Esenyurt Belediyesi Kursları

Esenyurt Belediyesi Kursları
Bir zamanlar kötü yönetim sonucu sürekli çamur deryası cadde ve sokakları ile günden olan Esenyurt, şimdilerde ise İstanbul’un en hızlı gelişen ilçelerinden biri olarak anılmaktadır. Yaklaşık 700 Bin insanın yaşadığı bu ilçede ücretsiz yararlanabileceğiniz kültür, sanat, spor ve meslek kurslarını tanımaya devam ediyoruz. Bu sefer Esenyurt Belediyesi tarafından ilçe genelinde yaygın bir şekilde uygulanan eğitimlere bakacağız.

Esenyurt Kurs

Eğitimler Kültür ve Sanat Merkezlerinde Uygulanıyor
Esenyurt belediyesi kurslarının yapısına bakacak olursak daha çok kültür merkezi düzeyinde olup, çocuk ve gençlere yönelik olduğu görülmektedir. (Belediyenin İnternet sitesinde herhangi bir yaş sınırlaması belirtilmemiştir) Kurs merkezleri size en yakın noktada olacak şekilde planlanmış olup, şuan ilçe genelinde 8 farklı noktada (Esenyurt Merkez, Siteler, Yunus Balta, Esenkent, Yenikent, Saadetdere, Yunus Emre ve İncirtepe Kültür ve Sanat Merkezi) olarak ücretsiz hizmet vermektedir. Şimdi dilerseniz kurs merkezleri ve eğitimi verilen branşlara bakalım.

Esenyurt Belediyesi Kültür Merkezi
İlk olarak ilçe merkezinde yer alan kurslar ile başlayalım. Konum olarak yerini tarif etmek gerekirse Esenyurt Belediye binası karşısında yer almaktadır. Gelişmiş bir bina olup, içerisinde gelişmiş eğitim merkezi dışında aynı zamanda 2 farklı sinema, sergi salonu, İnternet evi ve kütüphane bulunmaktadır. Eğitimi verilen branşlara bakacak olursak özellikle öğrencilerin derslerine takviye branşlar dikkat çekmektedir. Türkçe, matematik, fen bilgisi, ingilizce ve Türk dili yanı sıra sanat alanında eğitimler içermektedir. Bağlama, resim, tiyatro, halk oyunları gibi seçenekler yer almaktadır. Aşağıda kurs merkezinin adres ve iletişim bilgileri yer almaktadır.
Doğan Araslı Caddesi No:3 (Belediye Binası Karşısı)
0212 596 04 64

esenyurt-kultur-merkezi-2016

Yunus Balta Kültür ve Sanat Merkezi
2008 Yılında ilçe olan Esenyurt yüzölçümü olarak hayli artmıştır. Bir zamanlar haramidere olarak bilinen ve Büyükçekmeceye bağlı olan sonradan ismi güzelyurt mahallesi olarak değiştirilmiş olan semtimiz içinde Yunus Balta Kültür ve Sanat Merkezinde eğitim verilmektedir. Yunus Balta kimdir? diyenler için hemen açıklayalım. Esenyurt Belediyesinde uzun yıllar belediye başkan yardımcılığı yapmış bir isimdir. Kurs merkezini tanımaya devam edecek olursak 2011 yılında faaliyete geçmiş olup, 4 katlı binadan oluşmaktadır. İçerisinde 9 derslik yanı sıra spor faaliyetleri için Fitness salonu yer almaktadır. 20’den fazla branşta eğitimler yer almakta olup, en dikkat çekici olanı sanırım Bilgisayar ve Web Tasarım branşları olmaktadır.
Güzelyurt Mahallesi 9. Cadde No:7
0212 853 73 38

yunus-balta-kultur-merkezi-2016

Esenkent Kültür ve Sanat Merkezi
Bahçeşehir ile komşu bir semt Esenkent hızla gelişen mimarisi ile İstanbul’un yeni gözde yerlerinden biri haline gelmektedir. Ücretsiz yararlanabileceğiniz Esenyurt Belediyesi kurslarından biride burada olup, yine aynı şekilde 20’den fazla eğitim seçeneği göze çarpmaktadır. Özellikle sanatsal faaliyetler ilginizi çekecektir.
Süleyman Demirel Caddesi No:13 Happy Center Market altı
0212 605 10 79
esenkent-kultur-merkezi

Yenikent Kültür ve Sanat Merkezi
Esneyurt ilçe merkezine sadece 5 dakika uzaklıkta yer alan bir mahalle Yenikent ücretsiz kurslardan biride burada olup, konum olarak tarif etmek gerekirse 75. Yıl Parkı içerisinde nezih bir ortamda yer almaktadır. Yaklaşık 15 farklı branşın yer aldığı kursları aşağıda yer alan listeden görebilirsiniz.
Yenikent Mahallesi Doğan Araslı Caddesi
0212 699 15 83
Yenikent Kültür Merkezi

İncirtepe Kültür ve Sanat Merkezi
Bu bölgede yaşayan halkın tabela durağı olarak da tarif ettiği bir yer İncirtepe Esenyurt’tan Avcılar yönüne ilerlediğinizde tüm ihtişamı ile karşınıza gelecektir. Eskiden bu bölgede yaşayanların İncir bahçeleri yer alması nedeniyle ismi İncirtepe olarak anılmaktadır. Bu semtimizde yer alan kurslara göz atacak olursak yer olarak mahallenin baya bir aşağılarında yer almaktadır. Nemci Kadıoğlu Olimpik Stadı yanında yer alan İncirtepe kültür Merkezi 3 katlı modern bir binadan oluşmaktadır. Eğitim merkezi yanı sıra en üst katta nezih bir kafeterya bulunmaktadır. Eğitimlere baktığımızda yine genel branşlardan olduğu görülmektedir. Yazının devamında adres ve iletişim bilgileri ile tercih edebileceğiniz branşlar yer almaktadır.
İncirtepe Mahallesi 270. Sokak
0212 620 66 98

incirtepe-kultur-merkezi

Saadet Dere Kültür ve Sanat Merkezi
Bu mahalle Avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt arasında sınır konumunda yer almaktadır. Diğer isimlerine baktığımızda bölge halkı tarafından Sonevler ve Depo durağı olarak tabir edilmektedir. Aynı şekilde en belirgin yerlerinden biride Ayşe bakkal durağıdır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ile adeta cazibe merkezi haline gelen Saadetdere hemen az ilerisinde yer alan Torium alışveriş merkezi ile dikkat çekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da bir ilke imza atılarak termal tesis kuruldu. Yanlış okumadınız yapılan sondaj ile sıcak ve şifalı su tespit edilmiş ve belediye tarafından termal tesis haline getirilmiştir. Asıl konumuz olan kurslara dönecek olursak burada da genel eğitimlerden oluşan yaklaşık 15 branş görüyoruz. Aşağıda kurs merkezi adresi branş listesi yer almaktadır.
Saadetdere Mahallesi 64. Sokak No:10
0212 423 33 23
saadetdere-kultur-merkezi

Siteler Kültür ve Sanat Merkezi
Atatürk Mahallesinde bulunan bu merkezimiz ise bulunduğu binanın en üst katını gelişmiş eğitim ve spor merkezi olarak dizayn edilmiştir. Kültür, sanat ve mesleki eğitimler yanı sıra spor faaliyetleri içinde burayı tercih edebilirsiniz. Şimdi dilerseniz eğitimi verilen branşlara göz atalım.
Atatürk Mahallesi 510 Sokak No:5
0212 852 15 68

Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi
Esenyurt Belediyesi kurslarına dair aktaracağımız son merkezi Yunus Emra Kültür Merkezi olup, Akçaburgaz mahallesinde 2 katlı binada hizmet vermektedir. Binada 5 derslik yanı sıra çok amaçlı salon ve fuayene alanından oluşmaktadır. Kursumuza ait adres ve iletişim bilgilerine göz atarak ulaşabilirsiniz.
Akçaburgaz Mahallesi Halil Fahri Orman Caddesi
0212 858 18 40

esenyurt-yunus-emre-kultur-merkezi

Esenyurt Belediyesi Spor Kursları
Belediye sadece kültür ve sanat eğitimleri ile sınırlı kalmayarak aynı zamanda sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı haline gelen spor eğitimleri de vermektedir. Bunun için özel bir birim BELSİM (Esenyurt Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü) kurulmuş olup, 20 farklı spor tesisi ile 36 farklı spor eğitimi vermektedir. Bu konuda sitemizde ayrıca bilgilendirme sayfası yer almaktadır.

Kurs Başvuruları Nasıl Yapılır?
Öncelikle henüz online kayıt özelliği bulunmuyor. Bu nedenle başvuru için size en yakın merkeze gelmeniz gerekir. Yada hizmet almak istediğiniz şubeyi arayarak bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz. Çünkü esenyurtkultur.com adresinden sizlere aktarabileceğimiz bilgi miktarı kısıtlı olduğunu belirtmeliyim.

Esenyurt’ta Yararlanabileceğiniz Diğer Kurslar
İlçemizde ücretsiz yararlanabileceğiniz kurslar sadece belediye imkanları ile sınırlı olmayıp, aynı şekilde İsmek, HEM ve MEM bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz birazda bu kurumlar hakkında bilgi verelim ve yazımıza nokta koyalım.

Esenyurt İsmek Kursları
İlk göz atacağımız eğitim kurumu İsmek (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) olup, ilçe genelinde 3 farklı noktada (Esenyurt Merkez, Haramidere ve Kıraç) semtlerinde hizmet vermektedir. 16 Yaş üzeri herkesin ücretsiz yararlandığı bu kurslardan istifade etmek için Eylül ayı başlayacak olan kayıtları dikkatle takip etmelisiniz. Aslında eğitim süreci boyunca kayıtlar açık olmasına karşın kontenjanlar çoktan dolmaktadır.

Esenyurt Halk Eğitim Merkezi
Bir diğer eğitim kurumu ise Esenyurt HEM olup, orjinal ismi ile belirtmek gerekirse Esenyurt Şerife Bacı Halk Eğitim Merkezi olarak hizmet vermektedir. 14 Yaş üzeri herkesin yararlanabileceği bu kurs çok güzel bir park içerisinde yer almaktadır. Gürültüden uzak doğal bir mekan içinde eğitim fırsatını kaçırmayın.

Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi
İleri düzeyde mesleki eğitim almak ve bu alanda kendinizi geliştirmek isterseniz size önerim MEM yani Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi olacaktır. Burada yer alan kurslardan mezun olduğunuzda sırası ile kalfalık, ustalık ve usta öğretici belgesi alarak ilgilendiğiniz alanda eğitimci olabilirsiniz.

Esenyurt Belediyesinden Eğitime Tam Destek
Belediye yönetimi aldığı karar ile ilçe sınırlarında bulunan tüm okullara ücretsiz okul kıyafeti ve kırtasiye yardımı gerçekleştirdi.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

10 Yorum

 1. Murat Demirtopuz

  Keşke kurdela nakış ,biçki dikiş, takı tasarımı gibi insanlara pek fazla birşey katmayan branşların sayısının azaltılıp bale , piyano, keman, ud , ney gibi sanata dayalı derslerin sayısı artırılsa.
  Müzik ve sanat kültürü gelişen bir toplumun kültür seviyesi biçki dikiş bilen toplumun kültür seviyesi ile kıyaslanamaz bile.

  • admin

   Murat: Müzik kadar gereksiz saydığınız branşlarda sanat alanına girmektedir. El sanatı icra ederek binlerce insan ekonomik özgürlüğünü sağlamaktadır.

 2. fatma

  kahramanmaraştan istanbula taşındık teakwondocuyum lakin bir türlü teakwondo kursu bulamadım kırmızı siyah kemerim 21 yaşındayım bana yardımcı olur musunuz

  • admin

   Fatma: İstanbul’un bir çok yerinde bu tür eğitim veren spor merkezleri bulunuyor.

 3. Ceyda

  İyi gunler esenyurt sgk orda oturuyorum kpss hazirlaniyorum gassallik(cenaze yikama)memurlugu tercih edicegim beylikduzun de esenyurt halk egitimler de birtane cenaze yikama egitim kursu yok insanlarin gassalik ne oldugunu ne ise yaradigini beylikduzunde hic bir cami de gasilhane yok buinsanlar dini olarak cok duyarsiz kalmislar belediye olarak sizden bu alanda kurs acmanizi rica ediyorum. Meb onayli bu meslek de girev almam icin kpss disin da belge ihtiyacim var ama ne ucretli ne ucretsiz bunu bulamiyorum aramadigim belediye muftuluk halk egitim merkezi kalmadi ya yok diyorlar ya o ne diyorlar bu insanlarin yakinlari oldugun de hicmi gasilhaneden cenaze almamislar hayret ediyorum bu meslek alanin da belediyemiz olarak hizmet edilmesini istiyorum iyigunler

 4. aysel cakir

  tenis inn tek kisiyle yapilani skvaş sporu yapmak istiyorum.
  destek rica ediyorum

 5. Ebru eraydin

  İncirtepe şubemizde İngiliZce eğitim almak istiyorum ne zaman gelmem mümkün kayıt için ne gerekli

  • admin

   Ebru: İsmek kurs kayıtları kursiyer.ismek.ist adresinden yapılmaktadır.

 6. Ceyhan

  Merhaba
  Hangi Kurslar var öğrenmek istiyorum..

  • admin

   Ceyhan: Sayfada Branş bilgisine yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.