Rezervasyon Elemanı

Türkiye’nin ekonomisi sadece üretim olmayıp, aynı zamanda Turizm potansiyeli yüksektir. Her yıl milyonlarca yabancı turiste ev sahipliği yapan ülkemizde konaklama önemli bir sektör haline gelmektedir. Üniversitelerde bölüm haline gelen Turizmcilik alanında sizde yer almak isterseniz özellikle Rezervasyon elemanı yapabileceğiniz en şık mesleklerden biri olacaktır. Bu alanda istihdam edilmeniz için mutlaka eğitim almalısınız. Peki nerede, nasıl hemen bu detaylara da bakalım.

Resepsiyonist

İsmek Rezervasyon Elemanı Kursu
32 Farklı alanda 400’den fazla branş seçeneği sunan İsmek Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanında tercih edebileceğiniz kurslardan biride Rezervasyon Elamanı olup, toplamda 344 saat sürecek eğitimlerden olup, süresiz biraz uzun gelebilir, fakat aşağıda modülleri incelediğinizde ne kadar gerekli olduğunu anlayacaksınız.

Rezervasyon Elemanı Ne İş Yapar?
Modüllere geçmeden önce bir hususu daha aktarmak istiyorum. İnsanların en çok merak ettiği hususlardan biride bu eğitim alan insanların ne iş yaptığı, yapacağı, nerede istihdam edileceğidir. İlk etapta insanların aklına turizm, konaklama ve oteller gelse de çalışma alanları bununla sınırlı değildir. Örnek bir otobüs, uçak, gemi firmasında çalışabilirsiniz. Aynı şekilde sağlık alanında çalışabilirsiniz. İnsan ilişkileri ve bağlantısı gereken hemen hemen her alanda en çok aranan elemanlardan biri olabilirsiniz.

Kişisel Bakım
Eğitimde göreceğiniz modüllere geçtik arkadaşlar kursun ilk aşaması kursiyerin kişisel bakımı yönünde olmaktadır. Özellikle otellerde çalışacaksanız bu çok daha önemlidir. Kapıdan ilk girişte müşteriyi ilk siz karşılayacak onunla iletişim kuracaksınız. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken vücut temizliği ile el ve ayak bakımı nasıl olmasına dair bilgiler verilecektir. Aynı şekilde ağız sağlığı ve diş, saç, cilt bakımı dışında bayan kursiyerlerde makyaj yönü ele alınmaktadır. Bu bölüm bir çok kursiyer için sıkıcı olsa da Milli Eğitim Bakanlığı işlenmesine karar vermiştir. Son aşamada ise formda kalmak için gerekli bilgileri alarak diğer modüle geçeceğiz.

Mesleki Yabancı Dil (İngilizce ve Almanca)
Şimdi oldukça gerekli ve keyifli bir eğitime geçiş yapıyoruz. Özellikle yabancı turistlerin yoğun olduğu bir yerde görev yapacaksanız yabancı dil eğitimi en çok ihtiyaç duyacağınız yeteneklerden birisi olacaktır. Tam anlamıyla yabancı dil olmasına gerek olmayıp, Rezervasyon Elemanı kurslarında sizlere mesleki yabancı dil eğitimi verilmektedir. En çok tercih edilen branşlardan İngilizce ve Almanca alanında en çok kullanılan hususları öğreneceksiniz. Vakit buldukça size tavsiyem yabancı dil kurslarına katılmanız olacaktır.

Ön Büro Organizasyonu
İşte şimdi meslek ile ilgili eğitimlere tam olarak giriş yapıyoruz. Ön Büro Organizasyonu modülü bu eğitimin belkide en önemli aşamalarından biri diyebilirim. Çünkü çalışma alanı hazırlığı olup, bazen hazır bir düzende işe başlayabileceğiniz gibi bazen çalışma alanınızı kendiniz hazırlamanız gerekebilir. Bu konuda sizlere geniş kapsamlı eğitimler verilmektedir. Büroda olması gereken bölümler (Rezepsiyon, Danışma, Kasa, Santral) Departmanlar arası ilişkinin sağlanması çalıştığınız alanın aynı zamanda diğer departmanlar ile sürekli bağlantı halinde olması gerekebilir. Kat hizmetler, muhasebe, yiyecek / içecek hizmetleri yanı sıra ön büroda kullanılacak malzemeler ve kullanımı oldukça kapsamlı ve bol uygulamalı olarak öğretilmektedir.

Konuk Karşılama
Evet arkadaşlar yukarıda yapacağımız iş ile ilgili alanı hazırladık, sistemi kurduk ve şimdi artık işimizin en önemli yönü konuklarımızı karşılamaya başlayabiliriz. Bu alanda bilinmesi gerekenlerle ilgilide bir modül olup, Konuk Karşılama aşamasında konuklarımızın karşılanması ve yönlendirilmesinde bilinmesi ve uyulması gereken önemli kurallar ele alınmaktadır. Aynı şekilde konuklarımızın araçları varsa araçlarının bilgi girişi, park edilmesi yada park etme konusunda onlara yardımcı olunması ele alınacaktır.

Bilgisayar Otomasyon Programları
Eskiden defter üzerinde yapılan işlemlerin şuan tümü bilgisayar üzerinde yapılmakta ve hatta sektörlere, iş alanlarına göre özel paket programlar bulunmakta yada yazdırılmaktadır. Rezervasyon içinde bir çok genel ve kuruma özel programlar bulunmaktadır. Bilgisayar Otomasyon Programları bölümünde bu husus ele alınacak olup, kulanacağınız programın ayarları, kısayol tuşları ile sisteme şifre ile giriş çıkış öğretilerek başlanacaktır. Konaklama, rezervasyon, odalar, ön kasa, faturalandırma ve ödeme konusunda ihtiyaç duyacağınız her şeyi öğrenirsiniz.

Rezervasyon Alma, Kayıt ve Durum Analizi
Evet değerli arkadaşlar geri kalan son 3 modülde ise bizzat yada telefon aramaları ile rezervasyon alma işlemi öğretilmektedir. Bu konu özellikle bilet satış firmalarında çok fazla işinize yarayacaktır. Aynı şekilde yapılan kayıtların takibi ve yedeklenerek güvenli hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun dışında bilmeniz ve yapmanız gereken husus rezervasyon durum analizleri olup, özellikle işletmelerin gelişmesinde bu durum çok önemlidir. Bu şekilde mesleğe hazır hale gelir ve hakkınızla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikanızı alırsınız.

Rezervasyon Elemanı Maaşı Ne Kadar?
Cevabı merak edilen sorulardan biride bu işte çalışan, çalışmak isteyenlerin ne kadar maaş alacağıdır. Bu işte asgari ücret geçerli olmayıp, maaşınızın ne kadar olacağını belirleyen bir çok kriter bulunmaktadır. Örnek bir arkadaşımız 3 yıldızlı bir otelde çalışırken bir diğeri ise 5 yıldızlı bir otelde bu işi icra edebilir. Bu nedenle maaşlar değişkenlik gösterebilir. 2015 Yılı şartlarına göre bir rakam söylemek gerekirse 2000 ile 5000 TL arasında maaş almanız mümkündür.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.