Ücretsiz Modelistlik Kitabı (İsmek)

Modelistlik Kitabı
Tekstil sektöründe meslek sahibi olmak, çalışmak isteyenler için önerdiğimiz eğitimlerden biri Modelistlik olup, bu konuda geçtiğimiz günlerde ücretsiz yararlanabileceğiniz kurslar hakkında bilgi verdik, şimdi ise bu eğitime katılmayı düşünen arkadaşlarımıza önemli bir kaynak vermek istiyoruz. Türkiye’nin en büyük ücretsiz hayat boyu öğrenme merkezi haline gelen İsmek Kursları Modelistlik alanında verdiği eğitimlere ek olarak ayrıca hazırladığı ücretsiz kitap ile daha kolay öğrenmenizi sağlıyor. PDF formatında hazırlanan ücretsiz modelistlik kitabı için aşağıda yer alan bağlantıdan ister inceleyin, ister indirin. İster bilgisayarınızda isterseniz akıllı telefon ve tablet bilgisayarınızda dilediğiniz zaman yanınızda taşıyın.

İsmek Modelistlik Kitabı İncele / İndir

Toplamda 260 sayfadan oluşan bu ücretsiz kitabi aşağıda yer alan bağlantıdan inceleyebilir yada indirebilirsiniz. İncelemek için bağlantı üzerine tıklayınız. İndirmek içinde sağ tuş ile tıklayarak Bağlantıyı Farklı Kaydet seçeneğine tıklayınız. https://www.istanbulkurslari.com/wp-content/uploads/2016/03/ucretsiz-modelistlik-kitabi.pdf

Modelistlik Kitabı

Konfeksiyonda Kullanılan Terimler
Evet arkadaşlar kitabı açtığınızda ilk karşınıza çıkan sayfalardan birisi Tekstil sektöründe kullanılan terimlerle alakalı olup, normal hayatta kullandığımız bir çok terim iş hayatında değişmektedir. Örnek iplik konfeksiyon makinelerinde kullanılan haline genellikle bobin olarak tabir edilir. Bunun gibi onlarca terim olup, mutlaka göz atmanızı öneririm.

Türk Bayrağı Kalıbı Çizimi
Temel bilgilerden sonra artık modelist adaylarını ilgilendiren hususlara geçebiliriz. Kitabın girişinde yer alan İstiklal marşımız sonrası dilerseniz bizde bir Türk Bayrağı kalıbı ile başlayalım. Daha kolay bir uygulama olup, bu işe yeni başlayanlar için özellikle önerilmektedir.

Kalıp Elde Etme Teknikleri
Hepinizin bildiği gibi Modelistlerin en önemli görevi kalıp çıkarmak olup, bunun için bazı kolaylaştırıcı teknikler bulunmaktadır. Kitabın ilerleyen sayfalarında kalıp elde etme teknikleri ve kalıbın önemi yanı sıra kalıpları kumaşa yerleştirme esnasında dikkat edilmesi gereken hususları öğreneceksiniz.

Dikiş Payı Bırakma
Modelist ölçüm yaparken mutlaka dikiş payı bırakmalıdır. Bu nedenle eğitim esnasında kursiyerlere sadece Modelistlik eğitimi verilmeyip, aynı zamanda dikiş makineleri ve dikiş eğitimleri verilmektedir. Çünkü hazırladığı kalıp ile elde ettiği kumaşı dikerek sonucu görmesi amaçlanır. Bazı dikiş makineleri sadece dikiş yapmayıp, aynı zamanda iğne kenarında bulunan bıçağı ile fazlalıkları kesmektedir. Overlok adı verilen bu makine hem diker hemde bıçak kenarında kesim yapar. Bu nedenle mutlaka 0,5 ile 1 cm arasında fazla pay bırakmak gerekir.

Beden Numarası Nasıl Bulunur?
Biz tüketiciler kıyafet alırken genelde sadece bedenlere dikkat ederiz. S, M, L, XL, XXL vs fakat bunun arka planında ise milimetrik yapılan ölçümlemeler bulunmaktadır. Kitabın bu aşamasında beden numarası bulma teknikleri ve ölçüm yöntemleri yer almaktadır.

Ölçü Alma Teknikleri
İsmek Modelistlik kursunda öğrendiklerinizi bu kitap ile pekiştirme imkanı bulacaksınız. Kitabın 16. sayfasına geldiğimizde ise en önemli aşamalardan biri olan ölçü alma teknikleri ve dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır. Büyük firmalar sırf bunun için manken çalıştırmaktadır. Hazırlayacakları modelleri bu mankenler üzerinden ölçü alarak yapmaktadır.

Etek Kalıbı Çıkarma
Faydalı bilgiler sonrası artık daha geniş kapsamlı uygulamalara geçebiliriz. İlk uygulama olarak kadınların en çok tercih ettiği giysi türlerinden biri olan etek ile başlıyoruz. Temel etek kalıbının nasıl çıkarıldığını görsel ölçüler eşliğinde göreceksiniz. Bu sayfanın devamında ise pilili etek, koni etek, kloş etek yani sıra daire ve parçalı etek kalıp çıkarmayı öğreneceksiniz. Özellikle son yıllarda kullanımı hızla artan pantolon etek kalıp çalışması kitabın güncellenen haline eklenmiş olup, yeni bilgilere hayran kalacaksınız.

Pantolon Kalıbı Çıkarma
Kadınları ilgilendiren etek kalıbı çalışmalarından sonra şimdide hem kadınlar hemde erkeklerin günlük hayatta en çok tercih ettiği giysilerden biri pantolon kalıbının nasıl çıkarılacağına bakalım. Her zaman olduğu gibi ilk olarak temel pantolon kalıbı ile başlayacağız. Burada da yine bir çok model üzerinde çalışma yapılmakta olup, klasik modeller yanı sıra boru ve dar paça pantolonları göreceksiniz.

Bluz, Ceket ve Çocuk Kıyafetleri
Kitap içerisinden sizlere daha fazla bilgi aktarmak istedim ama maalesef bize ayrılan karakter sınırına yaklaştığımız için burada nokta koymak gerekir. Kitabın geri kalan kısmında bluz, ceket ve çocuk kıyafetleri üzerine kalıp çıkarma teknikleri kolay ve anlaşılır resimlerle gösterilmektedir.

Diğer Modelistlik Kitapları

Evet arkadaşlar sayfanın üst kısmında sizlere Türkiye’nin en büyük ücretsiz sanat ve meslek edindirme kursları İsmek’in hazırladığı ve ücretsiz paylaştığı Modelistlik kitabından bilgiler aktardık, tabii ki tek seçenek bu olmayıp, aynı zamanda ücretle sahip olabileceğiniz bir çok kitap bulunmaktadır. Şimdi kısa ve özet şekilde bu kitaplara ve yazarlarına bakmak istiyorum.

İstanbul Tekstil Ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Kitapları
Yazarların hazırladıkları kitaplara geçmeden önce dilerseniz kurumların hazırladığı ve ücreti karşılığında paylaştığı yayınlara bakalım. Kısa adı İTKİB (İSTANBUL TEKSTİL VE KONFEKSİYON İHRACATÇI BİRLİKLERİ) olan kurum hazırladığı PDF türü kalıp hazırlama kitaplarını 5 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunmuştur. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak alabileceğiniz online kitapları ve fiyatlarını görebilirsiniz.
http://www.itkib.org.tr/egitim/kitaplar/kitaplar.htm

Saime Sezal
İzmir Özel Üçel Moda Akademisi’nde uzun yıllar Modelist öğretmenliği yapan Saime Sezal hazırladığı kitap ile bilgi ve birikimlerini paylaşmaktadır. Kendi adını taşıyan İnternet sitesinden (saimesezal.com.tr) kitap ve modelistlik hakkında merak ettiğiniz bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

A’dan Z’ye Modelistlik Kitabı (Güngör Seyhun)
Bu kapsamda en eski kaynaklardan birisi Güngör Seyhun’a ait olup, A’dan Z’ye MODELİSTLİK Kitabı en çok satılan kaynaklar arasında yer almaktadır. Bu kapsamda 3 tane kitap çıkarmış olup, her biri yaklaşık 300 sayfa uzunluğundadır. Kitabın yazarı daha ekonomik fiyata satabilmek için araya yayıncı, satıcı vs koymak yerine hazırladığı kitabı (0533) 213 25 75 numaralı telefondan kendisi satmaktadır.

Modelist Kalıp Çıkartmanın Püf Noktaları (Dennic Chunman)
Son aktaracağımız kitap bilgisi yabancı bir yazara Dennic Chunman’a ait olup, Modelist Kalıp Çıkartmanın Püf Noktaları ismiyle hemen hemen tüm kitapçılarda bulabilirsiniz. 80 ile 110 TL arasında bir fiyata satılan kitap 240 sayfadan oluşmakta ve 2014 yılında basıldığı görülmektedir.

Ücretsiz Modelistlik Kursu
Bu konunun amacı modelist olmayı düşünen arkadaşlarımızı desteklemek olup, bu konuda daha öncede ücretsiz modelistlik kursu şeklinde bir sayfa hazırlamıştık, İstanbul’da yaşayanların ücretsiz yararlanabileceği İsmek Modelistlik kursu temel ve bilgisayarlı modelistlik olmak üzere 4 farklı branştan oluşmaktadır. Böyle bir mesleğe adım atmak için kitap tek başına yeterli değildir. Mutlaka böylesi kurslardan ücretli / ücretsiz eğitim almanızı öneririz. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda İsmek’in modelist kurslarını görürsünüz. Ücretsizdir https://www.istanbulkurslari.com/modelistlik/

Mustafa Gövercin

Merhabalar, ben eğitim içerikleri editörü Mustafa Gövercin, İstanbul'da yaşayanlar için özellikle ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları ile sizlerle buluşturmaya çalışıyorum. Şu hususu unutmamak gerekir ki "öğrenmenin yaşı yoktur."

2 Yorum

  1. azize

    Kitabı nerden bulabilirim

    • admin

      Azize: Sitemizden indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.