İsmek Mutfak Sanatları Okulu (Kayıtlar Başladı)

İsmek Mutfak Sanatları Okulu
20. Yılını büyük bir sergi ve festival ile kutlayan İsmek sadece eğitim vermekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda meslek ve iş sahibi yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl fırıncılık ve perakende okulu uygulamasını başlatarak iş hayatına nitelikli eleman yetiştirmeye başlamıştır. Bu yıl ise yine farklı bir projeye imza atarak İsmek Mutfak Sanatları Okulu uygulamasını hayata geçirdi. Yiyecek-içecek sektörünün ihtiyacı olan nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır. İlk etapta sadece Üsküdar’da eğitimleri verilecek olup, ilk etapta 7 farklı branşta eğitim imkanı sunulacaktır. Diğer eğitimler gibi ücretsiz ve sertifikalı olup, başvuruları yine aynı şekilde İnternet üzerinden online yapılmaktadır.

Aşçılık Eğitimleri

Mutfak Sanatları Okulu Nedir?
İsmek 2016 yılında hayata geçirdiği bir proje olup, içerisinde 7 farklı branş bulunmaktadır. Amacı yiyecek ve içecek alanında vasıflı elemanlar yetiştirmek olup, sıfırdan başlayanlar ve kendini geliştirmek isteyenlere ücretsiz teorik ve uygulamalı eğitimler verecektir. Aşçılık, pastacılık, kebapçı, ızgaracı, soğuk yiyeceklerin hazırlanması yanı sıra meyve dekorasyonu ve bunların servis ve temizliğine dair eğitimler yer alacaktır.

Hangi Eğitimler Verilecek?
Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi ilk etapta 7 farklı branş yer almaktadır. Branşların tümü yiyecek içecek ve hijyen konusunda olmaktadır. Her branşın eğitim süresi farklı olup, şimdi dilerseniz branşları ve detaylarına özetle bakalım.

Temel Aşçılık (304 Saat): İlk tanıyacağımız branş küçük büyük herkesin severek tükettiği yemekleri hazırlayan aşçılarla ilgili olmaktadır. Temel düzeyde aşçılık eğitimi almak isteyenlere 304 saat sürecek eğitim verilmektedir. Dilerseniz İsmek aşçı yardımcısı kurslarına katılarak daha ileri seviye eğitim alırsınız.

Temel Pastacılık (192 Saat) Yemekler kadar 5 çayları ve kahvaltıların olmazsa olmazı pastacılık için eğitim almak isteyenler içinde 192 saat sürecek temel pastacılık eğitimi bulunmaktadır. Günümüzde oldukça yaygın olan pastanecilik mesleğine adım atmak isterseniz bu fırsatı kaçırmayın.

Kebapcı-Izgaracı-Dönerci (116 Saat) Osmanlı’dan günümüze kadar kendimize özgü yemek tarzı ve lezzetlerimiz bulunmaktadır. Özellikle et yemekleri arasında vazgeçilmez hale gelen kebap, ızgara ve döner hususunda deneyimli biri olmak isterseniz 116 saat gibi kısa süreli eğitimlerde sizde bir kebapçı, ızgaracı yada döner ustası olabilirsiniz.

Soğuk Yiyecek Hazırlama (100 Saat) Çok geniş bir yemek kültürü bulunan ülkemizde sıcak ve soğuk yüzlerce yemek çeşidi bulunmaktadır. Yerine göre sıcak yemekler tercih edilirken duruma göre soğuk lezzetler tercih edilmektedir. Bu branşta kursiyerlere özellikle soğuk yiyeceklerin hazırlanması öğretilmektedir.

Sebze ve Meyve Dekorasyon (244 Saat) Sanat çok farklı bir şey olup, hayal edileni yapmaktır. Sanat sadece resim ve müzik ile sınırlı kalmadan aynı zamanda sebze ve meyvelerden de bir sanat harikası oluşturabilirsiniz. Onlara çeşitli şekiller vererek daha güzel görünümlü hale getirebilirsiniz. Bunun için mutfak sanatları okulunda 244 saat sürecek olan sebze ve meyve dekorasyonu eğitimi yer almaktadır. Özellikle iştahı olmayan çocuklar süsleme yapılmış sebze ve meyveleri daha bir iştahla tüketmektedir.

Yiyecek İçecek Hizmetleri Servis Görevlisi (192 Saat) Günümüzde lokantalarda garson ve komi olarak geçen mesleği artık eğitim alarak sertifikalı şekilde yapmak isterseniz Yiyecek İçecek Hizmetleri Servis Görevlisi 192 saat süresince dikkat etmeniz gereken tüm ayrıntıları detaylıca aktarmaktadır. Özellikle bu alanda çalışan ve kendini geliştirmek isteyen arkadaşlara önerilmektedir.

Yiyecek İçecek Hizmetleri Temizlik Görevlisi (88 Saat) İsmek mutfak sanatları okulu uygulamasında aktaracağımız son branş Yiyecek İçecek Hizmetleri Temizlik Görevlisi olup, kullanılan tabak, bardak, çatal, kaşık gibi malzemelerin hijyen kurallarına uygun olarak temizlenmesini öğretmektedir.

Kurs Kayıtları Başladı
Yukarıda bahsi geçen 7 eğitimden birine katılmak isterseniz başvuruların başladığını belirtmeliyim. Kayıt olmak için kursiyer.ismek.org adresine giriyoruz. Açılan sayfada sizden T.C. Kimlik No, Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl ve Doğum Tarihi şeklinde 3 farklı bilgi istenmektedir. Bu alanları doldurup, açılan sayfada Kurs Merkezi Adı sütununda (en üstte) yer alan seçenekleri açarak listeden İSMEK MUTFAK SANATLARI OKULU seçiniz. Açılan sayfada bu alanda seçebileceğiniz kurslar karşınıza gelecektir. Hemen sağ kısmında yer alan Kurs Seç butonu ile kayıt olabilirsiniz. Başvuru yaptığınızda size gerekli bilgi aktarılacaktır.

Eğitimler Büyük Oranda Hafta İçi Gündüz Yapılacak
Aşçılık ve pastacılık eğitimlerine baktığımda eğitimlerin hafta içi gündüz saatlerinde ve pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri uygulanacağı görülmektedir. Özellikle çalışan biriyseniz kurs saatlerini görmeden başvuru yapmayınız. Bazı branşlarda hafta içi akşam eğitimleri de olup, detayları başvuru sayfasında inceleyiniz. Son bir hatırlatma kontenjan oldukça kısıtlı olup, geç kalmadan başvurunuz.

Branş Listesi

Eğitim Sonunda Sertifika Alacaksınız
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK ve Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği TÜRES işbirliği ile gerçekleşecek olan eğitim için tam donanımlı bir okul hazırlandı. Eğitime düzenli bir şekilde katılım sağlayan ve başarılı olan arkadaşlara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilmektedir.

İsmek Mutfak Sanatları Okulu Nerede?
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi ilk olarak sadece Üsküdar ilçesinde açılmış olup, aşağıda adres ve iletişim bilgileri yer almaktadır. Daha fazla bilgiye kurs merkezi ve telefonu arayarak ulaşabilirsiniz.
Sultantepe Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:39/4 Üsküdar
0216 201 18 97

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

17 Yorum

 1. Göknur

  Merhaba;
  Herkes kendi ilçesinde mi gidebiliyor ben tam olarak nasıl başvurabileceğimi anlayamadım yardımcı olabilir misiniz ?

  • admin

   Göknur: İstanbul’un neresinde isterseniz oradaki İsmek şubesine kayıt olabilirsiniz. Tabii ki ulaşım sıkıntısı olmayacak şekilde tercihinizi yapmalısınız.

 2. Meylis

  Merhabalar yabancı uyrukluyum nasıl başvuru yapacağim.

  • admin

   Meylis: Kursiyer.ismek.ist adresinden yabancılar için kursiyer girişi kısmına tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

 3. baris

  kursu yapmak istiyorum kebap ızgara döner üzerine lakin 42 yasındayım yas sorun oluyor sansımız yok mu ?

  • admin

   Barış: Kursların kayıt sayfası olan kursiyer.ismek.ist adresine giriş yaptığınızda başvuru yapmak istediğiniz branşın gerektiği şartları görebilir ve Online olarak başvuru yapabilirsiniz.

 4. Rouhangiz

  Kısa süre kurslara nasıl başvurulur ben başka yerde aşçilik ve pide kursuna kayıt yaptım

  • admin

   Rouhangiz: Tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım. Özür dilerim

 5. Nurcan

  Sarıyerde varmı aşçılık kursunuz

  • admin

   Nurcan: Eğitimi verilen Branşlar her yıl yenilenmektedir. Bu nedenle eğitim almak istediğiniz kurs merkezi ya da aşçılık eğitimlerinin olduğu kurs merkezleri şeklinde filtreleme yapmalısınız.

 6. Nurcan

  Aşcılık kursuna nasıl kayıt yapmalıyız

  • admin

   Nurcan: Kayıtların başlaması ile birlikte kursiyer.ismek.org adresinden online kayıt olabilirsin.

 7. hatice şimşek

  amatör pastacıyım bu kursa ihtiyacım var başvurumu yaptım geri dönüş olmadı

 8. sunaykoksal

  ascılık eytimi almak istşyorum dunya mutfagı

  • admin

   Sunay: Tabii ki kurs başvurusu yapınız.

 9. Kıymet sahin

  İlk olarak şunu belirtelim kim bu kursları açmaya vesile olmuşsa Allah razı olsun iki sorum var yaş kriteri varmı nezaman açılacak kurslar saygilar

  • admin

   Kıymet: Başvuru sayfasına girdiğinde branş için gerekli alt yaş sınırını görürsün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.