Muhasebe Kursu (Temel ve Bilgisayarlı)

Muhasebe Kursu
2000 Yılının başlarında hayatımıza hızla giren teknoloji yapılan işlerin daha kolay ve hızlı olmasını sağlamak için bilgisayarlarla entegre hale gelmiştir. O mesleklerden biride Türkiye’nin her yerinde iş yapma imkanı bulacağınız Muhasebecilik olup, kendi içerisinde bir kaç kategoriye ayrılmaktadır. Yani bu işi yapabilmek için illede 4 yıllık lisans mezunu olmanız gerekmiyor. Türkiye’nin her yerinde bulacağınız ücretsiz muhasebe kursları ile sizde bu alanda kendinize meslek edinebilirsiniz.

Muhasebeci Ol

Muhasebeci Nasıl Olunur?
Yukarıda da belirtildiği gibi bir muhasebe bürosunda en az 5-10 personel görev yapmakta olup, her birinin göre ve sorumluluğu farklıdır. Birisi ön muhasebeye bakarken bir diğeri bordro işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu arkadaşların başında ise Muhasebeci unvanı almış biri bulunmaktadır. Peki muhasebeci olmak için ne yapmak gerekir. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) olabilmek için 4 yıllık üniversitelerin İktisat, Hukuk, Maliye, İşletme, Bankacılık yada Kamu Yönetimi ve Siyasal Bilimler gibi bir bölümünden mezun olmanız gerekir. Mezuniyet sonrası 3 yıllık bir staja katılmanız ve meslek sınavından başarılı olmanız gerekir.

Muhasebe Bürosunda Çalışmak İçin 4 Yıl Okumak Gerekmez
Tabii ki okusanız daha iyi olacaktır. Ama okuma imkanı bulamayanlar içinde muhasebe bürolarında yine çalışma imkanı her zaman olacaktır. Yani muhasebe bürosunda çalışmak için illede 4 yıllık okuyup muhasebeci olmak gerekmez. İlköğretim ve lise mezunu arkadaşlarımızda muhasebe bürolarında görev yapabilirler. Bunun için meslek liselerinde verilen eğitimler yanı sıra ücretsiz eğitim veren sanat ve meslek edindirme kurslarında Muhasebe ve Finansman alanları bulunmaktadır. Hiç bir bilgisi olmayan biride bu eğitimlere katılarak muhasebe alanında görev yapacak düzeye gelmektedir.

İsmek Bilgisayarlı Muhasebe Kursu

Sitemizin yayın alanı İstanbul’da yer alan kurslar olması nedeniyle yine İsmek Muhasebe Kurslarını inceleme imkanı bulacağız. 16 Yaş üzeri herkesin yararlanabildiği İsmek Kursları Muhasebe ve Finansman alanında 10 farklı branş bulunmaktadır. O eğitimlerden biride Bilgisayar Destekli Muhasebe olup, toplamda 304 saat sürecek eğitimden oluşmaktadır. İstanbul’un bir çok ilçesinde bulacağınız bu eğitimlerde Temel Muhasebe eğitimleri yanı sıra uygulamaları bilgisayar ortamında yapabilmeniz için ETASQLV8, MIKRO V12 ve LOGO GO gibi en çok tercih edilen muhasebe yazılımları bol uygulama şeklinde öğretilmektedir. Eğitim süreci toplamda 10 modülden oluşmakta olup, dilerseniz konu başlıklarına kısa kısa bakalım.

Ticari Defter ve Belgelerin Tanımı
Kursiyerlere ilk olarak muhasebe alanında kullanılan ticari belgeler ve defterler tanıtılmaktadır. Bu aşamada defter tutma zorunluluğu, amaçları ve defter tutacak, tutmayacak işletmelerin durumu detaylıca aktarılmaktadır.

Tutulması Zorunlu Defterler Türkiye’de ticaret yapmak için bir çok şirket türü olup, bunların her birinin yetki ve sorumlulukları farklılık göstermektedir. Haliyle tutması gereken defter tür de farklı olabilir. Birinci sınıf ve ikinci sınıf tacir olarak ayrılan işletmeler ve bunların tutması gereken defterler ile serbest meslek erbabı ve tarım ile uğraşan çiftçilerin tutması gereken defterleri göreceksiniz. Aynı şekilde bu belge ve defterlerin temini ile geçerli kabul edilmesi için gerekli olan noter tasdiki hakkında eğitimler yer almaktadır.

Fatura ve İrsaliyeler
Firmalarda en çok kullanılan ticari belge olarak fatura ve irsaliye karşımıza çıkmaktadır. Eğitimin 2. modülünde bu eğitime geçilmekte olup, faturanın tanımı, şekli, düzeni ve düzenleme zorunluluğu ile elde ve bilgisayarda fatura düzenleme hususları yer almaktadır. Fatura düzenleme esnasında dikkat edilecekler ile alış, satış ve hizmet faturası konusunda detaylara yer verilmektedir.

Sevk İrsaliyesi: Bu modülün diğer bir eğitimi irsaliye olup, kursiyerlere irsaliye şekli, tanımı, düzeni ve düzenleme zorunluluğu anlatılmaktadır. Alış ve satış irsaliyesi arasındaki fark ile elde eve bilgisayarda sevk irsaliyesinin düzenlemesi öğretilecektir. Aynı şekilde irsaliyeli fatura ve taşıma irsaliyesi hakkında geniş çaplı eğitimlerle bir modül daha son bulmuş olacaktır.

Fatura Yerine Geçen Belgeler
Yazının giriş kısmında da belirtildiği üzere muhasebe alanında bir çok belge bulunmaktadır. Fatura yanı sıra aynı şekilde fatura yerine geçen belgeler bulunmaktadır. Eğitimin 3. modülünde fatura yerine geçen belgelere bakılacaktır. İlk ele alınacak olan belge Gider Pusulası olup, gider pusulasının tanımı, tarafları ve şekli yanı sıra üst bölümü, alt bölümü ve uygulamada kullanılan şekli bol uygulamalar ile öğretilmektedir. Aynı şekilde gider pusulasının temini, temin zamanı ve düzenlenmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken gelir vergisi kesintisi (stopaj yapma) yanı sıra gider pusulasının elde ve bilgisayarda doldurulması öğretilir.

Müstahzıl Makbuzu, Günlük Müşteri ve Yolcu Listesi
Fatura yerine geçen belgeler arasında müstahzıl makbuzu yanı sıra işletmelerin kayıt altına aldığı günlük müşteri listesi ve işi taşımacılık olan firmaların yolcu listeleri yine fatura yerine geçen belgeler olup, eğitimin bu aşamasında kursiyerlere bu belgelerle ilgili geniş kapsamlı eğitim verilmektedir.

Muhasebe Defterleri
Eğitimlerde 3 modül geride kalırken önümüzde daha detaylı eğitimlerin yer aldığı uzun bir süreç bizi bekliyor. Muhasebe alanında en önemli yere sahip olan defterleri ve doldurma aşamasını göreceğiniz bu modüle ilk olarak işletme defteri ile başlanmaktadır. 2. Sınıf tacirlerin tutması gereken bu defter basit usül dediğimiz yani tek taraflı kayıt sistemine göre tutulmaktadır.

Bilanço: Firmaların varlıkları ve elde edilen bu varlıkların kaynağının gösterildiği Bilanço dört bölümden oluşmakta olup, bilanço başlığı aktif ve pasif taraf ile dipnotların olduğu bölümden oluşmaktadır. Bu defteri doldururken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri işletmenin adı, unvanı ve bilanço tarihi açıkça belirtilmesi gerekir.

Yevmiye Defteri: Günlük defter olarak bilinen bu ticari defterde yapılacak kayıtlar mutlaka belgelere dayandırılarak ve tarih sırasına göre yapılmalıdır. İlk olarak açılış kaydının yapıldığı yevmiye defterinde eski işletmelerin ise önceki dönem sonu bilançolarına yer verilmektedir.

Büyük Defter: Yada Defteri Kebir olarak bilinen bu defterde ise bir üstte bilgisine yer verdiğimiz yevmiye defterine belgeler ile eklenen verileri sistemli bir şekilde hesaplara dağıtma ve düzenli olarak toplama görevi görmektedir.

Mizan: İsmek muhasebe kursunda defter konusunda aktaracağımız son husus mizan olup, daha çok kontrol amaçlı kullanılan bir defterdir. Yapılan kayıtların belli tarihlerde incelenmesi sonucu ortaya çıkan borç / alacak ve bakiyelerin kayıt edildiği defter diyebiliriz. Mizan defterinde hesapların gerçek duruma uygun olup, olmadığı ve kurallara uyulup, uyulmadığının görüldüğü bir defterdir.

Bilgisayarlı Muhasebeye Giriş (İşlem Tanımları, Veri Kaydetme)
Evet değerli arkadaşlar eğitimin geride kalan kısmı Temel Muhasebe eğitimleri yer almış olup, önümüzdeki iki modül ise öğrendiklerimizi bilgisayar ortamında yapmayı öğretecektir. Yani bilgisayar destekli muhasebeye giriş yapmış olacaksınız.

İşlem Tanımları: Bu modülde kursiyerlere alım satım tanımları yanı sıra kasa, cari hesap ve stok tanımları öğretilmektedir. Aynı şekilde sipariş, fatura, banka ile çek, senet ile sabit kıymet tanımları öğretilmektedir.

Verileri Kaydetme Günümüzde büyük ölçüde bilgisayar ile yapılan işlemlerde veri kaydetme önemli bir yer tutmaktadır. Kursun son aşamasında kursiyerlere verileri kaydetme eğitimi verilmektedir. Genel işlemler yanı sıra kasa tahsil, kasa tediye ve mahsup fişleri öğretilmektedir.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

4 Yorum

 1. Sena Beyaz

  Bu egitim kac ay sürmektedir

  • admin

   Sena: Eğitimlerin günleri, saatlerine göre zamanı değişmektedir. Bu nedenle başlangıç ve bitiş tarihleri ile kurs başvurularını kursiyer.ismek.ist adresinden yapabilirsiniz.

 2. fatma koktay

  nasıl katılabiliyoruz bilgi verebilir misiniz?

  • admin

   Fatma: Eğitimler ücretsiz olup, kurs başvuruları kursiyer.ismek.ist adresinden yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.