkür eder ve tüm üstadlarımıza en derin saygılarımı sunarım
  Sevgi Bulut

 3. Yarışma Sonuçları ne zaman açıklanacak

  1. Nuray: Onun için ayrıca duyuru yapılacaktır.

 4. Ebru dalında jüri üye isimlerindeki sıralamanin fuat basar adına saygısızlık olduğu gün gibi ortada siz nasıl olurda ebruya bu kadar hizmeti geçen bir duayeni üstadı son isim olarak belirtmek cehaletinde ve saygisizliginda bulunabiliyorsunuz. Sanata da sanatçıya da bu kadar ayıp edilmez. Sizi kınıyorum.

  1. Atiye: İsim listesi İsmek’ten geldiği şekliyle yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017 Frontier Theme