İsmek Yaz Kursu Kayıtları Başladı

İsmek Yaz Kursları
Okulların kapanması ile birlikte İstanbul’da yaşayan insanların büyük bir bölümü tatillerini memleketlerinde geçirmektedir. İstanbul’da kalanlar ise bir birinden özel yaz dönemi eğitimlerine katılarak kendilerini geliştirme imkânı bulmaktadır. Yaz tatilinde ücretsiz kurs arayanların ilk tercihi haliyle İsmek olmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi 1996 yılından beri yetişkinlere eğitim verirken son 3 yıldır da çocuk ve gençler için yaz kursları düzenlemektedir.

Yaz Kursları Nedir?

Çocuk ve gençlere yönelik olarak kısa süreli eğitimlerin yer aldığı kurs programıdır. İlk olarak 2015 yılında uygulanmaya başlamış olup, 3 yıllık süreç içerisinde 3 defa yaş sınırlamasında değişiklik yaşanmıştır. 2017-2018 Eğitim öğretim döneminde yine bir değişiklik yapılmış olup, bu sefer çok hoşunuza gidecek bir uygulamaya imza atılmıştır. Bununla ilgili detayları yazının devamında bulacaksınız.

Kimler Yararlanabilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi belirli yaş aralığında olmak gerekiyor. 2017-2018 Eğitim öğretim dönemi için belirlenen yaş sınırı 12-16 olup, geçtiğimiz yıl yaş sınırı 9-21 olarak uygulanmıştı. Eğitimler Ağustos-Eylül aylarında gerçekleşeceği için bu zaman aralığında İstanbul’da yaşıyor olmanız gerekmektedir. Bu kapsama uyan tüm çocuk ve gençler ücretsiz eğitimlerden yararlanabilir.

Kayıtlar 27 Temmuz’da Başlad

Okulların kapanması ile birlikte İstanbul’da yaşayan çocuklar ve gençler İsmek yaz kursu kayıtları ile ilgili duyurunun yapılmasını beklemeye başladılar. Beklenen duyuru geldi ama birçoğumuz için şaşırtıcı bir duyuru oldu. Çünkü başvuru tarihi hayli ilerleyen zamanlarda ve yaş sınırı değişmişti. Bunun nedeni sonradan anlaşıldı. Çünkü çocuklar içinde eğitimler artık yaz mevsimi ile sınırlı kalmadan yeni dönemde de devam edecektir. Başvurular kursiyer.ismek.org ve kurs merkezlerinde bizzat yapılacaktır.

Eğitimler 3 Ağustos’ta Başlayacaktır

1 Haftalık bir kayıt sürecinden sonra eğitimlere geçilecek olup, kurslar 3 Ağustos ile 15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecektir. Okulların başlaması ile birlikte son bulacak olan yaz kursları yerini 12-16 yaş arası çocuklar ve gençler içinde hafta sonu eğitimlerine bırakacaktır. Bununla ilgili ayrıca detaylı bilgiler aktaracağız.

12-16 Yaş Arası Eğitimleri Hafta Sonları da Devam Edecek

Evet, arkadaşlar İsmek’te bir ilke imza atılarak bundan böyle 16 yaş altında kalan çocuklar ve gençler içinde eğitimler başlıyor. Yaz kursları ile başlayacak olan 12-16 yaş aralığındaki kurslar yeni dönemde de devam edecektir. Tek fark bu yaş aralığında kursiyerler için eğitimler hafta sonları olacaktır. Çünkü hafta içi çocuklarımız okullarına devam edeceklerdir.

49 Farklı Branşta Eğitim Seçeneği Bulunuyor

Normalde 500’den fazla Branş seçeneği bulunan İsmek yaz kurslarında eğitimler biraz daha kısıtlı olmaktadır. Çocuklar ve gençlerin gelişmesine katkı sağlayacak alanlardan özenle seçilmektedir. 2017-2018 Döneminde 10 farklı alandan 49 farklı Branş belirlenmiştir. Aşağıda yer alan listede eğitimi verilmesi planlanan Branşları görebilirsiniz.

 

İstanbul'da Ücretsiz Yaz Okulu

Kişisel Gelişim

Eğitimi verilecek alanlara kısa ve özet şekilde göz atalım diyorum. İlk olarak herkesin en çok sevdiği bir alan olan kişisel gelişim ile başlamak istiyorum. İnsanın kendini geliştirmesi ve ekstra yetenekler kazanması için gerekli onlarca Branş bulunmaktadır. Tabii ki yaz kurslarında sayı biraz az olabilir. Çocuklar ve gençler için bu alanda 2 eğitim Kur’an-ı Kerim (Elifba) ve Tecvid kurallarına uygun okuma eğitimleri verilmektedir. Çocuklarımız yaz tatilini biz Müslümanların kerim kitabı Kur’an-ı Kerim öğrenerek değerlendirebilirler. Zaten Kur’an biliyorsanız sizin içinde Diksiyon eğitimi okul ve iş hayatınıza çok önemli katkısı olacaktır. Çünkü konuşma sanatı anlamına gelen diksiyonu düzgün olmak tercih sebeplerinden biridir.

Bilişim Teknolojileri

Günümüzde meslekler artık bilim ve teknoloji üzerime oluşmaktadır. Bu nedenle hayata geçirilen Bilişim Teknolojileri yetişkinlerde olduğu kadar çocuklar ve gençlerinde ilgisini çekmektedir. Bu alana girmek için bilgisayar kullanmayı bilmek ya da bilmiyorsanız bu alanda yer alan Branşlardan biri olan bilgisayar kullanımı ile başlamak gerekir. Özellikle çocuklar ve gençler için önemli eğitimlerden biride İnternet ve sosyal medyayı kullanma konusu olup, birçok kötü niyetli insan sizden faydalanmak için her gün planlar yapmaktadır. Bunlara fırsat vermemek için kısa süreli güvenli İnternet ve sosyal medya kullanımı eğitimlerine katılabilirsiniz. Bunun dışında hayli popüler mesleklerden biri haline gelen Web Tasarım alanına adım atmak isterseniz Photoshop ile web arayüz hazırlama hem görsel hem de tasarım yönünüzü geliştirecektir. Yine görsel eğitimlere devam edecek olursak Powerpoint ile sunum hazırlama ve video klip hazırlama eğitimler yeteneğinizi ortaya çıkarmak için tercih edebileceğiniz Branşlardan biridir.

Grafik ve Fotoğraf

Tamamen görselliğe önem veren biriyseniz fotoğraf çekimi ve çizgi roman atölyesi eğitimlerini kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Günümüzde fotoğraf çekmek artık bir hobi değil de sanat ve meslek haline geldi diyebiliriz.

Müzik ve Gösteri Sanatları

Yaz kurslarının vazgeçilmez eğitimleri arasında yer alan müzik ve gösteri sanatları ile müzik, ses ve oyunculuk bir arada sunuluyor. Müzik aletlerinin kullanımını öğrenmek isteyenler için Bağlama, Gitar, Ney ve Piyano olup, ses eğitimlerinde ise Türk Halk Müziği ve Türk Müziği Korosu şeklinde seçenekler bulunmaktadır. Hayalinde oyunculuk olanlar içinde Tiyatro kesinlikle değerlendirilmesi gereken alanlardan biridir.

Yabancı Dil

İnternet teknolojisi ile birlikte ülkeler adeta bir birine çok yakınlaştı ve ticaret hacmi arttı diyebiliriz. Şuan Çin’den bile kolayca istediğiniz ürünü alabiliyorsunuz. Bunun için temel düzeyde de olsa yabancı dil bilgisi gerekebilir. İstanbul’da özel kursların büyük bir bölümü sadece yabancı dil eğitimleri vermektedir. Herhangi bir masraf etmeden yabancı dil eğitimi almak isterseniz İsmek size yeter. 10’dan fazla yabancı dil eğitimlerinin yer aldığı kurslar yaz mevsiminde de devam etmekte olup, çocuklar ve gençler için İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca ve İstanbul’da yaşayan yabancı ülke vatandaşları için Türkçe eğitimleri verilmektedir.

İstanbul'da Yaz Okulu Kayıtları 27 Temmuz'da

Diğer Alan ve Branşlar

Eğitimler sadece yukarıda yer alanlarla sınırlı olmayıp, Sanat ve Tasarım, Grafik ve Cam, El Sanatları, Yiyecek İçecek Hizmetleri ve Giyim Üretim Teknolojileri alanında yer alan eğitimleri sayfanın orta kısmında yer alan Branş listesi dosyasında görebilirsiniz.

 

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

21 Yorum

  1. Mahinur

    Merhaba, hasta kayit işlemleri bransinda acilacak olan kursa katilmak istiyorum. Basvurular ne zaman baslayacak acaba? Telefona cevap verilmediği icin konu hakkinda bilgi alamadim

    • admin

      Mahinur: 2018-2019 Kayıtları 3 Temmuz itibari ile başladı. Başvurunuzu kursiyer.ismek.ist adresinden online olarak yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.