Üsküdar Belediyesi Kursları

Üsküdar Belediyesi Kursları
1926 Yılına kadar İstanbul’un yanı başında bir il olan Üsküdar daha sonra İstanbul’a ilçe olarak bağlanmıştır. Konumuz aslında ilçenin tarihi olmayıp, daha çok bu ilçede çocuklar, gençler ve yetişkinlere yönelik eğitimleri ele almaktır. İstanbul’un bir çok ilçesi gibi Üsküdar’da gelişmiş imkanları sunmaktadır. Bunun için kısa adı ÜSGEM olan Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezleri kurulmuştur. İlçenin 12 farklı noktasında bulunan bu merkezlerden çocuk ve gençlerin gelişimine yönelik eğitimler verilmektedir. Şimdi  dilerseniz bu eğitimlere özetle göz atalım.

Üsgem Yaz Okulu

Üsküdar Belediyesi Yaz Okulu
Okulların kapanması ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanından yaz kurslarına dair haberler bir biri ardına geliyor. Şimdi ise Üsküdar’da geleneksel hale gelen ÜSGEM yaz okulu haberlerine bir bakalım. ÜSGEM yaptığı yazılı açıklama ile yaz okulu kayıtlarının 6 Haziran’da başlayacağı duyurulmuştur. Eğitimler ise 11 Temmuz’da ramazan bayramı sonrası başlayarak 12 Ağustos’a kadar devam edecektir.

10 Branşta Eğitimler Bulunuyor
Çocuk ve gençler yaz tatilini en iyi şekilde geçirmeleri için bir birinden özel eğitimlerin yer aldığı bir kurs sizi bekliyor. Eğitimlerde neler yok ki Yüzme, Drama, Akıl Oyunları, Önemli Şahsiyetlerin Hayatları, Siyer, Hayal Gücü ve Tasarım, Adab-ı Muaşeret ve Temel İslami Bilgiler ile herkesin severek katılacağı gezi ve piknik organizasyonları sizi bekliyor. Bu eğitimlerden yararlanmak isteyenler Üsküdar Bilgi Evleri ve Çocuk Akademisi kurslarında bizzat kayıt olmaları gerekir.

TEOG Hazırlık Kursu
Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz gibi Üsküdar’da herkese göre eğitimler bulunuyor. Onlardan biride Lise öğrencisi olmaya hazırlanan 8. sınıf öğrencileri olup, ilçemizde yaşayan öğrencilerin sınavlara daha güzel hazırlanması için TEOG hazırlık kursları düzenlenmektedir. 2016-2017 Dönemi için kayıtlar başlamış olup, 6 Haziran 1 Temmuz tarihleri arasında başvuru yapabilirsiniz. Eğitimlerde daha çok denemeler, STS, Rehberlik Çalışmaları, TEOG Hızlandırma, Etüt, Etkinlik ve öğrencileri kursa motivasyon eğitimleri yer almaktadır. Bu eğitimden yararlanmak isteyenler yine Üsküdar Bilgi Evleri ve Çocuk Akademisine kayıt yaptırabilirler. Konu TEOG’dan açılmışken birde kısa bir bilgi verelim.

TEOG Nedir? Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş Sisteminde merkezi ortak sınavların tümünü kapsayan TEOG sınavı, 8. sınıf öğrencilerine her iki dönemde altışar ders olmak üzere toplam 12 dersten yapılan sınavlardır. Öğrencilerin bu sınavda aldıkları notlar öncelikle yıl içinde 3 yazılısı olan derslerin 2. yazılı, 2 yazılısı olan derslerin 1. yazılı notu olarak değerlendirilmektedir. Merkezi ortak sınav ise 700 puan üzerinden değerlendirilmekte yerleştirmeye esas olan puan ise 500 üzerinden hesaplanmaktadır. Bunun da %30’unu öğrencinin 6,7 ve 8. Sınıf ortalamaları, %70’ini TEOG sınavlarından aldığı not oluşturmaktadır.

Üsküdar Çocuk Üniversitesi Kayıtları Başladı
Üsküdar Belediyesi eğitim planlarına baktığınızda inanın insanı kendine hayran bırakan projeler ile karşılaşıyorsunuz. Bu seferki aktaracağımız eğitim üstün zekalı çocukları ilgilendirmektedir. Geleceğin ilim ve bilim insanlarını keşfetmek için kurulan Üsküdar Gençlik Üniversitesi 8-12 yaş arasındaki üstün potansiyelli öğrencileri tespit ederek onlara Medeniyet Üniversitesi ile birlikte özel eğitimler vermektedir. Türkiye’de bir ilk olan Üsküdar Çocuk Üniversitesi Yükseköğretim Kurulu (YÖK) onaylı olup, şuan için ilçemizde ikamet eden 2.3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Ön kayıtlar 23 Mayıs ile 30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olup, kesin kayıt için Devlet Hastanelerinde bulunan Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinden zeka testi yaptırması gerekir. Aynı şekilde belediyenin sağladığı WISC-R Zeka Testine tabii tutularak 130 ve üzeri almak gerekir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi ve kayıtlarınızı aşağıda yer alan adrese yapabilirsiniz.

Üsküdar Çocuk Üniversitesi Korkut Özal Kampüsü
Altunizade Mahallesi Yaylalı Sokak No:25 – Üsküdar/İstanbul
0216 325 72 79

Üniversiteye Hazırlık Kurs Kayıtları Başladı
Bir diğer eğitim fırsatı ile yüksek öğrenime hazırlanan Lise ve Dengi okul öğrenci ve mezunlarına yönelik olup, Üniversite sınavlarına Üsküdar Belediyesi Gençlik Merkezinde eğitim koçları eşliğinde hazırlanacaksınız. Ön kayıtların 20 Haziran itibari ile başladığı Üsküdar Gençlik Merkezi Üniversiteye Hazırlık Kurslarını yakından tanımak ve kayıt olmak için hafta içi her gün 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Adres ve iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Üsküdar Gençlik Akademisi
Cumhuriyet Mahallesi Karlıdere Caddesi No:61 Üsküdar / İstanbul
0216 495 42 97

Üsküdar Belediyesi kursları hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, yeni eğitim imkanları ortaya çıktıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Size sunulan bu imkanlarını sonuna kadar kullanmalısınız.

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

1 Yorum

  1. sibel tokaç

    yaz okulunuz ile ilgili kısa bir bilgi alabilirmiyim lütfen, kardeşimin daha verimli ve faydalı yaz geçirmesini istiyoruz
    yardım ederseniz çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.