Hasta Kabul İşlemleri

Yaşı müsait olanlar 2000 yılı öncesinde sağlık koşullarının ne kadar kötü olduğunu bilecektir. SGK kapsamındaki hastalar özel hastanelerden hizmet alamadığı gibi eczanelerden SGK kapsamında ilaçta alamazdı. Hastanelerde çalışma şekli kuruma gelip, sıraya giriş şekline göre yapılırdı. O nedenle insanlar gece yarısı 03:00 gibi gelir sıraya girerlerdi. Böylesine kötü şartlardan geçen ülkemiz sağlık alanında yaptığı reform çalışmaları ile kaliteli hizmet alınmasını sağladığı gibi ayrıca çalışma alanında insanlara ek iş alanları sağlamıştır. Sağlık alanında çalışmak isteyenler için Hasta Kabul İşlemleri meslek haline gelmiş ve hatta ücretsiz kurslar tarafından eğitimi verilmektedir. Sizde 280 saat sürecek olan bu kurslarda kendinizi mesleğe hazır hale getirin.

Hastane Eğitimleri

Hasta Kabul İşlemleri Kursu İsmek – 280 Saat
Sitemizin ana yayın alanı İstanbul’da yer alan kurslar olması nedeniyle İstanbul’da yaşayanlar için her zaman ilk önerimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK olmaktadır. Çünkü hem ücretsiz, hem bol uygulamalı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika sahibi yapmaktadır. Bu yazımızda Hasta ve Yaşlı Hizmetleri alanında önemli bir branş olan Hasta Kabul İşlemleri yer almaktadır. Başlıkta da belirtildiği gibi eğitim 280 saat sürecek olup, eğitim içeriğine baktığınızda 9 farklı modül ile eğitim verilmesi planlanmaktadır. Şimdi dilerseniz kurs sürecinde göreceğiniz konulara bir göz atalım.

Bilgisayar Kullanımı
Teknolojinin ilerlemesi ve her alanda kullanılabilecek düzeyde düşük maliyetli olması nedeniyle geçmişte kağıt üzerinde elle yapılan tüm işlemler şuan Bilgisayar ile yapılmaktadır. O nedenle sadece mesleki eğitim öğrenmekle kalmayıp, aynı zamanda icra edeceğiniz görevde kullanacağınız cihazlarda en azından temel seviye bile olsa öğretilmektedir. Evet arkadaşlar eğitimin ilk aşamasında kursiyerlere temel düzeyde bilgisayar eğitimleri verilmektedir. Bilmeyenler öğrenirken, bilenler içinde bilgilerini test etme imkanı buluyor.

Bilgisayarda Döküman Hazırlama
Temel düzeyde bilgisayar eğitimleri sonunda kursiyerler kullandıkları bilgisayarlar ile işi ile alakalı döküman hazırlamayı öğrenmektedir. Bunun için bilgisayarlarda bulunan standart kelime işlemciler yanı sıra ayrıca kuruma özel paket programlardan yararlanacaksınız.

Sosyal Hayatta ve İş Hayatında İletişim
İşimizle alakalı gereksinimleri adım adım tamamlarken artık çalışma hayatında en çok ihtiyaç duyacağınız iki modüle geçiyoruz. Birincisi sosyal hayatta iletişim olup, öncelikle burada kendimizi insanlara sevdirmek için yapılması gereken toplumda uymamız gereken hususları öğreneceksiniz. Devamında ise konu İş Hayatında İletişim kısmına gelecek olup, bu modüle diğerlerinden daha fazla ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü büyük şehirlerden birinde yaşayan biriyseniz görev yaptığınız sağlık merkezinde günde yüzlerce, binlerce insan ile iletişim halinde olmanız gerekir. Her birinin farklı bir insan profili ve psikolojisi ile karşılaşacaksınız. Sağlıklı bir iletişim ortamını tesis etmek sizin elinizde olup, bu aşamada sağlıklı bir iletişim, ikna kabiliyeti ve insanları sakinleştirme yönünde önemli eğitimlere yer verilmektedir.

Randevu ve Hasta Kabulü
Evet değerli arkadaşlar insanlarla aramızdaki iletişim kısmını da geçtikten sonra artık asıl mesleki eğitime geçebiliriz. Bu modülde randevu ve hasta kabulü üzerine olup, biliyorsunuz hastanelerin neredeyse tamamı randevulu hizmet vermektedir. Bu nedenle eğitimin ilk aşamasında kursiyerlere randevu sisteminin teknik detayları aktarılmaktadır. Devamında hastaların randevu kontrolü ve hastanın kabulü yer almaktadır. Bu işlemler genelde bilgisayar ortamında ve sağlık alanında sık kullanılan paket programlar ile yapılmaktadır.

Problem Çözme:
Başlıkta belirtilen problem sadece kullandığınız cihaz ve yazılımlarla alakalı olmayıp, aynı zamanda görev yaptığınız alanda ortaya çıkabilecek tüm istenmeyen sonuçların önlenmesine yönelik deneyimler kazanacaksınız. Tabii ki teknik anlamda küçük problemleri zaman kaybetmeden çözüm yollarını öğreneceksiniz.

Hasta Hizmetleri
Eğitimin son aşamasına gelirken görevinde en önemli kısımlarına geldiğimiz söylenebilir. Hasta hizmetleri alanında hasta kabulü dışında hastaya yapılan işlemler, reçeteler, uygulanan tedavilerin kayıtlarının tutulması ve sağlık terminolojisine uygun olarak arşivlenmesini öğretmektedir.

Tedavi Hizmetleri
Tıp terminolojisi bildiğiniz gibi bir çok farklı ve bilmediğimiz isimden oluşmaktadır. Halk arasında basur olarak bildiğiniz hastalık aslında hemoroid, kıl dönmesi olarak bildiğiniz ise tıp terminolojisinde Pilonidal Sinus olarak geçmektedir. Böyle bir çok terim olup, bu aşamada bunları temel düzeyde öğrenmeniz amaçlanmaktadır. Hekimin dosyaya yazdığı yazıları takılmadan okuma ve o terminolojinin ne anlama geldiğini anlama becerisi elde edeceksiniz.

Tıbbi Arşivleme
Evet arkadaşlar eğitimin sonuna geldik ve son modül ise belgelerin saklanması, arşivlenmesi üzerine olmaktadır. Görev yaptığınız sağlık merkezine gelen muayene yada tedavi olan bireylerin dosyaları gerek basılı, gerekse elektronik ortamda sağlık prosedürüne uygun olarak saklanması gerekmektedir. Bu nedenle eğitimin son aşamasında kursiyerlere tıbbi arşivleme eğitimi verilmektedir.

Hasta Kabul Maaşları Ne Kadar?
Bu işi yapmak isteyenlerin haklı olarak en çok merak ettiği konu ne kadar maaş alacağı olmaktadır. Öncelikle standart bir maaş olmayıp, görev yaptığınız il, ilçe hastane, klinik vs gibi durumlar belirleyici olabilmektedir. Kimi arkadaşlar asgari ücretle çalışırken kimileri ise anlaşmaya göre 2000-3000 TL arasında alabilmektedir. O nedenle alacağınız maaş iş görüşmesi esnasında siz ile görev yapacağınız kurum arasında belirlenmektedir.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

11 Yorum

 1. Yesim

  Ilkolkul mezunuyum hasta kabul isi yapmak istiyorum nereye basvurabilirim

  • admin

   Yeşim: İstanbul’da yaşıyorsanız İSMEK kurslarından ücretsiz yararlanabilirsiniz. Başvuru için kursiyer.ismek.ist adresini ziyaret edebilirsiniz.

 2. Nurgül

  Başvurulur ne zaman ve hastanelerkabul ediyormu

  • admin

   Nurgül: Eğitimler hastanede verilmiyor. Başvurular devam etmekte olup, kursiyer.ismek.ist adresinden kayıt olabilirsiniz.

 3. sema

  merhaba kurslar istanbulun hangi ilçelerinde bulunuyor ve ücreti ne kadar

  • admin

   Sema: İsmek kursları İstanbul’un her yerinde 235 farklı noktada yer almaktadır. Herhangi bir ücret ödemeden eğitimlere katılabilirsiniz.

 4. Yunus

  Size nasil ulasabilirim telefon felan

 5. Rabia

  Is garantilimi ?

  • admin

   Rabia: Hayır öyle bir garanti verilmez.

 6. Bağdat Emir vural

  Üsküdarda oturuyorum en yakın kurs nerde var. Ben de katılmak istiyorum…

  • admin

   Bağdat: Emir size en yakın kurs merkezini kursiyer.ismek.org adresinde görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.