İsmek Engelliler Merkezi

Geçtiğimiz günlerde İşaret Dili ve Braille alfabesi gibi branşları inceleme fırsatı bulduk, bu eğitimlerin asıl hedefi engelli vatandaşlarımız olup, işitme engellilerin iletişim aracı olan İşaret Dili (Parmak Alfabesi) ve görme engelliler için okuma-yazmaya yarayan Braille alfabesi kursları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İsmek tarafından ücretsiz sağlanmaktadır. Bunun için İsmek Engelliler Merkezleri kurulmuş olup, Anadolu ve Avrupa yakasında hizmet vermektedir. Bu merkezlerden yararlanmak isteyen engelli vatandaşlarımız doktor raporu ile başvuru yapması gerekir.

Engelli Eğitimleri

İstanbul’da 3 Farklı İlçede
İsmek engelliler merkezi nerede? derseniz şuan için imkanların biraz kısıtlı olduğunu söylemek gerekir Toplamda 235 kurs merkezi olmasına karşın bunlardan sadece 3 tanesi engelli vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. İkisi Avrupa yakasında olmak üzere şuan 3 farklı noktada bulunuyor. Şimdi dilerseniz bu merkezlerin adres ve iletişim bilgilerine bir göz atalım.

Fatih Engelliler Merkezi (En Gelişmiş)
Hasan Halife Mahallesi Vatan Caddesi Hissedar Sokak No:13 Fatih
0212 631 53 64

Ümraniye
Atakent Mahallesi Mithatpaşa Caddesi No:107 Ümraniye
0216 443 38 20

Arnavutköy
Nene Hatun Mahallesi Gülzar Sokak No:8 Çardaktepe / Arnavutköy
0212 597 83 12

Kimler, Nasıl Yararlanabilir?
Bu merkezlerin kurulmasındaki asıl amaç engelli vatandaşlarımızın en temel eğitim ihtiyaçları yanı sıra iş sahibi yapacak olan mesleki yeterlilik kazandırmaktır. Fakat bu merkezlerden yararlanmak için illede engelli olmak gerekmez. Bazı branşlar özellikle İşaret Dili tüm insanlara açık olup, kimlik fotokopisi ile kayıt olabilirsiniz. Engelli vatandaşlarımız ise doktor raporu ile kayıt olmaları gerekir. Engel durumların bakacak olursak işitme, ortopedik, süreğen ve sınırda zihinsel engelli kardeşlerimiz yararlanabilir. Peki hangi eğitimler veriliyor? şimdi birde eğitimi verilen branşlara bir göz gezdirelim.

İsmek Engelliler Merkezi Branş Listesi
Aşağıda yer alan liste Fatih Engelliler Merkezi tarafından verilen eğitimler olup, İstanbul’da en fazla eğitimi burada bulabilirsiniz. Sayfanın devamında ayrıca detaylara yer verilecektir.

İsmek Engelliler Merkezi

İşaret Dili: İlk ele alacağımız branşlardan birisi yukarıda da belirttiğimiz gibi işitme engelli kardeşlerimizin iletişim aracı haline gelen İşaret Dili yada halk arasındaki tabii ise Parmak Alfabesi diyebiliriz. 120 Saat sürecek kurslarda TİD (Türk İşaret Dili) standartlarına göre bol uygulamalı eğitimler göreceksiniz. Eğitim sürecinde ele alınacak konular ve diğer detayları görmek için aşağıdaki butona tıklayınız.
dty

İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimi: İsmek Engelliler Merkezi kursları engelsiz vatandaşlara da çık olduğunu özellikle bu kurslarda İşaret Dili ve İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimi alabileceğinizi belirttik, Ön Lisans ve lisans mezunlarına yönelik olan İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimi ile farklı bir mesleğe adım atabilirsiniz. Öğretici yada tercüman olmak için ilk olarak yukarıda belirtilen ve 120 saat sürecek olan İşaret Dili Kursu sonrasında ise 200 saat sürecek olan İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimi almalısınız. Böylece çok farklı bir meslek erbabı olabilirsiniz.

Braille (Parmak Alfabesi): Bir diğer önemli ve gerekli eğitim ise Braille alfabesi olup, 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirildiği için Braille denmektedir. Kabartma harflerden oluşan bu okuma sisteminde kursiyerler 176 saat sürecek eğitime tabii tutulur. İlk etapta harfler, okuma, yazma ve matematik işlemleri ile devam etmektedir. Daha önce bu konuda detayları aktardığımız şimdi tekrar detaylarına girmek yerine aşağıdaki butona tıklayarak gerekli sayfaya ulaşınız.
dty

Bilgisayar Kullanımı (Görme Engelliler Dahil)
Kursların bir diğer amacı kardeşlerimizi kendi içlerine kapanık bir hayat sürmek yerine iş hayatında daha aktif şekilde yer almalarını amaçlamaktadır. Bunun için temel eğitimlere ek olarak ayrıca mesleki eğitimler bulunmaktadır. İş hayatının olmazsa olmazı haline gelmiş olan Bilgisayar ile başlamalıyız. Bilgisayar kullanımı eğitimleri tüm engelli vatandaşlarımıza yönelik olup, görmek engelli vatandaşlarımız içinde özel eğitimler bulunmaktadır. Eğitimlerde Bilgisayar kullanımı yanı sıra iş hayatından sık kullanılan Ofis Programları, İnternet E-posta yönetimi gibi eğitimler verilmektedir.

Web Tasarım
İnsanın engelli olması onu hayattan, başarmaktan koparamaz. Geleceğin meslekleri arasında yer alan ve Bilgisayar, İnternet olan her yerde icra edebileceğiniz bir meslek Web Tasarım 192 saat sürecek kurslarda standart olarak HTML işaretleme dili ve CSS style şablon dili öğretilmektedir. Bu şekilde statik İnternet siteleri tasarlayabilirsiniz. İş yerinde yada evinizde bu işi kolayca yapabilirsiniz.

Santralist
İş hayatına atılan kardeşlerimizin en çok çalıştığı meslek alanlarından biri Santral Operatörlüğü olu, İşkur ilanlarına baktığınızda çok fazla ilanı görebilirsiniz. Şirketlerin iletişim ihtiyacını karşılayan Santral Operatörü olmak için 120 saat sürecek kurslara katılmanız yeterlidir.

Hasta Kabul İşlemleri
Sağlık alanında yapılan iyileştirme ve reformlar biz insanlara daha fazla olanak ve iş imkanı olarak dönmektedir. Özellikle son 10 yıla dönüp baktığınızda Hasta Kabul İşlemleri gibi bir meslek ve kursların açıldığını görürsünüz. Kamu ve özel hastanelerin giriş kısımlarında hastaları karşılayan, başvuru alan pozisyondadır.

El Sanatları & Hobi Eğitimleri
Meslek edindirme kurslarına ek olarak ayrıca hobi amaçlı kurslar bulunmaktadır. Bu eğitimlerde kendinize uğraş çıkarabilir, hazırladığınız eserleri satarak kazanç elde edebilirsiniz.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.